Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 01/10/2021)

Nuk është shumë e kështjellave të përrallave në Itali ju duhet ta vizitoni! Me një kohë të gjatë të tillë, histori të pasur dhe kultura, ky vend është vendi për të shkuar për të eksploruar kështjella. Për t'ju ndihmuar planifikojnë udhëtimin tuaj, këtu janë 10 kështjella përrallë në Itali se ju jeni me siguri do të gëzojnë:

 

1. Vëllai Kalaja

Nëse jeni kurioz rreth vendlindja e Chianti verë, kjo është ajo ku ju duhet të shkoni. Kjo pronë kala sprawls mbi 3,000 akra, plotë me vreshta dhe ullishte. Për më tepër, kjo është absolutisht i mrekullueshëm për të parë gjatë një muzg turne.

Bari për Trenat Fasano

Taranto për Trenat Fasano

Milani për Trenat Florence

Venecia për Trenat Milanit

 

 

2. Sammezzano

Kodrat e bukur e Toskana fshehin këtë sy-infektues kala me arkitekturë të veçantë. Pronari i tij i shekullit të 19-të donte ta ridizajnonte atë me ndikime orientale. Me fjale te tjera, ai i dha asaj një dhunti që asnjë kala tjetër italiane mund të përputhen.

Salerno për Trenat Paestum

Napoli për Trenat Paestum

Bari për Trenat Florence

Salerno për Trenat Florence

Sammezzano

 

3. Kalaja e Banfit

Duke kërkuar për diçka pak të ndryshme? Në këtë kështjellë, ju mund të gëzojnë një largim relaksuese dhe jo vetëm bukurinë e arkitekturës dhe rrethinat e saj. Që nga 1700, Kjo kala ka qëndruar zgjuar për kodrat kodrina të zonës dhe është tani një hotel me shumë pajisje.

Roma për Trenat Tivoli

Tivoli për Trenat Romës

Perugia për Trenat Tivoli

Orvieto për Trenat Tivoli

Banfi Castle

 

4. Kalaja e Valenzanos

Ndërtuar në shekullin e 10, Kalaja Valenzano është një nga kështjellat më të vjetra të përrallave ende në këmbë në Itali. Sot ajo është ende po aq imponuese dhe madhështore siç ishte atëherë. Megjithatë, në vend që të shërbejnë si një post, Kjo kala është tani një hotel, të plotë me fusha tenisi dhe kurse golfi.

Roma për Trenat Bracciano

Bracciano të Trenat Romës

Bracciano të Trenat Manziana

Santa Marinella për Trenat Bracciano

 

5. Montalto

Kjo histori përrallë kala filloi më shumë se një mijë vjet më parë, dhe prona ka shkëmbyer duart mes pushtuesit shumë herë që nga viti. Megjithatë, ajo është një vend i qetë në ditët e sotme, me shumë prona bujqësore dhe vreshta. Vizitorët e duan atë për shkak të historisë së saj interesante dhe Arkitektura e mrekullueshme.

Milani për Trenat Napolit

Florence për Trenat Napolit

Venecia për Trenat Napolit

Pisa për Trenat Napolit

Fairytale Castles in Italy

 

6. Poppi Kalaja

Nuk është një legjendë interesante në lidhje me një nga kullat e saj. Siç thonë vendasit, ajo është vendi pushimi i një prej ish-pronarëve të saj. thuhet, ajo e përdorur për të bllokohet deri vizituar burra në të njëjtën kullë, i cili zemëroi njerëzit. Megjithatë, legjenda nuk është e vetmja gjë tërheqjen e vizitorëve. views mrekullueshëm nga luginat përreth kështjellën bëjë udhëtim vlefshme.

Milani për Trenat Genoa

Roma për Trenat Genoa

Florence për Trenat Genoa

Venecia për Trenat Genoa

 

7. Vicchiomaggio

Kjo kala pacenuar kërkuar ofron pamje mahnitëse dhe një mundësi të shkëlqyer për të studiuar arkitekturën e periudha e Rilindjes. Për më tepër, kjo është një tjetër një nga vjeç mijë vjeçare mes kështjella italiane. Kjo kala përrallë është afër në Firence, dhe eshte e madhe për një ditë udhëtim nga atje.

Pompei për Trenat Paestum

Fuqia për Trenat Paestum

Florence për Trenat Pisa

Florence për Trenat Romës

Vicchiomaggio

 

8. Kalaja Cabbiavoli

Cabbiavoli Castle mund të jetë imazhi perfekt i një kështjellë toskan. Me pamjen e saj të bukur, fushat, vreshta, dhe ullishte, Kjo kala thjesht ka të gjitha. Ju mund të shkoni edhe hipur mbi kalë, kur ju vizitoni atje!

Reggio Emilia për Trenat Florence

Genoa për Trenat Florence

Sestri Levante për Trenat Romës

Parma për Trenat Florence

 

9. turi Castle

Një nga kështjellat më mahnitëse në të gjithë Italinë është ulën dyshimtë në një shkëmbor. Valët e pushimit Detit Mesdhe mbi shkëmbinjtë, dhe kjo kala afrohet mbi ta. Ju nuk do të jetë në gjendje të udhëtojnë në brendshme, por kalaja është ende ideale për fotot.

Torre Del greke Trenat të Pompeit

Pompeii për Trenat Nocera Ulëta

Trenat në Salerno Nocera Inferiore

Trenat në Salerno Mercato San Severino

Fairytale Castles in Italy

 

10. Kalaja Montegufoni

Për të gjithë dashamirët e artit në mesin e udhëtarëve, Montegufoni do të jetë një destinacion interesante. Ajo është shtëpia e famshme të Room Maskat, që përmban Të Gino Severinit afresket shkëlqyer. Për më tepër, ajo duket absolutisht mahnitëse, dhe kjo është një vend që të gjithë mund të gëzojnë.

Salerno për Trenat Maratea

Bari për Trenat Maratea

Napoli për Trenat Maratea

Trenat fuqinë për Maratea

Montegufoni Castle

 

Gati për të parë kështjella përrallë në Itali? Sigurohuni që të planifikoni pushimet tuaja dhe të Librin Tuaj Të Bileta Treni ne kohe!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “10 Kështjella përrallë në Itali ju duhet ta vizitoni” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst, por ju lutem, vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ffairytale-castles-italy%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)