Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 02/05/2020)

Festimet e Pashkëve në Evropë ndryshojnë nga vendi në vend dhe nga një qytet në. Kjo është një nga më të rëndësishme dhe më të vjetër festivaleKisha E Krishterë. Pashkëve është festë e ringjalljes së Jezu Krishtit nga varri.

Data festë për Pashkë ndryshon çdo vit. Ajo festohet zakonisht në të dielën e parë pas hënës së plotë pas ekuinoksit të pranverës. Kjo ndodh në kohë të ndryshme çdo vit, duke filluar nga vonë marsh deri në fund prill.

në krishterim, Java e Shenjtë është javë para Pashkëve dhe përfshin Palm e diel, Maundy e enjte, Premten e mirë dhe të shtunën e Shenjtë. Në Europë, shumë vende të festuar Pashkët duke ndezur zjarre të mëdha që janë quajtur ndonjëherë zjarre Judas. fillimisht, këto bonfires për qëllim për të festuar ardhjen e pranverës. Këtu është një vështrim i shpejtë në si disa nga vendet tuaja të preferuara evropiane festojnë Pashkët.

 

Duke filluar Pashkët në Holandë

Holandë, përgatitjet për Pashkë fillojë një ditë para Kreshmës. Kjo ditë njihet si "Vastenavond" ose Fast Evës. Gjate kesaj kohe, Holanda gëzon rritje më të konsiderueshme të turistëve të huaj të cilët dëshirojnë të marrin pjesë në festimet e tyre.

Njerëzit shkojnë në kishë për shërbimet e Pashkëve të cilat shpesh pasojnë me një festive vakt. Kids shkojnë në gjuan vezëve në kërkim të dekoruar me shkëlqim veze te ziera ose vezë çokollatë. Owner Tikken është një e preferuar e Pashkëve lojë ku njerëzit trokasin vezë së bashku. Qëllimi i lojës është që të goditur vezë e personit tjetër pa thyer juaji.

Antwerp për Trenat Amsterdam

Antwerp për Trenat Breda

Bruksel për Trenat Amsterdam

Antwerp për Trenat Utrecht

 

dutch flag

 

Festimet e Pashkëve në Francë

Francezët të festuar Pashkët duke marrë pjesë në një shërbim të veçantë kishtar, një vakt festive, dhe një gjueti vezë të Pashkëve. Ju do të shihni dyqane dhe buke me lepujt çokollatë, bells, dhe shenjat e pranverës.

Francezët gjithashtu dua vezë me çokollatë, përdorimin e tyre gjerësisht për gjuan vezëve të Pashkëve të fëmijëve. Francezët gjithashtu të ketë një konkurrencë vezë-kodrina që përfshin kodrina vezë të papërpunuara poshtë një shpat. Ka gjithashtu një lojë për fëmijë që përfshin hedhur vezë të freskëta në ajër. I pari për të thyer një vezë është e vendosur humbës i cili do të japë disa karamele e tyre për një fëmijë tjetër.

Një traditë interesante Pashkëve në Franca është cloches e VOLANTES ose "këmbanat fluturues." Jo unazë këmbanat e kishave në mes të premten dhe të dielën në mëngjes Pashkëve. Ajo është vetëm pas shërbimit të kishës Pashkëve të dielën se këmbanat unazë, festuar ringjalljen e Jezuit. Franca është e njohur edhe për vet reenactments Kryqëzimi.

Dijon për Trenat Paris

Reims për Trenat e Parisit

Lille për Trenat Paris

Tours në Trenat e Parisit

 

 

Festimet e Pashkëve në Itali

Pashkët në Italia është referuar nga italianët si La Pasqua. Ndryshe nga të tjera vendet evropiane, ju nuk do të shihni lepuri Pashkëve apo gjuan vezë të Pashkëve në Itali. Kjo Joyous Celebration është mbi të gjitha traditat dashur.

procesione fetare mbahen në qytetet italiane dhe qytete të premten dhe të shtunën para Pashkëve. Të dielën e Pashkës, presin ushqim për të luajtur një rol të rëndësishëm në festimet. Theshtë traditë që festat të përfshijnë artichokes dhe Angelino ose një qengj të pjekur të qengjit dhe për ato me gjethe Bricjapi është gjithashtu në menye. Dhe njerëzit japin pëllumb-formë apo kurorë-formë bukë si dhurata.

në Romë, një vigjilje po ndodh në Shën. Bazilika e Pjetrit të shtunën e Shenjtë. Ajo fillon në 9 pm dhe vazhdon deri në mesnatë si ajo sjell në fillimin e Pashkëve mëngjesit. Të dielën e Pashkës, në masë më të pritur fillon me Papa dhënë një bekim në verandë.

Për shkak të Papës dhe Vatikanit, Roma është një destinacion për festimet e Pashkëve në Evropë. Njerëzit vijnë nga e gjithë bota për të marrë pjesë në festimet dhe të marrë pjesë në Vatikani Palm Sunday masiv. Sepse është e lirë, ajo mund të merrni mjaft i mbushur.

Milani për Trenat Romës

Bologna për Trenat Romës

Siena për Trenat Romës

Lucca të Trenat Romës

Easter Festivities in Italy

 

 

Nëse jeni duke planifikuar për të marrë pjesë në masë të Pashkëve në Romë, është më mirë për të rezervoni biletat tuaja në fillim. Rezervoni vendet tuaja paraprakisht të gëzojnë normat më të mirë. Për shkak të popullaritetit të festimeve të Pashkëve në qytete si Romën, Parisi, dhe Amsterdam, është gjithmonë e mençur për të planifikuar.

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin një kredi me një lidhje për këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Feaster-festivities-europe%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)