Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 03/02/2023)

Një numër në rritje i vendeve evropiane po promovojnë udhëtimin e trenit në fluturime të shkurtra. Franca, Gjermania, Mbretëria e bashkuar, Zvicra, dhe Norvegjia janë ndër vendet evropiane që ndalojnë fluturimet me distanca të shkurtra. Kjo është pjesë e përpjekjeve për të luftuar krizën globale të klimës. kështu, 2022 ishte bërë një vit kur hekurudha përmbysi fluturimet me distanca të shkurtra në Evropë, së pari në Francë, me shumë vende të tjera për t'u ndjekur 2023.

Origjina e ndalimit të fluturimeve me distanca të shkurtra në Evropë

Industria e aviacionit është një nga burimet kryesore të emetimeve të gazeve serrë në Evropë, duke u rritur nga 29% në 2019. Ndërsa qeveritë u përpoqën t'i luftonin këto shifra, realiteti është se më pak se 7% transporti i udhëtarëve operohet me trena. Kjo është një shifër befasuese që një e treta e fluturimeve më të ngarkuara me distanca të shkurtra kanë trena poshtë 6 orë.

Kështu që, Greenpeace bashkoi forcat me qeveritë e shquara evropiane për të luftuar ndryshimin e klimës. Hulumtimi i fundit nga Greenpeace i porositur paraqet shifrat e mëposhtme të jashtëzakonshme: 73 të 250 fluturimet më të ngarkuara me distanca të shkurtra në Evropë, në vende si Zvicra, dhe MB, kanë alternativa treni nën gjashtë orë, dhe 41 kanë alternativa direkte të trenit të natës.

Bruksel për Trenat Utrecht

Antwerp për Trenat Utrecht

Berlin për Trenat Utrecht

Paris për Trenat Utrecht

 

How Rail Ousted Short Haul Flights

 

Evropianët mbështesin ndalimin e fluturimeve me distanca të shkurtra

Ndalimi i fluturimeve me distanca të shkurtra është një ndryshim masiv në transportin rajonal dhe ndërkombëtar evropian. Ndërsa shumica e evropianëve udhëtojnë me tren midis vendeve dhe përdorin trenat ndërqytetës, turistët në udhëtime në euro mund ta shohin të vështirë udhëtimin me tren. megjithatë, Udhëtimi me tren është gati të bëhet mënyra kryesore e udhëtimit në Evropë, dhe vendasit janë të gjithë për të.

Një studim i fundit i Bankës Evropiane të Investimeve tregon këtë 62% evropianët mbështesin ndalimin e fluturimeve me distanca të shkurtra. Shumica e njerëzve në Gjermani (63%), Franca, dhe Hollanda (65%) preferojnë trenat e natës. Sfida me të cilën po përballen kompanitë hekurudhore evropiane po ofrojnë trenat e gjumit dhe të gjitha gjërat e nevojshme që bëjnë të mundur një gjumë të mirë gjatë udhëtimit. BE-ja është kaq mbështetëse për këtë akt, që çdokush mund t'i qaset tani Greenpeace harta interaktive e Evropës dhe shtoni itineraret e trenit që do të donin të shihnin të krijuara ose të përmirësuara.

 

Highest Train Bridge In Europe

 

Franca është vendi i parë ku hekurudha u rrëzua – Haul Fluturime

France is the first country to ban short-haul flights officially. si pasojë, passengers who preferred the luxury of flying everywhere in France will now have to change to travel by train. Ndërsa udhëtimi me tren tingëllon i lodhshëm, një udhëtim me tren që zgjat më pak se 2.5 orët kanë shumë përparësi. fillimisht, fluturimet në 6 rrugët ishin planifikuar të anuloheshin përgjithmonë. Megjithatë, Rrugët e trenit për në aeroport e bëjnë të pamundur që pasagjerët të mbërrijnë mjaft herët në mëngjes për fluturime ndërkombëtare.

