Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 07/08/2021)

Ka shumë monumente të mrekullueshme dhe të bukura në Evropë. Pas çdo cepi, ka një monument ose një kopsht për të vizituar. Një nga pamjet më emocionuese dhe të mrekullueshme është një burim madhështor, dhe ne kemi zgjedhur me dorë 10 të burimeve më të bukura në Evropë.

Muzikor, ekstravagante, Burimet e Evropës janë spektakolare. Nga Parisi në Budapest, në qendër të qytetit ose në një ishull, këto 10 burimet mahnitëse ia vlen të vizitohen plotësisht.

 

1. Shatërvani Trevi Në Romë

Shatërvani më i madh dhe më i famshëm në Romë është shatërvani Trevi. Kjo burim madhështor derdhet përreth 2,824,800 metra kub ujë çdo ditë. Gjithashtu, në kohën romake ishte një burim qendror uji. kështu, do të shihni se shatërvani Trevi në kryqëzimin e tre rrugëve "Tre Vie" burimi i tre rrugëve.

Në rast se nuk e dinit, shatërvani Trevi është një nga shtatë mrekullitë e Evropës. prandaj, nuk është për t'u habitur që shatërvani më i bukur në Evropë ka shfaqur shumë filma, pelqej Festa Romake.

Ku është shatërvani Trevi në Romë?

Shatërvani që lë pa frymë Trevi është vetëm 10 minuta më këmbë nga Shkallët Spanjolle. Ju gjithashtu mund të merrni tramvajin në stacionin Barberini.

Milano në Romë Çmimet e Trenit

Firence në Romë Çmimet e Trenit

Pisa në Romë Çmimet e Trenit

Napoli në Romë Çmimet e Trenit

 

Trevi Fountain is one of the Most Beautiful Fountains In Rome and Italy

2. Shatërvani Trocadero

Tipari më i shquar i burimit Trocadero është burimi i Varshavës në qendër. Isshtë në formë pellgu, me 12 burime që e rrethojnë. prandaj, skena e Kullës Eifel dhe shatërvanit është absolutisht epike.

E kopshte të bukura dhe burimet fillimisht ishin pjesë e Trocadero Palais, ato u krijuan në 1878 me ekspozitën universale. Përballë lumit Seine, në sfond Palais du Chaillot, dhe në pjesën e përparme të Kullës Eifel, shatërvani Trocadero është vend perfekt për piknik në Paris, dhe Evropës.

Si të shkojmë në Trocadero?

Mund të arrini në Kopshtet e Trocadero dhe shatërvanin me metro, në stacionin Trocadero.

Amsterdam në Paris Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Londra në Paris

Rotterdam në Paris Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Brukseli në Paris

 

3. Burimi i Latonës në Versajë

Atje jane 55 burime në kopshtet e Versajës, por më e bukura dhe e shquarja është shatërvani Latona. Burimi La Latona u frymëzua nga Metamorfozat e Ovidit, Latona nënë e Appollo dhe Diana, përshkruar me fëmijët e saj në këtë burim të lavdishëm.

Përballë Kanalit të Madh, ju lehtë mund ta dalloni dhe admironi vizionin e Mbretit Louis XIV nga kudo në Versajë. Gjatë sezonit të lartë mund të shijoni shfaqjen muzikore burimore që zhvillohet 3 herë në javë.

Si të Shkoni në Latona?

Pallati i Versajës ndodhet në qytetin e Versajës, vetëm 45 minuta me tren nga Parisi. Ju mund të merrni trenin për në stacionin Versailles Chateau Rive Gauche. Pastaj është vetëm një shëtitje e shkurtër nga stacioni në pallat dhe kopshte.

Çmimet e trenit nga La Rochelle në Nantes

Çmimet e Trenit në Toulouse në La Rochelle

Çmimet e trenit nga Bordo për në La Rochelle

Çmimet e trenit nga Parisi në La Rochelle

 

The Latona Fountain In Versailles

 

4. Shatërvani Efteling

Shfaqja më mbresëlënëse e burimeve muzikore në Evropë është shfaqja muzikore e burimeve në parkun temë Efteling. Ju do të habiteni nga 12 minuta dritë dhe shfaqje uji, ku bretkosat shndërrojnë ujin në një shfaqje të bukur baleti.

