Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 28/08/2021)

Ruaj një tren po ju sjellë 5 Më Simpatik të Fshehur Gems Në Belgjikë për të vizituar! Nuk është më në Belgjikë se vetëm birrë. Zbuloni kështjella quirky, skulptura sekrete, dhe qyteteve që ende nuk janë në radar tuaj, por tërësisht duhet të jetë! Belgjika nuk ka mungesë të fshehur gems ju do të shpejt të binte në dashuri me.

 

1. E Underrated Qytetit Të Mechelen

Mechelen është në gjysmë të rrugës në mes të Brukselit dhe Antwerp. Qendra e qytetit është e karakterizuar nga shtëpitë një kulm Rilindjes, restauruar me kujdes, ndërsa tregu është e dominuar nga katedralja gotike nga njëra anë dhe bashkia e qytetit, gjithashtu Gothic, ne tjetren. Mechelen është shpesh neglizhohet në favor të më të popullarizuara destinacione. Megjithatë, e para nën sipërfaqe dhe ju së shpejti do të zbuloni një e bukur Belgjikë zgjidhje që është më shumë se vlen kohën tuaj, ndërsa në vend dhe padyshim një nga të Fshehur Gems Në Belgjikë për të vizituar!

Në Bruksel-për-Mechlen Trenave

Anwerp të Mechlen Trenave

Kjo për-Mechlen Trenave

Të gënjejë për Mechlen Trenave

Mechelen Most Charming Hidden Gems In Belgium

 

2. Sheqeri Town Of Tienen

Qyteti i vogël që mund të (me sheqer!) Nëse ju keni gëzuar ndonjëherë një kub të sheqerit në krah tuaj të freskët kafe ose çaj, atëherë pa dyshim se do të ndoshta janë përpunuar në qytetin e vogël të Tienen. Këtë qytet të vogël nuk është larg nga Leuven. Jashtë rrugës së rrahur dhe në zemrën e Flemish Brabant në Flanders, kjo zgjidhje ishte një herë në zemër të Romës qeramika dhe qelqi, duke e bërë! Kjo është një nga arsyet kryesore është një nga gems fshehur në Belgjikë për të vizituar!

Tienen ka më shumë sesa i bie në sy. Shikoni përtej kishat dukshme kryesore. Thith ambienti dhe mostra kuzhinën lokale (Kuzhina tradicionale Flemish përfshin shumë prodhime të mishit, të rënda të tilla si Stews, qofte, dhe midhjet).

Një tipar më i dukshëm i domosdoshëm për të parë i qytetit është Sint Germanuskerk, një kishë e shquar romane në krye me një UNESCO belfry dhe daton 13-të të shekullit të. Gjatë muajve korrik dhe gusht, koncerte Carillon të zhvillohet çdo të mërkurë. Shtoni atë në kalendarin tuaj!

Të gënjejë për Dhjetë Trenave

Bruksel për Dhjetë ora Trenave

Anwerp të Tienen Trenave

Namur, për Dhjetë ora Trenave

Tienen Most Charming Hidden Gems In Belgium

 

3. Hoeilaart, Brabant flamand

Ju mund të lehtë Te arrish trenin me ndihmën e të Ruaj Një Tren për Bruksel. Atëherë ajo është një shpejtë tridhjetë minuta udhëtim në jug të qytetit të Hoeilaart. Këtu ju do të gjeni portë për Sonian Pyjeve dhe një nga 5 Më Simpatik Të Fshehur Gems Në Belgjikë per te vizituar!

Nëse e doni të eksploruar natyrën, ajo është e përkryer bazë, jashtë Brukselit zënë. Vizitoni Forest Muzeu Jan van Ruusbroec, për të mësuar në lidhje me pyll para se të eksploruar një nga shumë shtigje në këmbë.

