Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 27/08/2021)

Roma është një qytet i mrekullueshëm, por ndonjëherë një udhëtar craves një grimë e ndryshme. Ata që qëndrojnë në Romë mjaft kohë për të shqyrtuar mund të dëshironi që të ketë një sy përreth zonës, shumë. Për fat të mirë, kjo është ajo që udhëtime ditore janë për! Duke marrë parasysh se sa mirë lidhur Roma është me tren me shumicën e vendeve, sfida më e madhe është zgjedhur ku të shkojnë. Megjithatë, ne kemi përgatitur një listë për të ndihmuar të bëni vetëm atë. Këtu janë 5 Udhëtime ditore nga Roma për të eksploruar Italinë që çdo udhëtar do të kënaqet!

 

1. Një udhëtim ditor në Ostia Antica

Ostia Antica është një vendbanim i lashtë rreth 30 km larg nga Roma. Kthehu në ditët e antikiteti, ky qytet ishte një port i madh i Romës dhe ka shumë për të parë këtu. për shembull, ju mund të marrë një vështrim në banjot publike me mozaikë të bukur.

Për më tepër, ka edhe amfiteatri dhe rruga kryesore. Rrënojat përmbajnë mbetjet e një tempujve pak të rëndësishme, të tilla si ajo e dedikuar për Hercules.

Florence për Trenat Milanit

Florence për Trenat Venecia

Milani për Trenat Florence

Venecia për Trenat Milanit

5 Day Trips From Rome To Explore Italy, Ostia Antica

 

2. Tivoli Itali

Një tjetër udhëtime ditore nga Roma që ne sugjerojmë është Tivoli, e preferuar shpëtojnë qytetin e perandorit romak Hadrian në shekullin e dytë. ai ndërtoi Villa Hadrians në këtë qytet të bukur pranë, të cilat ai përfundoi simpati më shumë se banesën e tij në Romë.

Si vendi i fundit relaksim, Hadrians Villa në Tivoli ka kopshte dhe bibliotekat, dhe përfundimisht u bë një qytet në vetvete. Pallatet dhe tempujt janë pjesë intriguese e turneut, i cili do të bëjë udhëtimin tuaj ditore në Tivoli ia vlen.

Roma për Trenat Tivoli

Tivoli për Trenat Romës

Perugia për Trenat Tivoli

Orvieto për Trenat Tivoli

Tivoli Italy

 

3. Udhëtime ditore nga Roma në Bracciano

Hop off tren pas një udhëtimi një orësh nga Roma, dhe ju do të keni ardhur në Bracciano. Kjo i mrekullueshëm qytet mesjetar në brigjet e liqenit të Bracciano ka shumë pamjet për të ofruar. Për shembull, ju mund të udhëtojnë në Kalaja Orsini Odesalchi, e cila ishte një vendbanim i shumë fisnikëve.

Cfare ka me shume, kjo rezidencë imponuar ishte edhe vendi ku Katie Holmes u martua me Tom Cruise në 2006. Për më tepër, ju mund të vizitoni Braccianos katedrale, e cila është ndërtuar gjatë mesjetës.

Roma për Trenat Bracciano

Bracciano të Trenat Romës

Bracciano të Trenat Manziana

Santa Marinella për Trenat Bracciano

 

4. Napoli

Si një qytet me rëndësi të konsiderueshme historike, Napoli është një vizitë e domosdoshme për këdo që dëshiron të përjetojë Italia dhe për të marrë një udhëtim njëditor nga Roma. Pamje të malit Vezuvit, Arkitektura e mrekullueshme, dhe të ngrohtë, vendasit miqësore janë disa nga karakteristikat kryesore të qytetit. Megjithatë, Napoli është gjithashtu i njohur si vendlindja e pica Margherita. Cka eshte me shume, ju mund të vizitoni piceri ku ata bërë pizza e parë - Antica Pizzeria PortAlba.

Milani për Trenat Napolit

Florence për Trenat Napolit

Venecia për Trenat Napolit

Pisa për Trenat Napolit

 

 

5. Firence

Sugjerimi ynë final për udhëtime ditore nga Roma është Florence, e cila mund të duket të jetë një pak shumë larg për një ditë udhëtim. Megjithatë, ajo është e lehtë dhe shpejt të arritshme nëpërmjet tren. dhe vetëm duke parë historike, architecturally këndshëm Qendra e Firences do të bëjë udhëtimin e vlefshme. Duomo di Firence është i njohur cathedral Florence, që të përkryer tregon pamjen e vjetër të qytetit. Duke vizituar Firence në një ditë udhëtim nga Roma është një mënyrë e madhe për të përfundojë pushimet tuaja.

Të gjitha këto vende pranë Romës janë me vlerë vizituar. Nëse jeni duke kërkuar për një udhëtim të përsosur ditë, vini tuaj të preferuar dhe të shkojnë. Ajo që është e lehtë!

Florence për Trenat Pisa

Florence për Trenat Romës

Bari për Trenat Florence

Salerno për Trenat Florence

Florence is the main Day Trips From Rome To Explore Italy

 

Gati për aventurën tuaj italiane? Pak qese tuaj, planifikoni aktivitetet tuaja pushime, dhe Librin Tuaj Të Bileta Treni ne kohe!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “5 Udhëtime ditore nga Roma në Explore Itali” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fday-trips-rome-explore-italy%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)