Koha e leximit: 3 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 18/03/2022)

Udhëtimet më të gjata me trena në botë janë shumë të gjata! Këto udhëtime mund të marrë një numër të ditëve dhe të mbuluar me mijëra milje.

Kështu që, këtu janë etapat që të marrë më të gjatë në Evropë, Azi, Australi, dhe SHBA.

 

Udhëtimet më të gjata të trajnuar në botë

 

1: Trans-Siberian Express është udhëtim i gjatë tren

distancë: 5,722 milje

Kohëzgjatja: 6 ditë +

Udhëtimi më i gjatë hekurudhor në botë fillon në Moskë dhe përfundon në Vladivostok. Para së gjithash, ajo merr përsipër 6 ditë për të përfunduar. Pasagjerët mbi këtë udhëtimi Evropian kalojnë nëpër zonat e shumta kohore. Peisazhet në këtë udhëtim përfshijnë Malet Urale dhe Liqeni Baikal. Trenat për këtë udhëtim të largohet çdo 48 orë.

 

pamje në rides të gjata trenit
Liqeni Baikal: liqeni më i thellë në botë

2: Lindore & Oriental Express

distancë: 1,200 milje

Kohëzgjatja: 3+ ditë

Kjo udhëton udhëtim nëpër Azinë Juglindore nga Bangkok në Singapor. Treni ndalet në lumin Kwai dhe Kuala Kangsar. Kohëzgjatja e udhëtimit është ose 3 ose 4 ditë. Për më tepër, Udhëtimet zakonisht marrin vende në fundjavë. Për më tepër, akomodimin është private dhe dekoruar bukur. Për shkak se akomodimi është kompakt ajo është më i përshtatshëm për udhëtarët solo.

Bruksel për Trenat Lille

Antwerp për Trenat Lille

Paris për Trenat Lille

Lyon për Trenat Lille

 

3: Treni më i gjatë kanadez

distancë: 2,700 milje

Kohëzgjatja: 3 ditë

Para së gjithash, nuk ka asnjë WIFI në këtë udhëtim transkontinental. Kështu që, të jenë të përgatitur të kalojnë kohë duke kërkuar në pamje. Sepse male, pyjet, dhe peizazhit të tjera kanadeze ju do të shihni është befasues. Udhëtimi fillon në Vankuverin dhe përfundon në Toronto. Enjoy makina të rehatshme fle, ndërsa ju merrni glimpses e Moose, dreri, dhe madje edhe arinj.

 

4: Treni më i gjatë i California Zephyr

distancë: 2,348 milje

Kohëzgjatja: 51 orë

Ky udhëtim është më i rëndësishëm siç është më i gjatë në SHBA. Udhëtimi mbulon pionierët, Rockies, dhe kanione. Ndalesa kryesore në këtë udhëtim janë Denver, Salt Lake City, Reno, dhe Sacramento.

 

 

5: Paqësor Indian: Sydney në Perth (Australi)

distancë: 2,704 milje

Kohëzgjatja: 65 orë

Ky udhëtim të gjatë tren përmban shtrirje më të gjatë të pista drejtë hekurudhore në botë. Së pari, Pasagjerët marrë të përjetojnë gjerësia e Australi. Për më tepër, peizazhi përfshin ujëvarat, pyjet, dhe malet blu. Për shkak të gjatësisë së saj, ka shumë ndalesa të rëndësishme mbi këtë rrugë. Ndalesat përfshijnë Kodra e thyer, Adelaide, Lugina e Barosës, Kalgoorlie, kuzhinier, dhe Rawlinna. Biletat e trenit për këtë udhëtim janë të shtrenjta me çmime duke filluar në mbi $600.

 

6. Vivek Express: Dibrugarh të Kanyakumari (Indi)

distancë: 2,633 milje

Kohëzgjatja: 82 orë

Në mënyrë të ngjashme në Paqësor indian, Ky tren është udhëtimi më i gjatë tren në Indi. Për shkak se ajo udhëton të gjithë gjatësinë e Indisë dhe ka një Shpejtësia mesatare të 32 KM në orë. Në kontrast me të gjatë bileta të tjera udhëtimet e trenit për këtë fillim të trenit në $10.

 

 

7: Parisi-Moska Express gjatë tren

distancë: 1,998 milje

Kohëzgjatja: 48 orë

Ndërsa ky tren është më i gjatë trans-evropiane rrugë që merr vetëm 2 ditë për të përfunduar. Treni niset nga kapitali French dhe arrin në kryeqytetin rus. Për shkak se ky udhëtim udhëton përmes Bjellorusisë, do t'ju duhet një vizë Bjellorusie për të udhëtuar. Për më tepër, të duhet një vizë për të hyrë Rusi.

Lyon për Trenat Marsejë

Paris për Trenat Marsejë

Nice to Trenat Marsejë

Bordeaux për Trenat Marsejë

 

Rezervoni udhëtimin tuaj të gjatë tren me Save një tren

Prenotim një udhëtim të gjatë tren nuk duhet të marrë një kohë të gjatë. Kjo është arsyeja pse në të ruaj një i Trenit ne kemi një Procesi i blerjes të shpejtë biletë.

 

Identifikohuni për faqen tonë tani dhe për të marrë 3 minuta për të gjetur Cheapest biletave të trenit për udhëtimin tuaj. Biletat mund të blihen duke përdorur kartat e kreditit dhe pagesat bankare në kohë reale dhe shumë opsione më shumë në Ruaj një tren faqe interneti.

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, pastaj kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Flongest-train-journeys-world%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)