Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 30/04/2021)

Evropa është më e bukura në pranverë. Kodrat dhe rrugët çelin me ngjyra mahnitëse, duke shndërruar çdo cep në piktura të bukura të drejtpërdrejta. Nga kopshtet franceze te kopshtet e egra angleze dhe kopshtet e vilave italiane, ka më shumë kopshte në Evropë sesa në çdo pjesë tjetër të botës. Nëse po planifikoni një pranverë ose pushime verore në Evropë, atëherë thjesht duhet të vizitoni njërën nga këto 10 kopshtet më të bukura në Evropë.

 

1. Versailles, Francë

Burime uji, toka të gjelbërta bujare, i bëjmë kopshtet e Versajës më të lartat tona 10 kopshtet më të bukura në Evropë.

800 hektarë tokë përbëjnë kopshtin e Versajës. Shtigjet dredha-dredha, 35 km kanale uji dhe statuja, të bëjnë përshtypje udhëtarët nga e gjithë bota. Padyshim, Versaja është një gjë e shkëlqyeshme udhëtim ditor nga Parisi, dhe sapo të mbërrini do t'ju çojë bukuria e saj.

Si të Shkoni në Kopshtet e Versajës?

Kopshtet janë të vendosura në qytetin e Versajës, rreth një orë me tren nga Parisi.

Amsterdam në Paris Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Londra në Paris

Rotterdam në Paris Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Brukseli në Paris

 

Versailles, Franca Kopshtet më të Vjetra dhe të Bukura në Evropë

 

2. Keukenhof, Holanda

Me shume se 7 milion tulipanë Hollandezë mirëpresin vizitorë çdo pranverë në kopshtet e bukura Keukenhof. Kopshti më i madh i luleve në botë hap portat e tij në prill dhe maj. Tulipanët’ lulëzimi është një nga ngjarjet më të mëdha në Hollandë.

Ku janë kopshtet Keukenhof?

Kopshtet janë në Lisse, në zemër të Bollenstreek. Vetëm gjysmë ore me tren nga Amsterdami.

Çmimet e trenave nga Brukseli në Amsterdam

Çmimet e trenit nga Londra në Amsterdam

Çmimet e trenit nga Berlini në Amsterdam

Çmimet e Trenit nga Parisi në Amsterdam

 

Xhennete Keukenhof, Holanda

 

3. Kopshtet Villa D’este, Romë Itali

Një shembull mahnitës i Rilindjes në Itali, Kopshtet Ville d’Este në Tivoli janë magjepsëse. Ky kopsht i bukur është një nga Vendet e trashëgimisë botërore të UNESCO-s në Evropë.

Hapur gjatë gjithë vitit, kopshti i 1000 shatërvanët është vetëm 30 km nga Roma. Një nga tiparet mbresëlënëse që do të vini re në lidhje me të është dizajni i kopshtit me tarraca, dhe burime uji së bashku me muzikë hidraulike.

Si të arrini kopshtin Villa D’este në Tivoli?

Tivoli është lehtësisht i arritshëm me tren nga Roma dhe më pas një autobus nga stacioni i trenit.

Milano në Romë Çmimet e Trenit

Firence në Romë Çmimet e Trenit

Pisa në Romë Çmimet e Trenit

Napoli në Romë Çmimet e Trenit

 

Vila D’este, Roma Italia Kopshtet më të bukura në Evropë

 

4. Kopshti Isola Bella, Itali

Kopshtet Isola Bella janë në mes të Liqenit Maggiore. Ishujt Borromean në Italinë Veriore, janë shembuj të bukur të pallatit të stilit barok dhe kopshteve italiane.

Falë klimës së butë në Gjirin Borromean, do të gjeni shumë lule të rralla dhe ekzotike në kopshtet Isola Bella. veç, pellgje, burimet, dhe madje edhe pallonjtë e bardhë do të përfundojnë vendosjen mahnitëse për fotot tuaja të udhëtimit.

Si të arrini kopshtet Isola Bella nga Milano?

Kopshtet Isola Bella janë një udhëtim i mrekullueshëm ditor nga Milano. Ju mund të udhëtoni nga Milano brenda një ore me tren dhe a boat Ride nga Stresi.

Florenca në Milano Çmimet e Trenit

Firence në Venecia Çmimet e Trenit

Milano në Firence Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Venecia në Milano

 

Ishull i bukur, Itali

 

5. Kodra e Petrinit, Prague

Petrin Hill është një tërheqje e bukur nga turmat e turistëve. Jeshile e harlisur, pemë, dhe shtigjet dredha-dredha të çojnë në pamjet mbresëlënëse të urave dhe kështjellës së Pragës. Për pamje të paharrueshme të qytetit, ju duhet të drejtoheni në kullën e Kodrës Petrin të vendosur deri në shtigjet në kopshte.

Kopshtet e Kodrës Petrin janë një nga kopshtet më të bukura në Evropë. Ju lehtë mund të kaloni një pasdite të relaksuar ose mëngjes dembel duke shijuar pamjet.

Si të Shkoni në Kopshtet e Kodrës Petrin?

E vendosur në qendër të Pragës, ju mund të ecni ose të merrni metronë në kopshte nga çdo cep i qytetit.

Nuremberg në Pragë Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Mynihu në Pragë

Çmimet e trenave nga Berlini në Pragë

Vjena në Pragë Çmimet e Trenit

 

Kodra e Petrinit, Prague

 

6. Xhennete Marqueyssac, Francë

Kopshtet më unike në Evropë janë padyshim kopshtet pezull të Marqueyssac në Francë. Pezullimi mbi luginën e Dordogne është kryevepra e askujt tjetër përveç Andre le Notre, planifikues i kopshteve të Versajës.

