Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 15/01/2022)

Evropa është kontinenti kryesor në lidhje me të gjallë, e banueshme, dhe qytete moderne të mbushura me argëtim. Ka një bollëk të mrekullive arkitektonike, Muzetë, dhe restorante në çdo vend evropian që do të mendonit. Jeta e natës dhe skenat e ushqimit në të gjithë kontinentin nuk vijnë së paku. Jeta e egër dhe atraksionet natyrore në kontinent janë të lë pa frymë dhe lehtë për tu arritur. Dhe për shkak të faktorit BE dhe rrjeteve rrugore me cilësi të lartë përreth kontinentit, është e lehtë për udhëtarët rrugorë të eksplorojnë të gjithë kontinentin në vetëm një spastrim. Për të përjetuar ëndrrën evropiane mund të përdorni një makinë me qira ose transport publik.

 

Keni nevojë për një të zhvendosur (Patenta Ndërkombëtare e Drejtimit të Makinës) Për të Ngarë Në Evropë?

mirë, disa vende të tilla si Italia kërkojnë që shoferët e huaj të kenë një patentë shoferi ndërkombëtar si provë e aftësisë për shofer. Goodshtë mirë të sillni licencën edhe në vendet që nuk e kërkojnë atë sepse mund t'ju duhet për të bindur agjensitë lokale të makinave me qira dhe policinë e trafikut se jeni një shofer i mirë. Gjithashtu, para se të udhëtonte, kontrolloni me CDC për të siguruar që destinacionet që diskutojmë këtu të mos preken rëndë nga pandemia. Me këtë në mendje, këtu është një listë e 5 duhet të vizitoni vendet në Evropë.

 

1. Santorini, Greqi

Njerëzit që kanë qenë në Santorini besojnë se qyteti është vendi më romantik jo vetëm në Evropë, por në të gjithë botën. Isshtë e përkryer për porsamartuar që kërkojnë një destinacioni i muajit të mjaltit. Do të magjepseni nga pamjet e mahnitshme të Caldera-s dhe perëndimet e diellit. Ju mund të ecni, shkoni ne turne me anije, ose keni një pasdite të relaksuar në plazhet vullkanike të zeza të qytetit. Nëse e doni shishen, ju do të dashuroni marrjen e mostrave verëra lokale përgjatë Mesdhetare. Santorini është alpra shtëpi për disa nga hotelet më luksoze në Greqi.

 

blue rooftops on Santorini, Greece

2. Përvoja e ëndrrës Evropiane: Liqeni i Como, Italia

Liqeni Como është i popullarizuar për larminë e tij të pafund të vilave dhe fshatrave të bukur, ushqime te shijshme (a je ti, Pica italiane?), dhe zona të mahnitshme të fotografisë, të gjitha janë të ndërlidhura nga shërbimet e trageteve të përditshme. Nëse keni kohë dhe dollarë shtesë për të kursyer, ju mund të punësoni një motobarkë dhe të udhëtoni për në qytetin e vogël të Bellagio. Në mënyra të tjera, ju gjithashtu mund të bëni një shëtitje ose perdor nje biçikletë me gaz dhe shijoni vetë pamjet e bukura. Klima këtu është e mahnitshme gjatë gjithë vitit dhe për shkak të kulturës së qetë të rajonit (nuk ka shumë turistë), ju keni mundësinë e përsosur të shkëputeni nga mundimet dhe pikat e jetës suaj normale. Liqeni Como gjithashtu ka një atmosferë mjaft romantike për muajin e mjaltit.

Firence në Como me një tren

Milano në Como me një tren

Torino në Como me një tren

Genoa në Como me një tren

The European Dream: Lake Como, Italy

 

3. Rejkjavik, Islandë

Kryeqyteti i Islandës, Reykjavik është ndër qytetet më të mira evropiane për udhëtarët, për shumë arsye. Nëse jeni i hipnotizuar nga historia, ju do ta doni Reykjavik për muzetë e tij të bukur dhe të pasur midis tyre Muzeu Detar Viking, Muzeu Einar Jonsson, dhe Muzeu i Artit. Kryeqyteti është i rrethuar gjithashtu nga një mori atraksionesh të mahnitshme, duke e bërë atë portin më të mirë të hyrjes për vizitorët ndërkombëtarë. Do të shihni dhe përjetoni mijëra mrekulli gjeologjike, duke përfshirë pikat e lavës, ujëvarat, dhe Laguna Blu. Shkëmbinj, akullnajat, plazhe me rërë, dhe vullkanet gjithashtu përcaktojnë lagjet Reykjavik.

