Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 01/04/2021)

Në të gjithë botën, përgjimi ka implikime dhe praktika shumë të ndryshme, për shembull: Kërkohet rregullimi në Afrikën e Jugut, ashtu siç është në SHBA. Ju pritet të lini një tip mes 15 dhe 25% në Amerikë, dhe nëse nuk do të ndiqeni shumë mirë nga një kamerier i irrituar. Po për Evropën? Shumë fatura në Evropë do të përfshijnë këshilla, megjithatë, kjo ndryshon nga një vend në tjetrin. Njohja me praktikat e veçanta të informimit në vendin tuaj të destinacionit do të shmangë konfuzionin dhe ndjenjat e mundshme negative. Kështu që lexoni për udhëzuesin përfundimtar të informimit në Evropë!

  • Transporti me tren është një mënyrë eko-miqësore për të udhëtuar. Ky artikull është shkruar për të edukuar rreth Trenit Travel nga Save një tren, Uebfaqja më e lirë e biletave të trenit Në botë.

 

Udhëzuesi i fundit për marrje në shërbim në Evropë

Këshillimi në Evropë në përgjithësi ndryshon në varësi të llojit të shërbimit që ju merrni. Për shembull, nga ju do të pritet që të vendosni një kamerier në një restorant me pesë yje në baza të ndryshme për një server prapa një banak. Bartenders nuk do të presin një tip aspak në disa raste, ku do të bënin taksistët. Duke përdorur diskrecionin tuaj, dhe bujaria është gjithmonë një mënyrë e mirë për të bërë kur vendosni për majën e saktë. Gjithashtu, shumica e vendeve kërkojnë që të merren me para, prandaj sigurohuni që të mbani disa shënime në euro gjatë gjithë kohës.

Biletat Milano në Romë

Biletat e Firences për në Romë

Biletat Pisa në Romë

Biletat e Napolit në Romë

 

Tipping In Europe restaurants

 

Njoftim brenda restorante

Situationdo situatë ku ushqimi ose pijet sillen në tryezë zakonisht kërkon një këshillë. Sasia varet nga lloji i ngrënies që po shijoni. Procedura standarde për marrjen e parave në Evropë është të lini një ose dy fatura në euro mbi shumën e faturës nëse një raund pije por pa ushqim është i porositur. Ushqimi i plotë në një mjedis të ulur është i ndryshëm. Në këtë rast, disa euro për person zakonisht janë të mjaftueshme. Restorantet me pesë yje në të gjithë Evropën zakonisht përfshijnë informacionin në faturën e tyre. Sigurohuni që ta kontrolloni këtë pasi nuk ka nevojë të lini një këshillë shtesë nëse nuk e keni shijuar vërtet shërbimin tuaj. Shërbim i shkëlqyeshëm ndonjëherë kërkon një tip shtesë, pra në këto raste, ju mund të shkoni deri në të gjitha rrugët deri 15%.

Biletat e Amsterdamit në Paris

Bileta në Londër në Paris

Biletat e Roterdamit në Paris

Biletat e Brukselit në Paris

 

Pub

Shumica e pijetore ose bare në të gjithë kontinentin nuk presin fare këshilla. Banakëve u paguhet një rrogë, dhe ndërsa disa monedha në kavanozin e majës ka shumë të ngjarë të vlerësohen, nuk eshte e nevojshme. nëse bëni tip, përsëri mos harroni të përdorni vetëm para, ose shënime ose monedha. Në rast se ju jeni në një fund të lirshëm këtu është një listë e 5 Bare mirë me Jetojnë muzikë në Evropë.

