Koha e leximit: 8 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 27/05/2022)

Menduar për të marrë larg për disa ditë? Po në lidhje me planifikimin disa udhëtime ditore për të udhëtuar me tren nga Parisi? frëngjisht Trenat janë një shpejtë, i lehtë, dhe eko-miqësore mënyrë për të të marrë rreth në Francë. me Ruaj një tren, ju do të jetë në gjendje për të librit në minuta me asnjë tarifë shtuar, shumë! rezultat!

Paris është i lidhur shumë mirë me të gjithë Francën dhe në sajë të trenat TGV (Trajnimi i një Grande Vitesse) disa nga 5 udhëtime të mira ditë nga Parisi janë të mundshme në 4 orë ose më pak! Këtu është hulumtimi ynë për udhëtimet që duhet të konsideroni të bëni kur udhëtoni në Paris.

 

1. Udhëtime të udhëtuar me tren Marsejë (Provence-Alpes-Cote d'Azur)

Nëse jeni duke kërkuar për një largim me diell nga Parisi, Marsejë është vendi për të shkuar. Më mirë të veprojë shpejt pse, e ditë me diell do të vijnë në një fund shpejt. Marseilles duket larg në hartë, por Parisi në Marsejë është vetëm 3.5 orë me tren me TGV. Marsejë, në Provence-rajoni Alpes-Cote d'Azur, është pjesë e rivierën franceze. Shumë njerëz vizitojnë Marsejë shpejt në rrugën e tyre për të Korsikë Island, por qyteti është një vend i ftohtë për të shqyrtuar më vete.

Pse ju duhet të vizitoni Marsejë?

Marseilles Trips To Travel By Train

E mot në Marsejë është e madhe plus ka shumë gjëra për të parë dhe të bëjë në qytet. Central Marseilles përqendrohet shumica e pamjeve të qytetit, të tilla si portit piktoresk të vjetër. masiv port drejtkëndëshe Marsejës ka qenë tregtare për 2,600 vjet dhe është më shumë e një rrethi të tërë se një shikim të vetëm.

Në tre anët janë kalatave me promenades gjera mbyllura depot kryesisht shekullit të 18-ish-.

Duket si pothuajse çdo njëri prej tyre ka një kafene, peshk restorant, ose bar në katin e saj e parë, me tapiceri në natyrë në mënyrë që ju mund të shihni jetën në këtë qytet i këndshëm shpalosen si ju infermiere një Pastis.

Industria ka kohë që ka lëvizur nga portet moderne në portet në veriu, dhe pjesa më e madhe e anijeve në portin e vjetër janë për kënaqësi.

Por në të thellë Quai des Belges, kapur të fundit është ende sjellë në breg për t'u shitur në tregun e peshkut nga uji çdo mëngjes.

Këtë ditë udhëtimi nga Parisi rekomandohet ta bëni me tren.

 

Bazilika e Zojës së Gardës

France West Coastline

Është e vështirë të humbasë këtë monument në rritje mbi horizont në jug të portit të vjetër.

Kjo është një shekullit të 19-neo-bizantine kishë 150 metra mbi ujë, me një statujë të madhe e artë e Virgjëreshës dhe Fëmijës në krye të kullës së saj të parë mbi komunitetet detare Marsejë.

Ka pasur shenjta fetare dhe kulla vrojtimi në La Garde për shumë shekuj, dhe bazilikën përfshin nivele të ulëta të një fortesë Rilindjes që gjithashtu përfshinte një kishëz.

Ngjiten nuk duhet të merret lehtë në verë, por ka një tren turistik nisen rregullisht nga porti i vjetër.

S'është nevoja të thuhet, e peizazh nga deri këtu është fjalë e në rënie.

 

Paris në Marsejë nga Train

Ndodhet Marseja 773 km në jug të Parisit. Paris në Marsejë udhëtime për të udhëtuar me tren është shumë e lehtë. Trenat e drejtpërdrejtë nga Parisi në Marsejë largohen nga Paris Gare de Lyon për një udhëtim 3.5 orë. Nëse jeni të udhëtonte për në Marsejë në fundjavave verore ne rekomandojme prenotim bileta treni edhe më parë.

