Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 05/11/2021)

Duke fluturuar në qiell, në vijim 10 rrokaqiejt më të bukur në mbarë botën janë kryevepra e arkitektëve më të mirë të botës. Përzierja e elementeve futuriste, karakteristika të qëndrueshme dhe të gjelbra, këto 10 ndërtesat e bukura janë gjithashtu disa nga monumentet më të vizituara në mbarë botën.

 

1. Rrokaqiejt më të bukur në mbarë botën: The Shard

306 metra e gjatë, Kulla Shard është rrokaqiejt më i njohur në Londër. me platforma më e mirë e shikimit në Londër, ju mund të shihni horizontin e bukur të qytetit nga çatia e rrokaqiellit. Platforma e shikimit është 244 metra dhe ofron pamje pothuajse deri në çdo cep të Londrës.

U hap në 2003, Shard tërheq vizitorë nga e gjithë bota. Kryesisht për shkak se dizajni unik arkitektonik dallohet në mesin e të gjithë rrokaqiejve të mëdhenj në botë. Dizajni Shard përbëhet nga copa xhami dhe është projektuar si copë xhami, atje jane 11,000 panele xhami në konstruksionin e Shard. Kështu që, kur në Londër ia vlen të vizitohet, së bashku me një darkë të mrekullueshme në perëndim të diellit në restorantet Shard në kate 31-33, më e larta në MB.

Amsterdam në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Nga Berlini në Londër me një Tren

Brukseli në Londër me një tren

 

The Shard is one of the most Beautiful Skyscrapers Worldwide

 

2. Rrokaqiejt më të bukur në mbarë botën: Kulla e Evolucionit në Moskë

246 metra e gjatë, Kulla spirale Evolution në Moskë është një nga rrokaqiejt më magjepsës në botë. Rrokaqielli i bukur dominon rrethin e biznesit të Moskës në qytetin e Moskës dhe ka pamje nga lumi Moskë. Me stacion metroje, qender tregtare, zyrat, dhe sipërfaqet e gjelbra, e Kulla e Evolution është një nga atraksionet më të vizituara në Moskë.

Struktura arkitekturore është mahnitëse dhe mahnitëse, duke e bërë Evolucionin një nga vendet më të mahnitshme për t'u vizituar në Rusi. Kështu që, nuk ka nevojë të thuhet se rrokaqiell rus përmban shumë foto udhëtimi nëpër botë dhe është një burim imitimi për arkitektët dhe inxhinierët në mbarë botën.

Vjena në Budapest me një tren

Praga në Budapest me një tren

Mynihu në Budapest me një tren

Graz në Budapest me një tren

 

A Beautiful Skyscraper In Moscow from the bottom up - The Evolution Tower

 

3. Rrokaqiejt më të bukur në mbarë botën: Empire State Building

Ndërtesa më e famshme e zyrave në botë, Empire State Building që nga ajo kohë 1931. Kruajtja e jashtëzakonshme e Nju Jorkut u ndërtua në vitet 1920 në një garë për të ndërtuar rrokaqiejt më të lartë në botë. Empire State Building fitoi garën kur arkitektët Raskob dhe Smith projektuan një rrokaqiell epik që dominon horizontin e Manhatanit në 381 metra.

Empire State Building është një nga monumentet që duhet parë në Nju Jork. Nga kati i 38, ju mund të mirëpritni lindjen e diellit së bashku me qytetin që nuk fle kurrë. Me pamje nga Central Park, Avenue e Pestë në Times Square, pamjet nga Empire State Building janë të paharrueshme.

Frankfurt për në Berlin me një tren

Leipzig për në Berlin me një tren

Hanover për në Berlin me një tren

Hamburg për në Berlin me një tren

 

A Beautiful Skyscraper In New York The Old Empire State Building

 

4. Kulla e Shangait

Rrokaqielli i dytë më i lartë në botë, Kulla e Shangait arrin 632 metra. Dominon horizontin befasues të Shangait, Shanghai Tower ka platformën më të lartë të shikimit në botë duke ofruar pamje nga Shangai gjatë gjithë vitit.

