Koha e leximit: 3 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 21/02/2021)

BE ka propozuar të investojë mbi 100 miliardë euro në trena për të rritur udhëtimet evropiane, Ky investim do të kombinohen me financim publik dhe privat. krejt, Investimi i përgjithshëm do të tejkalojnë 4,5 miliardë €. Investimi do të vijë përmes një grupi të financimit të quajtur lidh Evropën Facility. Shkurtimisht, Financimi do të vijë nga disa grupe. Këto grupe përfshijnë kombëtare, private, dhe bankat e investimeve.

Financimi do të ndihmojë për të përmirësuar rrjetin hekurudhor udhëtimit evropian. Gjithashtu, investimi do të ndihmojë në zhvillimin e Opsionet alternative të karburantit për trenat. Përveç kësaj, Financimi do të hapë rrugën për transporti me emisione zero.

 

Projektet Evropiane Travel

Projektet do të fokusohet në rrjetin kryesor të udhëtimit Evropian. 719.5 milion € janë për Rrjeti hekurudhor Evropian. milion € 99.6 është për transportin rrugor përmirësimin. Gjithashtu, milion € 78.9 është për zhvillimin e porteve. Dhe milion € 44.7 është për ujërat e brendshme.

nismave më të rëndësishme që do të mbulojë financimi të përfshijnë;

  1. Rritja e shpejtësia e trenave mes Danimarkës dhe Gjermani.
  2. Të përmirësimit linjat hekurudhore në Slloveni
  3. Tuneli hekurudhor midis Italisë dhe Francës
  4. Shtimi 340 akuzuar stacionet për shkak të elektrike makina
  5. Përshtatjen ujore për shkak të transporti i mallrave

Cologne për Trenat e Kopenhagës

Dresden për Trenat e Kopenhagës

Nuremberg për Trenat e Kopenhagës

 

Financim shtesë i trenave të BE prej 37 miliardë euro për udhëtime evropiane

Sipas disave burime, Evropa ka investuar një shtesë € 37 miliardë në industrinë e trenit. Kjo shumë do t'i japë më shumë njerëz vende pune dhe të ardhura. Rrjeti hekurudhor evropian është për shkak të një rritje të kapacitetit dhe qëndrueshmërisë. Këtu janë disa nga projektet prej € 37 miliard është përdorur për;

Dusseldorf për Trenat Hamburg

Bonn për Trenat Berlin

Heidelberg të Mynihut Trenat

 

 

1. Gotthard Base Tunnel

Ndërsa ky tunel është 17 vjeç, u hap vetëm për udhëtime evropiane në 2016. Për shkak të malet alpine, mori 2,400 Punëtorët të shpuar nëpër. Gjatësia e tunelit është pothuajse 57 KM, duke e bërë atë tunelin më të madh në botë. Për shkak të madhësisë së tunelit, kostoja ishte € 11 miliardë.

Ky tunel lidh Northern Italy me Gjermaninë Jugore të cilat janë dy vende të rëndësishme në ekosistemin e udhëtimit evropian. Në të ardhmen, 240 Trenat e mallrave do të përdorë këtë tunel. Për shkak të tunelit, ngarkesat e mallrave që do të zëvendësojë gjatë 2 milion Udhëtimet kamion në vit. Kamionë keni për të përzënë deri në mal dhe presin në rradhë të pagesave. Si rezultat, ngarkesat e mallrave, e cila do të udhëtojë në një pandërprerë 160 KM në orë do të jetë e preferuar.

Trento për Trenat Lake Garda Peschiera

Bolzano Bozen për Trenat Lake Garda Peschiera

Bologna për Trenat Lake Garda Peschiera

Venecia për Trenat Lake Garda Peschiera

 

2. Fehmarnbelt Link

Ky tunel lidhje fikse do të jetë tuneli më i gjatë i zhytur në botë. Tuneli do të lidhë Danimarkën me ishullin gjerman të Fehmarn. Kostoja totale e këtij tuneli Lidhje është 7 miliard €. Kjo lidhje do të shkurtojë udhëtim tren koha në mes të Stockholm dhe Hamburg nga 2 orë. Industria e mallrave në mes të Gjermanisë, Danimarkë, dhe Suedia kanë fituar masivisht nga kjo lidhje, kjo me siguri do të përmirësojë udhëtimet evropiane.

Stuttgart për Trenat Hamburg

Antwerp për Trenat Hamburg

Leipzig për Trenat Hamburg

Bonn për Trenat Hamburg

 

3. European Rrjeti Travel Railway Connection Project VDE 8

VDE 8 është ndoshta më e madhe vendin e ndërtimit hekurudhor në Gjermani. Projekti përmirëson transportin nëpër Gjermani. Për shkak të madhësisë së tij dhe teknologji VDE 8 Linja mes Berlinit dhe Mynih kushton 10 miliardë euro.

Dusseldorf për Trenat Mynihut

Dresden për Trenat Mynihut

Nuremberg për Trenat Mynihut

Bonn për Trenat Mynihut

 

rezervimet e biletave në 3 minuta

Prenotim një biletë treni në për të udhëtimit evropiane? Pse të mos marrë 3 minuta në faqen tonë për të gjetur bileta më e lirë për rrugët tuaja. Login në faqen tonë tani për të trenat libër. Biletat mund të paguhet në mënyra të shumta, përfshirë ideal dhe kartat e kreditit.

 

A doni të embed blog post tonë në faqen tuaj, pastaj kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Feu-invest-1-billion-euros-european-travel%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)