Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 11/06/2021)

Kur keni në plan një udhëtim në Evropë, ju jeni ballafaquar me kaq shumë opsione! vendet Endless dhe përvojat, që ju të mund të udhëtojnë për vite dhe ende ndjehen si ju keni humbur diçka thelbësore. Kjo mund të çojë në bërjen e gabimet e udhëtimit e mbi-kryerjes, dhe të humbur në detajet më të vogla që e bëjnë udhëtimit dhe të udhëtimit tren në mënyrë magjike. Ne jemi këtu për të ju tregojnë se çfarë nuk duhet të bëjnë dhe se si për të planifikuar një udhëtim në Evropë, nga fillimi në fund!

 

majë 1: Ngushtuar atë

Para se ju mund të përjetojnë tapas autentike spanjisht, shesheve në Romë, ose tarracat në çati në Pragë, një bit e rëndësishme e admin kërkohet! Ta themi thjesht, aq më të përgatitur jeni kur ju planifikoni një udhëtim në Evropë, aq më të mëdha shanset tuaja për argëtim dhe një udhëtim pa stres që jeton deri në pritjet tuaja.

Kështu që këtu është një këshillë Save A Train: zgjidhni një pesë të lartë, must-dos për këtë aventurë evropiane! Ndoshta kjo’s pijshëm në HofbrauhausMynihu, ose duke marrë një turne kanalit në Amsterdami, ose shqyrtuar David-nga shumë kënde – në Firence. Çfarëdo qoftë ajo është, shënojë ato poshtë dhe të planifikojnë udhëtimin tuaj rreth tyre. Preferueshme nga trenat.

Milani për Trenat Florence

London për Trenat Paris

Biletat e Trenit në Pragë në Berlin

Biletat e Frankfurtit në Mynih

 

prague rooftop, pick your own rooftop when you plan a trip to europe

 

majë 2: Mos të shmangur klishetë.

Tani që ne kemi vendosur se ju keni nevojë për të planifikuar një udhëtim në Evropë, tjetër është zgjedhur destinacionet tuaj të lartë. Në frymën e Yolo, ju mund të dëshironi të shkoni jashtë udhë rrahur dhe të kërkoni për gems fshehur brenda qyteteve. Por Hipster në ju që dëshiron të shkojë kundër destinacionet kryesore, mund të dëshironi të marrë një vend. Në një autobus turistik. Ka një arsye pse vende si Koloseu, Kulla Eifel, dhe Ura e Karlit janë të gjithë jashtëzakonisht popullor me turistë: ata janë të tmerrshëm! Mos mendoni se duhet të merrni jashtë shtegut të rrahur vetëm për hir të saj. Nëse i madh tërheqjet apel për ju, pastaj shkoni dhe të shohin ato.

Në të njëjtën mënyrë, nuk e trajtojnë udhëzues si ungjillit. Kjo mund të thonë se Louvre është një vlerë absolute duhet-të bëni në një udhëtim në Paris, por ndoshta ju do të keni një kërkim të mirë ditor për Blek le Rat copa në mure rrugicë. Fleksibiliteti, kur ju e udhëtimit, është çelësi, gjithmonë!

London për Trenat Frankfurt

Bruksel për Trenat Londër

Bileta në Londër në Këln Train

Bileta në Londër në Bruksel

 

majë 3: datat e udhëtimit janë të rëndësishme kur ju planifikoni një udhëtim në Evropë

Travel në sezonet off. muaj të njohura janë korrik, gusht, dhe shtator. Ata janë të zënë insanely, për të mos përmendur të shtrenjta! Nëse keni në plan një udhëtim në Evropë në verë, ju do të jetë për ndarjen çdo përvojë të vetme me miliona e miliona miqtë tuaj më të ngushtë. Akomodimi do të jetë i rezervuar jashtë, ose të shtrenjta dhe Trenat do të jetë shumë më i plotë, duke parë se ato janë mënyra më e mirë për të udhëtuar!

Amsterdam për Trenat Londër

Rotterdam për Trenat Londër

Paris për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

check the calendar when you plan a trip to Europe

 

majë 4: Mblidhni dokumentet tuaja të udhëtimit si pjesë e planit të një udhëtimi për në Evropë

Nëse ju nuk keni një pasaportë, atëherë ju më të mirë të merrni plasaritje! Ajo do të marrë të paktën katër deri në gjashtë javë nga koha e aplikimit për ju për të marrë një të tillë. (Varësisht se çfarë vendi jetoni në sigurisht) Shërbimet e përshpejtuar mund të përshpejtojë procesin, por kjo do t'ju kushtojë. Është e mirë për të kujdeset për këtë edhe më parë para se të udhëtimit tuaj. Tashmë kanë një pasaportë? Kontrolloni datën e skadimit! Disa vende mund të mohoj kurrsesi hyrjen në qoftë se ajo skadon brenda 6 muaj, kur të mbërrini. EEK!

