Koha e leximit: 9 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 07/08/2021)

Mbresëlënëse në arkitekturë, i pasur në histori, në qytetet më të bukura në botë, e 10 monumentet më të famshme për të vizituar me hekurudhë që duhet të jenë në tuaj kovë lista. Nga Evropa në Kinë, përmes portës më të famshme të Berlinit, dhe në Qytetin e Ndaluar, këtu është një vështrim i fshehtë i pikave të referimit që do t'ju lënë të mahnitur.

 

1. Kulla Eifel Paris

Reallyshtë vërtet e vështirë të humbasësh këtë pikë referimi spektakolare, 300 metra kullë hekuri e lartë. Nëse jeni duke shëtitur në Le Marais, Zoja, ose Lagjja Latine, kjo ikonë masive e Parisit do të jetë në sy gjatë gjithë kohës.

Kështu që, nëse jeni duke udhëtuar për herë të parë në Paris, patjetër që do të vizitoni Kullën Eifel në dritën e ditës dhe natën për një pamje të Eiffelit të gjithë të ndriçuar. prandaj, duhet të jeni të përgatitur mirë për vizitën tuaj dhe të dini se mënyra më e mirë për të udhëtuar në Kullën Eiffel në Paris, ose kudo në Evropë.

Si të Shkoni te Kulla Eifel me Hekurudhë?

Më e mira për të udhëtuar në Kullën Eiffel është me tren. E Transporti publik sistemi në Paris është shumë efikas dhe i rehatshëm. Të udhëtosh nëpër lagjet dhe pikat e referimit është shumë e lehtë, dhe vendndodhja qendrore e Kullës Eiffel në qytet do të thotë se është e lidhur mirë me hekurudhën Franceze.

Champ de Mars / Tour Eiffel është stacioni më i afërt i trenit, dhe Kulla Eifel është vetëm 2 minuta në këmbë nga stacioni. megjithatë, zbritja në stacionin Trocadero do të ofrojë pamje më magjike të kullës dhe Senës. Ju mund të merrni RER Line C në Kullën Eiffel çdo disa minuta, dhe bileta e metrosë për një udhëtim të vetëm është € 1.9.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

Kulla Eifel në Paris gjatë natës

 

2. Monumentet më të famshme për t'u vizituar me hekurudhë: Muri i Madh i Kinës

Monumentet më të mëdha në botë të bëra nga njeriu, Muri i Madh i Kinës mori përsipër 2000 vite për të ndërtuar. Ndërtimi i parë i murit filloi në fillim të shekullit të 7-të, dhe më vonë u shtuan mure shtesë për të përforcuar dhe kthyer Murin e Madh të Kinës në një nga pikat historike të mëdha dhe mendjepritëse në botë.

Meqenëse Muri i Madh i Kinës është kaq i gjerë, ju mund ta admironi atë nga shumë njerëz vende nëpër Kinë, dhe mund të zgjasë deri në 175 ditë për ta kaluar plotësisht. megjithatë, vendi më i mirë për të admiruar Murin e Madh të Kinës është Pekini, rrethinat e Pekinit, dhe qytete si Badaling. Për të përfunduar, Muri i Madh i madhësisë së Kinës, rëndësia historike, dhe dizajni jashtë kësaj bote e bën atë një nga 10 monumentet më të famshme për t'u vizituar me hekurudhë.

Si të Merrni Në Murin e Madh të Kinës nga Pekini?

Ju duhet të udhëtoni në stacionin Huoying me metro ose të merrni linjën Express Airport. Pastaj nga Stacioni Hekurudhor Huangtudian merrni trenin S2 për në Stacionin Hekurudhor Badaling. Ju do të shihni hyrjen në Murin e Madh në një 20-minuta në këmbë nga stacioni hekurudhor.

