Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 13/08/2021)

Shumica e udhëtarëve birrë-dashur kanë Munich lartë në e tyre për-bërë lista. Është një e dhënë që Oktoberfest do të jetë atje, por Nockherberg Starkbierfest – Mynih Festivali i fortë Beer sjell diçka shtesë. jo, jo turmat. ju do të Përvoja gjysma e sa më shumë. Por birrë është dyfishi forca! Tingëllon si mënyrë e përsosur për të shkelm off marsh dhe pranverë, na!

 

KËRKIMI MYNIH:

munich skyline

 

Mynihu, kryeqyteti i Bavarisë, është shtëpi për ndërtesa të vjetra shekullore dhe muzeume të shumta. Qyteti është i njohur për festimin e saj vjetor Oktoberfest dhe sallat e saj birrë, përfshirë Hofbrauhaus famshëm, themeluar në 1589. Në Altstadt (Qytet i vjetër), qendrore Marienplatz sheshi përmban pikë referimi siç është Neo-Gotik Neues Rathaus (bashki), me një shfaqje popullor Glockenspiel që chimes dhe reenacts histori nga shekulli i 16.

A është kjo hera e parë duke vizituar Munich? Ju do të jetë i lumtur të dinë se ajo është një shumë vizitor miqësore të qytetit, në pothuajse çdo aspekt. Ajo ka një shumë funksional infrastrukturë, ajo ofron një koleksion të gjerë të të dy atraksione të brendshme dhe të jashtme, klima është më e butë se sa pjesët veriore të Gjermania dhe kjo është super lehtë për të marrë rreth dhe shkoni në Nockherberg Starkbierfest – Festivali i fortë birrë në Mynih.

Berlin për Trenat Mynihut

Frankfurt për Trenat Mynihut

Vjenë për Trenat Mynihut

Stuttgart për Trenat Mynihut

 

Po në lidhje me pengesës gjuhësore?

Mos flisni gjermanisht apo bavarez? Nuk ka problem! Shumica e brezit të ri flet anglisht, por janë në gjendje të shfrytëzojë një grimë e gjermane (apo edhe bavarez, në qoftë se ju guxoj) është vlerësuar shumë nga vendasit. Vendi ka reputacionin e të qënit antipatik, por kjo është larg nga e vërteta. Vendasit Munich janë miqësore dhe të dobishme sapo ju filloni duke marrë të dini ato. Një nga elementet e mundshme të “shokut kultura” mund të jetë si edhe në zonat më të frekuentuara në qendër të qytetit, ajo ende mund të merrni shumë i qetë në një natë ditë jave të dimrit ose të dielën; Mynih mund të ofrojë shumë pro të jetës së qytetit (restorante të shkëlqyera, ndërtesat e bukura, shume nga gjera per te bere) minus një shumë të ngutje, rrëmujë, dhe stresi. Ky qytet karakteristika më e mirë e shumë botëve: një urban mjedisi, mjedis të bukur natyror, kultura të ndryshme dhe ndërkombëtare përzier me shumë tradicionale mënyrat bavarez të jetës. Dhe ajo shkon pa thënë se birra është me famë botërore për një arsye!

Hamburg për Trenat Mynihut

Leipzig për Trenat Mynihut

Dresden për Trenat Mynihut

Ghent për Trenat Mynihut

 

https://www.youtube.com/watch?v = GwBfUzPCiaw

 

A SECRET lokal

people drinking during Munich Strong Beer Festival

 

Për rreth tre javë në fillim të pranverës, breweries gjitha në të gjithë Munich ngritur sallat e tyre birrë.

Festivali i fortë birrë takon Mynih si kopshte birrë dhe Gezim Nika. Në fakt, ky festival birre mund të jetë i qytetit sekret i ruajtur më së miri. Kjo është në fakt edhe më i vjetër se Oktoberfest, filloi në mesin e viteve 1600, nga murgjit Paulaner Mynih dhe Paulaner Nockherberg është vendi origjinale për festivalin fortë Mynih birrë!

Murgjit dinak sajuar një pije birrë për të mbështetur ato përmes agjërimin Kreshmës, dhe e quajti tyre marr-me-up "birrë e babait të bekuar e 'ose' vajin e shenjtë e St. Francis '. më në fund, ata u vendosën në "Salvator '- latinisht për një shpëtimtar.

Salzburg për Trenat Mynihut

Dusseldorf për Trenat Mynihut

Cologne për Trenat Mynihut

Bremen për Trenat Mynihut

 

Dhe ku pikërisht ka ardhur Festivali i fortë Munich Beer nga?

starkbier

Historia më e zakonshme e origjinës së starkbier është një përrallë e thjeshtë e murgjve të uritur. Detyruar të shpejtë gjatë Kreshmës, murgjit filluan të krijoj starkbier si një mënyrë shteg për të marrë mbushur e tyre të kalorive. përsëri, në sajë të përmbajtjes së lartë të tretur ngurta (i njohur si Wort), starkbier u bë i njohur si ushqim të lëngët.

Por përtej kësaj, Starkbier bën, sigurisht, kanë një përmbajtje të lartë të alkoolit (duke filluar nga 7.5%-9%). Në aspektin e shije, kjo është malti dhe çuditërisht (ndoshta unë duhet të them deceivingly) qetë dhe efektet e saj me siguri do të 1000% zvarriten mbi ju. si, "Ju lutem zonjë, ndaluar vallëzimi në tryezë - ju jeni frikëson fëmijët "shkarje nga ju. Ju keni qenë të paralajmëruar.

Për të përmbledhur gjërat: starkbier është një birrë e fortë, është më e fortë në përmbajtja e alkoolit por edhe në lëndët e ngurta të tretura, ajo do të ju lart dhe rrëmujë të mbushur ju lart. Ju keni qenë të paralajmëruar!

 

Këshilla të shpejta për festivalin e birrës së fortë në Mynih

Mbaj holla!

Ndërsa rrjete të mëdha të supermarketeve dhe pazar priza ka të ngjarë të pranojnë kartën tuaj të kreditit, shumica e restoranteve dhe dyqaneve në Mynih do të pranojnë vetëm para të gatshme ose karta EC (të cilat janë si karta debiti). Sigurohuni që ju keni mjaft euro me ju për përdorim të përditshëm.

 

fortë birrë përgjimi

Munich Strong Beer Festival beer glasses

Starkbieranstich referohet përgjimi i birrë e fortë (d.m.th.. përgjimi fuçi) - kjo është lloj i një punë e madhe në Mynih dhe shënon fillimin e Starkbierfest. Në Paulaner am Nockherberg, ata festojnë përgjimin e Salvator birrës së tyre të fortë me një rosto muzikore politik.

Njerëzit fjalë për fjalë mbushur sallën e birrës me politikanët vendas dhe të bëjë shaka me ta nëpërmjet këngës dhe dramaturgji. Nëse ju dashuroj kontrolluar se çfarë Ngjarja është si, këtu është një clip YouTube nga viti i kaluar.

Nuremberg për Trenat Mynihut

Zurich për Trenat Mynihut

Mainz për Trenat Mynihut

Augsburg për Trenat Mynihut

 

Dëshironi të rezervoni një biletë treni për në Mynih? Pastaj kokë mbi të SaveATrain ku ju do të merrni biletën tuaj në minuta me No pafuqishëm, shtesë, dhe tarifat e fshehura!

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin një kredi me një lidhje për këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fnockherberg-starkbierfest-munich-beer-festival%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)