Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 29/10/2021)

Disa nga pamjet më të bukura në Evropë janë të pavlefshme dhe arrihen lehtë. megjithatë, një udhëtim në Evropë mund të bëhet mjaft i shtrenjtë nëse nuk planifikoni paraprakisht. Ndërsa shumica e kryeqyteteve evropiane do të shtrijnë buxhetin tuaj të udhëtimit, ka mjaft vende për të udhëtuar në Evropë që janë plotësisht të përballueshme. Kulmi ynë 7 vendet më të volitshme për të udhëtuar në Evropë janë plotësisht buxhetore dhe nuk do të kalojnë 50 € në ditë për person.

Këto xhevahirë të fshehur nuk bien shumë pas bukurisë dhe magjisë, sesa qytete si Parisi dhe Berlini.

 

1. Vendet më të përballueshme në Evropë: Këln, Gjermania

Ndërsa Gjermania është mjaft e shtrenjtë, Këlni është një nga vendet më të volitshme për tu vizituar në Evropë. Nga akomodimi i favorshëm për buxhetin te monumentet ikonike falas dhe transporti i lirë, Këln është padyshim një pushim i madh i qytetit opsion nëse jeni duke udhëtuar vetëm ose po planifikoni një udhëtim familjar në Euro.

Ky qytet gjerman është shtëpia e birrës Kolsch, kështu që ju mund të shijoni shijshme gjermane për vetëm 1,30 €. Nuk ka asgjë më të bukur sesa të shijosh një pintë në brigjet e lumit Rhein të bukur, pas një dite në qytet. Sigurohuni që të ecni nëpër Ficshmarkt për snap-e të ngjashme me kartolina me shtëpitë shumëngjyrëshe dhe të vazhdoni për në Qytetin e Vjetër, Altstadt.

veç, e pikë referimi më e famshme ne Gjermani, një katedrale e mrekullueshme e Këlnit është e lirë të vizitohet. Arkitektura e saj gotike, dritare xhami të pikturuara, dhe pamjet e lumit janë epike. Nëse e doni artin, atëherë Këln ka muzetë e mëdhenj ose art magjepsës në rrugë në Ehrenfeld. Kjo zonë është pjesa hip dhe e modës në Këln, vendi i shkuar për kafe dhe të vjela.

Siç mund ta shihni Këlni është një qytet i mahnitshëm miqësor për buxhetin për të udhëtuar në Evropë. Mbi të gjitha, gjëja më e mirë për të është transporti i tij efikas dhe i përballueshëm. Transporti gjerman, shinat e trenave, dhe tramvaji janë jashtëzakonisht të rehatshëm dhe efikas, kështu që ju kursen shumë kohë duke udhëtuar përreth. Marrja e një treni ditor ose javor është një mënyrë e shkëlqyeshme për të kursyer para gjatë udhëtimit.

Çmimet e trenit nga Berlini në Aachen

Frankfurt në Këln Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit për në Dresden në Këln

Aachen në Këln Çmimet e Trenit

 

cologne in germany is an affordable places to travel in Europe

 

2. i përdorur, Belgjika

Waffles për mëngjes dhe ju jeni gati për të eksploruar të gjithë 80 urat dhe liqeni i dashurisë, Ujë minxhi. Bruges është një qytet i mrekullueshëm mesjetar në Belgjikë dhe një nga vendet më të volitshme për të vizituar në Evropë. Nga një numër i jashtëzakonshëm i kështjellave në një udhëtim me varkë në kanale, ka shumë gjëra të përballueshme për të bërë në Bruges, një udhëtim me tren nga Brukseli.

Nëse dëshironi të mburremi pak, atëherë patjetër që duhet të shpenzoni kohë dhe një pjesë të buxhetit tuaj ditor në çokollatë. Shikoni për shenjën m punuar me dorë ’ 50 të dyqane çokollate në qytet për çokollatën më të mirë të Belgjikës.

Madhësia e vogël dhe planifikimi i qytetit i Bruges janë super të lehta për t'u eksploruar në këmbë, kështu që nuk duhet të kaloni kohë në transport. Në fakt, një mënyrë e shkëlqyeshme për të eksploruar qytetin dhe për të mësuar rreth kulturës dhe trashëgimisë së tij është duke u bashkuar me një turne falas në këmbë. Në këtë mënyrë ju mund të merrni të gjitha këshillat e brendshme për restorantet e përballueshme, pazar suveniresh, dhe mënyra më e mirë për të vizituar atraksionet kryesore.