 

Monumente të famshme për t'u vizituar me hekurudhë: Muri i Madh i Kinës

 

3. Monumentet më të famshme për t'u vizituar me hekurudhë: Sistine Chapel Qyteti i Vatikanit

Afresket e bukura të Mikelanxhelos kanë mahnitur vizitorët me moshë. Kapelë Sistine në Qyteti i Vatikanit është më mirë të vizitohet të Premten në mbrëmje dhe net në verë kur është më pak e mbushur me njerëz. Veprat më të mëdha artistike në botë janë të arritshme përmes muzeve të Vatikanit, dhe nuk keni nevojë të rezervoni një kohë për ta futur atë.

Kapelë Sistine është emëruar pas Papës së gjashtë, i cili e ndërtoi atë në shek. kështu, afresket që zbukurojnë tavanin në Kapelën Sistine përshkruajnë përrallat nga libri i Zanafillës. Në goditje dhe ngjyra të jashtëzakonshme të bojës, afresket janë ruajtur mirë, dhe lehtë mund të kaloni një ditë të tërë duke admiruar skenat.

Si të Shkoni në Kapelën Sistine nga Roma?

Sistine Chaple është në Qytetin e Vatikanit, jashtë Romës. prandaj, nëse jeni duke vizituar nga Milano, Firence ose destinacion tjetër në Evropë, së pari duhet të merrni një tren i shpejtesise se larte në Romë. atëherë, merrni trenin nga Roma Tiburtina në Roma St.. Stacioni Pietro, dhe eshte 14 minuta në këmbë për në Kapelën Sistine.

 

Sistine Chapel Qyteti i Vatikanit Pamja e sipërme

 

4. Ura Charles Prague

Nga Budapesti ose Vjena, kurrë nuk ka qenë më e lehtë të udhëtosh në Urën Charles nga ndonjë pikë në Evropë. Kjo nuk është për t'u habitur, duke marrë parasysh faktin se Ura Charles në Pragë është një nga vendet më të famshme për t’u vizituar me tren. Ura gotike prej guri, statujat, vendndodhja qendrore midis Mala Strana dhe qytetit të vjetër, janë vetëm disa nga arsyet e lavdisë së saj.

gjithashtu, Ura Charles është një nga urat më të bukura dhe më të vjetra në Evropë. prandaj, do të hasni qindra turistë që kërkojnë më të mirën Foto në Instagram vend në Urë. po, në çdo kohë të ditës dhe vitit, ju do të bashkoheni me shumë vizitorë në Pragë për të admiruar një nga vendet më të famshme në botë.

Si të Shkoni në Urën Charles me Hekurudhë?

udhëtimit tren në Evropë është shumë komode dhe e shpejtë, kështu që ju mund të udhëtoni në Urën Charles nga ndonjë prej vendeve fqinje. Nga stacioni kryesor i trenit (Në gjuhën lokale: Stacioni Qendror), ajo është rreth 13 minuta me metro për në Urën Charles. Ju gjithashtu mund të arrini atje në këmbë, ajo është një 25 minuta në këmbë për tek Ura Charles nga stacioni i trenit, por më pak i rekomanduar nëse mbërrini nga Dresden, Budapest, ose Zermatt.

Nuremberg në Pragë me një tren

Mynih për në Pragë me një tren

Berlini për në Pragë me një tren

Vjena në Pragë me një tren

 

Ura e shënuar Charles, Prague

 

5. Monumentet më të famshme për t'u vizituar me hekurudhë: St. Katedralja e Vasilit në Moskë

Një nga më të sheshe spektakolare në botë, Sheshi i Kuq në Moskë është shtëpia e katedrales më të lë pa frymë. St. Katedralja e Vasilit është e mrekullueshme, me 6 kishëzat, pikturuar bukur dhe artistikisht në modele gjeometrike. Katedralja madhështore është e bukur në fasadë dhe ambiente të brendshme, me çdo kishëz të zbukuruar me gravura dhe piktura.

