Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 04/11/2022)

Evropa është shtëpi për një grup të historisë kulturore dhe Arkitektura e të lë pa frymë, shumica e të cilave është kapur me anë të grumbullimit të madh të vendeve të adhurimit të kontinentit. Kjo është arsyeja pse sot, ne kemi rrumbullakuar deri 3 që ne e konsiderojmë të qenit absolute duhet-sheh, duke mbuluar ndërtesa me famë botërore nëpër disa nga qytetet më të famshme të Evropës.

  • Transporti me tren është një mënyrë eko-miqësore për të udhëtuar. thështë artikull është shkruar për të edukuar rreth Trenit Travel nga Save një tren, Cheapest Train Biletat interneti në botë.

 

1. Bazilikën e Shën Pjetrit, Qyteti i Vatikanit

Ndodhet brenda mureve të kombit më të vogël në botë, Qyteti i Vatikanit, Bazilikën e Shën Pjetrit është padyshim një nga bëmat më të mëdha të qytetërimit të arkitekturës dhe të artit. tani një tërheqje e madhe vizatim 10 milion vizitorë në vit, kjo strukturë mahnitëse mbikëqyr Sheshin e Shën Pjetrit dhe të krenohet me një kombinim i pasur të artit historik, kolona mermeri, dhe një kube ikonike të veshur me mozaik të projektuar nga Michelangelo (të cilat ju mund të ngjiten në majë të, duhet të guxojnë për të marrë mbi të 491 hapa përgjatë rrugës!).

Edhe pse kjo është një vend të tillë popullor në mesin e turistëve, ka ende një kod të rreptë fustan zbatohet që ju duhet të jetë i vetëdijshëm për para se të vizituar. Ju duhet të veshin pantallona të gjata (që do të thotë nuk ka pantallona të shkurtra, pavarësisht se sa e nxehtë që dielli italiane është), me gratë lejohen të veshin funde të gjatë se gjatësia gjurit. Shpatullat duhet të jetë e mbuluar nga të gjitha gjinitë në të gjitha kohërat.

Bazilikën e Shën Pjetrit është e hapur çdo ditë nga 7 am-7pm në prill për shtator dhe 7 am-6pm nga tetori deri në mars. Hyrja është falas (edhe pse ka tarifat e pranimit për seksionet ticketed, të tilla si Thesari Shën Pjetrit dhe Dome e Shën Pjetrit), megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se radhët e gjata mund të jetë e gjatë, për shkak të skanera aeroport të stilit dhe të sigurisë që ju duhet të kalojnë nëpër të parë.

Milani për Trenat Romës

Florence për Trenat Romës

Pisa për Trenat Romës

Napoli për Trenat Romës

 

St Peter’s Basilica, Vatican is on Europe's Must-See Places Of Worship

 

2. Xhamia e Sulltan Ahmedit (Xhamia e kaltër), istanbul

E vendosur në qytetin transkontinental Turqisë, istanbul, Ahmed Xhamia e Sulltan është zakonisht të referuara si Xhamia e kaltër për shkak të brendshme të saj unik blu. Ndërtuar nga Ahmed I sulltanit osman në mes 1609 dhe 1616, kjo strukturë impresionuese vepron edhe si një atraksion i madh turistik dhe një vend aktiv adhurimi, që do të thotë në xhami është e mbyllur për jo-adhuruesve gjatë pesë namazeve ditore – koha e lutjes mund të kontrollohet këtu para se të vizitoni.

Ka një kod të rreptë fustan që të gjithë vizitorët duhet të përmbahen para se të hyjnë në xhami. Së pari, këpucë duhet të hiqen dhe të vendoset në qese plastike të qartë të dhënë nga xhamisë Falas – atëherë ju keni mundësi për të lënë këpucët në një vrimë cubby ose mbajnë qese me ju. Kur është fjala për veshje tuaj, njerëzit duhet të zgjedhin për rroba të lirshme dhe të sigurojë këmbët e tyre janë të mbuluara, duke shmangur artikujt të tilla si jelek dhe pantallona të shkurtra. Gratë gjithashtu duhet të veshin rroba të gjera duke siguruar krahët e tyre, këmbët, dhe flokët janë të mbuluara në të gjitha pikat. Kjo nënkupton se gratë duhet të mbajnë shaminë kur brenda dhe, pasi kjo mund të jetë një koncept i ri për shumë vizitorë perëndimore jo-myslimane, ne rekomandojmë të mësuarit si të veshin saktë këtë thelbësor modest veshje para se të udhëtoni.

