Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 24/12/2021)

Planifikimi i një udhëtimi solo mund të jetë i ethshëm edhe për një udhëtar me përvojë, sidomos kur është fjala për zgjedhjen e destinacionit të duhur për të vizituar dhe aktivitetet e duhura për të marrë pjesë gjatë kohës që jeni atje. Por më e rëndësishmja, sepse doni ta shfrytëzoni më së miri për vetë-zbulim.

Të qenit vetëm në rrugë ju lejon të vizitoni ku të doni në çdo kohë që dëshironi, pa pasur nevojë të përputhem me orarin e dikujt tjetër. Gjithashtu, ju mund ta sfidoni veten më shumë duke qenë midis të huajve total, gjë që rrit besimin tuaj, sigurisht, rritja e vetvetes.

Kjo është thënë, a keni një destinacion në mendje për udhëtimin tuaj të vetë-zbulimit? Ky artikull thekson 7 nga vendet më argëtuese për të vizituar solo.

 

1. Vende për t'u vizituar në udhëtimin tuaj për zbulimin e vetvetes: Australi

Australia është destinacioni i ëndrrave për shumicën e zhytësve për shkak të saj mundësi pa fund zhytjeje si për zhytësit amatorë dhe ata me përvojë. Dhe edhe nëse nuk jeni i gatshëm të zhyteni, do të keni një kohë të mirë duke zbuluar shumë thesare të fshehura që vendi ka për të ofruar. Australia është gjithashtu shtëpia e më të zhdukurve ose speciet e kafshëve të rrezikuara, kështu që ju do të keni shansin e rrallë për të bashkëvepruar me fosile miliona vjeçare afër.

Por asnjë nga faktet e përmendura nuk është arsyeja kryesorebir pse e kemi renditur Australinë si një destinacion kryesor për udhëtarët solo. Arsyet kryesore janë paqja e përjetshme e vendit, i besueshëm Transporti publik, dhe mundësi të lira akomodimi. Ju do të jeni shumë të sigurt në Australi.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

Self-Discovery Trip to Australia

 

2. Tajlandë

Kultura këtu është e pasur dhe ushqimi është i shijshëm, kështu që do të keni shumë gjëra ushqimore dhe të lidhura me kulturën për të eksploruar dhe mësuar nga vendasit nëse do të keni kohë të kurseni. Akomodimi dhe transporti janë shumë të volitshme këtu, për të mos përmendur sa të arritshme Bangkok është nga të gjitha cepat e globit. Dhe nëse mendja juaj është e shqetësuar ose e trazuar, ju gjithmonë mund të futeni në një tempull ose në një qendër meditimi dhe të meditoni.

Luksemburgu në Bruksel me një tren

Antwerp për në Bruksel me një tren

Amsterdami në Bruksel me një tren

Parisi në Bruksel me një tren

 

Solo trip to Thailand

 

3. Vende për t'u vizituar në udhëtimin tuaj për zbulimin e vetvetes: Angli

Nja dy vjet mbrapa, Londra ishte qyteti më i frekuentuar në botë nga turistët solo. Vetëm kjo duhet t'ju tregojë se ky është një vend i sigurt për të qenë kur nuk keni shoqëri. Pallati Buckingham aktualisht është tërheqja më e madhe për udhëtarët solo, por nuk është i vetmi në Londër. Nëse dëshironi të shihni më shumë atraksione brenda një kohe të kufizuar, thjesht bashkohu në një Londër turne falas në këmbë kur vizitoni qytetin herën tjetër.

Amsterdami për në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Berlin me Londër me një tren

Brukseli për në Londër me një tren

 

Visit The Big Ben in London on your solo trip

 

4. Zelanda e Re

A ju pëlqen të vozisni vetëm për distanca të gjata? Shumë udhëtarë të vetëm e duan Zelandën e Re për mundësitë e ngasjes i akordon ata. E tëra që ju nevojitet është të merrni me qira një fushues ose një makinë të zakonshme dhe të shkoni atje ku ju çojnë rrugët. Kjo eshte nje vend i bukur për të shqyrtuar. Vendasit janë gjithashtu shumë mikpritës dhe të dobishëm sa herë që dëshironi ndihmë.