Fluturimet me distanca të shkurtra do të pushojnë së funksionuari në tre linjat e mëposhtme në Francë: Parisi – Nantes, Lion, dhe Bordeaux. Në vend të kësaj, rail travel will replace flights since there is an excellent alternative of 2 hours to the 1-hour plane flight. për më tepër, if train services will be improved between Paris Charles de Gaulle and Lyon and Rennes and between Lyon and Marseille, these routes will join the new policy.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

The Advantages Of Traveling By Train

Train travel is the quickest way to travel in Europe thanks to well-connected regional and international rail routes. Për më tepër, train traveling offers many perks you cannot enjoy when traveling by plane. Së pari, at train stations, passengers are not required to passport control, kontroll sigurie, and check-in, gjë që kursen shumë kohë dhe telashe.

në radhë të dytë, kur udhëtoni me tren, ju mund të shijoni pamje të bukura që nuk janë të disponueshme nga dritarja e avionit. Për shembull, shumë udhëtime me tren në Evropë ofrojnë një dritare për fshatrat dhe luginat më piktoreske të Evropës, si lugina e Loire. Së treti, ndryshe nga avionët, shumë kompani hekurudhore ofrojnë Wi-Fi falas në trena. Kështu që, nëse udhëtoni biznes apo ekzekutiv, Wi-Fi përfshihet në tarifën e biletës.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

 

Udhëtimi ndërkufitar: Hekurudhor Ose Fluturime me distanca të shkurtra

Të gjithë kanë një histori për atë kohë një udhëtim prej një ore u kthye në një makth 48 orësh. Ndërsa pasagjerët janë mësuar më shumë të udhëtojnë me avion, udhëtimi ndërkufitar me tren është shumë më e aksesueshme, më e gjelbër, dhe një kursim i konsiderueshëm i kohës dhe parave. veç, shumica e pasagjerëve hekurudhor nuk janë në dijeni të faktit se trenat me shpejtësi të lartë, si TGV franceze, janë 40 minuta më shpejt dhe më lirë se një aeroplan.

për shembull, hekurudha gjermane ICE mund t'ju çojë nga Brukseli në Këln në më pak se 5 orë. veç, ju mund të shtoni një ndalesë në Paris në rrugën për në Këln, përsëri nëpërmjet një treni me shpejtësi të lartë. Ne te kunderten, nëse udhëtoni me avion, kërkon kohë shtesë për të mbledhur bagazhet, dhe rrezikun e vonesave të aeroportit dhe fluturimeve, ndërsa trenat janë të përpiktë në të gjithë Evropën. kështu, Udhëtimi hekurudhor ndërkufitar është ideal në Evropë.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

Red Train

E ardhmja e fluturimeve me distanca të shkurtra në Evropë

Ndërsa Franca është pioniere, largimi i fluturimeve me distanca të shkurtra 3 rrugët, Austria ka larguar linjën e fluturimit nga Salzburgu në Vjenë. Gjermania është ende duke e konsideruar këtë veprim, si Norvegjia dhe Polonia. E ardhmja e fluturimeve me distanca të shkurtra është ende e panjohur, por me gjeneratën Z që preferon udhëtimin e gjelbër, cultural experiences, and exploring local communities, alternative train travel could provide for all these needs.

për më tepër, exploring the not-yet-taken train routes might promote tourism in less-popular destinations in Europe. This will not only reduce airport traffic, and chaos but will also reduce over-tourism in popular places in Europe.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

Vintage Photo In The Train Restaurant

New International Train Trips To Take in 2023

As part of the efforts to upgrade night rail services, some of Europe’s best night trains have returned at new timetables. për shembull, passengers can now choose between, Venediku, Vjena, Budapestin, and Zagreb. The new overnight train runs departs Venice at 8.29 pasdite.

With these new connections, travelers can explore amazing destinations. This is thanks to not only new train routes, but better, improved, dhe më e rëndësishmja environment-friendly night trains. Another great international rail route includes an overnight train from Prague or Dresden to Basel. për më tepër, travelers can even stop in lovely Saxony. Kështu që, you depart after dinner and arrive in beautiful Switzerland in the morning. How wonderful it is to have the option of wandering the fairytale-like streets of Prague in the afternoon and hiking up the glorious beauty of the Swiss Alps. Në tërësi, recent years have proved that travel industry made a significant shift where rail not only ousted short-haul flights in Europe, but also became a high quality and service transportation, that satisfy all needs.

Interlaken për Trenat Cyrih

Lucerne për Trenat Cyrih

Bern të Trenat Cyrih

Gjenevë për Trenat Cyrih

 

Për të përfunduar, train travel is greener, and offers a window to some of the beautiful views in Europe. Ne në Ruaj një tren do të jetë i kënaqur t'ju ndihmojë të përgatiteni për një udhëtim me tren dhe të gjeni biletat më të mira të trenit me çmimet më të mira.

 

 

Do you want to embed our blog post “How Rail Ousted Short-Haul Flights In Europe” onto your site? Ju ose mund të bëni fotot dhe tekstin tonë ose të na jepni kredi me një lidhje në këtë postim në blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fen%2Fhow-rail-ousted-short-haul-flights-in-europe%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)