Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 12/11/2021)

Get gati për të rrëmbyer me Italinë me tren nga momenti që ju hap këmbët mbi tokën e saj të madhe. Toka e historisë, Arkitektura madhështore, kulturën dërrmuese, dhe kaq elegante, i sofistikuar, dhe njerëzit me sjellje të mirë do të jenë diçka që ju do të mbani mend deri në ditën tuaj të fundit! Dua të di nje sekret? Italia me tren është edhe më spektakolare se sa ju mund ta imagjinoni!

Tani, Që nga ju do të vendi i Romeo dhe Xhulieta me tren, këtu janë disa këshilla të dobishme ju ndoshta do të duan të ndjekin (veçanërisht në qoftë se ju nuk keni qenë në Itali dhe nuk e flasin gjuhën rrjedhshëm):

 

Gjetja rrugën tuaj rreth Italisë me tren Orari

Për të gjithë të udhëtojnë nëpër Italinë me tren dhe të dashur për të marrë faktet e tyre së bashku, zgjedhin midis:

 • Trenitalia, shërbimi kombëtar hekurudhor me të gjitha rrugët nacionale; është një tren i rregullt me ​​shpejtësi.
 • tren Italo, për shpejtësi të lartë trena / rrugëve.

Opsioni më i mirë është që të shikoni Italinë me tren, dhe të të jetë në anën e sigurt: krahasoni çmimet, datat, dhe kohërat dhe gjeni opsionin që përshtatet më mirë me buxhetin dhe hartën tuaj të udhëtimit. Hidhni një sy në të dyja për të krahasuar oraret. Ju ndoshta do të ngatërrohet me terminologjinë, kështu që këtu janë format e shkurtuara ju do të gjeni në Siti Trenitalia:

 • Roma Termini (Stacioni Qendror) -> TE ROME
 • Napoli Qendrore (Stacioni Qendror) -> NA C.LE
 • Firence Santa Maria Novella (Stacioni Qendror) -> Fl.SMN
 • Stacioni i trenit Venice Santa Lucia
 • Venediku Saint Lucia (në ishull) -> DHE. S.L.
 • Venecia Mestre (në kontinent) -> MASTER
 • milan Qendrore (Stacioni Qendror) -> MI C.LE
 • Piazza Principe (Stacioni Qendror) -> GE P.P.
 • Genova Stazione Brignole -> GE Brig
 • La Spezia Centrale (Stacioni Qendror) -> SPICE
 • Piza Qendrore (Stacioni Qendror) -> PISA C.

Nuk do të ketë raste kur ju keni marrë Italinë me tren ju do të shihni një tren emrin stacion në krye të shënuar në të zezë, pasuar nga disa të tjerë në të kuqe; kjo tregon ka disa stacione treni në qytet jeni të udhëtonte për, me trenin që ju çon i gjithë treni ndalon.

Florence për Trenat Pisa

Florence për Trenat Romës

Milani për Trenat Florence

Venecia për Trenat Milanit

Itali nga lodër tren

Ju duhet të librit Italinë juaj me biletë treni Online ose ta blejë atë në Stacionin?

Lajmi i mrekullueshëm në lidhje me rezervimin e biletës tuaj për në Itali me tren është se sistemi i rezervimit në internet funksionon pa gabime dhe është super i besueshëm. stacione kudo mund të jetë i mbushur - dhe që ka nevojë për atë lloj të stresit, e drejtë? Ju janë dhënë mundësi për të ose libri ose direkt të paguajnë për tuaja tren bileta në internet. Megjithatë, në qoftë se ju jeni të gjithë në lidhje me spontanitetit - prisni deri sa ju të merrni në stacionin dhe blini biletën tuaj pastaj.

Cologne për Trenat Dortmund

Mynih për Trenat Dortmund

Hanover për Trenat Dortmund

Frankfurt për Trenat Dortmund

 

 

Si mund të merrni në Itali me tren një herë ju mori biletën tuaj?

Kur ju merrni në Itali nga stacioni i trenit, cue tuaj të ardhshëm është një bord i madh varur. Kjo është ajo ku ju do të merrni të gjitha informacion i azhurnuar ju duhet. Nëse ju nuk e shihni bordit, shikoni për një turmë njerëzish në këmbë nën diçka të madhe - dhe voila! Në rast se ju nuk e respektojnë treni yt listuara menjëherë, mos filloni panicking. Sigurohuni që ju jeni duke kërkuar në "Partenze" (nisje) në vend të "Arrivi" (ardhurit) për të shmangur konfuzionin. Opsioni më pak konfuze e gjitha është për të shkuar me numrin e trenit dhe kohën e nisjes. Kur ju të gjeni tren tuaj, shikoni për "Bin,"Për" binary " (platformë). Pasi të keni marrë atë të renditura, ju jeni të drejtë për të shkuar!

 

Ka qenë një shaka kam dëgjuar një herë: Kurdo që ju mendoni shëmtuar apo të vetmuar, shkoj në Itali me tren. Pa marrë parasysh sa ju duken të pahijshme, burrat lokale do të bërtas "Bella!" pas teje. i adhurueshëm, e drejtë? Mos prisni një minutë më gjatë, rezervoni biletën tuaj në saveatrain.com dhe të fillojnë të paketim për Italinë!

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, pastaj kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fguide-to-italy-by-train%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)