Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 24/02/2020)

Kur është fjala për një kontinent si të ndryshme kulturore si Evropa, ju mund të bast traditat gastronomike janë po aq të ndryshme! Nëse ju jeni të gatshëm për të sfiduar aftësinë tuaj për poshtë të gjitha llojet e interesant (ne jemi duke përdorur këtë mbiemër eufemizëm këtu) tarifë, pastaj të ketë një vështrim në listën tonë të ushqimeve më interesante lokale për të provoni në Evropë dhe ku për të gjetur atë – dhe ndoshta gërmoj në qoftë se ju jeni ndjeheni kurioz apo trim.

 

Ushqimi më interesante lokal për të provoni në Evropë: Schwarzenauer

KU: Gjermania

Schwarzsauer is on the list of The most interesting local food to try in Europe

 

Koncepti i ushqimeve bërë e gjakut na bën menjëherë mendojnë për vakt skocez tradicionale të Haggis. A buding këndshëm që përmbajnë dele (zemër, mëlçi, dhe mushkëritë); i grirë me qepë, bollgur, kamosh, erëza, dhe kripë, të përzier me stok, dhe gatuar ndërsa tradicionalisht mbyllet në stomakun e kafshës. Kështu që, koncepti i supë gjaku nuk është unik për Gjermania, por Schwarzsauer, me shije të saj këndshëm, është.

Bërë me shumë gjak derri (ose puding i zi), brendshme shpendi patë, dhe uthull, si dhe kanellë, karafil, kokrra piper, dhe erëza të tjera, Ky specialitet nga Gjermania veriore është një temë e këqija vegan.

Lajm i mirë është se një legen përzemërt nga Schwarzsauer do të kujdeset për nevojat tuaja proteinave për pjesën tjetër të ditës. Lajm i keq është se aromë të fortë (dhe aroma) nuk është diçka që ankesat për të gjithë.

Kjo është një pjatë që ju do të gjeni në tregjet ushqimore lokale apo tradicionale restorante. Këtu është një kafene ne kemi gjetur se shërben atë, Cafe Black Sauer kështu check it out!

Berlin për Trenat Hamburg

Frankfurt për Trenat Berlin

Berlin për Trenat Mynihut

 

Ushqimi më interesante lokal për të provoni në Evropë: Filmjolk

KU: Suedi

Filmjolk food in Sweden

 

Filmjolk njohur edhe si fil, është një produkt tradicional i thartuar qumësht nga Suedia, dhe një produkt të përbashkët qumështit në vendet nordike. Kjo është bërë nga fermentues qumësht lope me një shumëllojshmëri të baktereve nga lactis specie Lactococcus dhe mesenteroides Leuconostoc. Bakteret metabolizuar lactose, sheqer gjenden natyrisht në qumësht, në acid laktik që do të thotë njerëz të cilët janë lactose intolerant mund të tolerojë atë më mirë se produktet e tjera të qumështit. Acidi jep filmjolk një shije të thartë dhe shkakton proteina në qumështin, kryesisht kazeinë, të mpikset, kështu trashje produktit përfundimtar. Bakteret gjithashtu prodhojnë një sasi të kufizuar të diacetyl, një komponim me një aromë depo, e cila jep filmjolk shijen e saj karakteristike.

Ne nuk jemi shitur plotësisht për këtë, por keni pyetur për ushqimin më interesante lokale të provoni në Evropë, Nuk tastiest ?

 

Ushqimi më interesante lokal për të provoni në Evropë: bariu Hove

KU: Norvegjia

Kur ju mendoni për një skandinave Krishtlindje, Cookies shijshëm kanellë dhe gravdlax mund pranverë në mendje. Çfarë ju nuk mund të mendoni për është smalahove. (vetë Brace) Një kokë dogjën dhe i zier Qengjit që merr krenari në vendin në tryezën e Krishtlindjeve darkë. I shoqëruar nga patate, yndyrë dhe suedez pure. Kushdo që është me fat të mjaftueshme për të provoni këtë gjellë, ka kënaqësinë e chowing poshtë mbi fattiest bit e para - sytë, veshët, dhe gjuha në qoftë se është e përfshirë - para scooping pjesën tjetër të kokës me një lugë. Kjo është - Gëzuar Krishtlindjet!

 

Ushqimi më interesante lokal për të provoni në Evropë: harengë

KU: Danimarkë

Herring is one of The most interesting local food to try in Europe

 

Le të përfundojë këtë jashtë në një shënim tastier, do të kemi? Shumica e njerëzve e dinë në lidhje me cookie gjalpë daneze (shije), dhe jamballi (jamball), Por ajo që për ushqimet e tjera dhe goodies?

Herring është shumë popullor është Denmark! Ajo është shitur tymosur, karriera, i marinuar, ose si Sol Mbi Gudhjem. Shtë i preferuar sidomos në ishullin danez të Bornholm. 'Dielli mbi Gudhjem'. Përkthyer si "dielli mbi Gudhjem ' – një qytet në Bornholm. Është një pjesë buttered bukë thekre. Në krye me harengë, qepë të kuqe, dhe të verdhën e vezës. Peshq të tjerë si salmoni, rrathë, dhe cod janë ngrënë me dressings të tilla si salcë majdanoz dhe patate.

Hamburg për Trenat e Kopenhagës

Hanover për Trenat e Kopenhagës

Berlin për Trenat e Kopenhagës

 

Është goja juaj lotim për ushqimin më interesante lokale të provoni në Evropë? Rezervoni aventurën tuaj të ardhshëm me ndihmën e Ruaj një tren !

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Finteresting-local-food-europe%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)