Karakteristikat shtesë unike përfshijnë një fasadë xhami, me një majë rrotulluese, dhe një nga karakteristikat më magjepsëse janë hapësirat e brendshme të gjelbra. Përveç dizajnit të gjelbër, kulla është projektuar si një qytet brenda vetes, hotel, hapësirat e shitjes me pakicë, zyrat, dhe hapësirat e vizitorëve për publikun. Kulla e Shangait nuk është vetëm një nga 10 rrokaqiejt më të bukur në mbarë botën, por është edhe më i madhi, me aftësinë për të akomoduar 16,000 njerëz.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

foggy night & Shanghai Tower

 

5. Kulla e Bankës së Kinës në Hong Kong

Dominon horizontin e Hong Kongut, ndërtesa e Bankës së Kinës është një nga rrokaqiejt më të shquar në Kinë. Në 367 metra, Kulla e Bankës së Kinës është një nga rrokaqiejt më të lartë në mbarë botën dhe ndërtesa më e shquar në qendër të Hong Kongut.. Me skaje të mprehta dhe dizajne trekëndore në pjesën e jashtme, Banka e Kinës do t'ju mbajë në sy për orë të tëra.

Ndërsa shumica e vizitorëve në Hong Kong e shohin këtë rrokaqiell unik, ka disa që nuk u bëjnë përshtypje. Arsyeja janë vetë tiparet që e dallojnë BOC nga tjetra ndërtesat e bukura në Kinë. Skajet e mprehta dhe X, janë simbole negative në Feng Shui. Megjithatë, fati i keq i mundshëm negativ nuk i pengon udhëtarët të admirojnë këtë bukuri arkitekturore çdo ditë.

Nuremberg në Pragë me një tren

Mynih për në Pragë me një tren

Berlini për në Pragë me një tren

Vjena në Pragë me një tren

 

Bank of China Tower in Hong Kong

 

6. Marina Bay Sands Singapore

Një nga 10 rrokaqiejt më të bukur në botë, është një vendpushim. Marina Sands përballet me Marina Bay, me restorante, një kazino, një teatër, në tre kulla, i lidhur me një SkyPark 340 metra të gjatë. veç, kompleksi më i mahnitshëm ka pishinën më të lartë të pafundësisë në botë.

Arkitekti Moshe Safdie shpjegoi se dizajni i rrokaqiellit ishte frymëzuar nga një kuvertë letrash. Ka pamje mahnitëse të Singaporit nga pishina infinity, ne katin e 57. veç, ju mund të admironi rrokaqiellin e mahnitshëm Marina Bay Sands nga Gardens by The Bay, një tjetër vend i mrekullueshëm për t'u vizituar në Singapor.

Milano në Napoli me një tren

Firence në Napoli me një tren

Venecia në Napoli me një tren

Pisa në Napoli me një tren

 

The Green gardens at Marina Bay Sands Singapore

 

7. Rrokaqiejt më të bukur në mbarë botën: Tokio Skytree

me 2 kuvertën e vëzhgimit, rrokaqiejt Tokyo Skytree është një nga pesë rrokaqiejt më të lartë në botë. Në 634 metra, ju mund të merrni kafe në kafenenë më të lartë në botë, me pamje fantastike të Tokios. Skytree u ndërtua për të qenë një kullë televizive dhe transmetimi dhe më vonë u bë një nga monumentet më të rëndësishme në Tokio.

Përveç kuvertave të vëzhgimit, dhe kafene, ju mund të vizitoni një akuarium dhe planetar në bazën e tij. Kuvertën e vëzhgimit ofrojnë 360 pamje gradë të qytetit më futurist dhe emocionues në Japoni, dhe Azia. Në fund të fundit, ejani të përgatitur për të kaluar një ditë të plotë duke admiruar pamjet dhe duke vizituar shumë objekte të mahnitshme në rrokaqiellin Skytree të Tokios.

