Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 08/10/2021)

Ka shumë gjëra Paris është i njohur për. Por gjëra të lirë për të bërë në Paris nuk është diçka e ajo është e njohur për. Ajo është e njohur për të qenë një nga vendet më romantike në botë. A kryeqytetin e modës dhe letrare edhe parajsë! Paris ka guises shumë të ndryshme. Dhe ndërsa hyrja muze mund të jetë i pjerrët dhe ngrënie gjobë vjen në një premium, kryeqyteti francez mund të jetë një datë e lirë. A nuk na besojnë? Këtu janë 10 Pa Things To Do In Paris!

 

1. Shkarko Pa pagesë Gjërat për të bërë në Paris: Muzeu i Karnavaleve

I pari në listën time të 10 Mirë gjëra të lirë për të bërë në Paris është Muzeu i Karnavaleve. Ky muze ka qenë i mbyllur për nja dy vjet për rinovimet, Megjithatë, ajo është zyrtarisht rihapur në dhjetor, 20th 2019! E vendosur në lagje historike të Marais, Muzeu Carnavalet është i dedikuar për historinë e Parisit. Nga origjina e saj në ditët e sotme.

Vizitor do të jetë në gjendje për të zbuluar koleksionet e shkëlqyer në lidhje me qytetin. Nga Gallo romake dhe objekteve mesjetare dhe arkivat. Kujtimet nga Revolucioni Francez në shumë llojet e pikturave, skulptura, orendi, dhe objekte arti nga periudha të ndryshme kohore!

Nëse e doni qytetin e Parisit dhe të dashurisë për të pasuruar veten si kulturalisht dhe personalisht, ju do të shijoni plotësisht Musee Carnavalet! Ju do të jetë i habitur nga koleksionet e saj të çmuar, arkitektura e saj, dhe atmosfera, të cilat janë kaq tipike për Parisin!

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

Best Things To Do In Paris For Free

 

2. Notre Dame e Parisit

A është vetëm mua, ose çdo herë që dikush e përmend Notre Dame, Unë thjesht mendoj se e Victor Hugo Katedralja paharrueshme të Notre Dame? Nëse doni filmin apo jo, Kjo katedrale është një për vizitë. Jo vetëm është kjo një katedrale badass mesjetare katolike, por është gjithashtu shembulli më i mirë i arkitekturës gotike franceze!

dritaret gotë (sidomos Rose Window), përdorimi i detajeve arkitektonike si buttresses dhe skulptura fluturues bëjnë këtë një domosdoshmëri-shih lirë Përvoja Paris. Për mundësitë më të mira foto nga Katedralja ngjiten kullat bell për një pamje zogj-sy të Parisit. Per nje pamje nga Katedralja vetë, Square Jean XXIII siguron një pikë e mirë favorshme për të marrë një pamje e pasme e monumentit të bukur. Më të mirë të të gjitha? Ajo është në tonë 10 Pa Gjërat për të bërë në Paris. Përse? E gjete. Eshte falas!

Paris për Trenat Marsejë

Marseilles për Trenat e Parisit

Nice to Trenat Marsejë

Marseilles për Trenat Clermont Ferrand

Best Things To Do In Paris For Free

 

3. Shkarko Pa pagesë Gjërat për të bërë në Paris: Pantheon

Kjo ndërtesë e bukur ishte ndërtuar fillimisht si një vend i adhurimit. Megjithatë, në ditët e sotme ajo ka qenë konvertuar në një mauzole. Ajo mban eshtrat e disa parisienët dukshëm; Victor Hugo, Marie Curie, Alexandre Dumas për të përmendur vetëm disa! Silueta ikonike e Panteonit dhe kupola janë vendosur në majë të Montagne Sainte Genevieve, kodër historik i lagjen latine.

Nga prilli deri në tetor, turistët mund të gëzojnë views gjobë i kapitalit nga kolonadë e kube. Arkitektura Neoclassical kujton Panteonin në Romë. Duke u varrosur në Panteonin është konsideruar si një nga nderimet më të larta dhuruer një qytetar. Mbishkrimi në mur në hyrje në vendin e varrimit mbart testament për këtë ndjenje. Të njerëzve të mëdhenj,, atdheu mirënjohës.