Sistemi i burimit Aqunura është ndërtuar për Efteling 60 përvjetori. Për të përfunduar, shfaqja muzikore është një fund i shkëlqyeshëm i një udhëtimi familjar në të mrekullueshmet Parku temë efteling.

Si të Shkoni në Shatërvanin Efteling?

Ky park i mahnitshëm është vetëm një orë larg nga Amsterdami, kështu që është perfekte për një familje argëtuese udhëtim ditor nga Amsterdami.

Çmimet e trenave nga Brukseli në Amsterdam

Çmimet e trenit nga Londra në Amsterdam

Çmimet e trenit nga Berlini në Amsterdam

Çmimet e Trenit nga Parisi në Amsterdam

 

 

5. 1o Shatërvanët më të bukur në Evropë: Shatërvani Trafalgar

Sirenat dhe Tritonët janë statujat qendrore në shatërvanin e Sheshit Trafalgar. Megjithatë, ndryshe nga shatërvanët e tjerë, nuk ka asnjë legjendë pas zgjedhjes së këtyre krijesave të detit. Shatërvani më i bukur në Londër u ndërtua fillimisht në 1841 për të minimizuar hapësirën për demonstruesit.

Ju do të gjeni shatërvanin Trafalgar Square pikërisht përpara Galerisë Kombëtare në Londër. veç, duhet ta dini se është vendi ku vijnë londinezët për argëtim për Krishtlindje. Kështu që, do të keni një arsye tjetër të shkëlqyeshme për të vizituar një nga burimet më të bukura në Evropë.

Si të Shkoni në Shatërvanin Trafalgar në Londër?

Ju mund të udhëtoni në stacionin e tubit Charing Cross nga çdo pikë në Londër.

Amsterdami në Londër Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Parisi në Londër

Çmimet e trenave nga Berlini në Londër

Çmimet e trenave nga Brukseli në Londër

 

Trafalgar Fountain London UK

 

6. Shatërvani Swarovski në Innsbruck

Rajoni i Tirolit është një nga rajonet më të bukura në Austri, si dhe shtëpia e selisë së Swarovskit. Shatërvani Swarovski ndodhet në Swarovski Crystal Worlds, një kompleks argëtimi dhe ushqimi. Në të vërtetë ishte projektuar për prodhuesin e qelqit kristal, Swarovski.

Burimi është i formuar si koka e një burri. Shtë një nga burimet më të pazakonta në Evropë, dhe patjetër që ia vlen të vizitohet kur jeni duke ecur në Austri.

Si të shkojmë në Shatërvani Swarovski Insbruk?

Ti mundesh udhetim me tren nga Innsbruck në Swarovski për më pak se një orë.

Çmimet e trenave nga Mynihu në Innsbruck

Çmimet e Trenit nga Salzburg në Innsbruck

Çmimet e Trenit nga Oberstdorf në Innsbruck

Çmimet e Trenit nga Graz në Innsbruck

 

Swarovski Fountain In Innsbruck is the one of the Most Unique and Beautiful Fountains in Europe

 

7. Jet Deau Në Gjenevë

Avion uji, një avion uji në anglisht, është shatërvani më i gjatë në Evropë dhe mund të arrihet 400 metra. fillimisht, shatërvani u ndërtua për të kontrolluar presionin e tepërt të një impianti hidraulik në La Coulouvreniere, por shumë shpejt u bë simbol i fuqisë.

prandaj, është mjaft e vështirë të humbasësh Jet Deau kur viziton Gjenevën. Në fakt, mund të gjesh rrugën për në Liqenin e Gjenevës, nëse thjesht ndiqni avionin e ujit.

