Koha e leximit: 8 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 03/12/2021)

Nëse ju jeni duke vizituar Amsterdam për herë të parë, ose të kthehen në eksplorojnë kanaleve mrekullueshëm përsëri, ju do të duan të dinë në lidhje me gjërat më unike për të bërë në Amsterdam! Në qoftë se ju jeni gati për të kërkuar aventura përtej rrugës Damrak në Amsterdam, Kjo listë do të bëjë largim tuaj të vërtetë magjike!

 

Më unik Gjërat për të bërë në Amsterdam: Gëzojnë çaj të lartë në Shtëpinë e vogël në Amsterdam

Çfarë mund të jetë cuter dhe më unike se sa që Tea pasdite në Amsterdams House Vogël? po, Kjo patjetër përshtatet gjërat më unike për të bërë në Amsterdam fature! Kjo shtëpi e vogël në një nga lagjet më të vjetra të Amsterdamit është vetëm 2 metra e gjerë. Pronari vërtetë fryu në jetën e re në pronë të vjetër: shtëpia një herë të vendosur një familje prej pesë! E pabesueshme si ajo ishte, kjo është vetëm një nga historitë që ju presin në këtë kafene të bukur.

Kati i parë është pak dyqan komod çaj, ndërsa katet e dytë dhe të tretë janë të gatshëm për të ju mirëpresim në një përrallë çaj-infused. Ka shumë opsione për mëngjes, mëngjes i vonë, vakt i çajit, dhe madje edhe drekë. Unë kam qenë në shtëpi më e vogël në dy herë: një herë për një mëngjes i lezetshëm për të cilën unë kam qenë një orë me vonesë (kjo nuk ishte dita ime mirën), dhe një tjetër shumë kohët e fundit për një pasdite çaj me sanduiçe gisht, tre pies ndryshme, dhe scones aq të shijshme që, kur të presë ynë i hirshëm ofruar për të marrë diçka larg me ne, Ne nuk hezitoi. Pasdite Tea ne zgjodhëm ishte çmim në 25 EUR për person, ndërsa Tea Lartë është 35 EUR.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

Most Unique Things To Do In Amsterdam - The Smallest House

 

Më unik Gjërat për të bërë në Amsterdam: Explore syri Filmmuseum

Nga të gjitha ndërtesat e shkëlqyeshëm moderne në Amsterdam, është Muzeu i Filmit EYE që qëndron jashtë. Me shkëlqim e saj, Linjat e ndritshme e bardhë që shtrihen përgjatë lumit IJ kundërta stacion treni. EYE është sigurisht në krye të gjërave më unike për të bërë në listën e Amsterdamit. Shqetësimi i saj kryesor është kinema, me disa ekranet duke ofruar një gamë të gjerë të kultit dhe klasike filma. Atje jane, megjithatë, gjithashtu përkohshme unike ekspozita arti dhe aktivitete për fëmijët, plus views jashtëzakonisht të bukura kthehet në drejtim të qendrës së qytetit. Gjithashtu fshehur larg këtu, dhe në shfaqje të përhershëm, është një gjë e rrallë kinematografisë filmat e cilësisë së mirë e Jean Desmet, të cilat datojnë sa i përket 1907. Merrni drekë këtu, shumë: bar cafe është i shkallës së parë.

Bremen për Trenat Amsterdam

Hannover për Trenat Amsterdam

Bielefeld për Trenat Amsterdam

Hamburg për Trenat Amsterdam

The EYE Filmmuseum Drone view Amsterdam

 

Zbuloni Muzeu të çanta dhe purses

Tre katet e dy handbags antike dhe moderne, çanta, dhe kuletat e bëjnë Tassenmuseum Hendrikje një nga më të Amsterdamit Tërheqjet pazakontë dhe tërheqës. paraqitur immaculately në një rezidencë të vjetër dhe të bukur, Pikat kryesore përfshijnë Arti i Ri Art Deco dhe copa, një kabinet i tërë me çanta të rralla dhe me ngjyra të ndezura të viteve 1950 të bëra prej plastike të fortë, një formë primitive e Perspex, dhe (etike dyshimtë) handbags vjela bëra nga kafshët. ekspozita e përkohshme e çanta dhe purses bashkëkohore rrumbullakët mbledhjen.

