Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 25/02/2022)

Nëse gurët e tempullit të lashtë mund të flisnin, do të flisnin për qytetërimet e lashta, pushtimet, kulturave, dhe dashuri. E 12 Shumica e tempujve të lashtë në mbarë botën janë të ruajtur mirë dhe mbresëlënës për nga bukuria dhe statuja. Nga tempujt e faraonit në Egjipt tek tempujt budistë dhe hindu në Azinë Juglindore, këta tempuj të vjetër janë gurë të çmuar historikë.

 

1. Tempujt më të lashtë në mbarë botën: Pallati i Knossos

Vendi i kultit dhe qendra e jetës politike në epokën e bronzit, Pallati i Knossos është një nga tempujt më të lashtë në mbarë botën. Tempulli Knossos ishte qendra e qytetërimit Minoan në Kretë. për më tepër, tempulli antik është një nga tempujt më të ruajtur në botë.

Tempulli i parë i Knossos u ndërtua në 1900 para Krishtit në një kodër, por një nga tërmetet e shumta në Kretë e shkatërroi atë. Megjithatë, menjëherë pas kësaj u ndërtua një tempull tjetër dhe u shkatërrua në një shpërthim vullkanik. kështu, Tempulli Knossos që qëndron sot është 3rd tempull nga 1375 para Krishtit. Tempulli i Knossos është një nga destinacionet kryesore të historisë geeks me legjendat e saj në relike.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

The Oldest Temples In Greece: Palace of Knossos

2. Gobekli Tepe

Predating Stonehenge nga 6,000 vjet, gurët Gobekli në Turqinë juglindore besohet se janë reliket e tempullit të parë ndonjëherë në botë. E 11,000 Gurët e vjetër të Gobekli Tepe ishin një vend kulti në një kodër.

Megjithatë, nuk ka gjetje të një vendbanimi njerëzor në rajon, por vendi ishte një pikë në udhëtimin e shumë gjuetarëve dhe grumbulluesve nomadë. Kështu që, tempulli i Gobekli Tepe shërbeu si një vend i shenjtë, me rëndësi fetare.

Rimini për Trenat Verona

Roma për Trenat Verona

Florence për Trenat Verona

Venecia për Trenat Verona

 

3. Tempujt më të lashtë në mbarë botën: Hagar Qim

E bërë me një 20 tonifikon gurin megalit në qendër, tempulli Hagar Qim është një nga tempujt më mbresëlënës në mbarë botën. kështu, Hagar Qim është gjithashtu një tempull tipik nga parahistoria malteze.

Një nga karakteristikat më të jashtëzakonshme në tempullin Hagar Qim është një vrimë eliptike në një nga dy dhomat.. Në ditën e parë të verës, rrezet e diellit kalojnë nëpër këtë vrimë dhe ndriçojnë një bllok guri. Ju mund të vizitoni Hagar Qim në udhëtimin tuaj në Maltë, dhe admironi një nga 12 tempujt më të lashtë në botë.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

4. Tempuj të lashtë në mbarë botën: Tempulli i Setit

Jashtëzakonisht i ruajtur, Tempulli i Setit është nga dinastia e nëntëmbëdhjetë. Tempulli i Setit është krijimi i Setit dhe djalit të tij Ramses II. Babai filloi krijimin, ndërsa i biri plotësonte zbukurimet dhe oborret përreth.

Sot, mund të vizitoni tempullin e Setit, ne nje Udhëtim ditor nga Kajro. Kur jeni atje, duhet t'i kushtoni vëmendje grafiteve të Abydos në muret e tempullit.

Interlaken për Trenat Cyrih

Lucerne për Trenat Cyrih

Bern të Trenat Cyrih

Gjenevë për Trenat Cyrih

 

 

5. Tempujt më të lashtë në mbarë botën: Tempulli Hypogeum

Tempulli më i lashtë nëntokësor në botë është tempulli më i ruajtur i Hypogeum në Maltë. Tempulli i shquar është 6,000 vjeç, 3 nivelet e tempullit të lashtë të dhomave të ndërlidhura.

Tempulli Hypogeum ishte fillimisht një vend adhurimi dhe lutjeje, por më vonë tempulli antik u shndërrua në një vend varrimi. Vizitorët mund të admirojnë pikturat e kuqe në mure, pikturat e vetme parahistorike në ishujt maltezë. veç, ju mund të shihni artefaktet e veçanta të gjetura në tempullin në Muzeun e Valletës.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

6. Tempulli i Luksorit

Ndërsa ecni nëpër dhomat e tempullit të Luksorit, ju ecni prapa qindra vitesh histori. Çdo hap të kthen në epokën e Ramses II, dhe jeta fetare e Egjiptit të lashtë.

Tempulli i Luksorit ka një rëndësi të madhe në fenë e lashtë egjiptiane. Për më tepër, është në tempullin e Luksorit që Zoti Amon përjetoi një rilindje gjatë kurorëzimit vjetor të faraonit.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

Luxor Temple

 

7. Tempujt më të lashtë në mbarë botën: Stonehenge

Rrethi masiv i gurit është një nga misteret më të mëdha të botës së historisë. Stonehenge qëndron krenar në Wiltshire, Angli. Ajo tërheq qindra vizitorë për ta admiruar atë. Ekspertët në botën e historisë dhe arkeologjisë besojnë se druidët ndërtuan Stonehenge.

