Koha e leximit: 11 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 01/04/2021)

Franca ka qenë prej kohësh një të preferuar dhe një nga turistike më të njohura destinacionet në Evropë. Duke pasur parasysh se është vendi më i madh në Evropën Perëndimore, kjo ka kuptim për të udhëtuar me tren. Qeveria franceze ka investuar në linjat e shpejtësisë së lartë (ari i madh shpejtësi linjë TGV) dhe trena me shpejtësi të lartë (Treni i madh TGV ari Speed ​​Train). Ka më shumë se 1056 milje (1700 km) i përkushtuar linjave të shpejtësisë së lartë, si dhe mijëra milje të linjave kryesore dhe më të vogla. Pothuajse i gjithë vendi është i arritshëm nëpërmjet hekurudhave franceze. Trenat e Francës janë efikase, shpejtë, dhe do të merrni ju, ku ju doni të shkoni brenda vendit, si dhe për të ose nga ndonjë vend fqinj. Nëse ju jeni një herë të parë udhëtar në Francë, mënyra më e mirë për të marrë rreth përdorimit të udhëtimit tren është përmes planifikimit të kujdesshëm udhëtimit. Megjithatë, rrjeti hekurudhor mund të jetë pak konfuze, sidomos kur ju nuk flisni apo lexuar frëngjisht. Për t'ju ndihmuar të kuptoni sistemin e trenit në Francë, ne kemi krijuar një udhëzues të plotë për të udhëtuar në të gjithë Francën me tren.

Në këtë udhëzues, ju do të gjeni gjithçka që ju duhet të dini për të krijuar planin tuaj personal të udhëtimit. Ne gjithashtu do të japin informacion mbi kompani të ndryshme të trenave që veprojnë në Francë dhe llojet e trenave. Ne do të ju japin këshilla të vlefshme për blerjen e biletave për çmimin më të ulët, lundrimit sistemin hekurudhor, përfitimet e kalon hekurudhore, dhe për të gjetur rreth Francë nga Parisi. Vazhdoni leximin Complete Guide To Travel në Francë me tren për të zbuluar se si për të udhëtuar në Francë me tren.

 • Transporti hekurudhor është një mënyrë eko-miqësore për të udhëtuar. thështë artikull është shkruar për të edukuar rreth Trenit Travel nga Save një tren, Cheapest Train Biletat interneti në botë.

 

Si Biletat për të blerë të trenit në Francë

Ku mund të blej bileta treni për udhëtimin tim në Francë?

Ka disa metoda të lehtë dhe i përshtatshëm apo faqet e internetit për blerjen bileta treni franceze. Ata janë mjaft të lehtë për t'u përdorur, por shumë prej tyre vijnë me quirks dhe oddities e tyre se ne kemi nevojë për të vënë në dukje.

 

Save a Train është një kompani që digjitalizuar dhe revolucionarizuar hekurudhor biletave. Vizitoni faqen e tyre, krahasoni çmimet tren, zgjedhin vijën e trenit, dhe lloji i ndenjësen që ju dëshironi. Ju mund të paguani me kartën tuaj të kreditit apo edhe Bitcoin. Në rast çmimi biletën tuaj të trenit të bie, platformë do të le ju e dini dhe të ju ndihmojë të shkëmbyer atë për një çmim më të ulët.

 

Whyrje në faqen e internetit zyrtare të Hekurudhat frëngjisht, ju me siguri do të merrni ridrejtuar në RailEurope.com, e cila është zyrtare partner Amerikës së Veriut e Hekurudhave franceze. Megjithatë, ju nuk do të gjeni gjithmonë çmimet më të lirë në Evropë hekurudhor. prandaj, gjithmonë duhet t'i kushtoni vëmendje që tarifat më të lira të itinerarit janë në Save A Train.

 

Amsterdam për Trenat Paris

Nice to Trenat Marsejë

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

Automated machines to Buy Train Tickets in France

 

Në stacionin e trenit

Ka dy mënyra për të blerë bileta treni franceze në stacion - nga një dritare biletave dhe në makinë shitëse. Anglisht-folës mund të blejnë ato ose mënyrë, por në qoftë se English juaj nuk është se e mirë dhe nuk mund të komunikojnë me personin në dritare biletave mirë, makinë shitëse është bast tuaj më të mirë. Është e lehtë për të lundruar, dhe ju mund edhe të ndryshojë parametrat e saj gjuhësore. Blerja e biletave nga makinë shitëse kërkon një Chip & kartë krediti PIN.

