Koha e leximit: 3 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 29/03/2020)

Udhëtim mund të jetë terapeutik për disa; ndërsa e njëjta gjë mund të çojë në shumë fobi për të tjerët. Njerëzit që duan të udhëtojnë ndoshta do t'i shikojnë edhe ata tren prenotim vend për të udhëtuar dhe për të siguruar që ata të udhëtojnë.

 

 

Çfarë është Siderodromophobia?

Shumica e udhëtarëve shikoni online për rezervimin e tyre vend të trenit; ndërsa të tjerë preferojnë vetëm duke shkuar me rrjedhën dhe do të ketë e tyre tren prenotim vend bërë si dhe kur është e nevojshme në varësi se ku ata do të ardhshëm. Ka edhe phobias lidhen me trenat që disa njerëz vuajnë nga. Frika e trenave është i njohur si Siderodromophobia. Siderodromophobia është një term shumë i gjerë që mbulon të gjitha frikërat apo phobias lidhura me trena. Lloji kryesor i njerëzve se kjo fobi kryesisht mbulon është frika se njerëzit kanë të u rrëzua apo mos qenë në kontroll. Për më tepër kjo, ekziston frika të tjera që të shkaktuar kur njerëzit janë në tren. Nuk do të jetë frika se embrion fobi, fobi sociale apo edhe claustrophobia.

Amsterdam për Trenat Londër

Rotterdam për Trenat Londër

Paris për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

 

Siderodromophobia: simptomat

Siderodromophobia është i bazuar në shumë phobias të ndryshme. Me tutje, në varësi se si e rëndë gjendja është. Nuk mund të jetë simptoma si palpitations zemrës, djersitje, dridhje ose simptoma gastrointestinale. Për disa njerëz, kushtet mund të fillojnë edhe shumë kohë para se të udhëtim tren fillon. Kjo kryesisht merret me atë që ne e dimë si ankthi paraprak. ankthi paraprak mund të shkaktojë probleme më e keqe se vetë fobi aktuale. Shumica e kohës shkaqet për shkak të frikës janë të lidhura me një eksperiencë negative që personi ka hasur, e cila është e lidhur diku për trenat. Ekziston nevoja për të kuptuar këtu se negative përvojë që është e lidhur me mendjen tuaj nuk do të duhet të jetë diçka që ka ndodhur me ju. Ajo gjithashtu mund të jetë diçka që mund të ketë ndodhur për një person tjetër apo diçka që ne mund të kemi parë rreth nesh ose personalisht ose në media.

Mynih për Trenat Berlin

Frankfurt për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

Siderodromophobia: trajtim

Në fund të ditës, kjo nuk është e rëndësishme se frika ekziston; ajo që ka rëndësi është se si të përballen me frikën dhe të bëjë përpjekje për të hequr qafe nga frika që ka bërë një vend në jetën tuaj. Nga të gjitha phobias, Siderodromophobia ose nje tren fobi është shumë e lehtë të shërueshme dhe ka treguar një normë e suksesit të shkëlqyer, kur trajtohen. Për të hequr qafe të fobi, hapat që duhet të ndërmerren, nëse në radhë të parë të punojë në marrjen e shpëtoj ndonjë mendimet negative sa i përket trenave janë të shqetësuar. Gjithashtu, individi me fobi do të duhet të punojnë për ndryshimin e sjelljes së tij ose të saj në lidhje me trenat. Në fund të ditës diçka e saj që është i fortë dhe mund të jetë fikse me kujdes dhe trajtimin e duhur.

Luksemburgu për Trenat Brukselit

Antwerp për Trenat Brukselit

Amsterdam për Trenat Brukselit

Paris për Trenat Brukselit

 

 

Lini frikën tuaj prapa dhe Rendit Trenat bileta nga Save një tren

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje për këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fknowing-siderodromophobia%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)