Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 29/10/2021)

I fshehur larg turmave të turistëve, këto 10 vendet më shumëngjyrëshe në botë, janë vërtet frymëzues. Artistët dhe shkrimtarët kanë gjetur frymëzim në këto destinacione shumëngjyrëshe. Kështu që, përrallat bëhen realitet, dhe një vizitë në ndonjë nga këto vende me siguri do të jetë një përvojë që do të ndryshojë jetën edhe për ju.

 

1. Vendet më me ngjyra në botë: Pesë toka, Italia

Ditë dimri gri ose verë me ski blu, Cinque Terre është shumëngjyrëshe në çdo mot. Shtëpitë e bukura kanë pamje nga deti blu dhe krijojnë pamjen më plot ngjyra. për më tepër, çdo fshat që vizitoni në Cinque Terre është më i gjallë se tjetri, me shtëpi të lyera me ngjyrë të verdhë, rozë, e kuqe, dhe tone portokalli.

Kështu që, së bashku me detin blu dhe kodrat e gjelbra, rajoni Cinque Terre në Itali është një nga vendet më me ngjyra në botë. Ky udhëtim shumëngjyrësh në fakt fillon në qytetin La Spezia, një qytet port i madh dhe pika e nisjes së trenit Cinque Terre. Udhëtimi rreth Cinque Terre me tren është më e mira pasi treni kalon secilin nga fshatrat, kështu që ju mund të shkoni dhe të ktheheni në çdo vend sa herë që dëshironi gjatë ditës.

La Spezia në Riomaggiore me një tren

Firence në Riomaggiore me një tren

Modena në Riomaggiore Me Një Tren

Livorno në Riomaggiore me një tren

 

1 of the Most Colorful Places In The World is Cinque Terre Italy

 

2. Fushat e Tulipanëve, Holanda

Rozë, e bardhë, portokall, vjollce, Fushat e tulipanëve të Hollandës janë magjike në të gjitha ngjyrat e ylberit. Vendi më i mirë për të parë fushat mahnitëse të tulipanëve është në Keukenhof dhe ju mund të admironi bukurinë falas. Fushat e mrekullueshme janë pesëmbëdhjetë minuta në këmbë nga Keukenhof. Megjithatë, bukuria vërtet e rrallë vazhdon edhe për pesëmbëdhjetë minuta të tjera deri te tulipanët edhe më të bukur.

Ju mund të shijoni këtë pamje shumëngjyrëshe nga prilli deri në mes të majit, gjatë tulipanëve’ çel. Fushat e mëdha të tulipanëve janë një udhëtim i shkurtër nga Amsterdami, kështu që do të jetë e mrekullueshme Udhëtim ditor në Holandë’ fshat. veç, mund të marrësh me qira një biçikletë si vendasit për të admiruar lulet që të lënë pa frymë.

Brukseli në Amsterdam me një tren

Londër për në Amsterdam me një tren

Berlini në Amsterdam me një tren

Paris në Amsterdam me një tren

 

Colorful Red Tulip Fields, The Netherlands

 

3. Vendet më me ngjyra në botë: Menton Cote D'Azur, Franca

Në brigjet e bukura të Rivierës Franceze, por larg paparacëve në Monte Karlo, Menton është një qytet bregdetar mahnitës i gjallë. Shtëpitë pastel të Belle Epoque, shtoni bukurinë e këtij fshati ëndërrimtar dhe magjepsni çdo vizitor për herë të parë.