Paris për Trenat Marsejë

Marseilles për Trenat e Parisit

Nice to Trenat Marsejë

Marseilles për Trenat Clermont Ferrand

 

2. VIZITA Rouen (Normandinë)

Roeun Trips To Travel By Train

Vendosur nga lumi e tij, Rouen është një udhëtim i ngushtë ditor nga Parisi dhe është kryeqyteti administrativ i Normandisë. Nofkën "qyteti i 100 kullat bell”. Rouen ka një histori të pasur, muze interesante, dhe të mirë gastronom.

Rouen është një nga me e bukura i shkurtër 5 udhëtime më të mira në ditë për të udhëtuar me tren nga Parisi. Për shkak të distancës së saj të shkurtër nga kryeqyteti (126 km), shumë njerëz vizitojnë Rouen në udhëtime ditore nga Parisi, por kjo është një qytet që meriton më shumë se disa orë.

Nëse ju doni të shihni disa kopshte botanike, kanë një bazë nga e cila për të eksploruar kodra kodrina e të rajoni Normandy, ose thjesht dëshironi të parakohshme disa cityscapes (kompletuar me fasadave të drurit-i përshtatur), nuk ka mohuar se Rouen është tepër e bukur!

Skena Art

gjatë gjithë historisë, qyteti ka qenë e dokumentuar mirë për të pasur një mitik skena art, diçka që është ende e vërtetë në këtë ditë. Gjatë shekullit të 20-, i pëlqen të Claude Monet, si dhe shumë të tjerë, ventured në qytet dhe u frymëzuan edhe për të pikturuar qytetin.

Tani, shumë nga rrugët e Rouen-së mbeten të pedestrianized, do të thotë se një shëtitje nëpër qytet me të vërtetë ndjehet e ngjashme me shkelën mbrapa në kohë. Nuk ka makina, korsi me kalldrëm, një zonë port, dhe madje edhe një qarkut antike: Çfarë nuk është në dashuri? Vizitoni Rouen gjatë qershor-shtator dhe madje do të trajtoheni me një dritë falas shfaqje në katedrale kur perëndon dielli dhe perëndon muzgu.

 

Paris në Rouen nga Train

Rouen është e vendosur 126 km nga Parisi. Paris në Rouen udhëtime për të udhëtuar me tren është shumë e lehtë. Trenat Paris për pushim Rouen Paris Saint Lazare Stacioni i Trenit çdo orë. Udhëtimi zgjat 1h 15 min deri 1H 45 min, në varësi në tren.

Paris për Trenat Rouen

Rouen për Trenat Paris

Paris për Trenat Calais

Rouen për Trenat Calais

 

3. VIZITA LYON (Auvergne - Rhône Alpes)

Lyon Trips To Travel By Train

Lion, qyteti i tretë më i madh në Francë, është një nga më të lartë qyteteve për t'u vizituar në Francë. Qyteti është i njohur për cilësinë e saj të jetës, një trashëgimi e bukur nga kohët romake deri Bashkëkohore arkitekturë, dhe gastronomisë mirë.

Pse ju duhet të vizitoni Lyon?

Lyon është një nga shumica e qyteteve të bukura në Francë, dhe si i tillë ka një numër aktivitetesh për të shijuar. Kodra Fourbiere ofertat pamje të bukur panoramike e qytetit dhe kjo është një vend i madh për të filluar vizitën tuaj. Eksploroni Vieux Lyon, Qendra historike e qytetit dhe zemra e saj rrahje, me interesante mesjetare dhe Rilindjes Arkitektura dhe një atmosferë të bukur. Pas gjetjes së një shije të kuzhinës famëkeq Lyon-së, se është koha për kokë në Gadishulli (gadishulli lumi-lidhur Lyon-së) për arkitekturën më të bukur dhe disa pazar bukur.

 

Paris në Lyon nga Train

Lyon është e vendosur 463 km nga Parisi, ky udhëtim ditor nga Parisi do t'ju prezantojë me qytetin e dytë më të madh në Francë, i cili është shumë më ndryshe se Parisi. Paris në Lyon udhëtime për të udhëtuar me tren është i shpejtë. Trenat Paris për pushim Lyon Stacioni i trenit në Paris, Lion orë për një udhëtim e rreth 2 orë, në varësi në tren.

Marseilles për Trenat Lyon

Paris për Trenat Lyon

Lyon për Trenat Paris

Lyon për Trenat Avignon

 

4. VIZITA LA ROCHELLE (Aquitaine ri)

LA ROCHELLE dhe ishujt e saj janë një qytet prej më shumë se një mijë vjet të vjetra u kthye drejt së ardhmes! Nestled në zemër të bregdet Atlantik, qyteti ka transformuar bazën e saj detare në një ekonomik madh, turistik, dhe aset kulturor, duke ruajtur bukurinë e saj unike.

