Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 14/05/2021)

Udhëtimi dhe zbulimi i vendeve të reja na jep krahë për të ëndërruar, guxoj, dhe mëso. Në një botë kaq të gjerë, është pothuajse e pamundur të shohësh gjithçka, as nuk është e mundur të përjetosh dhe shijosh çdo vend në Evropë. Me kaq shumë vende emocionuese, ju vetëm mund të ëndërroni t’i zbuloni të gjitha. Nëse jeni vërtet duke kërkuar të shijoni si një lokal dhe të hapur për shtigje të reja, atëherë kemi 7 të jashtëzakonshme në destinacionet e rrugës të rrahura për ju për të zbuluar.

Nga Franca në Zvicër, 7 njolla të natyrës së egër, liqene të qetë, dhe kështjellat e magjepsura po presin të bëhen pjesë e albumit tuaj fotografik të pushimeve më të paharrueshme në Evropë. Kështu që, paketoni dritën dhe përgatituni të mbani me vete vetëm kujtimet dhe tregimet, ndërsa filloni një aventurë të re, dhe ecni shtigjet më pak të udhëtuara.

 

1. Off Destinacionet e Rrugës së Rrahur: Occitanie, Franca

Kufizohet me Detin Mesdhe dhe me majat e Pirenejve, rajoni i Occitanies Jugore në Francë është mahnitëse. Shtëpia e qytetit fort-mesjetar, Toulouse e mrekullueshme, plazhet, dhe vera, ky rajon francez është një destinacion interesant dhe mahnitës nga destinacioni i rrugës së rrahur në Evropë për të vendosur lart në listën tuaj të kovave.

Occitanie është krejt ndryshe nga Riviera Franceze dhe Parisi, falë ritmit të saj më të ngadaltë dhe ëndërrimtar. kështu, ju mund të merrni kohën tuaj duke eksploruar vendin Cathar dhe kështjellat e tij, përfshirë Carcassonne mbresëlënëse. Nëse i doni aktivitetet në natyrë si shëtitje ose rafting, atëherë kanioni Gorges du Tarn dhe Parku Kombëtar Cevennes janë ideale. E Park kombetar është një rezervë e biosferës së UNESCO-s, dhe një nga dhjetë parqet kombëtare në Francë.

Ju mund ta bëni bazën tuaj në kryeqytetin e rajonit rozë dhe simpatik, Toulouse, ose qyteti simpatik i Albi. Të dy janë të mrekullueshëm për në rrugën e rrahur pushimet e qytetit në Francë dhe aventura më të gjata dhe Festë franceze. Ju mund të arrinit lehtësisht dhe me lehtësi Toulouse me udhëtim me tren nga Parisi dhe Barcelona në rreth 5 orë.

Lyon në Toulouse me Tren

Paris në Toulouse me Tren

Nice në Toulouse me Tren

Bordeaux në Toulouse me Tren

 

Occitanie, France Castle and its surroundings

 

2. Hallstatt, Austria

Fshati Hallstatt është një fshat me pamje të përsosur që ndodhet në Liqenin Hallstatt. Ne pranvere, bie, apo dimër, është një parajsë absolute në çdo stinë të vitit, duke ofruar mjaft aktivitete në natyrë për udhëtarët entuziastë të adrenalinës. Ose përkundrazi, nëse po ëndërroni të ftohni pranë liqenit me një gotë verë ose në një udhëtim me varkë rreth liqenit, Hallstatt është destinacioni ideal.

Kjo vend piktoresk e bëri atë në tonë 7 jashtë destinacioneve të shtegut të rrahur në listën e Evropës falë shpellave të fuqishme, liqeni kristal blu, dhe Lugina e Eternit me të pamje mahnitëse dhe shtigje. Për të mos përmendur, se akoma është zbuluar nga pjesa tjetër e botës.