Mund të arrini në Menton nga çdo pikë në Francë ose Itali pasi është shumë afër kufirit italian. Cote D'Azur është një rajon i mrekullueshëm në Francë dhe është një destinacion i mrekullueshëm për destinacion relaksues. Kështu që, përveç realizimit të fotove të mrekullueshme në sfondin e qytetit shumëngjyrësh, të shkosh në një lundrim janë mënyra të shkëlqyera për të kaluar një pushim të mahnitshëm në Menton.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

The Most Colorful Place In The World is Menton Cote D’Azur, France

 

4. Pelourinho, Salvador

Titullohet qyteti brenda qytetit, e qendra e vjetër e qytetit Pelourinho në Salvador është një nga vendet më shumëngjyrëshe në mbarë botën. Vendi dikur për ankandin e skllevërve është sot vendi më i gjallë dhe më i gjallë në Salvador. Zona krenohet me fasadat shumëngjyrëshe të ndërtesave koloniale dhe është shtëpia e artistëve, muzikantë, dhe jeta e madhe e natës.

për më tepër, Pelourinho shumëngjyrësh është një qendër multikulturore ku mund të mësoni për trashëgiminë braziliane dhe afrikane. E restorante të shkëlqyera në Pelo ofrojnë pjata fantastike nga të dyja kuzhinat. Kështu që, pasi të keni mbaruar blerjen e suvenireve në shumë dyqane të punuar me dorë përreth, ju mund të shijoni ushqim i mrekullueshëm nga kuzhinat afrikane dhe braziliane.

 

Pelourinho, Salvador

 

5. Vendet më me ngjyra në botë: Wroclaw, Poloni

Qyteti më i madh në Poloninë Perëndimore, Wroclaw është një nga perlat e fshehura të Polonisë. Wroclaw është një simpatik destinacion jashtë rrugës së rrahur në Europë, dhe arkitektura e saj plot ngjyra e bën atë një nga Qytetet e bukur në Europë. Vendi më i gjallë në sheshin e tregut mesjetar, ku mund të shijoni atmosferën e gjallë në një nga restorantet përreth.

Kështu që, Sigurohuni që të merrni kamerën tuaj dhe këpucët e mira për ecje për shëtitje në korsitë shumëngjyrëshe dhe qytetin e vjetër. Nga dimri në verë, Wroclaw shumëngjyrësh do t'ju përshëndesë me një mikpritje të ngrohtë, dhe pierogi polakë të mbushur me patate, djathë, ose fruta.

 

Colorful Wroclaw rooftops In Poland

 

6. Ishulli Burano, Italia

Një nga tre ishujt e famshëm pranë Venecias, Burano është ai shumëngjyrësh midis tre ishujve të bukur italianë. A Udhëtim me anije larg nga kontinenti, Shtëpitë me ngjyra të ndezura të Buranos janë të shkëlqyera destinacion pushimi jashtë sezonit. Ndërsa mund ta rrethoni ishullin brenda 2 orë, do të përfundoni duke kaluar një ditë të tërë, vetëm duke bërë fotografi.

Shtëpitë simpatike të peshkatarëve përgjatë urave së bashku me kanalet e shumta i shtojnë bukurinë Buranos. Kjo shton imazhin e kartolinës si një nga pjesët më të larta 5 vende shumëngjyrëshe në Evropë. Një vizitë në Burano është një udhëtim i shkëlqyer ditor nga Venecia, e shkëlqyeshme për blerjen e dantellave dhe pije pasdite Aperol me pamje nga laguna veneciane.

Firence në Milano me një tren

Firence në Venecia me një tren

Milano në Firence me një tren

Venecia në Milano me një tren

 

 

7. Vendet më me ngjyra në botë: Nyhavn, Kopenhagen

Porti piktoresk dikur frymëzoi një nga autorët më të mëdhenj të librave për fëmijë për të shkruar "Princeshën dhe bizelen".. po, jo. 20 Shtëpia e qytetit dikur ishte shtëpia e danezit Hans Christian Andersen. Nyhavn shumëngjyrësh ishte një port i gjallë qendror, ku mund të dëgjoje marinarët’ thirrjet në pothuajse çdo gjuhë.

Sot, Nyhavn i rinovuar është vendi ku vendasit vijnë për t'u çlodhur në fund të ditës. Darka me muzikë xhaz, duke parë perëndimin e diellit mbi varkat dhe shtëpitë e qytetit shumëngjyrëshe, është një përvojë e jashtëzakonshme.

