Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 05/03/2021)

Teatrot i njohur në Evropë janë të endura në strukturën e kulturës evropiane. teatro njohur në Evropë ju premtoj shfaqje të jashtëzakonshme. Kjo do të largohet nga ju trazuar, lëvizur, dhe me magji! Natyra e spektaklit është e shkurtër dhe kreativiteti lulëzon spektakolare. Këto flashes e madhështi jetojnë në vetëm në kujtesën tonë. teatrot e famshme në Evropë krijuar një ndjenjë të ekskluzivitetit dhe gjë e rrallë. Është një moment i shkurtër në kohë ndarjen, dhe ju do të duan të bask në dritën e shkëlqim të saj.

Këto janë disa nga zgjedh tonë të lartë e teatrove më të famshme në Evropë, thjesht duhet-sheh për lover kulturës:

 

1. Teatro Alla Scala, Itali

Duket e logjikshme që do të fillojë në Itali, një ndikim dominues në teatrot e famshme në Evropë. E Teatro alla Scalla është shtëpi me famë botërore e italiane Operas.

Shumica e këngëtarëve të mëdhenj të së kaluarës, gjatë dyqind vjetëve të fundit, kanë kryer këtu. Shumë opera të famshme kanë pasur prodhimin e tyre të parë këtu të tilla si Othello, Nabucco nga Verdi, dhe Madame Butterfly nga Giacomo Puccini.

Ky teatër është i madh dhe të bukur. Ajo ka një muze, ku ju mund të lexoj zonat private që nuk janë zakonisht të hapura për publikun. Auditoriumi i madh është ndërtuar nga druri dhe është e mbuluar me kadife të kuqe dekadent. Ajo është e ndezur nga një llambadar bohem kristal.

Genoa për Trenat Milanit

Roma për Trenat Milanit

Bologna për Trenat Milanit

Florence për Trenat Milanit

Teatro Alla Scala i Italisë është në listën e teatrove të famshëm në Evropë

 

2. Teatri Globe, Londër

Teatri Globe është i njohur si Shakespeare Globe. Tifozët e pashuar e The Bard duhet ta vizitoni këtë teatër të famshëm në Europë. veprat e William Shekspirit tregojnë një kuptim të thellë të natyrës njerëzore. magjeps puna e tij audienca. zotërim të tij të gjuhës angleze ka bërë drama e tij dhe poezi përjetshëm copë e gjeniut.

Nëse ju jeni një dashnor i Shekspirit, Kjo është definitivisht vend për të vizituar! Zoti Chamberlains Men djegur atë poshtë në 1613. Rindërtimi modern që qëndron në vendin e vet, sot është një distancë të shkurtër nga vendndodhja e tij origjinale.

Ardhur në këtë tre-histori, ajër të hapur amfiteatri për të shijuar luan. Marrim pjesë në punëtori. Uluni-në në leksione dhe organizuan lexime. Nuk është një mirë-mori pjesë në program teatrale gjatë gjithë vitit dhe kjo është një domosdoshmëri në listën e teatrove të famshëm në Evropë.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

 

3. Paradis latin, Paris

Latinishtja Paradis është një bashkëkohore kabare që vijnë që është pasardhësi i Teatrit origjinal Latin. Teatri Latin është autorizuar fillimisht nga askush tjetër se Napoleon Bonaparti në 1800.

Shumë struktura djegur gjatë asaj kohe. Kjo përfshin këtë një. I njohur për glitz e saj dhe dhunti, kështu që nëse ju jeni duke kërkuar për teatrale, ju do të gjeni atë në një shfaqje kabare bonafide parizian. Në lidhje me shfaqjet e pazgjidhura kabare, ju gjithashtu mund të shihni të jashtëzakonshme acrobatic dhe trapez akteve.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

Teatri Paradis Latin, Paris

 

4. Volkstheater, Vienna

Volkstheater në Vjenë është një pamje e bukur për të ja. Ajo për herë të parë u hap në 1889. Oneshtë një nga më të mëdhatë në llojin e tij në të gjithë botën në vendet që flasin gjermanisht dhe është një gjë që duhet parë.

Ndërtuar si një homologun e më të qasshme për Burgtheater, ajo ishte vendi i zgjedhur në atë kohë për shoqërinë e lartë, por kryerjen e arteve është për të gjithë të gëzojnë. Në fillim të këtij teatri lavdishme, fokusi ishte në autorëve austriakë. sot, ju mund të jetë dëshmitar në një repertor të gjerë që ka marrë brohorit ndërkombëtare.

Rote Bar është në katin e sipërm të teatrit. Kjo është një vend i vendosur më formale. Ai është këtu që ju mund të dëgjoni muzikë ambientit, gëzojnë ngjarje të klubit, si dhe leximin dhe ekspozita bashkëkohore.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

Volkstheater në Vjenë është në listën e teatrove të famshëm në Evropë

 

5. Teatri Kombëtar, Prague

Kjo nuk është befasi se Teatri Kombëtar në Pragë ka qenë mbiquajtur, Chapel Artë. Ajo qëndron me krenari në gjithë lavdinë e saj Neo-Rilindjes. Ju do të ndjeni sikur ju jeni pjesë e vetes fisnikërisë kur ju vizitoni këtë teatër të famshëm në Europë.

Teatri Kombëtar është i pasur në histori por ndërtesa origjinale djegur në 1881. Një komb i tërë u mblodhën së bashku në mbështetje të artit që kryejnë. Ato kanë kontribuar në atë duke u rindërtuar dhe të kesh atë pikërisht siç ishte dikur.

Nuremberg për Trenat Pragë

Mynih për Trenat Pragë

Berlin për Trenat Pragë

Vjenë për Trenat Pragë

Teatri Kombëtar në Pragë

 

sot, vijnë dhe të shohin një shumëllojshmëri spektakolare të baletit, luan, dhe operat që frymëzojnë dhe kënaqësinë, sigurisht, kapur një udhëtim me Save A Train për të arritur atje!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “5 Teatrot i njohur në Evropë” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/famous-theatres-europe/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)