Kur mund të vizitoni për të lira? Menduar ju kurrë nuk do të kërkojë! Get pranim të lirë çdo të diel e parë të muajit nga 1 Nën- 31 marsh. Pa pagesë për ata nën 26 nga vendet brenda Bashkimit Evropian, si dhe mësues fillore dhe të mesme. Pa pagesë për vizitorët me aftësi të kufizuara dhe një person shoqërues, si dhe punëkërkuesve dhe ata që marrin përfitime shtetërore franceze. Ajo është gjithashtu i lirë për të rinjtë dhe fëmijët.

Paris për Trenat Rouen

Rouen për Trenat Paris

Paris për Trenat Calais

Rouen për Trenat Calais

The Pantheon

 

4. Kanali i Shën Martinit

Gjithashtu në afërsi të klasës së parë falas gjërat e mia për të bërë në listën Paris për të lira. Walking gjatësinë e Canal St Martin! Kjo mbetet një nga të preferuarat e mia ecën në këtë qytet. Një njeri i bërë ujore, kanali është rreth 4.5 km e gjatë, lidhja në kanalin L Ourcq te Seine. Fillimisht e ndërtuar në 1802 nga Napoleani si një dalje jashtë mase e lumit Ourcq, me qëllim për të sjellë ujë të pijshëm pijshëm për parisienët mbushur me sëmundje të mundshme, si kolera dhe dizenteria.

Çdo pesëmbëdhjetë vjet ose kështu që kanali i dredged për të pastruar atë, por në kohët e fundit vetë zona përreth kanalit ka pësuar rivitalizimin. Gjeni një zgjua të bare dhe bare përhapur përgjatë kanalit. Kjo zonë është gjithashtu një hangout popullor i popullatës studentore. Në kulturën popullore, zona kanalit u shfaqën në kinema Amelie si një vend për të kaloni gurë.

Emimet e trenit në Marsejë në Lyon

Paris në Lyon Trainmimet e trenit

Lyon për Trenat Paris

Lyon për Trenat Avignon

Canal Saint Martin

 

5. Shkarko Pa pagesë Gjërat për të bërë në Paris për të lira: Des Buttes Chaumont Park

park ynë i parë në tonë 10 Pa Gjërat për të bërë në listën Paris! Ky park i bukur urban është e vendosur në verilindje të Parisit. Karakteristikat e këtij parku të gjelbër të përbëhet nga një liqen artificial me rosat gjakftohtësi not, një ishull shkëmbor në qendër të liqenit të quajtur Ile de la Belvedere, Tempulli i profete (në kujtim të Tempullit të lashtë romake të Vesta në Tivoli) ulën pesëdhjetë metra mbi liqen. Gjeni ura lidh ishullin me pjesën tjetër të parkut, një shëtitore qendrore për të ecur, dhe zvarrisës lawns gjelbër.

La Rochelle për Trenat Nantes

Toulouse për Trenat La Rochelle

Bordeaux për Trenat La Rochelle

Paris për Trenat La Rochelle

 

 

6. Arc de Triomphe

Një tjetër super i famshëm vend për të vizituar kjo eshte, sigurisht, falas! A triumfale Arch, frymëzuar nga Arch romake e Titit, Ky monument përkujton jetën e nacionalistëve francezë që luftuan në Luftën Revolucionare franceze dhe luftërave Napoleonit. Nën Arc qëndron Varri i Ushtarit të Panjohur e Luftës së Madhe dhe është e shënuar nga një zjarr të përjetshëm që ka qenë djegie që nga Dita armëpushim në 1921. Gjashtë relieve shumë të rëndësishme dekorojnë fasadat secila që përshkruan momentet kryesore të Luftërave Revolucionare dhe Napoleonike. Ato përfshijnë varrimin Përgjithshme Marceau-së, betejat e Austerlitz, Arcola, Një ditë, dhe Aboukir, dhe rënies së Aleksandrisë.