Hyrja është falas (edhe pse një donacion të vogël për të kontribuar në mirëmbajtjen e përgjithshme e ndërtesës është e inkurajuar pas daljes) dhe, herë brenda, fotografisë me flash lejohet, do të thotë që ju jeni të lirë për të marrë mjaft e snaps të brendshme mbresëlënëse e xhamisë. natyrisht, ajo shkon pa thënë, se si Ahmed Xhamia e Sulltan është ende një vend aktiv i adhurimit, Sigurohuni që të mbeten të qetë dhe të respektueshëm e të dy të ndërtesës dhe çdo adhuruesve gjatë vizitës tuaj.

 

Sultan Ahmed Mosque

 

3. Familia bazilikën Sagrada, Barcelona

La Sagrada Familia Bazilika është bërë një pikë referimi portreti Spanjisht, pavarësisht nga fakti ndërtesa është ende në ndërtim e sipër – Edhe pse puna ka filluar në 1882, ajo aktualisht nuk pritet të përfundojë deri në 2026! megjithatë, Kjo gjysmë-plotë Kisha Katolike Romake është tashmë një kryevepër arkitektonike, duke e bërë atë një tërheqje të padiskutueshme duhet-shih për vizitorët nga e gjithë bota.

E hapur për në kishë dhe vizitorë që nga shekulli i 19, Familia bazilikën Sagrada ju merr 4.5 milion vizitorë çdo vit dhe tani vepron një sistem ticketed hyrjeje si rezultat – këto janë të disponueshme për t'u blerë në internet deri në dy muaj përpara datës së vizitës suaj. Këto bileta punojnë në kohë të hyrjes si një mjet për reduktimin e mbipopullimit, megjithatë, një herë ju jeni brenda ju jeni të lirë për të shpenzuar aq kohë sa ju dëshironi admiruar brendshme mbresëlënëse. Ne rekomandojmë duke lejuar të paktën 2 orë të duhet të marrë në këtë çudi arkitektonike. Për vizitorët duke kërkuar për të marrë pjesë në një shërbim kishtar, masë është mbajtur në 9 çdo të diel dhe 8 pm çdo të shtunë, qëndrueshme 1 orë dhe duke u zhvilluar në disa gjuhë.

La Sagrada Familia Bazilika zyrtarisht zbaton standarde kodin e veshjes për kishat katolike romake, megjithatë, kjo nuk do të priren të jenë të zbatohet si në mënyrë rigoroze si ajo është në Ahmed Xhamia e Sulltan ose bazilikën e Shën Pjetrit. Kjo u tha, është ende rekomandimi ynë për të ndjekur këtë kod veshje kur është e mundur, të thotë që ju duhet të hiqni ndonjë headwear me hyrjen, veshin veshje të përshtatshme të trupit sipërme që mbulon supet tuaja, prapa, dhe bark dhe veshin legwear që mbulon nën kofshën.

 

La Sagrada Familia Basilica of Europe's Must-See Places Of Worship

 

Evropa është shtëpia e shumë vende të bukura i adhurimit që me të vërtetë encapsulate fuqinë pakrahasueshëm e arkitekturës dhe frymëzim fetar. Për të parë këto pika të dorës së parë, udhëtojnë kontinentin me tren dhe libër me Ruaj një tren për të mos lënë asnjë gur të përmbysur nëpër pamjet dhe atraksionet e shumta të Evropës.

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “3 E duhet-shih Places Evropës së Adhurimit” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/europe-places-worship/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)

  • Nëse ju doni të jenë të sjellshëm me përdoruesit e juaj, ju mund të udhëzojë ata direkt në faqen tonë me lidhjen e mësipërme ose të përdorin lidhjen embed.ly.
  • Në linkun e mëposhtëm, ju do të gjeni rrugët tona më të njohura tren – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, Kjo lidhje është për anglisht rrugëve faqet ulje, por ne gjithashtu kemi https://www.saveatrain.com/tr_routes_sitemap.xml, dhe ju mund të ndryshojë tr për të fr ose de dhe më shumë gjuhët e zgjedhjes tuaj.