Unike e kopshteve qëndron në artin topiare të 150,000 kunjat e shkurtuara me dorë të vendosura në një rrjet shtigjesh si një labirint. Kopshtet rrethojnë kështjellën e shekullit të 17-të dhe dalin në luginën Dordogne. Për një vizitë vërtet magjike, planifikoni udhëtimin tuaj të enjten në mbrëmje, kur kopshti ndriçohet nga drita e qiriut.

Si të Shkoni në Xhennete Marqueyssac?

Kopshtet janë të vendosura në mes të rajonet verë në Francë. Kopshtet Marqueyssac janë një 2 orë ' tren nga Bordo.

Çmimet e trenit nga La Rochelle në Nantes

Çmimet e Trenit në Toulouse në La Rochelle

Çmimet e trenit nga Bordo për në La Rochelle

Çmimet e trenit nga Parisi në La Rochelle

 

Xhennete Marqueyssac, Franca një kopsht unik i bukur në Evropë

 

7. Pallati Ludwigsburg, Gjermani

Njihet si Bluhenden Barock në gjermanisht, që do të thotë barok në lulëzim, Kopshti i Pallatit Ludwigsburg është madhështor. Ngjashëm me kopshtet e Versajës që zbukurojnë tokat e pallatit, kjo kopsht gjerman lulëzon çdo pranverë me trëndafila, bimë jeshile, dhe madje edhe një kopsht japonez i frymëzuar me pemë Bonsai.

Kopshti simetrik barok u krijua në stilin francez për të plotësuar pallatin.

Si të Shkoni në Kopshtin e Pallatit Ludwigsburg?

Kopshti ndodhet jashtë Stuttgartit, dhe eshte nje 30 minuta larg me makinë Transporti publik.

Çmimet e Trenit Offenburg për në Freiburg

Stuttgart në Freiburg Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Leipzig në Freiburg

Nuremberg në Freiburg Çmimet e Trenit

 

Pallati Ludwigsburg, Gjermania Kopshtet më Frutore dhe të Bukura në Evropë

 

8. Kopshtet e ishullit Mainau, Gjermani

Bukuroshja në ishullin e luleve në Mainau është se gjithmonë ka diçka që lulëzon. Ky kopsht i mrekullueshëm ndodhet në Liqenin e Konstancës. Klima gjysmë-tropikale është ideale për të dy lulet tropikale dhe një kopsht anglez me trëndafila.

Kopshti u krijua në 19th shekulli nga princi Nikolaus von Esterhazy. Sot kjo 45 kopshti i hektarëve mirëpret miliona vizitorë gjatë gjithë vitit për shfaqjen me orkide që hap sezonin e pranverës.

Si të Shkoni në Mainau Garden?

Ju mund të udhëtoni me autobus nga stacioni i trenit Konstanz, tragete makinash nga fshatrat përreth, ose me makinë.

Mynih në Salzburg Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Vjena në Salzburg

Çmimet e Trenit nga Graz në Salzburg

Linz në Salzburg Çmimet e Trenit

 

Kopshtet e ishullit Mainau, Gjermani

 

9. Kopshti Sigurta Verona, Itali

Parkoj Kopshti Sigurta është një parajsë italiane. Ky kopsht spektakolar u krijua së pari si një kopsht i vogël që rrethon vilën e fermerëve. Me kalimin e kohës ajo u zgjerua në kopshtin e gjerë që është sot. Kopshti Giardino Sigurta është një vend i shenjtë për të 1,500 pemë, dhe një milion lule të 300 lloje të ndryshme që çelin çdo pranverë. Në verë 18 liqenet dhe pellgjet e kopshtit bëhen një vend i shenjtë për vendasit dhe udhëtarët nga e gjithë bota.

Si të Shkoni te Parco Giardino Sigurta?

Kopshti Giardino Sigurta është 8 km në jug të liqenit Garda dhe 25 km nga Mantova. Ju mund të udhëtoni me tren nga Verona, dhe më pas merrni autobusin për në Valeggio Sul Mincio.

Çmimet e Trenit nga Rimini në Verona

Roma në Verona Çmimet

Firence në Verona Çmimet

Çmimet e Trenit nga Venecia në Verona

 

 

10. Xhennete Hallerbos Bruksel, Belgjikë

Një herë në vit, Pylli i Hallerbos në Halle, çel në një kopsht përrallor. Falë këmbanave të bukur, nga fundi i prillit deri në mes të majit tokat e gjelbërta shndërrohen në një mbretëri blu.

për më tepër, Kopshti Hallerbos është shtëpia e drerëve dhe lepujve. Në vetëm një orë udhëtim me tren nga kryeqyteti, ju mund të shkelni në shtigje të bukura dredha-dredha të pyllit blu. Kështu që, nëse planifikoni të vizitoni Belgjikën në pranverë, mos harroni të ndalet nga një nga të bukur pyjet në Evropë dhe bëni shëtitjen vajtje-ardhje në shtegun e verdhë.

Çmimet e trenave nga Luksemburgu në Bruksel

Antwerp në Bruksel Çmimet e Trenit

Amsterdam në Bruksel Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Parisi në Bruksel

 

Kopshtet Hallerbos Bruksel, Belgjikë

 

këtu në Save A Train, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni pushimet tuaja në 10 kopshtet më të bukura në Evropë me tren.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "10 kopshtet më të bukura në Evropë"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmost-beautiful-gardens-europe%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)