Çmimet e trenit nga Amsterdami në Bruges

Çmimet e Trenit Bruksel për në Bruges

Antwerp në Bruges Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Gent në Bruges

 

how shops and buildings look at night in Bruges Belgium

 

3. Vendet më të përballueshme në Evropë: Krumlov çek, Republika Çeke

Republika Çeke është një nga vendet më të volitshme për të udhëtuar në Evropë, dhe kështu qyteti i bukur i Cesky Krumlov është në listën tonë. Ky qytet shumëngjyrësh është miqësor ndaj turistëve dhe mbi të gjitha, miqësore me buxhetin. Do ta keni shumë të lehtë të eksploroni dhe të kënaqeni me kuzhinën Çeke, birrë drafte, dhe ndonjë gjë interesante ndërkohë që nuk shpenzoni asgjë nga buxheti juaj i udhëtimit.

Para së gjithash, ngrënia jashtë është super e lirë, dhe mund të gjeni menu të shkëlqyera për drekë që ofrojnë një fillestar, kursi kryesor, dhe birrë për çmime qesharake. Birra është më e lirë se uji në të gjithë Republikën Çeke dhe e kombinon atë me sallamet e famshëm të turshit, ju keni marrë vetes një darkë të shkëlqyeshme.

Qyteti është gjithashtu shtëpia e kështjellave dhe kopshteve të mahnitshme që janë falas për t'u vizituar, dhe nëse dëshironi të ngjiteni për pamje epike, atëherë tarifa e hyrjes në kullë është më e vogël se 5 euro. Një tjetër mundësi e shkëlqyeshme për të eksploruar qytetin është duke u bashkuar me një turne falas në këmbë dhe duke takuar udhëtarë të tjerë ose duke rezervuar një Cesky Krumlov turne në qytet private për bandën. Në këtë mënyrë ju mund të zbuloni sekretet e qytetit, legjendat, dhe këshilla për të pasur një udhëtim të mahnitshëm në një tokë përrallore.

Nuremberg në Pragë Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Mynihu në Pragë

Çmimet e trenave nga Berlini në Pragë

Vjena në Pragë Çmimet e Trenit

 

4. Eger, Hungari

Hungaria është një nga vendet më të lira në Evropë, dhe ka shumë më tepër për të parë se Budapesti. Eger është një qytet i mrekullueshëm, me burime termale, Bukk Hungarisë Park kombetar, dhe monumente të bukura për t’u vizituar. Të gjitha këto mrekulli janë në dispozicion pa kompromentuar buxhetin tuaj të udhëtimit.

Eger është një nga qytetet e famshme të Hungarisë dhe është shtëpia e verës së kuqe të shijshme, e vendosur në mes të maleve Bukk. Pamje piktoreske pamjet natyrore bëjnë për një mjedis perfekt për provë verë pas një dite të mrekullueshme shëtitjeje në parkun e bukur Bukk dhe pushimit në burimet natyrore. Ndërsa Hungaria është shtëpia e disa prej burimeve më të mira natyrore në Evropë, zhytja në termale është një domosdoshmëri absolute.

Eger është perfekt për një fundjavë spa relaksuese nga Budapesti. Zgjedhje midis një udhëtimi ditor ose një pushim qyteti nga Budapesti është i gjithi i juaji, por ne rekomandojmë të kaloni të paktën një fundjavë të gjatë në këtë qytet magjepsës.

Çmimet e Trenit nga Vjena në Budapest

Çmimet e Trenit nga Praga në Budapest

Çmimet e trenave nga Mynihu në Budapest

Çmimet e trenit nga Graz në Budapest

 

Eger hungary is an unknown affordable places to travel in Europe

 

5. Vendet më të përballueshme në Evropë: Pesë toka, Italia

Shtëpi me ngjyra të ndritshme, ulur përgjatë Sentiero Azzurro-s së bukur, e bëjnë Cinque Terre një mrekulli arkitekturore italiane. Cinque Terre është një nga vendet më të volitshme për të udhëtuar në Evropë dhe Itali. Asgjë nuk krahasohet me ndjenjën e udhëtimit të qetë dhe shpejt mes 5 spote spektakolare. Kjo mënyrë udhëtimi ju kursen shumë kohë dhe para me kartën e trenit Cinque Terre.