Hoeilaart ka një tjetër perlë e fshehur; ajo është shtëpi për rrush të mirë në Belgjikë. Hoeilaart dikur ishte i njohur si xhami të qytetit sepse të gjithë e rrushit mbushur serat. Ndërsa prodhimi është zvogëluar gjatë viteve, Rrushi Hoeilaart janë ende të çmuar në të gjithë vendin, dhe ata shesin jashtë në mënyrë të shpejtë, ajo është e mirë për të shkuar drejt e në burim për të marrë në duart tuaja në to.

Lille për Hoeilaart Trenave

Brusseles-për-Hoeilaart Trenave

Anwerp të Hoeilaart Trenave

Liezhit të Hoeilaart Trenave

Hoeilaart, Flemish Brabant, Belgium

 

4. Simpatik Fshehur Perlë – Tongeren, Limburgu

Vizitoni më e vjetra e qytetit në Belgjikë. Një pseudonim i është dhënë për shkak të saj të pasur Gallo historisë Romake. Shenjat e kësaj historie janë të dukshme në të gjithë qytetin, por pika më e mirë e fillimit është Muzeu Romak Gallo i vlerësuar me çmime. Pasi të keni kalonte veten në interaktive ekspozitat, dilni në rrugë në një nga vetë-drejtuesit turne në këmbë për të zbuluar shtresat e historisë në Tongeren.

Ky qytet i vogël ka dy të UNESCO-s të listuara monumenteve, kambanare e bazilikën e Zojës dhe Beguinage. Mëso për jetën e Beguines, gratë që dedikuar veten në kishë, në Muzeun Beghina Beguinage. Të dielave, Tongeren ushtrive Beneluxs më të mëdha antike të tregut, me më shumë se 350 shitësit e stendave që shesin antike nga të gjitha periudhat e historisë.

Nëse ju ende nuk kishte mbushur tuaj të kaluarën 5 Më Simpatik Të Fshehur Gems Në Belgjikë, ndaluar në aty pranë Alden Beisen Kalaja për një shëtitje nëpër kopsht piktoresk formal.

Mastrihtit për Tongeren Trenave

Liezhit në Tongeren Trenave

Aachen në Tongeren Trenave

Bonit për të Tongeren Trenave

Tongeren, Limburg, Belgium

 

5. Simpatik Fshehur Perlë – Binçe, Hainaut

Qyteti i Binche në Belg rajonin e Hainaut duket si shumë të tjerë në qytetet e vogla në Wallonia. Kjo është një përgjumur lloj vendi me vetëm një i madh terheqje turistike, Muzeu i shkëlqyer Ndërkombëtare e karnaval dhe maska, ose MAMI.

Në ditët e shpie deri në Ash Wednesday, Binche është asgjë, por i përgjumur. Karnaval të Binche është unik në botë dhe sigurisht një perlë e fshehur! Kremtimi përfshin kostume përpunuar, muzikë, vallëzim, dhe një pak të drejtë të pijshëm dhe argëtim! Ajo është aq e veçantë në fakt, ajo është gdhendur si një kryevepër e trashëgimisë gojore dhe jomateriale të njerëzimit nga UNESCO.

Traditat dhe ceremonitë mund të duket krejtësisht e pashpjegueshme për të huajt, për fat të mirë MAMI është atje për të shpjeguar gjithçka në detaje të gjalla. Të pranishëm në Karnavalin e Binche është vërtetë një eksperiencë të paharrueshme.

Bruksel për të Binche Trenave

Anwerp të Binche Trenave

Lille për Binche Trenave

Reims të Binche Trenave

 

 

Gatshme për të zbuloni 5 Më Simpatik Të Fshehur Gems Në Belgjikë? Pastaj kokë mbi të Ruaj një tren tani. Book në minuta me ka shpenzime të fshehura, gems vetëm fshehur!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “5 Më Simpatik Të Fshehur Gems Në Belgjikë” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fhidden-gems-belgium%2F%3Flang%3Dsq – (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)