Koha e leximit: 3 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 25/01/2021)

Gjermania është natyrisht një vend i bukur. Por kur ju filloni të menduarit rreth kështjella, ju do të duan atë edhe më. Dhe të gjithë se për shkak se Gjermania është, sipas shumë, kryeqyteti Kalaja e globit.

Ka një mori e tërë e kështjella spektakolare në Gjermani ju duhet të vizitoni. Në këtë artikull, ne do të përqëndrohemi në vetëm ato më të bukura mes tyre. Ne gjithashtu do të ju jap informacion mbi se si ju mund të arritur ato me tren, të kënaqësinë e të gjithë dashamirët e trenit!

 

Schloss Neuschwanstein - Kalaja më spektakolare në Gjermani

Shumë e di atë si një nga kështjellat më të bukura në të gjithë botën, jo vetëm Germany. Nëse jo se, kjo është me siguri i njohur për të qenë një frymëzim për Disney Kalaja. Kur ju të marrë një sy në këtë Përrallë kala, ti e kupton pse. Ju me siguri mund të kuptoni se pse është ndër kështjellat më spektakolare në Gjermani!

Schloss Neuschwanstein është padyshim madhështor, por si mund të merrni atje? Gjë e mirë për Gjermaninë është se shumica e vendeve lidheni përmes tren. Stacioni më i afërt i trenit në kështjellë është në Füssen. Megjithatë, ju mund të arrijnë atë stacionin nga Mynihu ose ndonjë qytete të tjera të mëdha gjermane.

Ulm për Trenat Füssen

Mynih për Trenat Füssen

Stuttgart për Trenat Füssen

Nuremberg për Trenat Füssen

 

 

Hohenzollern - Kalaja më magjike në Gjermani

Kalaja Hohenzollern nuk është i vetmi ndër kështjellat më spektakolare në Gjermani - kjo është më e magjik një. Ju mund të gjeni atë në Provinca e Baden-Württemberg, pranë Shtutgartit. krahinë Baden-Wurttemberg është më Underrated një në Gjermani, por sapo ju të shihni këtë kështjellë, ju jeni i detyruar për të ndryshuar mendimin tuaj!

Megjithatë, duke marrë në kështjellë mund të jetë problematike, megjithëse krejtësisht e vlefshme. Mënyra më e mirë është për të marrë një tren nga Shtutgarti në Hechingen. Atëherë ju duhet të merrni një rritje të gjatë dhe ngjiten një kodër të pjerrët për të arritur kështjellën. po bëj shaka! Ju mund të merrni një autobus lokal ose një taksi nga Hechingen si kalaja është shumë afër qytetit.

 

castles in Germany

 

 

Hohenzollern Sigmaringen - Kalaja madhështore në Gjermani

Sipas mendimit tonë modest, asnjë listë nga kështjellat më spektakolare në Gjermani mund të jetë i plotë pa përmendur Hohenzollern Sigmaringen. Kjo është kalaja më e gjerë dhe madhështore që ju do të të vë ndonjëherë sytë tuaj! Dhe në qoftë se kjo nuk ishin të mjaftueshme, kjo është gjithashtu krejtësisht të lë pa frymë.

prandaj Hohenzollern-Sigmaringen është në Baden-Württemberg; kështu që është krejtësisht e enigmatik pse njerëzit nuk janë vlerësuar Province, si një më të bukura në Gjermani!

Si për të udhëtuar - që ju mund të gjeni kështjellën në një qytet, është e lehtë të arritshme me tren. Mënyra më e mirë është për të marrë një tren nga Ulm ose Shtutgart dhe pastaj të ecin në kështjellë.

Frankfurt për Trenat Ulm

Stuttgart për Trenat Ulm

Leipzig për Trenat Ulm

Nuremberg për Trenat Ulm

 

Burg Eltz

Burg Eltz castle

 

Kalaja qëndron vetëm në një kodër të vogël, dhe kjo duket me të vërtetë madhështor. Megjithatë, kjo nuk është aq i vetmuar sapo ju të marrë parasysh se ajo është e banuar ende! po, Eltz familje ka mbajtur kështjellën për 33 brezat!

Kur është fjala për marrjen atje, ju do të duhet të ecin ose të marrë një autobus ose taksi nga Hatzenport. Megjithatë, kjo është plotësisht e mundur për të marrë në qytetin e vogël me tren nga Koblenz - qyteti më i afërt i madh.

Frankfurt të Hatzenport Trenat

Bonn për Trenat Hatzenport

Cologne për Trenat Hatzenport

Dusseldorf për Trenat Hatzenport

 

Kështu që nuk keni atë, një listë të plotë prej kështjellave më spektakolare në Gjermani. Ne shpresojmë që ju do të vizitoni të paktën një prej tyre në udhëtimin tuaj të ardhshëm! Nëse doni të dini më shumë rreth udhëtonte me tren në këto kështjella, të ndjehen të lirë për të na kontaktoni ne cdo kohe.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmost-spectacular-castles-germany%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)