Koha e leximit: 8 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 21/04/2023)

Engjëjt, e fresket, dritare shumëngjyrëshe të lyera me xham, janë disa nga elementët në 12 katedralet më tërheqëse në Evropë. Çdo katedrale është më e lartë, më e madhe, dhe më tërheqës se tjetri, secila përmban elemente të tjetrës.

 

1. Katedralja Duomo, milan

Milano tërheq miliona turistë çdo vit. Katedralja e Milanos, Katedralja e Milanos është i vetmi pikë referimi që do t'ju habisë në shikim të parë. Mori 600 vite për të ndërtuar katedralen më të madhe në Itali, elegante, i këndshëm, dhe mahnitëse në mermer rozë të lehtë.

Xhamat me njolla, elemente gotike, dhe statuja e artë Madonnina në krye janë vetëm disa nga elementët që do t'ju magjepsin. Kështu që, nëse vërtet dëshironi të admironi katedralen magjepsëse gotike të Milanos, atëherë mund të ecësh në çati. Kështu që, Katedralja e Milanos është e vetmja katedrale në botë, ku mund të ecni në çati.

Firence në Milano me një tren

Firence në Venecia me një tren

Milano në Firence me një tren

Venecia në Milano me një tren

 

Duomo Milan Cathedral is a must sightseeing

 

2. Katedralja Sagrada Familia, Barcelona

Katedralja e vetme ende në progres që nga ajo kohë 1882, Katedralja Sagrada Familia e Gaudit, është një vepër arti. Katedralja Sagrada është një përzierje e gotikës së vonë spanjolle, Art Nouveau, dhe arkitektura e Modernizmit Katalan. Dizajni i Gaudit ishte i 18 spirale, për të përfaqësuar 12 apostujt, Virgjëresha Mari, katër ungjilltarët, dhe Jezu Krishti më i gjatë.

veç, secila nga tre fasadat ka një pamje krejtësisht të ndryshme të jashtme: fasada e Pasionit, Lavdi, dhe fasada e Lindjes së Krishtit. Kështu që, me kaq shumë për të parë dhe zbuluar, planifikoni mirë udhëtimin tuaj në Barcelonë, në mënyrë që të mos humbasë kjo katedrale e mahnitshme.

 

Sagrada Familia from above picture

 

3. Katedralet më interesante në Evropë: Katedralja Kolner, Këln

E ndërtuar mbi 7 shekuj, Katedralja e Këlnit është një simbol befasues i arkitekturës gotike. për më tepër, Katedralja e Këlnit është selia e Kryepeshkopit të Këlnit dhe kisha më e lartë pranverore në të gjithë Evropën.

interesant, kjo pikë referimi madhështore dikur ishte një hambar i qëndrueshëm dhe sanë gjatë Revolucionit Francez. Sot, nuk do të shihni asnjë relike të kësaj faze në historinë e katedrales. E brendshme është po aq e bukur sa ajo e jashtme me dritare xhami dhe thesare. Kolner Dom është veçanërisht befasues gjatë natës dhe dritave të perëndimit të diellit.

Berlini në Aachen Me Një Tren

Frankfurt në Këln me një tren

Dresden në Këln me një tren

Aachen në Këln me një tren

 

Kolner Cathedral Cologne at night time

 

4. Bazilika e Santa Maria Del Fiore, Firence

Rozë, jeshile e hapur, dhe fasada mermeri të bardhë, dhe dysheme me mozaik brenda, Bazilika e Santa Maria në Firence është një katedrale e mrekullueshme e Rilindjes. Për më tepër, Afresket e Giorgio Vasari të Gjykimit të Vonë në tavan nuk duhen humbur nga dashamirët e artit.

Katedralja e Firences është më shumë se një pikë referimi. Edhe nëse nuk jeni të dhënë pas artit, kjo katedrale do t’ju ​​magjepsë dhe do t’ju ​​mbajë të admironi me orë të tëra veprat mahnitëse të artit. Nëse keni nevojë për një frymë ajri të pastër, pastaj ngjiteni në Kupolën Brunelleschi për pamje të Firences magjike.

Rimini në Firence me një tren

Roma në Firence me një tren

Piza në Firence me një tren

Venecia në Firence me një tren

 

 

5. Katedralet më interesante në Evropë: Charlis Katedralja, Vjena

Simbol i Vjenës, St. Katedralja e Charles është mahnitëse në fasadën e saj të bardhë dhe kupolat e gjelbra të lehta. Projektuar në stilin barok, St. Katedralja e Charles mahnit vizitorët që nga viti 19th shekulli. Katedralja u krijua për të nderuar shenjtin mbrojtës Charles Borromeo, ushqyesi, dhe ministër i vuajtjeve në murtajën e Evropës në 16th shekulli.

