Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 29/10/2021)

Rajoni i Normandisë ndodhet në pjesën veriperëndimore të Francës dhe është një udhëtim relativisht të shkurtër larg nga Parisi. Kjo është një destinacion popullor udhëtimit për shumë nga ata që duan të përjetojnë thelbin e pjesën veriore të Francës. Normandy ka të gjitha, nga një histori të pasur që daton shekuj, për peisazhet e mahnitshme dhe kuzhinë hollë që do të largohet nga ju duan më shumë. Megjithatë, një nga atraksionet kryesore të Normandisë është arkitektura e saj e jashtëzakonshme. Rajoni është shtëpi për qytetet mahnitëse përrallë që me të vërtetë të kapur imagjinatën. E Bukuri natyrore që blends me këto qytete zënë lë shumë në frikë. Për shkak të popullaritetit të pabesueshme nga këto vende foto-përsosur, Ruaj një tren ka vënë së bashku një listë 5 Qytetet përrallë për të vizituar në Normandi. Mundohuni që të përfshijë ato në udhëtimi juaj herën tjetër që ju jeni të udhëtojnë përmes Francës.

 

1. Fairytale Qytete të vizitoni në Normandi: Honfleur, Calvados

Honfleur mund të jetë qyteti më i famshëm në këtë listë. Shumë turistë vizitojnë këtë qytet port fantastik dhe shijojnë gjithçka që ofron. Ai është unik dhe i njohur për gjatë saj, të ngushta, dhe ndërtesa shumëngjyrëshe. Ajo ka shërbyer si një frymëzim për artistët të shumta gjatë viteve, dhe ndërtesat unike dhe ngjyra janë kapur në piktura të shumta. Një shëtitje nëpër rrugët e Honfleur do të largohet nga ju ndiheni sikur ju dha në një kryevepër. Padyshim që do t’ju ​​magjepsë.

Qyteti ka një shumë të turistëve që vijnë nëpërmjet saj dhe ofron gjithçka nga deti shijshme, të emocionuese Muzetë. Nëse ndonjëherë të vizitoni këtë qytet fantastik, të marrë në pamje dhe në historinë e saj. Me e rendesishmja, të sigurt për të shijuar limanin e qytetit, i cili është i njohur si Vieux Bassin. Ajo është në mesin e destinacioneve turistike më të famshme në Normandi. Port dikur ishte shtëpia anije kryesisht peshkimit dhe anijet tregtare. Megjithatë, me kalimin e viteve u bë shtëpi për jahte të shumta.

Paris për Trenat Rouen

Paris për Trenat Lille

Rouen për Trenat Brest

Rouen për Trenat Le Havre

Honfleur, Calvados Is part of Fairytale Towns to Visit in Normandy

 

2. Les Andelys, juaj

Les Andelys është gjithçka që ju nevojitet në një qytet quintessential francez. Qytet i hijshëm është e drejtë tjetër të lumit Seine. Përveç afërsisë me një lumë të bukur, Les Andelys gjithashtu ka kodra piktoreske të gjelbërta dhe shkëmbinjtë prej guri të bardhë rreth tij. Les Andelys është foto-përsosur, e cila është arsyeja pse shumë vizitorë parakohshme qindra fotot e këtij qyteti fantastike dhe peizazhin e saj përreth.

Përveç bukurinë e saj, Les Andelys është gjithashtu i njohur për kështjellën e tij të shekullit të 12-. Keshtjella, Chateau Gaillard, dikur ishte shtëpia e Richard Zemërluani. Ndërsa kalaja mund të jetë në gërmadha tani, Madhësia mbresëlënëse dhe për të ndërtuar ende Impress vizitorët e tij që rritet deri në blof shkëmbor për të parë atë.

Paris për Trenat Le Mance

Paris për Trenat Brest

Le Havre të Le Mans Trenat

Paris për Trenat Nantes

Chateau Gaillard Les Andelys, Eure France

 

3. Fairytale Qytete të vizitoni në Normandi: Giverny, juaj

Giverny është më i njohur për shtëpinë e Claude Monet-së. Claud Monet me qira të pronës në 1880 me familjen e tij. Me kalimin e viteve pasuria e tij u kthye për të mirë, dhe ai u bë më të pasur. më pas, ai ishte në gjendje për të blerë pronën, si dhe disa nga tokat përreth. Monet ndërtuar një studio atje dhe ka krijuar një shumë prej tij punë në atë pronë, të cilat vënë Giverny në hartë. Përveç Giverny strehim preferencat e Monet, ajo ishte gjithashtu në shtëpi për artistë të tjerë impresionist. Këto përfshijnë Claude Cambur, Christophe Demarez, dhe Ramier. Histori të pasur tërheq në një shumë të dashamirësve të artit që duan të përjetojnë jetën dhe veprat e këtyre artistëve të pabesueshme.