Çmimet e Trenit nga Lyon në Gjenevë

Çmimet e Trenit nga Cyrihu në Gjenevë

Çmimet e Trenit nga Parisi në Gjenevë

Çmimet e Trenit nga Berna në Gjenevë

 

Jet Deau In Geneva is The Most Special Fountain In Switzerland

 

8. Shatërvani Stravinsky, Parisi

Burimi Stravinsky në Center Pompidou është një nderim muzikor për kompozitorin rus, Igor Stravinsky. Buzë me ngjyra të ndezura, një klloun, dhe skulptura të tjera të egër e bëjnë këtë burim të çuditshëm një nga burimet më të pazakonta në Evropë. Dizajni u krijua nga skulptori Jean Tinguely dhe piktori Niki de Saint Phalle. Të dy artistët kanë stile shumë të ndryshme: një industri dadaiste nga njëra anë, dhe të ndritshme nga ana tjetër. Kështu që, së bashku, puna e tyre feston muzikën klasike më të mirë moderne të shekullit të 20-të.

Padyshim, shatërvani Stravinsky do të tërheqë vëmendjen tuaj kur ta admironi nga afër. Në fakt është si të dëshmosh një shfaqje cirku në hyrje të qendrës me famë botërore Pompidou.

Si mund të shkoj në Shatërvani Stravinsky?

Fontaine Stravinsky është në hyrje të qendrës Pompidou. Ju mund të merrni Metro në stacionin Hotel de Ville.

Çmimet e Trenit nga Parisi në Marsejë

Marsejë në Paris Çmimet e Trenit

Marsejë në Clermont Ferrand Çmimet e Trenit

 

9. Fontana muzikore e ishullit Margaret në Budapest

Shatërvani më i madh në Hungari shfaq një shfaqje të mrekullueshme muzikore dhe lazer çdo orë. Maj deri në tetor, është koha më e mirë për të vizituar ishullin Margaret në Budapest. Ju mund të shijoni një piknik ndërsa shikoni shfaqjen spektakolare të ujit dhe dritave.

Një tjetër tipar që e bën burimin Krizikova një nga 10 shatërvanët më të bukur në Evropë, është se ka një plan shfaqje muzikore për fëmijë dhe të rritur.

Si mund të shkoj në Burimi i ishullit Margaret?

Ju mund të shkoni në burimin e ishullit Margaret nga qendra e qytetit Budapest me tramvaj.

Çmimet e Trenit nga Vjena në Budapest

Çmimet e Trenit nga Praga në Budapest

Çmimet e trenave nga Mynihu në Budapest

Çmimet e trenit nga Graz në Budapest

 

The Margaret Island Musical Fountain In Budapest is Most Beautiful Fountains and Musical in Europe

 

10. Shatërvani Krizik në Pragë

Shatërvani vallëzues, Shatërvani Krizik, ndodhet pranë qendrës së ekspozitës së Pragës. Duke filluar nga 8 pasdite deri në mesnatë, do të jeni në gjendje të shijoni dritat më të mira dhe muzikën më të mirë. Atje jane 4 tregon kur secila është krejtësisht e ndryshme nga tjetra në muzikë dhe drita.

Shatërvani muzikor Krizik është ndërtuar në 1891 për qendrën e ekspozitës. Që atëherë ka qenë duke argëtuar turmat. Një mbrëmje me një shfaqje do të jetë një fund i shkëlqyeshëm i një dite përrallore në Pragë.

Si të arrij Krizik?

Ju lehtë mund të shkoni në burimin e Krizik me tramvaj në stacionin Vystaviste.

Nuremberg në Pragë Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Mynihu në Pragë

Çmimet e trenave nga Berlini në Pragë

Vjena në Pragë Çmimet e Trenit

 

Krizik Fountain In Prague

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të gjeni biletat më të lira të trenit për ndonjë nga burimet e bukura në Evropë.

 

 

A doni të ngulitni postimin tonë në blog "10 Burimet më të Bukura në Evropë”Në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/most-bean-bountains-europe/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)

  • Nëse ju doni të jenë të sjellshëm me përdoruesit e juaj, ju mund të udhëzojë ata direkt në faqet tona të rrugës tren ulje.
  • Në linkun e mëposhtëm, do të gjeni rrugët tona më të njohura të trenave - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- Kjo lidhje është për anglisht rrugëve faqet ulje, por ne gjithashtu kemi https://www.saveatrain.com/tr_routes_sitemap.xml, dhe ju mund të zëvendësoni tr në pl ose nl dhe më shumë gjuhë sipas zgjedhjes suaj.