Koha e leximit: 3 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 02/07/2021)

Po kërkoni të shihni disa nga arkitekturat më të shkëlqyera në pushimet tuaja të rradhës? Po të jetë kështu, atje ndoshta ka vend më të mirë se Evropa për ju. Nëse jeni të interesuar në stile klasike arkitekturës ose duke shpresuar për të gjeni disa më pak të njohur bizhuteritë, Qytetet evropiane janë të mbuluar. Le të ketë një vështrim në disa shembuj të arkitekturës madhështore dhe ku për të parë të gjitha:

 

Arkitekturë Magnificent: Italia

Italia është plot qytete dhe qytetet e vogla, ku ju mund të merrni humbur respektuar ndërtesa të bukura. Nëse ju jeni në Romën ose Florence, pothuajse çdo cep është me vlerë një foto. Për turistët në kërkim për qytetet e mrekullueshëm të vogla, Vicenza është destinacioni i duhur. Është afër nëse ju jeni duke marrë një tren për të ose nga Venecia, e cila është edhe një vlerë të vizitës. Ndërsa Vincenza është i famshëm për e saj stilin e Rilindjes arkitekturës konceptuar në mendjen e Andrea Palladio, arkitekturës veneciane është shpesh Gothic, shtjelloj, dhe e bukur.

Ndër qytetet e tjera italiane ju nuk mund të humbasë, Romë dhe Firence gjithashtu dal si favoritë. Roma është kryesisht plot monumentet të gjithë duhet të shohin një herë në jetën e tyre. Koloseu, St. Bazilika Pjetrit, Panteon, dhe në shatërvanin Trevi ia vlen të vizitohen të gjitha. Ne anen tjeter, Florence ka një përzierje të stileve të ndryshme, më së shumti greke të lashtë dhe të arkitekturës romake, Gotik dhe Rilindjes.

Rimini për Trenat Florence

Roma për Trenat Florence

Florence për Trenat Romës

Venecia për Trenat Florence

 

 

Arkitekturë Magnificent: Franca

Strasbourg Magnificent Architecture

 

Franca është në shtëpi në disa qytete, me një shumëllojshmëri të gjerë të stileve që do të largohet nga çdo lover Breathless Magnificent Arkitekturë. Ndër kandidatët kryesor për një vizitë, Strasburgu, Bordo, dhe Parisi ka gjasa të ofrojë më.

Ka shumë për të parë dhe bërë në Strasburg, duke përfshirë edhe shembuj të rëndësishme të arkitekturës gotike, ndërthurur me rrethet moderne dhe postmoderne dhe arkitekturës Alsasit. Bordeaux është gjithashtu unik. Qyteti më i madh në rajonin e Aquitaine krenohet me një zonë urbane të pabesueshëm të shekullit të 18-të, Pallati i bursa, dhe katedralen Saint Andre. më në fund, Paris është i njohur si një nga vendlindjet e arkitekturës gotike, por është gjithashtu i pasur me shembuj të ndryshëm të Belle Epoque dhe art I ri.

Paris për Trenat Strasburgut

Luksemburgu për Trenat Strasburgut

Nancy për Trenat Strasburgut

Basel për Trenat Strasburgut

 

Gjermania

Rothenburg germany city image

 

Ka shumë gems arkitektonike të gjendet në Gjermania. Megjithatë, dy nga ato më të rëndësishëm janë Berlini dhe Rothenburg. Arkitekturë zakonisht shkon dorë për dore me histori, dhe ju mund të shihni këtë lidhje të qartë në Berlin. Qyteti ka qenë i ndarë një herë, dhe kjo është qartazi e dukshme në disa vende. Kjo e bën atë një vend të mrekullueshëm për përvojë elemente të ndryshme të arkitekturës dhe zhyteni thellë në historike ndikimet e artit.

Ne anen tjeter, Rothenburg është një vend në kërkim si ajo erdhi drejt nga nje perralle. Kjo përgjumur, qytet me pamje mesjetare është një turistik e preferuara. Është një shembull kryesor i arkitekturës elegante mesjetare evropiane me muret e qytetit dhe çatitë me kapa.

Stuttgart për Trenat Rothenburg

Nuremberg për Trenat Rothenburg

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

Evropa është me vlerë duke udhëtuar nëpër, dhe ka shumë vende të tjera të bukura që ju duhet të përpiqen për të vizituar. Arkitektura madhështore është e bollshme në Angli, Belgjika, Austria, Suedi, dhe Holandë gjithashtu.

 

Nëse ju jeni gati për të rezervoni biletat tuaja tren për arkitekturën pamje-duke parë ekspeditën e ëndrrave tuaja, shikoni destinacionet tuaja me Ruaj një tren.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmagnificent-architecture%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)