Përveç historisë mbresëlënëse artistike të qytetit, qyteti është gjithashtu i njohur për peisazhin e saj piktoreske. Ajo ishte një nga artistët kryesorë arsye dashur atë. Të njëjtën bukuri tërheq në vizitorëve të shumta sot. Cottages simpatik vend, kopshte piktoreske, dhe ambienti gjallë natyrore janë një domosdoshmëri-shih. Sigurohuni që të ndaleni nga Giverny nëse jeni ndonjëherë në rajonin Eure të Normandisë.

Paris për Trenat Le Havre

Paris për Trenat Rennes

Le Mans për Trenat e Parisit

Nantes për Trenat e Parisit

 

4. Beuvron-en-Auge, Calvados

Ky qytet amazing pak është e vendosur në Pays rajonin dAuge. Rajoni është i famshëm për e saj liker dhe djathë. Përveç shijet fantastike ofertat e rajonit, ju gjithashtu mund të përjetojnë qytetet bukur historike. Një nga qytetet më të famshme në zonë është Beuvron en Auge. Ajo është e plotë të banesave historike që datojnë në 1500. Ndërtesa të tilla si Vieux feudali nga shekulli i 16, kombinuar me shtëpitë gjysmë drurë nga shekulli i 17, do të bëjë që ju të ndjeheni si ju keni udhëtuar prapa në kohë. Ecin poshtë rrugët me kalldrëm i Beuvron en Auge është mënyrë e përsosur për të shpenzuar një pasdite.

Brest të Le Mans Trenat

Nantes për Trenat Brest

Le Mans për Trenat Rennes

Le Mans për Trenat Rouen

Beuvron En Auge, Calvados is on Fairytale Towns to Visit in Normandy

 

5. Fairytale Qytete të vizitoni në Normandi: Barfleur, disa

Në pjesën verilindore të Normandisë COTENTIN gadishullit shtrihet qyteti i bukur bregdetar të Barfleur. Ky qytet i qetë peshkimi i vetëm rreth 700 Banorët është më e njohur për bukurinë e saj mahnitëse. Ajo u shpall zyrtarisht si një nga qytetet më të bukura në Francë. Ajo u nderua me titullin e Plus Beaux Village de France, dhe është e qartë për të parë pse.

Barfleur është një perlë e si asnjë tjetër. Përveç mjedis piktoreske dhe pamje të gjerë nga deti, ajo është gjithashtu në shtëpi për Arkitektura historike. Së pari, rrugët e tyre janë me kalldrëm dhe mjaft të vjetër. në radhë të dytë, Disa shtëpi të vjetra datojnë në shekullin e 16. Shtëpia më e vjetër në qytet shkon prapa shumë më tej se kaq. Në oborrin Sainte Catherine, ju mund të shihni një shtëpi që daton në Mesjetë. Ajo ka një hyrje, një shkallë e jashtme, dhe dritaret mullioned. Edhe pse Barfleur është një qytet i vogël, eshte një vlerë të vizitës nëse jeni në zonë.

Brest të Rennes Trenat

Brest për Trenat Nantes

Lille për Trenat Le Havre

Tours në Trenat Le Havre

Barfleur, Manche France

 

Normandy është mjaft i madh, dhe pavarësisht se është në shtëpi në qytete të shumta përrallë, secili prej tyre është unik. Secili ka thelbin e saj dhe karakterin që lë vizitorët në frikë. Nëse ju doni të përjetojnë mrekullitë e këtyre qyteteve, si dhe çdo gjë tjetër Normandy ka për të ofruar, Book një biletë treni dhe të fillojnë udhëtimin tuaj.

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “5 Fairytale Qytete të vizitoni në Normandi” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ffairytale-towns-visit-normandy%2F%3Flang%3Dsq – (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)