Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 29/07/2022)

Trendet më të forta në industrinë e udhëtimeve sot janë millennials. Ky brez përqendrohet në përvojat më unike në destinacionet jashtë rrugës me llogari mbresëlënëse në Instagram. E 12 destinacionet mijëravjeçare të udhëtimit në mbarë botën paraqesin IG-në më të njohur të blogerëve të rinj të udhëtimit.

1. Destinacionet mijëvjeçare të udhëtimit në mbarë botën: Amsterdami

Amsterdami nuk është vetëm i bukur për një pushim fundjavë, por edhe është një destinacion popullor udhëtimi mijëvjeçar. Nëse udhëtoni nëpër Evropë, pastaj në Amsterdam, do të gjeni një atmosferë të qetë. për më tepër, Amsterdami është një destinacion fantastik për të udhëtuar vetëm. Siç e dimë, brezat e rinj duan të jenë të pavarur dhe udhëtimet e tyre solo.

Një tjetër arsye pse Amsterdami renditet kaq lart në millennialët më të mirë’ destinacionet e udhëtimit në mbarë botën janë natyra miqësore e qytetit për LGBT. Amsterdami ofron mundësi të pafundme duke ngrënë në zonën e Jordaan dhe duke punuar në zonën e zhurmshme financiare të Zuidas. Me fjale te tjera, brezi i ri preferon të udhëtojë në Amsterdam gjatë fundjavës, por ka shumë gjëra të tjera për të bërë.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

Amsterdam Riverwalk bicycles

 

2. Positano Itali

Duke qenë një nga më shumëngjyrëshe dhe vende mahnitëse në Itali, Positano është një destinacion popullor udhëtimi mijëvjeçar. Deti Mesdhe bruz dhe vilat e mrekullueshme me ngjyra të ndezura krijojnë një foto perfekte në Instagram. Kjo është një nga arsyet pse brezat e rinj zgjedhin këtë vend.

Ndërsa Italia ofron një nga kuzhinat më të shijshme në botë, stili i jetës përkëdhelëse dhe tërheqja vizuale e bëjnë Positanon edhe më të lartë në destinacionet kryesore të udhëtimit të mijëvjeçarëve në mbarë botën.

Milani për Trenat Romës

Florence për Trenat Romës

Venecia për Trenat Romës

Napoli për Trenat Romës

 

Summer Holidays In Italy

 

3. Destinacionet e udhëtimit mijëvjeçar në Kinë: Guilin

Mijëvjeçarët janë një brez që i pëlqen të udhëtojë dhe veçanërisht të eksplorojë vende të largëta dhe unike. Guilin ofron peizazhe spektakolare dhe fshat të mrekullueshëm, me aktivitete të ndryshme në një nga zonat më mbresëlënëse dhe magjepsëse të Kinës.

përveç, Guilin është një destinacion i mrekullueshëm udhëtimi në Kinë për udhëtarët kureshtarë të shijojnë botën. për shembull, ata mund të eksplorojnë të vogla gjatë çiklizmit, vizitoni Tarracat e Orizit Longji, vizitoni pamjet përgjatë lumit Li në një lundrim ose jetoni me një familje vendase pritëse. për më tepër, Guilin është një vend ku koha ka ndalur, dhe ju mund të eksploroni trashëgiminë dhe kulturën e lashtë kineze.

 

Millennial Travel Destinations Around the World

 

4. Budapestin – Destinacionet e udhëtimit mijëvjeçar

Ky qytet evropian është i përsosur për ju nëse jeni një i ri i rritur që udhëtoni me një buxhet të ulët. Shumë besojnë se kryeqyteti hungarez është një yll në rritje. Udhëtarë të rinj udhëtoni për në Budapest për qytet pushimet destinacion përsëri dhe përsëri. Budapesti është shumë i famshëm për rrugët e tij mahnitëse plot me pamje dhe gurë të çmuar të fshehur që mund të zbulohen në çdo cep..

Për më tepër, Budapesti është ideal për udhëtarët për herë të parë në Evropë, veçanërisht Evropën Lindore. Arkitektura e gjithanshme e qytetit, kafene, dhe baret në lumin Danub tërheqin të rinj nga të gjitha anët. Kështu që, përgatituni për ndeja dhe darkë me gulashin tradicional me pamje nga lumi i bukur.