Hallstatt është 3 orë larg nga Vjena me udhëtim me tren. prandaj, nëse doni një pushim të paharrueshëm në peizazhet pa frymë të Austrisë, dhe më e rëndësishmja larg turmave, atëherë Hallstatt është perfekti nga destinacioni i rrugës së rrahur.

Mynihu në Hallstatt me Tren

Innsbruck në Hallstatt me Tren

Passau në Hallstatt me Tren

Rosenheim në Hallstatt me Train

 

Man sitting next to Hallstatt, Austria lake

 

3. Off Destinacionet e Rrugës së Rrahur: Haarlem, Holanda

Më pak e njohur se fqinjët e saj Amsterdam dhe Roterdam, Haarlem është më i miri nga qyteti i rrugës së rrahur në Holandë. vetëm 18 minuta larg nga Amsterdam me tren, Bukuria e Haarlem do ju tërheq për së paku një fundjavë të gjatë.

Trashëgimia mesjetare e qytetit, shpirti i gjallë dhe mullinjtë e erës, krijoni një atmosferë të mahnitshme. Nëse dëshironi ta provoni Hollandën si një Hollandeze të vërtetë, pastaj ecni rrugët e saj të ngushta, deri në Grote Markt. Pastaj, ngjitni në një mulli me erë, Mulliri i Adriaanit, për pamje spektakolare të qytetit dhe lumit.

Një mënyrë tjetër e shkëlqyeshme për të kaluar pushimet tuaja në Haarlem është të vizitoni birraritë më të vjetra. Përsëri në 1620, atje 100 Breweries, dhe sot ende mund të shijoni disa nga recetat e vjetra. më mirë, pas një vizite në një nga muzetë e shumtë në qytet, dhe ka më shumë muze në Haarlem sesa në çdo qytet tjetër Hollandez.

Për të përfunduar, ky është qyteti nga pista e rrahur një perlë e fshehur në Evropë vendet me te dashura dhe plotësisht ia vlen të vizitohet!

Bremen në Amsterdam me Tren

Hannover për në Amsterdam me Tren

Bielefeld në Amsterdam me Tren

Hamburg në Amsterdam me Tren

 

Off the beaten path destinations in Haarlem The Netherlands

 

4. Liqeni Orta, Italia

Shumica e turistëve udhëtojnë për në Itali për të shijuar Kuzhina italiane dhe shijoni pak kënaqësinë e jetës, siç bëjnë vendasit. Megjithatë, ka më shumë në Itali sesa thithja e një një gotë vere me makarona të prodhuara fllad. Liqeni Orta në rrethinën e liqeneve është një vend mahnitës dhe romantik. Fshehur midis maleve, dhe u nda nga Liqeni i famshëm Maggiore nga Monte Mottarone, Liqeni Orta vlen për adhurimin tuaj të plotë, dhe koha për të provuar Italinë në rrugën e rrahur dhe ritmin e qetë të jetës.

Nga hiking, rides varkë, verë buzë liqenit, dhe noti, Liqeni Orta është një perlë e mrekullueshme italiane, që ende është zbuluar nga turistët.

Liqeni Orta është një udhëtim me tren dy orë nga Milano, dhe 5 orë nga Cyrihu përmes pamjeve skenike të Alpeve.

Xhenova në Milano me Train

Roma në Milano me tren

Bolonja në Milano me Train

Firence në Milano me Train

 

 

 

5. Off Destinacionet e Rrugës së Rrahur: Bohemi, Republika Çeke

Vetëm disa orë larg nga nxitimi dhe nxitimi i Pragës, pret një vend legjendash dhe peizazhesh piktoreske. Parku kombëtar i Zvicrës Bohemian, Parku Kombëtar vek Svycarsko, është në kufirin me Gjermaninë. Pravcicka Brana, një formim spektakolar shkëmbi, rrjedhat e ujit, dhe shumë shtigje shëtitje, janë një udhëtim i shkurtër me tren larg nga Decin, qyteti më i afërt.