Pasur akses në platformën shikimin dhe duke parë harkut deri afër bën paratë e kostos, por një pamje apo fotografi e këtij monumenti imponuar nga Champs Elysees ose një autobus që qarkullon ose makinë është absolutisht falas.

Paris për Trenat Le Mans

Nantes për Trenat e Parisit

Paris për Trenat Rennes

Rouen për Trenat Lille

Arc de Triomphe

 

7. Shkarko Pa pagesë Gjërat për të bërë në Paris: Parc Monceau

Kjo është një park publik që ishte fituar fillimisht nga Duka i Chartres. Ai është kushëriri i mbretit Louis XVI. Parku është projektuar për të ngjajnë një Kopshti angleze nga Louis Carmontelle. Ka shumë karakteristika të goditura arkitektonike që hiri kopsht. Ato përfshijnë një ndërtesë rrumbullake të vogël në porta kryesore e parkut, një piramidë miniaturë lashtë egjiptian, një kolonadë Roman, një kinez fort, një mulli me erë holandeze, dhe kuriozitete të tjera nga e gjithë bota. Duke vizituar parkun është si duke vizituar mrekullitë kulturore të botës të gjithë në miniaturë.

Dijon për Trenat Provence

Paris për Trenat Provence

Lyon për Trenat Provence

Marseilles për Trenat Provence

Parc Monceau

 

8. Shows Pa Moda Në Galeries La Fayette

A jeni të etur për të zbuluar se çfarë ka të re dhe çfarë po ndodh në kryeqytetin e stilit të botës? Atëherë nuk do të humbasë një mundësi për një vijojnë nga shfaqjet e lirë të modës që mbahen në Galeries la Fayette, çdo të premte në 3 pasdite. Sigurohuni që ju bëni rezervimin tuaj online, paraprakisht për të siguruar disponueshmërinë në datën e kërkuar. Gjithashtu, Një tjetër aktivitet i shkëlqyer lirë, në qoftë se ju jeni në Galeries la Fayette, është për të vizituar tarracë tavanë për një nga pikëpamjet më të mirë të Parisit. A disa dritare pazar më pas në pazar arcade vetë, në qoftë se ju keni kohë shtesë.

Lyon për Trenat Tuluzës

Paris për Trenat Tuluzës

Nice to Trenat Tuluzës

Bordeaux për Trenat Tuluzës

Free Fashion Shows At Galeries la Fayette

 

9. Open Air Cinema Në Parc De La Villette

Ky marr e gjëra të lirë për të bërë në Paris është jo gjatë gjithë vitit, por mund të shijoni kinema në ajër të hapur gjatë muajve korrik dhe gusht (Enjtja deri të dielën) në një nga parqet më të mëdha të qytetit. Të showings ndryshojnë nga kinemaja klasike në më shumë filma bashkëkohore. Libër një karrige në kuvertë dhe të jenë të përgatitur për disa kënaqësi kinematografisë sa më shpejt që ajo merr errët.

Lyon për Trenat Nicës

Paris për Trenat Avignon

Nice to Trenat Avignon

Marseilles për Trenat Avignon

Open Air Cinema At The Parc de la Villette

 

10. Watch Pa Drita shfaqje në Kulla Eifel

në errësirë, çdo orë në orë për pesë minuta Kulla Eifel shkėlqen dhe ofron një shfaqje të lehta për të gjithë spektatorët, kjo do të mbetet krem ​​de la krem ​​e gjëra të lirë për të bërë në Paris. Vendi du Trocadero do të ju jap vendin më të mirë për të treguar në qytet.

Montpellier për Trenat Marsejë

Nice to Trenat Marsejë

Paris për Trenat Marsejë

Toulouse të Marseilles Tren

Watch The Free Light Show At The Eiffel Tower

 

Gati për të shpëtuar portofolin tuaj disa euro? i madh! bileta treni nuk janë në mesin e gjërave të lirë për të bërë në Paris, megjithatë, kur ju përdorni Ruaj një tren ata janë me siguri nuk është e shtrenjtë!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “10 Pa Things To Do In Paris” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/free-things-paris/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)