 

Colorful Houses by the canal In Copenhagen

 

8. Guatape, Kolumbi

Me dyer, muret, dhe çatitë janë me ngjyra të ndryshme, Qyteti i Guatape është qyteti më i gjallë në Kolumbi. Ky qytet shumëngjyrësh është një qytet turistik në Kolumbi, me pamje mahnitëse dhe male. prandaj, per nje pamje mahnitëse të gjithë qytetit dhe ngjyrave të tij, ju mund të ngjiteni deri në La Piedra del Penon, dhe në krye të 740 hapat ju hapet pamja e mrekullueshme e vendit më të gjallë në botë.

Megjithatë, pjesët më të ndritshme të qytetit janë në Zocalos, pjesët e poshtme të shtëpive. Zocalos janë dekorime të pikturuara me dorë, disa piktura kafshësh ose lulesh, dhe të tjerat janë thjesht dekorime shumëngjyrëshe. Për të përfunduar, planifikoni të paktën disa ditë’ udhëtim në Guatape kështu që ju mund të eksploroni rrugët më të ndritshme dhe më shumëngjyrëshe në botë.

 

Downhill in Guatape, Colombia

 

9. Vendet më me ngjyra në botë: Colmar, Franca

Shtëpi shumëngjyrëshe me gjysmë drurë, kanale të zbukuruara me lule, Colmar është një qytet i mrekullueshëm francez ku përrallat marrin jetë. Kanalet e bukura do t'ju çojnë nëpër rrugica simpatike në sheshe të hapura. këtu, peshkatarët rrinin ulur dhe flisnin për aventurat dhe përrallat e detit të ditës.

Ju mund të shkoni në Colmar nga Bazel në Zvicër ose ndonjë qytet i madh në Francë, me tren. Kështu që, vendosni një vizitë në Colmar në itinerarin tuaj të pushimeve evropiane. Një tjetër mundësi e shkëlqyer është të kaloni të gjithë pushimet tuaja vetëm në Colmar. Sido që të jetë, ka shumë gjëra për të bërë në Colmar, përveç për të bërë fotografi të vendit më të gjallë në Francë. Për shembull, duke lundruar në kanal, pazar në tregun e mbuluar, dhe duke shijuar verën Alsace.

Paris në Colmar me një tren

Cyrih në Colmar me një tren

Stuttgart në Colmar me një tren

Luksemburgu në Colmar me një tren

Colorful Colmar In France

 

10. Chefchaouen, Marok

I fshehur në një luginë të gjelbër, vetëm 2 orë nga Tangier, është perlë më e kaltër dhe më e çmuar Chefchaouen. E lyer ne ngjyre blu dhe te bardhe, me dekorime shumëngjyrëshe, Chefchaouen është vendi më i ndritshëm në Marok. Ngjashëm me ishullin grek Santorini, rrugët e çuditshme dhe arkitektura magjeps udhëtarin më serioz.

Legjendat thonë se zgjedhja unike e ngjyrave daton në shekullin e 15-të kur populli hebre jetonte në këtë qytet të vogël.. prandaj, ngjyra blu simbolizon qiellin dhe lidhjen me zotin. Ndërsa hebrenjtë nuk janë më banorë të këtij qyteti të vogël, megjithatë vendi e ruajti bukurinë e tij gjatë gjithë viteve. Sot, ky qytet i vogël tërheq mijëra turistë, prandaj përgatituni të takoni turma të emocionuara rreth çdo cepi blu.

 

Blue & White Houses in Chefchaouen, Morocco

 

Ne në Ruaj një tren do të jetë i lumtur t'ju ndihmojë të planifikoni një udhëtim në 10 vendet më shumëngjyrëshe në botë.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut "10 Vendet më shumëngjyrëshe në botë" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fmost-colorful-places-world%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)