Koha e leximit: 3 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 18/02/2021)

Një linjë e re tren ka nisur, mbulimin Azerbajxhanin, Turqia, dhe Gjeorgjia. Linja mbulon mbi 820 Kilometra dhe strehon freights përveç trenat e pasagjerëve. Së pari, linja do të jetë i pari për të lidhur Evropa dhe Kina, ndërsa duke anashkaluar Rusinë. Treni do të operojë nga kryeqyteti i Azerbajxhanit Baku dhe kryeqyteti gjeorgjian Tbilisi në qytetin e Kars në Turley. Për më tepër, Kjo do të zvogëlojë koha udhëtim midis infrastrukturës hekurudhore evropiane dhe Hekurudhë kineze. Presidentët e Azerbajxhanit, Turqia, dhe Gjeorgjia, si dhe përfaqësues të Bashkimit Evropian, mori pjesë në hapjen e linjës së re të trenit.

 

Detajet e trenit

Së pari, linja treni ishte planifikuar fillimisht për të nisur në 2010 dhe pastaj ne 2012. Megjithatë, për shkak të vija nuk kalon përmes Armenisë, Shtetet e Bashkuara dhe BE-ja nuk ka kontribuar financiarisht dhe kjo ka shkaktuar një vonesë. veç, linja kalon nëpër vendet që më parë kishin të tyre kufijtë mbyllur me njëri-tjetrin (daton në Bashkimi Sovjetik).

në radhë të dytë, vija e cila quhet "Eurasian Bridge', do të lidhë ekonomitë e vendeve ai kalon nëpër. kinez mallrat janë transportuar nga Kina në Evropë në këtë linjë në si pak si 12 ditë. Për më tepër, e Treni do të transportojë 5 milion ton mallra në vit me këtë numër pritet të hidhen në 17 milion me kalimin e kohës. Për më tepër, kjo do të bëjë portin e mjet në Azerbajxhan më e madhe në Deti Kaspik Rajon.

 

bird's eye view of the new port in Alat which will benefit from the new train link

Azerbajxhani nuk ka shpalosur koston e plotë të linjës megjithatë ajo është e njohur se ata huazohet Gjeorgjinë $775 për të financuar një pjesë e Gjeorgjisë e linjës.

 

Kazahstan

Kazakistani ka vendosur tashmë veten si të ri 'Silk Road’ me aktivitetin e saj të shtuar të mallrave midis Evropës dhe Kinë. Historikisht Kazakhstan shërbeu si një shtet lidh për Evropën, Azi, dhe India. Arsyeja që aktiviteti i kamionëve në Kazakistan është ringjallur është se shkurton distancën e Evropës nga Azia 10,000 kilometra. Për më tepër, Kazakistani ka shpenzuar mbi $3 miliardë në linjat e saj hekurudhore. Kjo perfshin $250 milion shpenzuar në Porta e Khorgos. Kjo portë lejon trenat kinezë të transferojnë mallrat e tyre në trenat evropianë duke shmangur nevojën për të ndryshuar linjat.

 

Kina tani zotëron 49% i Khorgos Gateway që është pjesë e lidhjes së re trenit

 

Citate në lidhje me linjën e re të trenave

Së pari, Presidenti i Azerbajxhanit komentoi në tren

Hekurudha Baku-Tbilisi-Kars është lidhja më e shkurtër dhe më i besueshëm mes Azisë dhe Evropës

Për më tepër, Bashkimi Evropian komentoi

Hapja e hekurudhës Baku-Tbilisi-Kars është një hap i madh në ndërlidhjet e transportit që lidh Bashkimin Evropian, Turqia, Gjeorgji, Azerbaixhan, dhe Azinë Qendrore ... përgjatë lashtë Silk Road,

 

Blej bileta treni

Që nga ju janë tashmë këtu, pse jo të marrë 3 minuta për të gjetur më të mirë biletë treni për udhëtimin tuaj të ardhshëm? Kudo që të jeni planifikuar për të udhëtuar në Evropë ne mund të ju ndihmojë të gjeni bileta. Nëse jeni duke kërkuar për të parë Alpet e Zvicra dhe Italia ose ndoshta vizitoni vende si Belgjika dhe Hungari ju kemi mbuluar. Rezervoni biletat tuaja tren tani. Paguajnë për bileta duke përdorur të gjitha metodat më të njohura të pagesës

 

A doni të embed blog post tonë në faqen tuaj, pastaj kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fnew-train-links-asia-europe%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)