Sa i përket akomodimit, ta bësh La Spezia bazën tënde për udhëtimin është një mundësi e shkëlqyer. Shtë një qytet port i bukur italian me shumë hostele dhe hotele për të zgjedhur.

Pesë toka bëhet mjaft i zënë dhe i shtrenjtë gjatë sezonit të lartë. prandaj, është më mirë të vizitoni midis prill-qershor për verë ose tetor-nëntor për të admiruar bukurinë e saj natyrore në vjeshtë.

Çmimet e trenit nga La Spezia në Riomaggiore

Florence në Riomaggiore Çmimet e Trenit

Çmimet e trenit nga Modena në Riomaggiore

Çmimet e trenave nga Livorno në Riomaggiore

 

Cinque Terre, Italy trail to the sea

 

6. Vjena, Austria

Shtëpia e Mozartit, Arkitektura barok, Schönbrunn Palace, dhe labirinti jeshil, Vjena është hyjnore. Ndërsa disa mund të thonë se është i kushtueshëm, një udhëtim në kryeqytetin austriak është plotësisht i mundshëm dhe nuk do të bjerë larg nga buxheti i udhëtimit ditor në kryeqytetet e tjera evropiane si Praga ose Budapesti. Qyteti është miqësor për turistët, kështu që ju të mund të admironi kulturën e pasur, kuzhinë, dhe hijeshia e jetës vjeneze, pa kompromentuar kursimet tuaja të jetës.

Kryeqyteti austriak është një nga vendet më të volitshme për të vizituar në Evropë, falë marrëveshjeve të saj miqësore për turistët. Për shembull, Karta e Vjenës do t'ju sjellë zbritje të mëdha në Muzetë, tërheqjet, dhe Transporti publik. veç, ju mund të shijoni strudelën më të mirë vjeneze në disa nga restorantet mahnitëse të Vjenës, në kohën e drekës. Shumë restorante dhe kafene ofrojnë një 2-3 menu e caktuar kursi për nën 10 €.

Për një natë jashtë kulturës dhe muzikës, shumë kafene kanë shfaqje falas në muzikë. por, nëse i keni sytë të vendosur në një natë në operën e famshme, atëherë duhet të keni sytë në marrjen e biletave për një performancë në këmbë, pasi ato janë dukshëm më të lira se biletat klasike të operës.

Salzburg në Vjenë Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Mynihu në Vjenë

Çmimet e Trenit nga Graz në Vjenë

Çmimet e Trenit nga Praga në Vjenë

 

Vienna is very affordable places to travel in Europe

 

7. Vendet më të përballueshme në Evropë: Normandinë, Franca

Brigjet e arta, legjendat e Joan of Arc of Ruen, ishulli Mont St. Manastiri i Mishelit, janë vetëm disa prej gurëve të çmuar në Normandi. Ky rajon i bukur është një udhëtim dy orë nga Parisi, por ndryshe nga kryeqyteti francez, është një nga vendet më të volitshme për të udhëtuar në Francë.

Normandia është e njohur kryesisht për plazhet zbarkuese nga Lufta e Dytë Botërore. Megjithatë, është shtëpia e shkëmbinjve në Etretat, të shkëmbinjve gjigantë gëlqerorë, një mrekulli natyrore që të lë pa frymë. Fshati piktoresk Giverny ku Claude Monet jetoi dhe pikturoi zambakët e famshëm është një tjetër vend që nuk duhet humbur në vendin tuaj udhëtim në Normandi.

Për të përfunduar, udhëtimi në Evropë mund të jetë një aventurë shumë e përballueshme. Normandinë, Pesë toka, Vjena, Eger, i përdorur, Këln, dhe Cesky Krumlov, janë 7 destinacione të përballueshme për të udhëtuar në Evropë. Këshillat tona do t'ju ndalojnë të shpenzoni kursimin e jetës tuaj në një festë të vetme dhe t'ju sigurojnë që të keni një udhëtim të paharrueshëm dhe të veçantë.

Çmimet e Trenit nga Parisi në Rouen

Çmimet e Trenit nga Paris në Lille

Rouen për në Brest Çmimet e Trenit

Rouen për Le Havre Çmimet e Trenit

 

Normandy, France beach and sea view

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni pushimet tuaja në vendet më të volitshme në Evropë me tren.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "7 vendet më të përballueshme për të udhëtuar në Evropë"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/most-affableable-places-europe/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)