Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 25/06/2021)

Duke marrë trenin është një nga format më të Underrated të transportit modern. si Intercontinental aeroplan rides të bëhen më të përballueshme për çdo vit, por trenat janë në rritje kudo. Ka disa arsye pse udhëtonte me tren është një nga mënyrat më interesante për kalojnë kufijtë ndërkombëtarë.

 

Bernina Express

për shembull, pamjet e ofruara nga Bernina Express vetëm janë të mjaftueshme për të kthyer ndonjë entuziast ajrore në një fanatik hekurudhor. Që shtrihen nga Chur dhe St. Moritz në Zvicër mrekullueshëm lindore të veriut Tirano Italisë, Bernina Express është i njohur edhe si më të skenik udhëtimi hekurudhor në botë. Ky udhëtim përfshin një total prej 90 milje. që do të thotë 4 orë të kinematografisë peisazhet alpine, akullnajat, ujëvarat të mëdha, dhe gryka dramatike.

Të gjitha të peizazh i bukur është e dukshme përmes dritareve bujare të trenit Express në çdo makinë pasagjerësh. Udhetimi arrin kulmin në Bernina Pass. Në 7,000 këmbët mbi nivelin e detit, të kalojë është i prirur për stuhitë ndezur. ndërkohë, me diell Italy ju pret në anën tjetër të këtij udhëtimi. Kjo skenik udhëtim me tren duhet të jetë i detyrueshëm në listën e kovave të çdo adhuruesi të hekurudhës.

 

hekurudhor gjerman

ndërkohë, bashkimin e Express në atë listë është DB ose Deutsche Bahn. Rrjeti Kombëtar i trenit i Gjermanisë ofron disa nga rides më piktoreske pranë lumit Rhine. rrugët e saj do të ju nëpërmjet pamje të mrekullueshëm të Alpeve dhe luginat malore. për shembull, mënyra më e mirë për të vlerësojmë lumi më i gjatë i Evropës është përmes rrugës që lidh qytetet e Mainz dhe Këln. Kjo rrugë ju merr nëpër kodrat e butë, shkatërruar kështjella, dhe vreshta terraced.

DB ofron rides të rregullta tren që lidhin qytete si Amsterdam, Kopenhagen, dhe Pragë të metropoleve të mëdha të Gjermanisë. Ngjashëm me Bernina Express, kjo është një mënyrë fantastike për të parë Heartland Evropës. Nuk është çudi që CNN i referohet Deutsche Bahn si "Një nga më të këndshme Përvojat gjermane udhëtimit që nuk përfshijnë një Mercedes-Benz 450. " Ndërsa trenat e Evropës janë të çmuar kryesisht për të gjatë ndër-shtet dhe udhëtimeve ndër-kontinentit, ka opsione të tjera më të shkurtra për më shumë udhëtarët e trenit rastësishëm. për shembull, e Berlini Ringbahn ka qenë gjithmonë popullor në mesin e turistët që duan një të thjeshtë vizitë ndonjë gjë turne të qytetit. Ju mund të provoni këtë jashtë për çmimin e një biletë të vetme.

Frankfurt për Trenat Cologne

Bruksel për Trenat Cologne

Vjenë për Trenat Cologne

Hanover për Trenat Cologne

 

Trans-Siberian Express

Nuk ka të flasim për udhëtimet e trenit interesante do të jetë i plotë pa përfshirë Trans-Siberian Express. Gjithashtu i njohur si Udhëtimi më i gjatë tren në planet, Trans-Siberian Express lidh Moskën në Rusi perëndimore për në qytetin bregdetar të Vladivostok në Lindore rusisht. Pergjate rruges, hekurudha degëzohet në afërsi vende si Kina, Mongoli, dhe Koreja e Veriut. Disa vende në Europa Perëndimore, duke përfshirë Amsterdam, kam stacionet e trenit që ofrojnë Rides në stacionin Trans-Siberian në St. Petersburg, Rusi. Nuk është çudi shumë evropianë të zgjedhin për të marrë trenin kur venturing në lindje.

Udhëtim rreth Rusi me tren është një nga më të mënyrat më e lirë për të udhëtuar. dhënë, kjo është edhe një nga slowest, me Ladbrokes duke pretenduar se një brenda natës treni fle nga Volgograd te Nizhny Novgorod merr 27 orë. ende, sistem të gjerë Rusisë hekurudhor pa një shumë të veprimit të këtij viti, kur vendi priti Kupën e Botës. Shumë tifozë marrë për të parë më shumë të vendit dhe popullit të saj si ata udhëtuan për të ndeshjeve me tren.

 

 

Ky është një tjetër aspekt interesant dhe shpesh i neglizhuar i udhëtimit hekurudhor. Sigurisht, nuk ka asgjë si njerëzit dhe eksperienca ju do të hasni gjatë rrugës. Të marrë të gatshme për të përmbushur disa nga njerëzit më interesante nga e gjithë bota. Cilado tren ndër-vend udhëtim ju jeni në, ju jeni të ngjarë të përfundojnë të gjetur një mik ose dy në mesin e udhëtarëve tjerë gjatë natës. Nëse ju jeni duke marrë skenik Bernina Express, traversing disa vende në të dyja Deutsche Bahn ose Trans-Siberian Express, ose zbutës në Zvicrës Glacier Express, të cilën Trip Kultura e përshkruan si një udhëtim që rivalët pamjet e Bernina, udhëtonin me tren është i detyruar të jetë një nga përvojat më interesante të jetës tuaj.

 

Për të marrë përvojën më të mirë të trenave në jetën tuaj, me cmimet me te lira, dhe lirohet nga tarifat prenotim padurueshëm, përdorim Ruaj një tren!

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, pastaj kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ffascinating-train-travel-europe%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)