Pse ju duhet të vizitoni La Rochelle?

Nga porti i vjetër, mund të admirojnë vetëm kullat madhështor, kujdestarët e qytetit. Duke u përballur me Atlantikun, ata kanë dëshmuar fuqinë dhe pasurinë e La Rochelle nëpër shekuj. Këto fortifikime detare, ndërtuar në mesjetë dhe sot të klasifikuara si Monumente Historike, dal kur ju vizitoni La Rochelle. Në çdo anë të hyrjes port, St-Nicolas Kulla, dhe Kulla e Zinxhiri është i lidhur me të nga një mur. më në fund, ka Kulla e fanar, formerly a lighthouse and prison.

 

Vizitoni Ile de Re:

Bois-Plage-en-Re e vendosur në bregdetin jug të ishullit është një nga më të vjetër vendpushimet bregdetare në Francë. E hapur në oqean, qyteti është krenar për cilësinë e saj plazhet. Ajo u dha Flag Blue 2015 (një shenjë e brigje shembullore). Vizitoni fshatin përmes saj dredha-dredha alleys dhe rrugët, veshur këndshëm me hollyhocks nga maji deri në shtator.

 

Paris në La Rochelle me tren

La Rochelle është e vendosur 469 km nga Parisi. Udhëtimet nga Parisi në La Rochelle për të udhëtuar me tren janë të lehta. Trenat e drejtpërdrejtë TGV që të lënë La Rochelle nga Paris Gare de Montparnasse dhe lidhin Parisin për La Rochelle në vetëm 3 orë.

La Rochelle për Trenat Nantes

Toulouse për Trenat La Rochelle

Bordeaux për Trenat La Rochelle

Paris për Trenat La Rochelle

 

 

5. Zgjedhja jonë e fundit për udhëtime në të udhëtuar me tren Deauville (Normandinë)

DEAUVILLE Normandy Trips To Travel By Train

Deauville është gjetur në bregdetin e Normandisë, ngjitur me Trouville dhe në jugperëndim të Honfleur. Një pjesë e iv Normandy Riviera ’Deauville është një qytet i bukur bregdetar. Ajo ka një plazh të madh, ndërtesa të mëdha, dyqane të mëdha, dhe një vjetor film festival. Për të mos përmendur pistën e saj të njohur garuese, fushë golfi si dhe kazino. Ajo që më shumë mund që ju dëshironi?

Deauville është një kandidat i shkëlqyeshëm për një udhëtim ditor nga Parisi, filloi jetën si vegim i gjysmë vëllait të Napoleonit të Tretë. Nga qyteti ngjitur e Trouville, ai shikoi përtej kënetave dhe dunave dhe vendosi të ndërtojë një pistë gare. Vila elegante u ndërtuan midis pistës së garës dhe detit dhe lindi Deauville.

Edhe pse e themeluar fillimisht dhe zhvilluar në shekullin e 19, ajo ishte në fillim të shekullit 20 që vala e dytë e zhvillimit u zhvillua në Deauville. Kjo përfshinte Boardwalk njohur përgjatë bregdetit, kazino sofistikuar, dhe hoteleve të mëdha. Hotel Normandy dhe Hotel Royal, dhe golfit.

 

Paris në Deauville nga Train

Deauville është e vendosur 220 km në perëndim të Parisit. Paris në Deauville udhëtime për të udhëtuar me tren është me të vërtetë e lehtë. Trenat e drejtpërdrejtë nga Parisi në Deauville nisen Paris Saint-Lazare Stacioni i trenit orë dhe udhëtim tren zgjat 2 orë.

Paris për Trenat Le Mans

Nantes për Trenat e Parisit

Paris për Trenat Rennes

Rouen për Trenat Lille

 

them po (Po në frëngjisht) të 5 udhëtime ditore më të mira nga Parisi për të udhëtuar me tren me ndihmën e Ruaj një tren! Nuk ka ekstra, tarifa të fshehura, pa bujë. Thjesht qejf!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “5 Udhëtime mirë Dita për të udhëtuar me tren nga Parisi” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fday-trips-travel-train-paris%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)