 

Si duhet të mbledhin biletën time në internet?

Ka disa metoda të mbledhjes së biletat tuaja:

 • Marr në stacionin. Për të mbledhur biletat tuaja në stacion, ju mund të përdorni një numër informacionit prenotim ose kartë krediti (i njëjti keni përdorur për të blerë bileta).
 • Print-at-shtëpi bileta. Pasi ju të merrni biletat elektronike, ju mund të printoni ato dhe të tregojnë që ata të dirigjent e trenit i cili kontrollon bileta.
 • bileta elektronike. Nëse ju nuk doni të shtypura biletat tuaja, ju mund ta shkarkoni në telefonin tuaj ose tabletë. Ju vetëm mund të tregojnë dirigjent biletën tuaj nëpërmjet telefonit ose tabletë ekranin tuaj.
 • bileta mbuluar me njolla. Disa shërbime ofrojnë mundësinë e dërgimit ju biletat përmes postës. Megjithatë, që është një proces shumë i ngadalshëm, dhe për këtë arsye, nuk është një opsion i rekomanduar.

 

Duhet ta blej bileta treni më parë?

Ajo mund të jetë konfuze për të dini që bileta treni mund të blihen kurdo dhe të cilat duhet të blihen paraprakisht për shkak se ka disa lloje të trenave dhe të shërbimeve të ndryshme të trenave.

/ Trenat rajonale lokale. Trenat rajonale dhe lokale të lidheni zonat periferike dhe rajonale. RER dhe Transilien Connect periferike Paris, derisa TË KESH trenat (Train Regional Expres) janë trenat rajonale që lidhin shpërndarës rajonale me qytete të vogla. Ju nuk keni për të blerë bileta rajonale dhe lokale të trajnuar në paraprakisht, vetëm për të blerë e tyre të drejtë para nisjes.

 • trenat Intercite (UNË C). Një Intercites i trenit është një tren ekspres që nuk udhëtimit në linjat e shpejtësisë së lartë dhe lidh qytetet, si dhe distanca më e shkurtër. Ju mund të blini bileta IC paraprakisht për të marrë një zbritje.
 • trenat me shpejtësi të lartë (TGV). Trenat TGV janë trenat më të shpejtë në Francë, dhe biletat për ta janë në dispozicion për blerje 90 ditë më parë. Çmimet për ata vazhdojnë të rriten si afrohet data e nisjes, kështu librin e tyre herët për çmimin më të ulët. Një biletë të blerë 90 ditë paraprakisht mund të kushtojë 30 €. Por në qoftë se keni qenë për të blerë ato disa ditë para nisjes, çmimi i biletës mund të jetë deri në 100 €.
 • trenat ndërkombëtarë. Të njëjtat rregulla për rezervimin e hershme të zbatohet për trenat ndërkombëtarë, sepse këto janë edhe trenat me shpejtësi të lartë.

 

Cilat janë përfitimet e biletave të kalojë hekurudhor?

Ka një gamë të gjerë të biletave të kalojë hekurudhor ju mund të përdorni për të udhëtuar në të gjithë Francën me tren. Disa prej tyre ju lejojnë për të udhëtuar brenda Francës dhe vendeve të tjera evropiane, dhe pastaj ka kalon hekurudhor që janë vetëm për të udhëtuar brenda Francës. Ndryshe biletave të trenit të rregullta, bileta kalojë hekurudhor të vijë me disa përfitime:

 • Fleksibiliteti. Me një biletë të kalojë hekurudhor, ju merrni udhëtimit të pakufizuar tren. Vetëm të shkojnë në stacionin sa herë që ju pëlqen, vulosë të kalojë hekurudhor në zyrë stacioni i trenit dhe të marrë në tren tjetër në dispozicion.
 • Zbritje. Rail kalon zakonisht vijnë me inclusions e zbritje për tërheqjet, duke i bërë ata një mundësi të shkëlqyer për udhëtarët e buxhetit. Ata mund të jetë një i madh para-saver, e cila është kryesore arsyeja njerëz të blerë kalon hekurudhor. Biletat e fundit-minuta tren mund të jetë i kushtueshëm, nëse ju nuk rezervoni ato paraprakisht.
 • komoditet. Ju nuk keni nevojë të shqetësohen për të blerë një biletë çdo herë që duan të marrin një tren, por duhet të keni fleksibilitet pasi nuk do të keni vend në çdo tren që dëshironi.

