Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 04/11/2022)

Qoftë hera e parë apo e katërta që udhëtoni me tren, përvoja juaj e udhëtimit me tren mund të përmirësohet gjithmonë. Këtu janë pikat e zgjedhura që duhen ndjekur për përvojën përfundimtare të udhëtimit me tren nëse nuk jeni ende të sigurt se si të përgatiteni për një udhëtim me tren.

Bëni një listë kontrolli para nisjes

Udhëtimi me tren është më pak stresues sesa udhëtimi me aeroplan, por përgatitja për një udhëtim me tren ende kërkon planifikim. Bërja e një liste kontrolli para nisjes është një mënyrë fantastike për të siguruar udhëtimin më të rehatshëm dhe pa stres me tren. Gjërat e mëposhtme janë një domosdoshmëri absolute për t'i vendosur në listën e kontrollit para nisjes kur përgatiteni për një udhëtim me tren:

Viza dhe Karta e Identifikimit: pasaportën ose ID-në tuaj me foto. veç, nëse po planifikoni një udhëtim me tren në shumë vende, atëherë është e detyrueshme të kontrollohet nëse vendi i destinacionit kërkon vizë.

Biletat e trenit: shkarkimi i një aplikacioni hekurudhor është një ide e shkëlqyer, kështu që nuk keni nevojë të printoni bileta treni në letër, dhe thjesht mund të tregojë një eTicket.

Sigurimi i Udhëtimit: mbani kartën tuaj të sigurimit të udhëtimit me pasaportën dhe biletat e trenit së bashku.

Medikamentet: në rast se keni tendencë të zhvilloni migrenë për shkak të stresit të përgatitjes, stomak i ndjeshëm, ose ndonjë çështje që lidhet me shëndetin.

Ndryshim i vogel: gjithmonë një ide e mirë për të sjellë para në udhëtime të gjata me tren, veçanërisht, në rast se ju mbarojnë ushqimet, pije, ose lexon. Shtrati vjen me një kosto shtesë në disa udhëtime të gjata me tren, si një udhëtim brenda natës.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

Beautiful View From a Train Window

Merrni parasysh marrjen e një leje hekurudhore

Udhëtimi me tren është një mënyrë e shkëlqyer për të eksploruar qytete të shumta nëse jeni të kufizuar në kohë. Për një gjë, udhëtimi me tren është më i lirë se rezervimi i fluturimeve të shumta. në radhë të dytë, Trenat me distanca të shkurtra janë një mënyrë elegante e udhëtimit në Evropë. Për shembull, marrja e një leje hekurudhore në Holandë është ideale për të udhëtuar brenda Amsterdamit dhe për të bërë udhëtime ditore në qytetet afër, si Utrecht.

 

 

Veshje të rehatshme

Paketimi i veshjeve të rehatshme është një nga gjërat që mund të bëjë një udhëtim të suksesshëm me tren. Paketimi i veshjeve të rehatshme është thelbësor kur përgatiteni për një udhëtim të gjatë me tren, veçanërisht një udhëtim me tren brenda natës. për shembull, paketimi i shtresave të veshjeve të lehta dhe të ngrohta mund të jetë shpëtimtar si në dimër ashtu edhe në verë.

Disa trena mund të ndjehen të mbytur dhe shumë të nxehtë në dimër, dhe mund të jetë shumë ftohtë në verë. kështu, shtresat dhe veshja e rehatshme është një nga gjërat që duhet të planifikoni kur përgatiteni për një udhëtim me tren. Kështu që, nëse zakonisht paketoni në minutën e fundit, kësaj radhe, give yourself at least a couple of days to figure out all the essential items to pack for a train trip.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

How To Prepare and wait For A Train Trip

 

Paketimi për udhëtimin me tren

Kjo këshillë është thelbësore kur përgatiteni për një udhëtim me tren, sepse ju duhet të zgjidhni midis marrjes së një karroce dhe një çantë shpine. Pavarësisht se ka trena me shpejtësi të shpejtë, shumë nga stacionet e trenit janë të vështira për t'u qarkulluar me një karrocë.