Biletat e Brukselit në Amsterdam

Bileta në Londër në Amsterdam

Biletat e Berlinit në Amsterdam

Biletat e Parisit në Amsterdam

 

 

Stilistët dhe Spa

Shumë njerëz duan të marrin një model të ri të ri flokësh, ose një masazh relaksues ndërsa me pushime. Për fat të mirë do të gjeni spa dhe stilistë në të gjithë Evropën, shpesh në pothuajse çdo qytet. Bakshish, në të dy rastet, zakonisht është rreth dhjetë përqind. Nëse jeni tepër të lumtur me shërbimin që keni marrë, ju mund të shkoni sa më lart 15%.

Biletat e Nyrnbergut në Pragë

Biletat e Mynihut në Pragë

Biletat e Berlinit në Pragë

Biletat e Vjenës në Pragë

 

Stylists And Spa's

 

Hotele

Hotelet janë një pyetje e shpeshtë kur bëhet fjalë për çështjen e informimit në Evropë. Si rregull i gishtit, gjithmonë duhet të ndiqet udhëzimi Një Euro. Kjo në thelb thotë që ju lini një Euro në këshilla për shërbim. Nëse një kambanar apo portier transporton çantat tuaja, atëherë një Euro për qese është e mjaftueshme. Pastrimi i shtëpive duhet të marrë një Euro në ditë. Këshillimi i portierit tuaj është në diskrecionin tuaj, por duhet të varet nga niveli i shërbimit që keni marrë. Nëse ata kanë shkuar lart e më tej, mund të qëndrimi juaj i paharrueshëm dhe i këndshëm, atëherë një këshillë prej pesë deri në dhjetë euro ose edhe më tej është e përshtatshme.

Biletat e Frankfurtit në Berlin

Biletat e Leipzig për në Berlin

Biletat Hanover në Berlin

Biletat e Hamburgut në Berlin

 

Çfarë të japësh një taksi Dhe Transportit

Taksi dhe Ubers janë një pjesë e brendshme e gjetjes në të gjithë Evropën. Kur zgjidhni se çfarë të këshilloni, është mirë të mbani në mend se si paguhet shoferi. përgjithësisht, megjithëse, një tip dy euro për një taksi të shkurtër ose udhëtim Uber është i përshtatshëm. Aplikacione të tilla si Uber ju lejojnë të vidhni shoferin në mënyrë elektronike, ndërsa taksitë e matur do të kërkojnë para. Takimi në Evropë gjatë udhëtimit është shumë i njëjtë me kalimin në bare ose restorante. Mbani në mend se nuk është gjithmonë e nevojshme, por shpesh vlerësohet. Rezervoni biletat tuaja të trenit për tuaj Udhëtimi Evropian është e thjeshtë dhe e lehtë me Uebfaqen e Biletave më të Lira në Botë.

Biletat e Milano në Venecia

Bileta Padova në Venecia

Biletat e Bolonjës në Venecia

Biletat e Romës në Venecia

 

Ultimate Guide To Tipping In Europe

 

Udhëzuesi i fundit për marrje mendsh në Evropë sipas vendit

Shumica e vendeve ndjekin të njëjtat udhëzime të përgjithshme kur bëhet fjalë për informimin në Evropë. Sigurisht, duhet gjithmonë hulumtimi i destinacionit të synuar para se të udhëtoni në mënyrë që të siguroheni që jeni plotësisht të azhurnuar. udhëtimit tren shpesh mund t’ju ​​marrë nëpër disa vende në të njëjtën kohë, kështu që të jesh i sigurt saktësisht se çfarë të bësh në secilën është gjithmonë e dobishme. Disa vende dalin nga homologët e tyre për sa i përket rregullave, megjithatë.

Islanda Dhe Skandinavia

Pavarësisht nëse bëhet fjalë për një kthim në origjinën e tyre Viking apo thjesht edukatë të thjeshtë, këto vende preferojnë që të mos tregoheni aspak. Shumica e restoranteve dhe shërbimeve do të kenë majën e përfshirë në projekt-ligj. Stillshtë akoma e përshtatshme që të rrumbullakoset fatura deri në Euro më të afërt në vend të një informacioni me para ose me kartë krediti.