Megjithatë, tipari më tërheqës i Shën. Bazilika Charles është 1250 metra katrorë afreske në kopulë. Ndryshe nga katedralet e tjera evropiane, këtu mund të merrni një ashensor panoramik për të admiruar afresket nga afër. Kështu që, për të përfunduar, St. Katedralja Charles në Vjenë nuk duhet humbur për ju pushimet e pushimeve të qytetit në Evropë.

Salzburg në Vjenë Me Një Tren

Mynih për në Vjenë me një tren

Graz për në Vjenë me një tren

Praga për në Vjenë me një tren

 

Scenic Charles Cathedral in Vienna

 

6. Katedralja Le Mans, Franca

Kushtuar Shën Julianit, peshkopi i parë i Le Mans, Katedralja Le Mans, është një përzierje e mrekullueshme arkitekturore e stilit gotik francez dhe anijes romane. Një nga karakteristikat magjepsëse që do të tërheqë vëmendjen tuaj janë mbështetëset që mbështesin pjesën e jashtme në një dizajn madhështor. Kështu fasada e Katedrales Le Mans është një nga më të bukurat në Evropë.

për më tepër, qelqi me njolla dhe engjëjt e pikturuar në tavanin e katedrales i shtojnë Le Mans’ arkitekturë të lë pa frymë dhe lini shumë thesare për të zbuluar brenda kësaj katedrale 500-vjeçare.

Dijon në Provence me një tren

Parisi në Provence me një tren

Lyon në Provence me një tren

Marsejë në Provence me një tren

 

A Rainbow over Le Mans Cathedral

 

7. Katedralet më interesante në Evropë: St. Katedralja Palit, Londra

Ai dominon horizontin e Londrës, por në pjesën e jashtme, Katedralja e Shën Palit nuk është një nga pikat më tërheqëse të lë pa frymë. Bukuria e Shën. Katedralja e Palit do të zbulohet nëse gjeni kohë për të ecur brenda. Pastaj, do të mahniteni në lojën e dekorit bardh e zi. për më tepër, shtëpitë e katedrales më shumë se 300 përkujtimore të më të mirëve të Britanisë, siç është vetë Wren i cili projektoi katedralen madhështore.

Megjithatë, një nga elementët më tërheqës në Shën. Katedralja e Palit është galeria që pëshpërit. po, nëse pëshpëritni në njërën anë të galerisë, muret do ta çojnë atë në skajin tjetër.

Amsterdami për në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Berlin me Londër me një tren

Brukseli për në Londër me një tren

 

Crowds outside St. Paul's Cathedral, London, UK

 

8. Katedralja e Berlinit

Pavarësisht se është dëmtuar rëndë në Luftën e Dytë Botërore, Katedralja e Berlinit është një katedrale mahnitëse me një shatërvan dhe bar të gjelbër në pjesën e përparme. Katedralja e Berlinit u ndërtua si pjesë e pallatit të qytetit të Berlinit, por arkitekti Julius Carl Raschdorff e transformoi atë për të pasqyruar lavdinë dhe madhështinë e Shën. Katedralja e Palit në Londër. Vetëm në 1993, restaurimi përfundoi, pas rënies së Murit të madh të Berlinit.

Elementet më tërheqës në Katedralen e Berlinit janë afresket, zbukurime të arta, dhe statujat. veç, Organi Saucer me muzikën e tij romantike dhe që e shkrin zemrën është organi i fundit dhe më i madh romantik në Gjermani dhe ia vlen t'i kushtoni kohë të uleni dhe thjesht të listoni. kështu, shkoni në platformën e shikimit për pamjet e qytetit të Berlinit për të përfunduar turneun tuaj në një nga 12 katedralet më tërheqëse në Evropë.

Frankfurt për në Berlin me një tren

Leipzig për në Berlin me një tren

Hanover për në Berlin me një tren

Hamburg për në Berlin me një tren

 

Beautiful day in Berlin Cathedral

 

9. Katedralet më interesante në Evropë: Shenjtor Katedralja e Vasilit, Moska

Nje nga vendet më interesante për t'u vizituar në Rusi është Katedralja e Shën Vasilit në Moskë. Ju nuk mund ta humbisni këtë katedrale të mahnitshme dhe do ta shihni atë nga çdo pikë në Sheshin e Kuq dhe më gjerë. Ndërsa afrohesh, një kishë qendrore me nëntë kisha të tjera rreth saj.

