Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 28/08/2021)

Firence është një vend të mahnitshme për të qëndruar dhe ka ton për të bërë. por, Nëse jeni duke kërkuar për të sipërmarrje përtej kësaj kryeqytetit, ju kemi mbuluar. Ka disa vende të mahnitshme për të vizituar që janë vetëm një udhëtim me tren larg nga Firence. Këtu janë 10 Udhëtime ditore nga Firence me tren për ju për të shijuar!

 

1. Udhëtime ditore nga Firence me tren: Piza

Piza është në shumicën e listave të kovave të udhëtarëve për shkak të famshëm të saj Anuar Kulla, Katedralja e Santa Maria Assunta, dhe faqe të tjera të shquara. Por qyteti vetë, gjerë dhe të ndarë nga lumi Arno, është një udhëtim me vlerë ditë më vete! Ka një numër të mirë të Muzetë vogla për të kontrolluar, si edhe kopshte. Palazzo Blu gjithashtu mban ekspozita monografik e artistëve të rëndësishme moderne (Chagall, Miro, dhe së fundmi Toulouse Lautrec). Dhe të bëjë të vëzhguar murale e fundit e bërë ndonjëherë nga Keith Haring, i quajtur E gjithë bota.

Ju mund të pritet që të ecin në udhëtimin tuaj. Kështu që, mos harroni se në qoftë se ju jeni claustrophobic apo frikë nga lartësitë ngjitje Kulla prirje nuk mund të tingëllojë tërheqës për ju, por kjo është padyshim vlen të shohim!

Livorno për Trenat Pisa

Florence për Trenat Pisa

Lucca të Trenat Pisa

Arezzo për Trenat Pisa

Pisa Day Trips From Florence By Train

 

2. Siena

Një nga më të udhëtimeve të njohura sot nga Firence nga trenat është të Siena. Ai është i famshëm për e saj Palio, e cila është një garë kalë që kalon nëpër po aq e famshme Piazza del Campo. Ajo është e njohur edhe për të bukur e saj Arkitektura mesjetare ndër të tjera. Siena është një qytet antik mbushur me vende të trashëgimisë botërore të UNESCO-s dhe është vizita me një vlerë të!

Milani për Trenat Siena

Florence për Trenat Siena

Perugia për Trenat Siena

Roma për Trenat Siena

amazing siena italy

 

3. Udhëtime ditore nga Firence me tren: Livorno

Kjo është një nga më të udhëtimet Perfect Day nga Firence me tren për ata që dëshirojnë të dy bregdetin dhe qytetin. Ajo nuk është aq historike apo kulturore, si të tjera Qytetet toskan. Megjithatë, ajo është një nga qytetet tradicionale të Italisë turistik bregdetar. Është vendi më i mirë për t'u çlodhur dhe eksploroni me ritmin tuaj, me diçka për të gjithë.

Arezzo për Trenat Livorno

Pisa për Trenat Livorno

Florence për Trenat Livorno

Siena për Trenat Livorno

Livorno Day Trips From Florence By Train

 

4. Shën Gimignano

I ndodhur në mes Firences dhe Sienës, San Gimignano është një nga fshatrat më piktoreske në Toscana. ai krenohet 14 kullat mesjetare, Rrugët me kalldrëm të bredhin dhe të admirojnë arkitekturën e vjetër mesjetare të ndërtesave. Kjo është vetëm një orë larg nga Firence.

Florence për Trenat San Gimignano

Arezzo për Trenat San Gimignano

Pisa për Trenat San Gimignano

Lucca të Trenat San Gimignano

San Gimignano, Italy

 

5. Udhëtime ditore nga Firence me tren: bologna

Edhe pse jashtë Toscana dhe pak më të shtrenjtë për të arritur (nëse nuk doni të marrë tren shumë të ngadaltë rajonal), treni i shpejtë ju merr në Bolonja në vetëm orë mbi një gjysmë. (të sigurt për të marrë biletat tuaja nga Ruaj një tren sigurisht!) Bologna është një nga qytetet më të Underrated në Itali dhe është një pikë e nxehtë shumë e bukur në tonë 10 Udhëtime ditore nga Firence me tren. Pavarësisht nga qendra e saj të bukur historike, kultura e pasur ushqim, dhe të gjallë atmosfera ende relaksuar, ajo është anashkaluar shpesh nga turistët në rrugë të zakonshme Venice Florence Romës.

Kjo është një turp si ka kaq shumë gjëra për të bërë në Bolonjë nga ngjitje kullat mesjetare për turne ushqim fun, dhe kjo e bën një bazë të madhe për të eksploruar atraksione të tjera në rajon. Kaluam një javë atje në prill dhe të dashur përzierje e hijeshi dhe ngjashmërinë dhe, sigurisht, të gjitha që makarona shijshme të freskëta.