St. Katedralja e Basilit është një nga ikonat kryesore të Moskës dhe u ndërtua si një simbol i fitores për humbjen e Ivanit të Tmerrshëm, Khan i Kazanit. kështu, që nga 1561 po tërheq miliona turistë çdo vit për një pamje të 1 nga monumentet më të lë pa frymë në Rusi.

Si të Shkoni në St.. Katedralja e Vasilit?

Katedralja e Shën Vasilit është në Sheshin e Kuq është, dhe mund të merrni metronë nga stacioni Leningradsky në Okhotny Ryad. Nëse doni të shihni më të mirën e Rusisë, pastaj një tren me shpejtësi të lartë nga St.. Petersburg është mënyra ideale për të udhëtuar.

 

Monumente të famshme për t'u vizituar me hekurudhë: St. Basil's Cathedral Moscow Russia

 

6. Pallati Peterhof në St.. Petersburg

Versajët ruse u ndërtuan nga Pjetri i Madh si pasuri e tij në vend. Në tuajin udhëtim në Pallatin Peterhof, ju do të vizitoni Parkun e Ulët, Kopshti i sipërm, Kanali i detit, dhe dy pallate të vogla – Monplaisir dhe Pallati Marli. Peter i Madh duke vizituar Versajën në vitet 1770 dhe realizoi kryeveprën franceze në një nga monumentet më të famshme në Rusi sot.

Pallati i Carit është më i famshëm për burimet, Lumenj të mëdhenj, statujat biblike, dhe kopshte. Gjermanët shkatërruan këtë pallat të mrekullueshëm në Luftën e Dytë Botërore, por e rinovuan me sukses për t'u bërë një Trashëgimisë Botërore të UNESCO faqe.

Si të shkojmë te Peterhof?

Pallati Peterhof është një nga vendet kryesore të vizitës në St.. Petersburg. Ju mund të udhëtoni për në Peterhof me tren nga Stacioni Baltiskiy në Stacionin Noviy Peterhof.

 

Monedha e Artë, Pallati Peterhof në St.. Petersburg

 

7. Monumentet më të famshme për t'u vizituar me hekurudhë: Koloseu Romë

Koloseu është një nga shtatë mrekullitë e botës moderne, prandaj, është më mirë të vizitoni Koloseun me një turne udhërrëfyes. ndryshe, e tërë historia e pasur e këtij ndërtimi të madh do të humbasë për ju. Perandorët Flavianë e ndërtuan këtë kryevepër si një amfiteatër, me idenë e mbrojtjes së turmave nga shiu dhe era, në mend.

Sot mund të vizitoni të gjitha nivelet e Koloseumit, ose admironi atë nga shumë restorante dhe kafene aty pranë. veç, koloseu më i madh i ndërtuar ndonjëherë, përdoret sot si një vendi i koncerteve të muzikës live. këtu, do të shihni emrat më të mëdhenj në botën e muzikës, siç është Elton John.

Si të Shkoni në Koloseum?

Ju mund të arrini në Koloseum nga të dy aeroportet në Romë, me tren. Ka trena që largohen nga të gjitha 15 minuta në stacionin Tiburtina, dhe pastaj me metro drejt kësaj ikone italiane. qartë, është shumë e lehtë të arrish në Koloseum nga qendra historike në Romë.

Milano në Romë me një tren

Firence në Romë me Një Tren

Pisa në Romë me një tren

Napoli në Romë me një tren

 

Monument i famshëm nga lart: Koloseu në Romë

 

8. Monumentet më të famshme për t'u vizituar me hekurudhë: Pallati Westminster Në Londër

Monedha më e famshme në Angli është Pallati Westminster dhe Kulla Big Ben. Dhomat e parlamentit. Kulla Victoria dhe kulla më e famshme në botë, sahat i madh, formojnë pikën më të famshme në Angli.