Karakteristika më tërheqëse është se këto tempuj janë të ndërlidhur me pasazhe të veçanta të harkuar. Ivan i Tmerrshëm ishte truri i Katedrales së Shën Vasilit, dhe kupolat shumëngjyrëshe janë një mister deri më sot. Ndërsa ky lloj dizajni u shfaq në shekullin e 17 -të, por zgjedhja e ngjyrave është e panjohur.

 

The Famous Saint Basil's Cathedral at the heart of Moscow

 

10. Katedralja e Notre Damit, Parisi

Gargoyles u ngritën dhe dritaret me njolla janë 2 nga veçoritë që do t'ju tërheqin ashtu si miliona vizitorë të tjerë në katedralen Notre Dame në Paris. E mrekullueshme në pjesën e jashtme, dhe bukur brenda, thesari i katedrales do t'ju çojë mbi qytetin më romantik në botë, për pamje panoramike.

Zoja qëndron në Ile de la Cite dhe i kushtohet Virgjëreshës së Bekuar. veç, katedralja ishte vendi për ngjarje të mëdha si kurorëzimi i Napoleon Bonapartit, dhe lumturimin e Joan of Arc. kështu, sytë tuaj do të admirojnë bukurinë e arkitekturës së katedrales, dhe veshët tuaj duke admiruar përrallat e lavdisë.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

Notre-Dame Cathedral and the Paris Canal

 

11. Katedralet më interesante në Evropë: Bazilika e Shën Markut, Venediku

Shtë një nga bazilikat më të bukura në Evropë, por janë relike sekrete që shtëpitë e Bazilikës së Shën Markut, duke e bërë atë katedralen më tërheqëse në Evropë. Sipas legjendave, Bazilika e Shën Markut u ndërtua për të strehuar reliket e ungjilltarit Mark, një nga katër apostujt, pasi tregtarët vodhën nga Egjipti. Kjo histori përmban të 13 -in mozaiku i shek, mbi derën e majtë ndërsa hyni në bazilikë.

Për më tepër, Bazilika e Shën Markut përmban një thesar më të çmuar sesa xhevahiri i kurorës së Familjes Mbretërore - Pala dOro. Pala është një alter bizantin, i mbushur me më shumë se 2000 gurë të çmuar. Për të përfunduar, nëse planifikoni të vizitoni një pikë referimi në Venecia, Bazilika e Shën Markut është ajo, per kurioz, udhëtarët e bukurisë dhe historisë.

Milano në Venecia me një tren

Firence në Venecia me një tren

Bolonja për në Venecia me një tren

Treviso për në Venecia me një tren

 

Colorful people out Saint Mark's Basilica in Venice Italy

 

12. St. Katedralja Vitus, Pragë

Përtej lumenjve, dhe ura, në kështjellën legjendare të Pragës, do të magjepseni nga Katedralja e Shën Vitusit. U desh afër 6 shekuj për të përfunduar katedralen gotike, në pikën më të shquar dhe më të dukshme në Pragë. Koha që u desh për të ndërtuar Katedralen e Shën Vitusit reflektohet në përzierjen arkitektonike të stileve.

Katedralja e Shën Vitit ka Rilindjen, gotik, dhe elemente barok: si maja e kullës jugore dhe organi i madh në pjesën veriore. Dritaret me njolla janë një tipar i jashtëzakonshëm në çdo katedrale dhe Shën. Dritaret e Vitus nuk bien në bukuri nga katedralet e tjera interesante në Evropë.

Nuremberg në Pragë me një tren

Mynih për në Pragë me një tren

Berlini për në Pragë me një tren

Vjena në Pragë me një tren

 

Prague's Saint Vitus Cathedral

 

Wdo të jetë i lumtur t'ju ndihmojë të planifikoni një udhëtim të paharrueshëm në këto 12 katedrale interesante në Evropë me tren, Hyni në botën e Ruaj një tren.

 

 

A doni të vendosni postimin tonë të blogut " 12 Katedralet më interesante në Evropë ”në faqen tuaj? Ju ose mund të bëni fotot dhe tekstin tonë ose të na jepni kredi me një lidhje në këtë postim në blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fmost-fascinating-cathedrals-europe%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)