Venecia për Trenat Bolonjës

Florence për Trenat Bolonjës

Roma për Trenat Bolonjës

Milani për Trenat Bolonjës

Bologna Day Trips From Florence By Train

 

6. grevë

Një qytet i vogël në rajon Chianti, Greve është një perlë e fshehur me një shumë të historisë, traditat, dhe shumë e verës kulturës. Greve është një udhëtim të përsosur ditë nga Firence për të shqyrtuar dhe shëtitje nëpër dyqanet e saj artizanale, kafene, dhe kafenetë. Nëse jeni duke kërkuar për një ditë të relaksuar, Greve mund të jetë zgjedhja juaj e përkryer.

Reggio Emilia për Trenat Florence

Genoa për Trenat Florence

Sestri Levante për Trenat Romës

Parma për Trenat Florence

Greve Day Trips From Florence By Train

 

7. Udhëtime ditore nga Firence me tren: Saturnia

Saturnia është një qytet spa në Toscana në North Central Itali. Destinacion i përsosur për t'u çlodhur dhe lëshohem. termike burimet e nxehtë në Saturnia janë burime squfurore në mes të një lugine dhe ato janë të njohura mirë për vetitë e tyre terapeutike, duke ofruar relaksim dhe mirëqenie përmes zhytjes në të gjitha ditët.

Firence të Grosseto Tren

Perugia-s për të Grosseto Tren

Viterbo për të Grosseto Trenave

Romë për të Grosseto Trenave

 

 

8. Orvieto

Pasi themeluar nga etruskët në majë të një pjerrta bërë kodër prej Tufa (guri vullkanik hirit). Qyteti i Orvieto ngrihet në mënyrë dramatike mbi shkëmbinjtë shtuf që janë përfunduar me mure mbrojtëse të ndërtuara prej të njëjtit gur të quajtur Tufa. Tërheqjet kryesore që nuk mund të shkojnë shihen janë Duomo dhe qëndrimit Papës. Ky qytet i çuditshëm është e përkryer për enden përreth dhe admiruar arkitekturën e saj.

Florence për Trenat Orvieto

Siena për Trenat Orvieto

Arezzo për Trenat Orvieto

Perugia për Trenat Orvieto

Orvieto Italy

 

9. Udhëtime ditore nga Firence me tren: Arezzo

Nëse ju jeni në Firence, sepse ju doni të artit Rilindjes, goditi Arezzo, një orë apo më shumë larg në tren, për një tjetër Prespektive. Francesc Piero, portrete të Dukës dhe Dukeshës së cilës i Urbinos ju mund të shihni në Uffizi, pikturuar kapelës e lartë në këtë kishë të qytetit të San Francesco. Cikli Kompleksi afresk, përfaqëson Historia e Kryqit të Vërtetë, është një nga më me ndikim e hershme kutrocento, në të cilin artisti ka punuar jashtë idetë e tij maniake e hapësirës (bazuar në perspektivë një pikë), e populluar nga figura të qeta me koka në formë veze.

Pjesa tjetër e qytetit gjithashtu ofron mjaft për një vizitë solide gjysmë-ditore (ose më shumë). Nëse ju të gëzojnë turmat, vijnë në fundjavën e parë të muajit, kur pothuajse tërë qendra e qytetit bëhet një treg gjigant antike.

Florence për Trenat Arezzo

Perugia për Trenat Arezzo

Bologna për Trenat Arezzo

Siena për Trenat Arezzo

Arezzo Day Trips From Florence By Train

 

10. Venediku

Si mund të kemi lënë jashtë Venecias në tonë 10 Udhëtime ditore nga lista Florence me tren? Venecia është një nga më romantike dhe destinacione popullore ne Itali. Featuring mijëra e kanaleve, pallatet, dhe ndërtesa të stilit gotik. Venediku është për një sigurt nga qytetet më të bukura që ju do të shihni ndonjëherë. Edhe pse kjo mund të jetë një nga më të shtrenjtë. Një ditë udhëtim mund të jetë një nga opsionet më të mira në qoftë se ju nuk jeni në një buxhet të shtrënguar.

Milani për Trenat Venecia

Florence për Trenat Venecia

Bologna për Trenat Venecia

Roma për Trenat Venecia

Venice Italia

 

Gatshme për të shënoni disa gjëra off listën tuaj kovë? Ne shpresojmë se tonë 10 Udhëtime ditore nga lista Florence me tren ka ndihmuar ju të ngushtuar atë poshtë. Mos harroni se Ruaj një tren ofron tren bileta me ka shpenzime të fshehura, dhe ju mund të librit brenda disa minutave!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “10 Udhëtime ditore nga Firence me tren” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/day-trips-from-florence/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)