Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 25/02/2022)

transport, në çdo formë, është shtylla kurrizore e çdo vendi dhe ekonomia e tij. Ishte vetëm përmes rrugëve, hekurudhor, dhe ajrin që ne ishim në gjendje ta lidhnim botën në një mënyrë që ajo të bëhej shumë më e vogël nga sa është në të vërtetë. kështu, kur shikojmë industritë kryesore në të gjithë botën, transporti është një nga më aktivët, duke ndryshuar vazhdimisht për përmirësimin e së ardhmes sonë.

Tendencat e fundit në industrinë e udhëtimit dhe transportit kanë qenë drejt krijimit të opsioneve më të gjelbërta. Një veprim shumë i nevojshëm për të shpëtuar mjedisin tonë, zhvillimet e reja në transport kështu që tashmë po punojnë në këtë parim. Megjithatë, këto përparime po shkatërrojnë gjithashtu kufijtë se si kemi udhëtuar për shekullin e kaluar. Dhe duke e bërë këtë, ata po na çojnë drejt një të ardhme udhëtimi që do të jetë më e shpejtë, më të sigurt, dhe fjalë për fjalë jashtë kësaj bote.

 

E ardhmja e udhëtimit: Turizëm hapësinor

Hapësira ka qenë kufiri i fundit i njerëzimit për kohën më të gjatë. Megjithatë, meqë kemi ngritur këmbët në Hënë dekada më parë, nuk ka pasur ndonjë gjë thelbësore për të ngacmuar publikun e përbashkët. Tani pse, ka një garë të vazhdueshme për të marrë njerëzit në hapësirë, për kohën e lirë. Turizmi hapësinor është gjëja tjetër e madhe, dhe ndërsa mund të jetë e kushtueshme dhe ekskluzive, është një hap i madh drejt së ardhmes, që do të përfshijë në të gjitha gjasat duke kolonizuar Marsin ose duke bërë stacione hapësinore të banueshme ku qindra individë mund të jetojnë së bashku. Megjithatë, ndërsa shkencëtarët mund të kenë ndërmarrë një hap në drejtimin e duhur, mund të duhet të presim për disa gjenerata para se të dalë në dritë ndonjë përparim i dukshëm.

Biletat e Dusseldorf për në Mynih

Biletat e Dresdenit në Mynih

Biletat e Parisit në Mynih

Biletat e Bonit në Mynih

 

The Future Of Travel

 

Industria e Udhëtimit dhe Transportit: Makina pa shofer

Pyesni ndonjë person për idenë e tyre për transport në të ardhmen, dhe ata kanë më shumë se sa ka gjasa të përmendin makina pa shofer. Tashmë ka trena në të gjithë botën që punojnë në këtë parim. për më tepër, për kohën më të gjatë, shkencëtarët dhe drejtuesit e industrisë janë duke punuar për t'i bërë rrugët më të sigurta duke përfshirë teknologjinë në përditshmërinë tonë përvoja e drejtimit. Ajo që i bën makinat pa shofer që ia vlen të presin është se ajo do të revolucionarizojë plotësisht industrinë në shumë mënyra. Nga të qenit më shumë miqësore me mjedisin për sigurinë në rrugë, njerëzit do të jenë në gjendje të mbulojnë distanca më të gjata pa shtrëngimin e nevojës për të përzënë me orë të tëra.

Biletat e Amsterdamit në Paris

Bileta në Londër në Paris

Biletat e Roterdamit në Paris

Biletat e Brukselit në Paris

 

E ardhmja e udhëtimit: Trenat

Një nga më të vjetrat format e transportit publik rreth, trenat ende qartë kanë një vend në të ardhmen tonë. çuditërisht, mbase më shumë se kurrë më parë. Edhe ndërsa teknologjitë e reja janë krijuar për të bërë më të sigurt sistemet hekurudhore, më të shpejtë, dhe më i përshtatshëm, nevoja themelore për një sistem të tillë do të rritet në mënyrë të njëkohshme. Trenat janë tashmë diçka e një barazimi shoqëror pasi shumë të pasur shpesh udhëtojnë përkrah më të varfërve të klasave të punës, por për shkak të rritjes së shpejtë të popullatës në botë, veçanërisht në vendet e industrializuara, sistemet e efektshme dhe të përballueshme të trenave do të jenë thelbësore për të luftuar bllokimet e trafikut. Ky do të jetë gjithashtu një ndikim i madh në mjedis pasi trenat do të jenë në gjendje të drejtojnë me efikasitet në energjinë e pastër, ndërsa në të njëjtën kohë marrin automjete të panumërta të rënda me gaz nga rruga dhe duke ulur emetimet e CO2 të tokës.

Biletat e Mynihut në Cyrih

Biletat e Berlinit në Cyrih

Biletat e Bazelit në Cyrih

Biletat e Vjenës në Cyrih

 

sbb train

 

Hyperloop

Hyperloop është duke u përshkruar si "mënyra e parë e re kryesore e transportit në 100 vjet ". Ai përfshin udhëtimin me shpejtësi supersonike brenda një tubi, që lidh një destinacion me një tjetër. Hyperloop mund të përdoret për të transportuar ngarkesat dhe njerëzit. Megjithatë, edhe pse enigmatik Elon Musk është në pararojë të kësaj teknologjie, disa vende janë skeptik në lidhje me Hyperloop dhe nëse vërtet ia vlen të investosh para. megjithatë, udhëtimi përmes kësaj forme të re të transportit është më afër realitetit nga sa prisnim, me teste dhe ndërtim tuba tashmë në vazhdim në Kaliforni dhe ndoshta Evropë së shpejti.

Biletat e Hamburgut në Kopenhagë

Biletat e Cyrihut deri në Hamburg

Biletat e Hamburgut në Berlin

Biletat e Roterdamit në Hamburg

 

 

Realitet virtual

Kjo është posaçërisht për udhëtarët e kolltukëve, të cilët kënaqen të vizitojnë vende të reja por preferojnë ta bëjnë këtë nga komoditeti i shtëpive të tyre. Ndërsa VR tashmë ka shkuar komerciale, se shpejti, do të shohim një integrim midis VR, DHE, dhe AR, duke çuar në një përvojë që është sa më afër jetës reale të jetë e mundur. Nga vizitimi i shtatë mrekullive të botës deri tek marrja e një zhytjeje në Reef Great Barrier, kjo teknologji e re do t'i ndihmojë njerëzit të shohin botën si kurrë më parë.

Biletat Milano në Romë

Biletat e Firences për në Romë

Biletat Pisa në Romë

Biletat e Napolit në Romë

 

Ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të gjeni opsionet më të mira të biletave në dispozicion. Porositni biletën tuaj të trenit me Ruaj një tren!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “E ardhmja e udhëtimit” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe të na japë kredi me një Lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/future-of-travel/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)

  • Nëse ju doni të jenë të sjellshëm me përdoruesit e juaj, ju mund të udhëzojë ata direkt në faqet tona të rrugës tren ulje.
  • Në linkun e mëposhtëm, ju do të gjeni rrugët tona më të njohura tren – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- Kjo lidhje është për anglisht rrugëve faqet ulje, por ne gjithashtu kemi https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, dhe mund të zëvendësoni gjuhët pl ose fr nl dhe më shumë sipas zgjedhjes suaj.