 

Greqia dhe Qiproja

Grekët po bëjnë gjithçka pak më ndryshe, dhe njoftimi nuk është përjashtim. Faturat më të mëdha kërkojnë këshilla më të vogla dhe faturat më të vogla kërkojnë këshilla më të mëdha.

 

Austria

Lini të paktën një 5% majë, në para të gatshme për serverat, edhe nëse fatura përfshin shpërblim. Cash është gjithmonë mbreti në shumicën e vendeve evropiane, dhe Austria nuk është ndryshe.

Biletat e Salzburgut në Vjenë

Biletat e Mynihut në Vjenë

Biletat e Grazit në Vjenë

Biletat e Pragës në Vjenë

 

Çfarë duhet të këshilloni në Irlandë dhe Skoci

Njihen për miqësinë e tyre, të dy këta kombe do të mbajnë çantat tuaja për fat të mirë. Këshillimi për transportuesit e bagazheve nuk është thelbësor, dhe zakonisht nuk pritet. Të jesh i hirshëm dhe të thuash faleminderit me edukatë është, megjithatë, i pritur. Nëse dëshironi të merrni të njëjtën shërbim në të ardhmen nga derguesi juaj, sigurohuni t'i pranoni ato pozitivisht.

 

Tipping In Europe bars

 

Çfarë duhet të këshilloni në Evropë – Britania

Shumë britanikë janë përpjekur t'u shpjegojnë turistëve se rregullimi i shtëpisë nuk është i nevojshëm. Kur bëhet fjalë për njoftimin në Evropë, ky është një nga rregullat më të forta. Mos lini një këshillë në dhomën tuaj të hotelit, ka të ngjarë të dorëzohet në tryezën e përparme si të humbur para. Bartenders gjithashtu nuk presin këshilla, dhe përgjimi i tyre mund të frikohet. Në të gjitha mënyrat, jini miqësor dhe pranoni banakën tuaj. Vendosni disa monedha në kavanozin e majës nëse ka një të tillë. Nese jo, përkundrazi lini majën nga ekuacioni.

Biletat e Amsterdamit në Londër

Biletat e Parisit në Londër

Biletat e Berlinit në Londër

Biletat e Brukselit në Londër

 

Rrumbullakimi i të gjitha informacioneve në lidhje me marrjet në Evropë

Këshilla më e mirë për këshillimin në Evropë është të bëni detyrat e shtëpisë. Lexoni të gjitha rreth vendit, ose vendet që po planifikoni të vizitoni. mos harroni se udhëtimet me tren shpesh ju marrin nëpër një numër vendesh që të jeni në gjendje të ndaleni tek. Gjithmonë sill para me para, të dy monedhave, dhe disa shënime për të dhënë bakshish. Nëse nuk jeni të sigurt për politikat, rrinë në rregullin dhjetë përqind për restorantet, dhe rregulli një euro për gjithçka tjetër.

 

mbaj mend, Ne duam t'ju edukojmë për Udhëtimin, kështu që kur koha është e duhur dhe ju vendosni të udhëtoni, mbani mend se Udhëtimi me Tren është specialiteti ynë dhe zgjidhni Ruaj një tren, ne do të donim shumë t'ju ndihmojmë të shijoni udhëtimin tuaj!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “Udhëzuesi i fundit për marrje mendsh në Evropë” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe të na japë kredi me një Lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/guide-tipping-europe/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)

  • Nëse ju doni të jenë të sjellshëm me përdoruesit e juaj, ju mund të udhëzojë ata direkt në faqet tona të rrugës tren ulje.
  • Në linkun e mëposhtëm, ju do të gjeni rrugët tona më të njohura tren – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- Kjo lidhje është për anglisht rrugëve faqet ulje, por ne gjithashtu kemi https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, dhe ju mund të ndryshoni gjuhët de në fr ose tr dhe më shumë gjuhë sipas zgjedhjes suaj.