Me pamje nga lumi Thames, me tërheqjen London Eye afër, vendosja përreth Pallatit Westminster është e shkëlqyer. Për pamje panoramike të mahnitshme, vizitoni London Eye gjatë gjithë vitit, sepse hyrja në Westminster është e mundur vetëm të Shtunave, gjatë korrikut dhe gushtit.

Si të Shkoni në Pallatin Westminster dhe Big Ben?

Merrni vijën e tubit rrethor në stacionet Westminster ose Trafalgar. Nëse po arrini nga periferitë e Londrës, kudo në MB apo Evropë, atëherë hekurudha Jugperëndimore do të jetë mënyra më e mirë për të udhëtuar.

Amsterdami për në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Berlin me Londër me një tren

Brukseli për në Londër me një tren

 

Pallati Westminster, London UK

 

9. Qyteti i Ndaluar Kina

Në zemër të Pekinit, do të gjeni hyrjen në pallatin më të madh perandorak në botë. Më i madh se Peterhof, Luvrit, Kremlini, dhe Vatikani, ka Pallati i Qytetit të Ndaluar 980 ndërtesat e pallatit për të eksploruar. Në kontrast me monumentet e tjera në botë, kjo është e gjitha prej druri. me 25 Perandorët kinezë jetonin në pallat në të kaluarën, Qyteti i Ndaluar është muzeu më i madh në botë.

Monumente të jashtëzakonshme me të drejtë e kanë fituar emrin e saj edhe në ditët e sotme. Kjo për faktin se 40% e pallatit është akoma e ndaluar për vizitorët. megjithatë, ju ende mund të shihni të gjithë kompleksin nga një majë kodre në Parkun Jingshan. Qyteti i Ndaluar mund të mos jetë një nga pallatet më të gjallë dhe të bukura në Evropë, por është më magjepsëse.

Si mund të shkoj në qytetin e ndaluar?

Shangai në Pekin është gati 5 orë me tren, por në Pekin, ju mund të merrni metro për në Qytetin e Ndaluar.

 

 

10. Monumentet më të famshme për t'u vizituar me hekurudhë: Porta e Brandenburgut Berlin

Porta e Brandenburgut është pika referuese më e rëndësishme e Berlinit, pasi është simboli i Perdes së Hekurt dhe dikur ka ndarë Berlinin. Porta u ndërtua fillimisht nga mbreti Prus Frederick William II, në shekullin e 18-të. kështu, mënyra më e mirë për të mësuar rreth historisë që qëndron pas kësaj ikone, shkurtimisht dhe gjatë takimit me udhëtarët e tjerë, është nga një turne i udhëzuar në këmbë.

Pasditeve dhe fundjavave, Pariser Platz bëhet një skenë për shumë artistë dhe muzikantë vendas. Ju gjithashtu mund të dëshmoni se vendasit po kalojnë biçikletë nëpër portë dhe thjesht ulen, duke biseduar, duke pritur rrezet e diellit për të parë përmes portës.

Si mund të shkoj në Portën e Brandenburgut?

Mënyra më e përshtatshme për të udhëtuar në Portën e Brandenburgut është nga linjat S-Bahn, sistemi i metrosë. Merrni çdo linjë që shkon në stacionin Brandenburger Tor.

Për të përfunduar, Vendndodhja, rëndësia historike, arkitekturë, dhe madhësia e shumë prej këtyre monumenteve tërheq miliona turistë çdo vit. Ndërsa qëndroni përpara çdo pikë referimi të vetëm, në Europë, Rusi, ose Kina, thjesht habiteni me bukurinë dhe krijimin e secilës sit.

Frankfurt për në Berlin me një tren

Leipzig për në Berlin me një tren

Hanover për në Berlin me një tren

Hamburg për në Berlin me një tren

 

Porta e Brandenburgut në Berlin në një ditë me re

 

këtu në Save A Train, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një nga këto 10 monumentet më të famshme në botë me hekurudhë.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "10 Monumentet më të famshme për t'u vizituar me hekurudhë"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fmost-famous-landmarks-visit-rail%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)