Një rezervë tjetër e mrekullueshme në mahnitëse jashtë është Kladska Rezervat natyror. Ka një shteg të bukur për në liqen, dhe është veçanërisht mahnitëse në vjeshtë. por, nëse preferoni qytete të vogla dhe kate, atëherë do ta doni neo-gotikun Hluboka Chateau.

Nyrnberg në Pragë me Tren

Mynihu në Pragë me Tren

Berlini në Pragë me Tren

Vjena në Pragë me Tren

 

Sunset and Clouds over Bohemia, Czech Republic

 

6. Antwerp, Belgjika

Me biçikletë ose këmbë, Antwerp është emocionues dhe i gjallë. Qyteti i dytë më i madh në Belgjikë, Antwerp është mjaft i anashkaluar nga turistët. Megjithatë, është një destinacion i mahnitshëm jashtë rrugës së rrahur në Evropë për një argëtim largim fundjava.

Qyteti është i ndarë në 3 zonat: qytet i vjetër, jug, dhe porti, të cilat janë shtëpi për kultura të ndryshme dhe njerëz nga e gjithë bota. prandaj, është parajsë e kuzhinës, duke shërbyer gjithçka që dëshiron zemra juaj. Muzetë, Treg i madh, katedrale, stilistë të niveleve krijuese të niveleve të larta, janë vetëm një orë larg kryeqytetit, me tren.

Kështu që, nëse e pëlqeni diamantin tuaj nga qendra më e ngarkuar e tregtisë së diamantëve, dashuri çokollatë, dhe pazar, kjo nga destinacioni i pista e rrahur është një domosdoshmëri.

Brukseli në Antwerp me Tren

Amsterdam në Antwerp me Tren

Lille në Antwerp me Tren

Paris në Antwerp me Tren

 

Off the beaten path destinations in Europe

 

7. Off Destinacionet e Rrugës së Rrahur: jonxhë, Zvicra

Vendosja perfekte për një largim romantik në Zvicër, Luzerni është i mrekullueshëm. Duke ecur përgjatë liqenit, duke parë Malin Pilatus dhe Mount Titlis majat me dëborë reflektojnë në ujë, pa turistë përreth, një ëndërr zvicerane.

Baza e bukur Lucerne e shkëlqyeshme për udhëtime ditore deri në Alpe, dhe ende është zbuluar nga udhëtarët. Kështu që ju do të merrni një shans të paçmuar për ta shijuar atë dhe eksploruar Zvicrën në rrugën e rrahur. Ecni shtegun e Dragoit dhe provoni forcën tuaj në parkun e litarit, që është edhe aktivitete e shkëlqyera në natyrë rreth Lucernit.

E vendosur në rrëzë të Alpeve në kufirin Zvicër-Gjermani, Lucerne është e paharrueshme nga destinacioni i rrugës së rrahur në Evropë. Lucerne është një perlë e fshehur në Zvicrën qendrore dhe është jna përdor një orë me tren nga aeroporti Zviceran.

Cyrih në Lucern me Tren

Berni në Luzern me Tren

Gjenevë deri në Luzern me Tren

Konstanz në Lucern me Tren

 

Woamn next to Lucerne Switzerland

 

Për të përfunduar, Evropa është përplot çudira, legjendat, sekretet, dhe natyra e paprekur nga turistet. Nëse dëshironi një përvojë të jashtëzakonshme dhe ndjenjën e vendeve më të mëdha në Evropë. Megjithatë, nëse dëshiron të ecësh, siç bëjnë vendasit, atëherë ju jeni për një kohë spektakolare në ndonjë prej destinacioneve të përmendura më lart.

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të gjeni biletat më të lira të trenit për cilindo nga destinacionet speciale në listën tonë.

 

 

A doni të futni postimin tonë në blog "7 Off Destination Beaten Rath in Europe" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/off-beaten-path-destination-europe/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)