 

Të cilat kalojnë hekurudhor biletë duhet të blerë?

Kur blerjen e një biletë të kalojë hekurudhor, ju mund të zgjidhni në mes të Passja e vendit të Francës dhe Leje për shumë vende (Eurail Global Pass).

E Passja e vendit të Francës është bast tuaj më të mirë në qoftë se ju jeni vetëm të udhëtojnë në Francë për shkak se ajo siguron udhëtimit të pakufizuar në rrjetin hekurudhor kombëtar (përfshirë ndërqytetor, TË KESH, TGC, etj). Ju mund të zgjidhni ose 1 te 8 ditët e udhëtimit brenda një muaji si dhe të zgjedhin në mes të klasës së parë dhe të dytë. A rezervimin vend është e nevojshme përveç një hekurudhë të kalojë për të udhëtuar në trenat me shpejtësi të lartë. Me këtë të kaluar, Ju gjithashtu marrin zbritje në autobusë të ndryshme, Tragete, kroçerat, hotele, Muzetë, dhe atraksione të tjera.

E Eurail Global Pass është një alternativë më të mirë në qoftë se ju gjithashtu në plan për të udhëtuar në vendet fqinje. Kjo kalojë multi-vend ofron udhëtimit të pakufizuar në 31 vende të ndryshme në Evropë (si Franca). Me pasimet e Eurail, nuk ka asnjë kufizim për numrin e herë ju mund të kapur një tren. të zgjedhin ose 3, 5, ose 7 ditët e udhëtimit brenda një muaji apo 10-15 ditët e udhëtimit brenda dy muajve. Mos harroni të bëni rezervimet para nisjes.

Shumica kalon hekurudhor janë të bazuar në letër, dhe ju do të duhet të shkruani datën e nisjes tuaj para udhëtimit të parë të çdo dite. rezervimet vend për trenat me shpejtësi të lartë do të kushtojë mes 10 € dhe € 20 për ndenjësen, ndërsa rezervimet e udhëtimit ndërkombëtar shkojnë nga € 35 në € 89 për ndenjësen (në varësi të destinacionit).

Një shënim i rëndësishëm: Hekurudhor Pass është vetëm vlera e mirë për të holla, nëse ju tren udhëtimit për më shumë se 14 ditë nëse udhëtoni për bileta treni më pak se pikë për pikë siç janë ofertat e Save A Train që ofrojnë vlerë më të mirë për paratë tuaja.

Marseja në Lyon Koha e trenit

Paris në Lyon Koha e Trenit

Lyon për Trenat Paris

Lyon për Trenat Avignon

 

 

Si të përdorni Biletat e trenit në Francë?

Në trenat rajonale dhe lokale, ju mund të kenë nevojë për të udhëtuar me një biletë fizike. Shkoni në një kuti të validimit para nisjes tuaj për të vërtetuar ose "pullë" biletën tuaj. Nëse ju nuk e vërtetoni atë para nisjes, presin për dirigjent për të shtypur atë, ndërsa në tren. Nuk ka rezerva vend për trenat lokale dhe rajonale, kështu që vetëm rri kudo.

Në trenat me shpejtësi të lartë, ka një kohë të veçantë të shtypura në biletën tuaj, dhe bileta është i vlefshëm vetëm për atë kohë të caktuar. Nuk ka nevojë për të vërtetuar biletat tuaja sepse ju keni një rezervim vendesh. Sigurohuni që ju të gjeni makinën e duhur dhe vendin (numrat janë të shkruara ose të shtypura në biletën tuaj).

Paris për Trenat Rouen

Rouen për Trenat Paris

Paris për Trenat Calais

Rouen për Trenat Calais

paper train tickets

 

Getting Rreth Francë From Paris

Kur turistët vijnë në Francë, shumica e tyre e bëjnë Parisin pikënisjen e tyre për udhëtimet me tren brenda vendit. Kur duke filluar në Paris, ju mund të arrijnë pothuajse çdo destinacion brenda vendit. Këto janë disa nga destinacionet kryesore shërbyer nga stacionet e trenit parizian.