Dortmund për Trenat Amsterdam

Essen për Trenat Amsterdam

Dusseldorf për Trenat Amsterdam

Trenat nga Këln në Amsterdam

Museum Of Bags And Purses Netherlands

 

Poezenboot (Boat Cat)

Nëse një nga gjërat më unike për të bërë në Amsterdam përfshin mua që të përkëdhel një kafshë e adhurueshme, pastaj numërimin mua në! Shkoni në dhe për të vizituar catboat shumë popullor! yep, ju lexoni këtë të drejtë! Edhe pse macet zakonisht shmangur ujit në të gjitha shpenzimet, e felines apo Poezenboot, duket të përkryer në shtëpi në shenjtërores së tyre lundrues. Kjo është një vend të shenjtë kafshë lundrues në një kanal në Amsterdami. Ajo u themelua nga Henriette van Weelde në 1966 si një shtëpi për humbur, i sëmurë, dhe felines braktisur, dhe ka rritur që në një bamirësi zyrtare.

Lundër e banuar strehon deri në 50 macet në të njëjtën kohë, 14 të cilat janë banorë të përhershëm. vizitorët e njeriut janë të mirëpritur në anije, si dhe. Shumë vijnë për të zgjedhur një mace për miratim, por turistët janë gjithashtu të mirëpritur për të bjerë në dhe të heq një kotele prapa veshëve.

Si është një organizatë bamirëse, varkë shenjtërorja qëndron në det, falë donacioneve të lënë nga vizitorët. Të gjitha paratë e ngritura shkon drejt të ndihmuar sa më shumë të jetë e mundur macet Amsterdam. Boat Fondacioni Cat paguan për Neutering e macet pronarët e të cilëve nuk mund të përballojë kujdesin veterinar, si dhe strays. Vullnetarët të kujdeset për macet, disa prej të cilëve janë miratuar nga vizitorët. Macet janë të besohet të rregulloj të jetës në tokë të përkryer edhe në shtëpitë e tyre të reja.

Bonn për Trenat Amsterdam

Aachen për Trenat Amsterdam

Koblenz për Trenat Amsterdam

Frankfurt për Trenat Amsterdam

Unique things to do in Amsterdam - Cat boat

 

Go Peshkimi plastike gjatë një turneu të veçantë të Amsterdams Canals

Duke shkuar peshkimi plastike në kanalet Amsterdamit është një nga gjërat më të veçantë për të bërë në Amsterdam për sigurt! Dhe më lejoni t'ju them, ajo është tamam si ajo Dashuri. Një iniciativë miqësore me mjedisin çiftëzohet me një aktivitet turistik nga plastike Whale, 2-orëshe Udhëtim me anije me të vërtetë jep në të dy argëtim dhe vende piktoreske. Pasi ju hap në barkë, ju merrni rrjetën tuaj peshkimit, dhe off you go!

Pjesa më e mirë është me siguri se ndërsa turne të tjera varkë lundronte pa u ndalur në bazë të një rrugë të paracaktuar, ju merrni për të shkuar diku ju vend një copë plastike. Ajo kthehet në një lojë konkurrues I Spy ku të gjithë janë investuar super në gjetjen edhe copa më të vogla e qeseve plastike. Një festë e vërtetë ndodh kur dikush spote një shishe pranë anën e kanalit. Si kapiteni manovra anije të përshtaten në mes anije moored, You kënd armëve dhe triumfalisht peshkut ngatërrestar jashtë! Jenë të përgatitur për të diskutuar kapur weirdest të ditës, si dhe qesh dhe lidhje me udhëtarët e tjerë.

Unë mendoj se kjo përvojë është definitivisht me vlerë ndërsa tuaj, dhe ofron një mënyrë të pazakontë për të përjetuar e kanaleve Amsterdam. Ju do të lëvizin shumë pa u lodhur, dhe një herë turne është e gjatë, ju do të hap nga barka me një ndjenjë të arritje, si dhe. E gjithë kjo për vetëm 25 EUR.

Osnabruck për Trenat Amsterdam

Lubeck për Trenat Amsterdam

Bremerhaven për Trenat Amsterdam

Kiel të Trenat Amsterdam

 

 

Turneu Woonbootmuseum

Nëse keni menduar ndonjëherë se si është të jetosh në një nga varkat e shtëpisë së Amsterdamit, kjo është shansi juaj për të gjetur. Në listën tonë të gjërave më të veçantë për të bërë në Amsterdam, ju mund të bëni vetëm atë! Pronarët janë miqësore dhe janë hapur lundër e banuar e tyre klasik, e cila ishte nisur në 1914 si një anije mallrash për rërës dhe zhavorrit përpara se të konvertohet në vitet 1960. Vizitorët mund të futen në rrugën e tyre përmes zonës gjallë komod, ku një pjesë të vogël të pllakave shpjeguese jap më të ulët poshtë në jetën lundër e banuar. Pronarët nuk jeni vetëm; pothuajse 3,000 maune dhe houseboats janë të mbyllën në rrjetet e gazit dhe energjisë elektrike Amsterdams. Curiosity kënaqur, ju mund të shëtitje përgjatë rrugës për një ndërmarrje të shkëlqyer ngrënie, Restaurant struc.