Stonehenge mund të ketë pasur qëllime fetare në kohët parahistorike. Një nga shenjat është renditja e gurëve dhe fakti që monumenti ka pamje nga lindja e diellit. Ndërsa është ende e paqartë se si këta gurë gjigantë u sollën në këtë vend specifik në Angli, Stonehenge është një nga tempujt më të njohur për t'u vizituar në mbarë botën.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

Stonehenge

 

8. Tempujt Ggantija

Ndër të dallohet Ggantija e lashtë në Maltë 12 tempujt më të lashtë në mbarë botën. Kjo falë faktit se është një kompleks me dy tempuj. për më tepër, Ggantija Tempujt e fituan emrin e tyre falë gurëve masivë që i ndërtonin.

për më tepër, përveç vizitës së një prej tempujve më të mëdhenj në mbarë botën, ju mund të ecni nëpër monumentin më të vjetër prej guri në botë.

Milani për Trenat Torino

Liqeni i Como për Trenat Torino

Genoa për Trenat Torino

Parma për Trenat Torino

 

9. Tempuj të lashtë në mbarë botën: Tempulli i Amadës

Tempujt egjiptianë janë të njohur në mbarë botën për përmasat e tyre të shkëlqyera, dhe dizajni. Tempujt në Egjipt njihen si tempujt më të bukur në mbarë botën. Falë hieroglifeve dhe gdhendjeve në mure, Tempulli i Amada nuk është përjashtim në bukuri.

E vogla, megjithatë Tempulli mbresëlënës Amada ka gdhendje të hollë në mure. Mbishkrimet ndajnë ngjarje të rëndësishme në historinë e Egjiptit si pushtimi libian i Egjiptit. Kështu që, nëse dëshironi të vizitoni tempujt më të vjetër të liqenit Nasser, paketoni valixhet dhe shkoni në Nubia.

Basel për Trenat Interlakenit

Gjenevë për Trenat Zermatt

Bern të Trenat Zermatt

Lucerne për Trenat Zermatt

 

Ancient Temples Worldwide: Temple of Amada

 

10. Tempulli Mundeshwari Devi, Bihar

Tempulli më i vjetër funksional hindu në botë, tempulli Mundeshwari është në Kaimur. I vogël, por mbresëlënëse në gdhendje në gurë, tempulli është një simbol i Zotit Shiva dhe Shakti. Vizitorët në Tempullin Mundeshwari mund të admirojnë gdhendjet magjepsëse nga periudha Gupta dhe jeta në atë kohë. 625 para Krishtit.

Tempulli i bukur ndodhet në kodrën Mundeshwari, ku janë gjetur shumë relike të tjera domethënëse. Nëse jeni të magjepsur me historinë e hinduizmit, ju duhet të vizitoni Tempullin Mundeshwari. Do të zbuloni më shumë rreth simbolikës së Lord Shiva dhe Shakti që banojnë së bashku në një vend të veçantë.

Milani për Trenat Romës

Florence për Trenat Romës

Venecia për Trenat Romës

Napoli për Trenat Romës

 

11. Tempujt më të lashtë në mbarë botën: Borobudur Indonezia

Tempulli Borobudur në Indonezi është i famshëm për të qenë tempulli më i madh budist në botë. Sot shumë budistë vizitojnë tempullin Borobudur për pelegrinazh në ishullin Java.

Kur vizitoni tempullin e Borobudur, do të habiteni duke parë 56,000 metra kub gur vullkanik gri që formojnë këtë tempull budist.

Offenburg për Trenat Freiburg

Stuttgart për Trenat Freiburg

Leipzig për Trenat Freiburg

Nuremberg për Trenat Freiburg

 

Borobudur Indonesia

12. Tempulli i Hatshepsut

Shenjti i të Shenjtëve, tempulli i Hatshepsut është i shekullit të 18-të. Faraoni Hatshepsut e ndërtoi tempullin në shkëmbinjtë e Deir El-Bahri, pra fasada e tempullit përballë shkëmbinjve’ peizazhi është një nga më mbresëlënësit në mbarë botën.

Tempulli antik është i periudhës së Mbretërisë së Re, por me kalimin e viteve tempulli ndryshoi qëllimin e tij nga një tempull në një manastir. Deir El-Bahri do të thotë “Manastiri i Veriut”, madje ka edhe një kishëz brenda territorit të Tempullit Hatshepsut.

Mynih për Trenat Hallstatt

Innsbruck për Trenat Hallstatt

Passau për Trenat Hallstatt

Rosenheim për Trenat Hallstatt

 

Temple of Hatshepsut

 

Ne në Ruaj një tren do të jetë i lumtur t'ju ndihmojë të planifikoni një udhëtim në këto 12 Tempujt më të lashtë në mbarë botën.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog "12 Tempujt më të Lashtë në mbarë botën" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fmost-ancient-temples-worldwide%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)