Firence në Milano me një tren

Firence në Venecia me një tren

Milano në Firence me një tren

Venecia në Milano me një tren

 

Self discovery trip to New Zealand

 

5. Vende për t'u vizituar në udhëtimin tuaj për zbulimin e vetvetes: Peruja

Pothuajse çdo vend i ri që vizita juaj është e veçantë për një grup specifik arsyesh, por Peruja është një nga vendet që thjesht shquhet. Ky vend ka mahnitur kaq shumë njerëz me bukuritë dhe thesaret e tij natyrore, që njerëzit nuk mund ta marrin thjesht atë. i saj histori të pasur, male, dhe kultura tradicionale, të cilat janë interesante për çdo vizitor. kështu, të përjetojë të gjitha thesaret e saj kombëtare, bëni një turne në Peru, dhe të njiheni me vendin.

Frankfurt për në Berlin me një tren

Leipzig për në Berlin me një tren

Hanover për në Berlin me një tren

Hamburg për në Berlin me një tren

 

 

6. SHBA

SHBA janë të larmishme, kështu që ju kurrë nuk do të ndiheni jashtë vendit pa marrë parasysh se nga vini. Vendi është gjithashtu shumë i gjerë dhe ka gjithçka që ju nevojitet për të qenë male, parqet, Kafshe te egra, ose plazhet. Duke folur për plazhet, ju duhet të vizitoni Florida herën tjetër kur të jeni në SHBA dhe të notoni në rërat e bardha. Për më tepër, Disney mund të jetë destinacioni perfekt për udhëtimin tuaj të vetë-rritjes pasi do t'ju kthejë të kujtoni gjatë fëmijërisë suaj, dhe pak nostalgji të hidhur kurrë nuk lënduan askënd. Dhe nëse ajo që ju nevojitet është një kohë e qetë vetëm, ju gjithmonë mund të qëndroni në një pushime me qira larg turmave.

Salzburg në Vjenë Me Një Tren

Mynih për në Vjenë me një tren

Graz për në Vjenë me një tren

Praga për në Vjenë me një tren

 

New York is a perfect destination for solo travelers

 

7. Vende për t'u vizituar në udhëtimin tuaj për zbulimin e vetvetes: Japoni

Japonia është milje përpara vendeve të tjera në lidhje me teknologjinë. Nëse jeni një futurist apo investitor i teknologjisë, eksplorimi i mundësive të biznesit që ka ky qytet me siguri do t'ju gëzojë. Vendi është gjithashtu shtëpia e tempuj të bukur, hotele të nivelit të lartë, dhe restorantet, si dhe thesaret natyrore më të mira të fshehura të Azisë. Cfare ka me shume, sistemet e efektshme të transportit këtu do ta bëjnë udhëtimin tuaj solo argëtues dhe pa sherr. Nëse jeni adhurues i muzikës, ju mund të sillni laptopin tuaj dhe tuajin softuer për krijimin e muzikës të lejoni që frymëzimi t'ju godasë dhe ndoshta të prodhojë disa tinguj të bukur për të simbolizuar udhëtimet tuaja të vetmuara.

Mynihu në Salzburg me një tren

Vjena në Salzburg me një tren

Graz në Salzburg me një tren

Linz për në Salzburg Me Një Tren

 

Self discovery trip in Japan

8. Malajzia

Ka shumë gjëra për të bërë dhe mësuar në Malajzi, por fakti më interesant për këtë vend të Azisë Juglindore është se përqindja më e madhe e popullsisë flet anglisht. Kjo do të thotë që vështirë se do ta humbni rrugën tuaj kur udhëtoni vetëm këtu. Vendi ka plazhe, male, pikat e zhytjes, dhe gjithçka që ju nevojitet për t'u çlodhur dhe për të shijuar jetën tuaj.

Dusseldorf në Mynih me një tren

Dresden për në Mynih me një tren

Nuremberg në Mynih me një tren

Bon në Mynih me një tren

 

Traveling solo to Malaysia

 

Në përfundim

Çantat e shpinës dhe udhëtimet solo po bëhen të njohura nga dita për shkak të fleksibilitetit që ato precipitojnë. Ju jeni duke bërë gjënë e duhur. Vetëm mos harroni të keni një buxhet të mjaftueshëm për akomodimin tuaj, ushqim, dhe nevojat e transportit sepse duhet të jesh i pavarur nëse dëshiron të shijosh udhëtimet e zbulimit të vetvetes.

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni vendet tuaja argëtuese për t'u vizituar në udhëtimin tuaj të vetë-zbulimit me tren.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë në blog "Vende argëtuese për t'u vizituar në udhëtimin tuaj të vetë-zbulimit"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Ffun-places-visit-self-discovery-trip%2F- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)