Trenat nga Vjena në Budapest

Trenat nga Praga në Budapest

Trenat nga Mynihu në Budapest

Trenat nga Graz në Budapest

 

Budapest Millennial Travel Destinations

 

5. Parisi

Destinacioni kryesor i pushimeve në Evropë, Parisi renditet lart në çdo lista e kovave të udhëtarëve. Ndërsa Parisi është një nga qytetet më të shtrenjta në Evropë, sharmi i qytetit nuk humbet në sytë e turistëve për herë të parë në kryeqytetin francez. Rrugët e vjetra dhe arkitektura baroke, Champs Elysees ekstravagante, pastiçeri të lezetshme, dhe butikët e nivelit të lartë janë në çdo cep të Parisit.

pas kësaj, Parisi është një vend i mrekullueshëm për të eksploruar Montmartre, Moulin Rouge, Qendra Pompidou, dhe Luvrit, duke ecur me biçikletë nëpër pamjet e shumta ikonike gjatë rrugës. Udhëtari kurioz duhet të marrë parasysh marrjen e trenit për në Versajë për të filluar udhëtimin tuaj thellë në kulturën franceze.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

Louvre At Night

 

6. Berlini – Destinacionet e udhëtimit mijëvjeçar

Skena e mahnitshme e festave në Berlin tërheq shumë udhëtarë të rinj gjatë gjithë vitit. Klubet e nëndheshme, birra më e mirë në Evropë, histori interesante, dhe kultura e gjallë i bëjnë mijëvjeçarët të zgjedhin Berlinin për një udhëtim të vetëm, fundjava e miqve, dhe madje edhe një arratisje në fundjavë për bachelor dhe beqare.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

Berlin Millennial Travel Destination

 

7. Liverpul, Angli

Mijëvjeçarët duan të eksplorojnë vende dhe kultura të reja, dhe Liverpool është një nga qytetet më argëtuese në Angli. Është shtëpia e Beatles ikonë dhe ka një histori emocionuese, tregjet e cilësisë së mirë, dhe një nga ushqimet më të mira në Evropë. unëNuk është çudi që Liverpool është një nga më të mirët 12 destinacionet mijëravjeçare të udhëtimit në mbarë botën.

Liverpool është gjithashtu një alternativë e shkëlqyer për Londrën e shtrenjtë. Ajo ofron strehim të shkëlqyer, restorante dhe ushqim në rrugë, aktivitete kulturore, dhe në krye të të gjithave – buzë detit për të ecur pas një dite të gjatë ose një festë të çmendur nate. Si rezultat, ne i këshillojmë të rinjtë që të udhëtojnë lehtë në Liverpool për të lënë vend për ushqim dhe eksperienca të shkëlqyera.

 

 

8. Kalabria, Italia

Kalabria është jashtë rrugës së mposhtur të Italisë klasike. Së pari, ka ushqim autentik italian, malet e thepisura, dhe shkëmbinjtë. Kjo është arsyeja pse Millennials e adhurojnë këtë vend dhe u rekomandojnë të tjerëve të udhëtojnë në Kalabri përmes mediave të tyre sociale. në radhë të dytë, Kalabria është një nga Sekretet e mbajtura më së miri në Evropë. Ajo ofron pamje perfekte në Instagram dhe ofron një shtrirje fshatrash të bukur, qytetet bregdetare, vendasit miqësore, dhe kulturës italiane.

Ndërsa brezat e vjetër preferojnë relaksimin në Capri, të rinjtë kërkojnë vende unike. Ata e shijojnë udhëtimin, dhe aq më shumë ka për të zbuluar, Sa më mirë. Kjo është arsyeja pse të rinjtë e rritur do ta duan Tropea. Eksplorimi i kishës në majë të shkëmbit të qytetit, 12katedrale të shekullit të th-, dhe varrezat bizantine janë shumë më interesante sesa të kalosh një ditë në plazh.