Për gems ushqimorë, do t'ju pëlqejë të provoni gamën e gjerë të ushqimeve tradicionale Islandeze në vende si Sushi Samba dhe Baejarins Beztu Pylsur. Nëse e doni jetën e egër detare, ju mund të shkoni duke shikuar balena në portin e vjetër të Reykjavik, shtëpi për mbi 20 specie të ndryshme balenash. Ju gjithashtu mund të shihni delfinët, puffins, dhe derrat e derrit, ndër kafshët e tjera detare.

 

 

4. Përjetimi i Dreamndrrës Evropiane: Pragë, Republika Çeke

Shumë turistë e duan Pragën për ngjarjet e saj mahnitëse, nga paradat e festave te paradat ditore nga viti në vit. Disa nga ngjarjet e mbushura me argëtim që duhet të kënaqeni kur jeni në Pragë përfshijnë Bohemian Carnevale kur vizitoni qytetin në shkurt, ose Festa e Birrës në Çeki kur vizitoni në maj. Jeta e natës këtu është gjithashtu një arsye kryesore pse njerëzit vizitojnë, me klube Jazz dhe të tjera Muzikë LIVE duke dominuar skenën e argëtimit. Festivali vjetor Ndërkombëtar i Muzikës Prague Spring është një nga pikat kryesore të argëtimit të Pragës. Ju mund të festoni gjithë natën për shkak të sigurisë së fortë rreth qytetit. Nëse e doni artin dhe historinë, një turne në Muzeun Mucha ose Muzeun Kafka do të bëjë hilen për ju.

Nuremberg në Pragë me një tren

Mynih për në Pragë me një tren

Berlini për në Pragë me një tren

Vjena në Pragë me një tren

 

Bridges and birds in Prague

 

5. Përvoja e ëndrrave Evropiane: Parisi, Franca

Ton monumentesh të famshme, mundësi pafund për blerje, një gamë e gjerë ushqimesh të shijshme, histori të pasur, dhe koleksione arti, si dhe parqe dhe kopshte të klasit botëror e bëjnë Parisin të dallojë nga turma. Disa nga pikat referuese që duhet të shihni të paktën një herë në jetën tuaj përfshijnë Kullën Eifel, Bazilika e Zemrës së Shenjtë, Arc de Triomphe, Muzeu i Luvrit, dhe The Palais Garnier. Nëse jeni një entuziast i blerjeve, ju do të pëlqeni të fërkoni shpatullat me fashionistët parizianë të niveleve të larta në Rue Du Commerce, Bulevardi Saint Germain, dhe luks tjetër rrugët tregtare. Dhe nëse e doni artin, ka një shumëllojshmëri të koleksioneve të artit përreth Parisit për të provuar, përfshirë Musee d’Orsay, Muzeu Kombëtar i Pikasos, dhe Musee du Quai Branly.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

European Dream: The Eiffel tower in Paris

 

përfundim

Evropës nuk i mungon kurrë qyteti "me kovë" dhe qytete turistike. E gjitha varet nga buxheti juaj, kohë, dhe qëllimi i vizitës. Kjo listë do t'ju hapë vetëm portat për të eksploruar vendet më të lë pa frymë në kontinent.

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur të ndihmojmë në planifikimin e një udhëtimi në 5 Vendet ëndërrimtare në Evropë. Një udhëtim me tren nëpër Evropë është ideal për të udhëtuar me tren.

 

 

A doni të ngulitni postimin tonë në blog “Dreamndrra Evropiane: 5 Duhet të Vizitoni Vende në Evropë ”në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fexperiencing-european-dream-must-visit-countries%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)