 • Gare d'Austerlitz ose Austerlitz Stacioni i Trenit – Bordo, Limoges, Poitiers, Toulouse, Biarritz, Turne, dhe perëndimore Spanja.
 • Montparnase Stacioni i Trenit ose Stacioni Montparnasse All TGVs në Francë perëndimore (Rennes, Nantes, Brest, Brittany)
 • Stacioni i Veriut Franca verilindore, Valenciennes, Pak, Calais; Bruksel, Këln, dhe Amsterdam (Thalys); Londra (Eurostar).
 • Stacioni i LionitNë jug të Francës. Montpellier, Dijon, Lion, Clermont Ferrand, Besancon, Marsejë, i mirë. Mulhouse në lindje të Francës. Katalonia (Girona, Barcelona), Italia, dhe Zvicra (Gjenevë, Cyrihut).
 • Saint Lazare stacionin hekurudhor ose Gare St. Lazare – Le Havre, Ruen, Caen, Cherbourg.
 • East Station Nancy. Reims, Metz, Strasburgu, Luksemburg, dhe Gjermania.

La Rochelle për Trenat Nantes

Toulouse për Trenat La Rochelle

Bordeaux për Trenat La Rochelle

Paris për Trenat La Rochelle

 

Këshilla të mira për të udhëtuar në Francë me tren

Ne ju ofrojmë me një listë të këshilla të madhe që do të bëjë të udhëtimit tuaj të trenit në Francë më të përshtatshëm dhe të kënaqshme.