 

Сastle On The Edge Of A Cliff

 

9. Luberon, Franca

Masivi mbresëlënës Luberon është një rajon i bukur në Provence. Luberon ka rrëmbyer zemrat e udhëtarëve mijëvjeçarë përmes pamjeve piktoreske të tre vargmaleve malore: Luberon i Vogël, Luberon i Madh, dhe Luberon Lindor. Pasi të keni mbaruar ngjitjen në majë, pamjet përreth do t'ju lënë pa frymë. Njëkohësisht, Instagrami juaj do të lulëzojë me pyetje rreth këtij destinacioni fantastik.

Dijon për Trenat Provence

Paris për Trenat Provence

Lyon për Trenat Provence

Marseilles për Trenat Provence

 

French Castle In Provence

 

10. Pulia, Italia

Me shpella të mrekullueshme dhe qytete simpatike bregdetare, Pulia është plot me pika për t'u vizituar dhe zbuluar. Trulli është një fshat i bukur që të rinjtë do të renditeshin si një destinacion fantastik që miqtë e tyre duhet të vizitojnë. Përveç fshatrave unike, Pulia ka male shkëmbore, shpellat, dhe peizazhe të pazakonta. Një shembull i shkëlqyer është Castellana Grotte.

Pulia është një destinacion mahnitës pushimesh për relaksim dhe si destinacion për pushime aktive. Këtu mund të bëni biçikletë nga një fshat në tjetrin, zbritni në shpella ose shkoni në shëtitje në Parkun Kombëtar Alta Murgia në gjurmët e dinosaurëve. prandaj, Pulia është një destinacion argëtues pushimesh ku mund të kaloni lehtësisht një fundjavë apo edhe më shumë.

Milani për Trenat Napolit

Florence për Trenat Napolit

Venecia për Trenat Napolit

Pisa për Trenat Napolit

 

Sea Cliffs In Italy

 

11. Londra – Destinacionet e udhëtimit mijëvjeçar

Nëpër lagje shumëngjyrëshe, tregjet rrugore, ushqim ndërkombëtar, dhe kulturën e lashtë, Londra apelon për të gjitha moshat. Kryeqyteti anglez është një destinacion popullor për mijëvjeçarët, sidomos ata që vijnë këtu për herë të parë. Londra është gjithashtu e famshme për kulturën dhe diversitetin e saj, duke pranuar të gjitha etnitë dhe kombësitë. Gjithmonë ndodh diçka argëtuese në Londër.

Plus, Airbnb është mënyra më e mirë për të qëndruar pikërisht në zemër të Londrës së madhe. Të rinjtë në moshë madhore do ta donin këtë lloj strehimi sepse ofron vendndodhjet më të mira. kështu, Mijëvjeçarët bashkohen me turistë nga e gjithë bota në galeritë e artit, tregjet e Londrës, dhe pika referimi. për më tepër, ju mund t'i takoni edhe në pijetore lokale, duke biseduar për ditën fantastike që patën në karnavalin e Notting Hill.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

London Ferris Wheel

 

12. Leuven, Belgjika

Leuven është një perlë e re dhe e gjallë e fshehur e Belgjikës. Jetë e shkëlqyer studentore, shpirt i gjallë, dhe niveli i lartë i tolerancës e bëjnë Leuven një destinacion të ri të preferuar në mesin e udhëtarëve të rinj. Përveç admirimit të arkitekturës gotike, Leuven është një përzierje e shkëlqyer e historisë dhe një ambienti të ri.

Shumë studentë në universitetin më të vjetër i shtojnë hijeshinë këtij destinacioni klasik evropian. veç, ky qytet studentor është i njohur për birrën e famshme Stella Artois. Në përfundim, ky fakt e bën qytetin edhe më tërheqës për brezin mijëvjeçar.

Luksemburgu për Trenat Brukselit

Antwerp për Trenat Brukselit

Amsterdam për Trenat Brukselit

Paris për Trenat Brukselit

 

Millennial Travel Destinations Worldwide Leuven

 

Ne në Ruaj një tren do të jetë i kënaqur t'ju ndihmojë të planifikoni një udhëtim me tren në këto 12 destinacione të shkëlqyera në mbarë botën për udhëtarët e rinj.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog "12 Destinacionet e Udhëtimit Mijëvjeçar në mbarë botën" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fmillennial-travel-destinations%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)