Milano në Romë me një tren

Firence në Romë me Një Tren

Venecia në Romë me një tren

Napoli në Romë me një tren

 

Skytree is A Beautiful Skyscrapers In Tokyo

 

8. Kulla e Kantonit Guangzhou

Kina është një përzierje magjepsëse e modernes dhe e lashtë, ku tempujt mbijetojnë pranë rrokaqiejve që ngrihen në re. Nje nga vendet më të mira për t'u vizituar në Kinë është Guangzhou dhe Kulla astronomike e Kantonit. Në epik 604 metra lartësi, Kulla e Kantonit është e dukshme nga çdo pikë në Guangzhou.

Një nga gjërat më të mira për të bërë në Canton Tower është të bëni një udhëtim me tramvaj në krye. Kështu që, nëse nuk keni frikë nga lartësitë, vijnë natën, kur kulla ndriçohet me ngjyra të ndezura ylberi. Nga kombinimi i tramvajit te një biletë kuvertë shikimi, të vizitosh Canton Tower është një përvojë e jashtëzakonshme dhe më shumë sesa thjesht të qëndrosh në bazë të nofullës.

Interlaken në Cyrih me një tren

Lucern për në Cyrih me një tren

Bernë në Cyrih me një tren

Gjeneva në Cyrih me një tren

 

Canton Tower Guangzhou

 

9. Ndërtesa Ndërkombëtare Liebian

Ujëvara më e madhe e krijuar nga njeriu është një tipar madhështor i rrokaqiellit më befasues në botë. Rrokaqielli Liebian International është 121 metra e gjatë me një ujëvarë mbi fasadat e saj. Ujëvara më e lartë ushqehet me katër pompa dhe reshje në bazën e saj. Ju mund ta shihni këtë ndërtesë të mrekullueshme në udhëtimin tuaj në Kinë, veçanërisht në Guiyang, në Kinën Jugperëndimore.

Rrokaqiell Liebian mund të mos jetë më i larti në botë, por sigurisht që është një nga më të mirët 5 rrokaqiejt më të bukur në botë.

Brukseli në Amsterdam me një tren

Londër për në Amsterdam me një tren

Berlini në Amsterdam me një tren

Paris në Amsterdam me një tren

 

 

10. Rrokaqiejt më të bukur në mbarë botën: Kulla Agbar në Barcelonë

Torre Glories është një rrokaqiell i jashtëzakonshëm midis shumë monumenteve të bukura në Barcelonë. 38-katëshe 144 metra rrokaqiell është krijimi i një arkitekti francez. Rrokaqielli i bukur ka formën e një gejzeri që ngrihet në qiell dhe është projektuar sipas malit Montserrat.. Duke parë më nga afër do të vini re se e gjithë fasada është prej xhami.

Megjithatë, Karakteristika më e habitshme e Kullës Agbar është ndriçimi shumëngjyrësh. Rrokaqielli spanjoll ka 4,500 Pajisjet LED. Këto pajisje LED shfaqin imazhe dhe mund të prodhojnë 16 milion ngjyra. për më tepër, nëse rrethoni Kullën Agbar, do të vini re referencën për një tjetër pikë referimi të mahnitshme, Familja Sagrada e Gaudi. Kështu që, kurdo që dëshironi të vizitoni këtë rrokaqiell të bukur, jini të gatshëm ta admironi atë gjatë gjithë ditës.

Rimini në Firence me një tren

Roma në Firence me një tren

Piza në Firence me një tren

Venecia në Firence me një tren

 

The lighted Agbar Tower Barcelona

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një udhëtim në 10 rrokaqiejt më të bukur në mbarë botën me tren.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog "10 rrokaqiejt më të bukur në mbarë botën" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fmost-beautiful-skyscrapers-worldwide%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)