 • Mbërrijnë herët në stacionin e trenit. Sigurohuni që të jetë në stacionin e trenit të paktën 20 minuta para nisjes, ose edhe më herët nëse ju jeni të udhëtojnë nga stacionet e trenit të mëdha, të tilla si Nord Gare du në Paris. Për një turist i cili nuk flet frëngjisht, nuk ka asgjë më e keqe se vijnë vetëm pak minuta para nisjes pa pasur idenë më të vogël se ku të shkoni. Duke arritur në fillim të mjaftueshme do të ju jap kohë për të kontrolluar largimin Bordin për informacion stacionit, të identifikuar të cilat platforma treni yt është lënë, dhe gjeni platformën e duhur.
 • Kurrë mos e lë bagazhi juaj pambikëqyrur. Ju mund të dëshironi të ecin në një dyqan aty pranë për disa snacks apo ujë. Nëse ju vendosni për të ecin rreth, nuk e lënë qese edhe tuaj pambikëqyrur për një të dytë. ndryshe, ju rrezik duke pasur bagazhi juaj vjedhur nga hajdutë me përvojë. Stacionet e mëdha Trajnimi në Francë (Duke përfshirë Paris Gare du Nord, Stacioni i trenit në Paris, Lion, dhe stacioni është Paris Austerlitz) kanë dollapët la-valixhe në madhësive të ndryshme. Para se të hyni zona e dollapit, presin që të ketë çanta tuaj X-rayed. Pasi në bord, vendin bagazhin tuaj brenda shikimit tuaj në vend të në hapësirat e dedikuara bagazheve.
 • Pack disa ushqime. Pasagjerët janë të lejuar për të sjellë ushqimet dhe pijet e tyre në trena, e cila është e madhe për rides tren distancave të gjata. Disa trenat kanë një kafe në bord, dhe shumica e tyre kanë një karrocë karrocë që vjen rreth. për fat të keq, karrocë nuk vjen gjithmonë, dhe kafe mund të jenë të mbyllura. Ushqim dhe pije në bord janë edhe më të shtrenjta. për të kurse para, paketë vetes një piknik me ushqimin tuaj të preferuar para çdo udhëtimi. Ka dyqane të ndryshme komoditet në shumicën e stacioneve të trenit, ku ju mund të blejnë ushqim dhe pije.
 • Shkarko a Planifikues hekurudhor app në telefonin tuaj. Ka një gamë të projektues hekurudhor Apps ju mund ta instaloni dhe të përdorni për të bërë treni yt udhëton më i përshtatshëm. Artikulli ynë përmban të gjitha info dhe Trajnimi oraret për trenat evropiane, dhe disa aplikacione nuk kanë nevojë për një lidhje interneti. Me një app projektues hekurudhor, ju gjithmonë do të dini nëse treni yt do të jetë vonë (dhe nga sa kohë) ose në kohë, si dhe cila platformë ajo do të mbërrijë / Largohu. Në qytete të mëdha si Paris, nuk është një “kryesor” stacion, dhe kjo është e lehtë për të ngatërruar një stacion për një tjetër. Me aplikacionin e duhur, ju do të jetë i sigurt që ju do të zbres në stacionin e duhur.
 • valixhe. Kur vjen puna për të bagazheve, ju mund të sjellë sa më shumë që ju mund të mbani pasi nuk ka kufizime peshë. Ju mund të ruajë çanta tuaj lart, pas vendin tuaj, ose në një bagazh raft në makinën tuaj.
 • Në klasë të parë dhe bileta dorës së dytë. Nuk ka shumë ndryshim midis makinave të klasit të parë dhe të klasit të dytë. Megjithatë, ajo është e qetë në klasë të parë, dhe vendet janë pak më të mëdha. makina të dorës së dytë janë gjithashtu të përkryer të rehatshme. Vlen të përmendet se biletat e klasit të parë kushtojnë rreth 1.5x më shumë sesa bileta e klasit të dytë.
 • Ju nuk mund të kthejë cheap. Ndoshta e vetmja dobësi e biletave të lira është se ato nuk mund të ndryshohen ose rimbursohen.
 • makina vetë-shërbimit. Kur përdorni një vetë-shërbejnë makinë biletë, ju mund të zgjidhni opsionin e gjuhës angleze, kështu që nuk ka nevojë për t'u shqetësuar në qoftë se ju nuk flisni frëngjisht.
 • Mbante një biçikletë. Në trenat lokale dhe rajonale, ju mund të marrë një biçikletë me ju falas. TGVs dhe Intercity Night (trenat natës) në të disa rrugëve të lejojë që të merrni një biçikletë për një tarifë të vogël (zakonisht rreth € 10). Në trena të tjerë TGV, ju do të keni për të vënë biçikletë tuaj në një qese zip-up biçikletë.
 • bërë lidhjet. Përgjatë udhëtimit, Udhëtimi juaj mund të kërkojë nga ju për të ndryshuar trenat. trenat Ndërrimi janë zakonisht shpejtë dhe të lehtë, kështu që nuk ka nevojë për t'u shqetësuar në qoftë se ju nuk keni kohë të mjaftueshme në mes të trenave. Një lidhje treni mund të përfshijë në këmbë në anën tjetër të platformës ose pjesën tjetër të stacionit të trenit.
 • Di emrat stacioni i trenit. Qytetet e mëdha kanë stacione të shumta treni, e cila mund të krijojë konfuzion. Nëse ju nuk mund të mësuar përmendësh emrat e tyre, shkruani ato në një copë letër, ruani ato në telefonin tuaj, ose përdorin një pagese projektues hekurudhor.
 • Mind goditjet tren. Franca është e njohur për greva e trenit, dhe ata gjithmonë paralajmërojnë publikun para se të shkojnë në një. Ndërsa disa trenat do të kandidojë ende, grevat janë diçka për të i kushtoj vëmendje për të nëse doni të shmangur vështirësi të mëdha.
 • Përdorimi Chip & kartë krediti PIN. Për të blerë një biletë në një kiosk të automatizuar biletave, ju do të duhet një Chip & kartë krediti PIN, prandaj sigurohuni që ju e dini kodin PIN, edhe pse ne nuk e rekomandojmë atë, pasi që është shumë e shtrenjtë.

Paris për Trenat Marsejë

Marseilles për Trenat e Parisit

London për Trenat Paris

Marseilles për Trenat Clermont Ferrand

 

Complete Guide To Travel In France By Train

Të gjitha qytetet e mëdha në Francë janë të lidhura nga TGV – rrjeti treni me shpejtësi të lartë me trenat që udhëtojnë me shpejtësi gati 200 mph. Në këto shpejtësi, të gjitha zonat e Francës janë në mundësitë tuaja.

 

Ne projektuar këtë udhëzues “Complete Guide To Travel në Francë nga Train” për të ju jap një kuptim të fortë të asaj se si punon sistemi francez hekurudhor dhe të ju ndihmojë në qoftë se jeni duke menduar në lidhje me marrjen e një tren, por nuk jeni të sigurt se çfarë duhet të bëjmë, ose ku të fillojë. Nëse ju jeni në një aventurë backpacking, një udhëtim biznesi, ose në një festë familjare, ju kemi mbuluar, Save A Train është të vendosur për të blerë bileta treni.

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “Complete Guide për të udhëtuar në Francë nga Train” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/guide-travel-france-train/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)