Kassel për Trenat Amsterdam

Mannheim për Trenat Amsterdam

Fulda për Trenat Amsterdam

Heidelberg për Trenat Amsterdam

Unique things to do in Amsterdam - Tour The Woonbootmuseum

 

Më unik Gjërat për të bërë në Amsterdam: Merrni një turne audio përmes Tuschinski Teatrin

Zbuloni historinë prapa Tuschinski Teatrin mahnitëse. Tani një kinema funksionon, Teatri në Reguliersbreestraat është pjesë e grupit Pathé. Fasada unik është një përzierje e Deco artit dhe artit nouveau. Krijuar në komision Tuschinskis nga arkitekti Hijman Luis de Jong. Por aq i bukur sa fasada është e, salla më e madhe e kinemasë është një teatër i vërtetë dhe nuk ka asgjë aq simpatike sa të shikosh një film të preferuar në një karrige kadifeje të kuqe.

Teatri ofron çdo ditë turne audio se fillimi mes 09:30 dhe 11:30. Turneu është në dispozicion në anglisht dhe holandisht. Zgjat 45 minuta dhe shpenzimet 10 EUR cila përfshin një filxhan çaj apo kafe. Një turne i udhëzuar është gjithashtu në dispozicion për grupe të mëdha duke filluar nga 15 njerëz. Të rezervosh, dërgoni një email për rondleidingen.tuschinski@pathe.nl.

Nëse ju do të donte për të shijuar teatër ambienti, ju mund të marrë një vështrim në shfaqjen e planifikuara film. Aty do të gjeni shfaqje të tjera në faqen e internetit Pathé. Për të gëzojnë një shfaqjeje në Hapësira e bukur teatër, Shiko për filmat në sallën e madhe. herë pas here, nuk mund të ketë koncerte të gjalla, si dhe.

Trier për Trenat Amsterdam

Luksemburgu për Trenat Amsterdam

Antwerp për Trenat Amsterdam

Ghent për Trenat Amsterdam

Tuschinski Theater Amsterdam

 

Më unik Gjërat për të bërë në Amsterdam: Shkojnë në një dhomë shpëtuar aventurë në Rijksmuseum

Ne verë të 2018 Rijksmuseum filloi ajo që ishte menduar të jetë një e kufizuar e verës të veçantë – a dhomë unike e arratisjes! Ajo është tani një unik Shpëtuar game experunërake dhe në listën tonë të gjërave më unike për të bërë në Amsterdam dhe zhvillohet në muzeun më të famshëm të Amsterdamit. Megjithatë, duket se pas suksesit fillestar, kërkim është këtu për të qëndruar. Përvoja zgjat një bujar 1.5 orë dhe të vërtetë të ju tërheq në atmosferë. Ju keni për detyrë të rikuperoni një formulë të vjedhur nga një libër i shekullit të 18-të nga magjistari dhe alkimisti italian Alessandro Cagliostro.

Liège për Trenat Amsterdam

Leuven për Trenat Amsterdam

Bruges për Trenat Amsterdam

Oostende për Trenat Amsterdam

Escape Room Adventure In Rijksmuseum

 

The Worlds Vetëm Museum përkushtuar për mrekullitë e ndriçim fluoreshent

Shtëpia e famshme Anne Frank e Amsterdamit është shumë afër këtij muzeu të vogël kushtuar çështjeve shumë më psikodelike, e cila është një arsye e madhe pse është një nga gjërat më unike për të bërë në Amsterdam!

Pronësi dhe operohet nga kalë i vogël përbaltur artistit Nick Padalino. Electric Ladyland është padyshim në krye të gjërave më unike për të bërë në listën e Amsterdamit. Mund të gjendet nën galerinë e artit të nivelit të rrugës me emër të ngjashëm, Zonja elektrike. Electric Ladyland është bota e parë (dhe në dukje vetëm) muze duke u fokusuar vetëm në magjinë e dritës fluoreshente.

Genk për Trenat Amsterdam

Hasselt për Trenat Amsterdam

Namur për Trenat Amsterdam

Kortrijk për Trenat Amsterdam

Museum Devoted To The Wonders Of Fluorescence

 

Gati për të shkuar në një udhëtim pak udhëtuar, por oh aq shumë më interesante? Kapur një udhëtim me Ruaj një tren! Nuk ka tarifa të fshehura, vetëm lehtësia!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “Më unik Gjërat për të bërë në Amsterdam” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmost-unique-things-amsterdam%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)