prandaj, kur përgatiteni për një udhëtim me tren në Evropë, është thelbësore të kontrolloni objektet në stacionin e trenit dhe të paketoni dritën. Nëse keni nevojë të përdorni shkallët për të ndryshuar platformat, çanta juaj do të jetë e lehtë si një pendë. për më tepër, kur paketimi për trenin, është më mirë të vendosni të gjitha gjërat thelbësore në dorë, kështu që nuk ka nevojë të shpaketoni të gjitha gjërat tuaja në dyshemenë e ndotur të trenit vetëm për të gjetur kufje, mjekim, ose pulovra.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

How To Prepare For A Train Trip

Kontrolloni opsionet e rezervimit të vendeve

Nëse po pyesni se si të përgatiteni për një udhëtim me tren, kontrollimi i një rezervimi ndenjëse është ideal shumë kohë më parë. Vendet e shkëlqyera shiten shpejt, dhe nëse doni të përfitoni sa më mirë nga udhëtimi, kontrolloni opsionet e sediljeve sepse kompanitë hekurudhore priren të kenë një përzgjedhje të gjerë vendesh në klasa dhe diapazon çmimesh të ndryshme.

për shembull, nëse planifikoni të merrni një tren nate, atëherë rehatia është një përparësi fle në tren dhe ju duhet të rezervoni një vend të klasit të parë. për më tepër, nëse doni të keni pamjet më të mira gjatë rrugës, atëherë pamjet në anën e majtë dhe të djathtë mund të ndryshojnë. kështu, kontrollimi i rezervimeve të vendeve nëse ka, këshillohet si pjesë e përgatitjes së udhëtimit.

Interlaken për Trenat Cyrih

Lucerne për Trenat Cyrih

Bern të Trenat Cyrih

Gjenevë për Trenat Cyrih

 

Train Ride Aesthetics

Pamjet më të mira skenike

Një nga arsyet kryesore për të udhëtuar me tren është se ju keni një shans për të parë më shumë nga vendi, në kundërshtim me udhëtimin me avion. Prandaj, kur përgatiteni për një itinerar udhëtimi me tren, pamjet në rrugë janë një gjë kryesore për t'u marrë parasysh. për shembull, ndonjëherë është më mirë të bëni një udhëtim të gjatë me tren për të pasur pamje spektakolare, si udhëtimi me tren orient express.

veç, nëse hulumtoni pamjet më të mira paraprakisht, mund t'ju ndihmojë gjithashtu në rezervimin e një vendi në tren. Ndonjëherë vendosja midis një ndenjëseje në dritare, Ana e majtë ose e djathtë mund të bëjë të gjithë ndryshimin midis një udhëtimi të paharrueshëm me tren dhe një udhëtimi të mirë me tren.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

Best Scenic Train Rides

Shkarkoni Entertainment For The Journey

Udhëtimi me tren është një mundësi e mrekullueshme për të kapur hapin e leximit dhe podkasteve. Kur përgatiteni për udhëtimin me tren, shkarkoni disa libra, podkaste, dhe pak muzikë për të dëgjuar në tren sepse jo të gjitha kompanitë hekurudhore ofrojnë Wi-Fi falas. veç, është mirë që të jeni gati para kohe dhe të mbërrini në ditën e udhëtimit të relaksuar dhe me humor të mirë.

Për më tepër, shkarkimi i aplikacioneve të dobishme është thelbësore para udhëtimit. Për shembull, shkarkoni harta jashtë linje në mënyrë që të përfitoni sa më mirë nga udhëtimi dhe të planifikoni fazat e ardhshme të udhëtimit tuaj. Një tjetër aplikacion i shkëlqyeshëm për t'u shkarkuar është Save A Train për të gjetur bileta të shkëlqyera treni dhe rrugë treni.

Dijon për Trenat Provence

Paris për Trenat Provence

Lyon për Trenat Provence

Marseilles për Trenat Provence

 

How To Pack For A Train Trip - View the map

 

Një udhëtim i mrekullueshëm me tren fillon me gjetjen e biletave më të mira të trenit në rrugën më të mrekullueshme dhe komode të trenit. Ne në Ruaj një tren do të jetë i kënaqur t'ju ndihmojë të përgatiteni për një udhëtim me tren dhe të gjeni biletat më të mira të trenit me çmimet më të mira.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog "Si të përgatiteni për një udhëtim me tren" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fhow-to-prepare-for-train-trip%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)