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

 

majë 5: Marrja me qira një makinë.

dëshirojnë të merr nje makine me qera kur ju planifikoni një udhëtim në Evropë? Të jetë i sigurt që të ketë një patentë shoferi të vlefshme. Disa kompani të makinave me qira gjithashtu kërkojnë udhëtarët që të kenë leje një shofer ndërkombëtare përveç patentë shoferit të tyre nga vendi i tyre i origjinës.

Biletat e Strasburgut në Paris Train

Paris për Trenat Marsejë

Roma për Trenat Milanit

Gjenevë për Trenat Cyrih

 

majë 6: mos mbi-paketë itinerarin tuaj me shumë destinacione.

Siç u përmend më parë, është e lehtë të mbivlerësosh dhe të përpiqesh të shtrydhësh shumë. Kjo është krejtësisht e kuptueshme. Leja juaj e çmuar duhet të shfrytëzohen mirë, kështu që është e lehtë për të provoni mbi-paketë itineraret tuaja kur planifikon një udhëtim në Evropë. Megjithatë, kjo mund të jetë i kushtueshëm (për të mos përmendur rraskapitëse), si mbi-paketim udhëtime me shumë destinacione në shumë pak ditë të çon në më shumë kohë në rrugë, dhe më tepër gaz ose bileta treni. Në raste ekstreme, ajo mund të sabotuar një udhëtim, duke e kthyer atë në një turbullirë e hotelit check-ins dhe check-opozitë (me paketim të vazhdueshme dhe Unpacking), duke shikuar një garë nuk të vizituara peizazhit kaluara dritaret e trenit. Nëse është e mundur, ngadalësuar. ju do të ruajtur në transportin dhe për të fituar më shumë kohë për të eksploruar destinacionet tuaj.

Biletat e Brukselit në Roterdam

Biletat e Antwerp në Roterdam

Biletat e Berlinit në Roterdam Train

Biletat e Parisit në Roterdam Treni

 

 

majë 7: Kembim parash

Udhëtarët e humbni një shumë të holla blerjes euro nga banka e tyre (ose më keq akoma, nga një këmbimit valutor counter) para se të vijnë në Evropë. Kjo rezulton në tarifat e rënda! kështu që nuk e lënë pas dore këtë temë, kur ju planifikoni një udhëtim në Evropë.

Këshilla jonë është në krye menjëherë në një ATM kur të mbërrini në Europë dhe të tërhequr të holla duke përdorur kartën tuaj të ATM. Është e thjeshtë, dhe kursi i këmbimit që ju të merrni për të transaksionit është pothuajse me siguri më e mirë se çdo rast ne kemi marrë edhe nga bankat në shtëpi. Telefononi bankën tuaj para se të largoheni për të pyetur në lidhje me tarifat ndërkombëtare të transaksionit ATM, si dhe informuar ata se ju do të jetë duke përdorur kartën tuaj jashtë vendit. Nëse ju nuk tregoni atyre, mund t’i lajmërojë ata të mendojnë se është një mashtrim, dhe do të bllokojë kartën tuaj. Gjithashtu, pyesni nëse banka juaj ka vende ndërkombëtare apo partneritete me lokal bankat në Evropë.

Biletat e Frankfurtit në Këln të Trenit

Biletat e Brukselit në Këln Train

Biletat e Trenit në Këln

Biletat e Stuttgartit deri në Këln

 

majë 8: Çfarë ju humbni në swings, ju fitoni në rrethrrotullime

Mos sakrifikojë vendndodhjen tuaj për kursimet e vogla të hoteleve. ne të rekomandojë duke i dhënë përparësi të Airbnb tuaj ose hotel me vendin më qendror, kur ju planifikoni një udhëtim në Evropë. udhëtarët e buxhetit, veçanërisht, kanë një tendencë për të zgjedhur një hotel në një vend i gjerë që është 5 € lirë se një që është më qendrore. ju do të të kursyer kohë dhe para për transportin (veçanërisht nëse ju era deri duke marrë taksi).

Mynih për Trenat Bazelit

Biletat e Cyrihut në Bazel të Trenit

Biletat e Bernës në Bazel të Trenit

Biletat e Gjenevës në Bazel të Trenit

 

airbnb vs hotel and how to plan a trip to europe

 

majë 9: Mos harroni të telefononi kompaninë tuaj të telefonit përpara se të planifikoni një udhëtim në Evropë

Telefononi kompaninë tuaj sapo ju të plotë për të planifikuar një udhëtim në Evropë dhe për të marrë një plan If keni planifikuar të përdorni telefonin tuaj, dhe atëherë sigurohuni që ju të ngritur telefonin tuaj për të shmangur akuza të dhënave aksidentale (në letër: çaktivizojë të dhënat celulare dhe të kufizojë numrin e aplikacioneve që mund të përdorë të dhënat celulare). Dhe, si një plan, rrinë të lirë rrjetet Wi-Fi për të shkarkimit dhe të dërguar postë elektronike, duke kontrolluar Web-in, dhe duke përdorur Apps. Evropa ka shumë pikat e nxehta WiFi, kështu që ju nuk do të jetë jashtë kontakt për kohë të gjatë. alternativ, blej një kartë SIM për telefonin tuaj, kur ju të merrni në Evropë.

Biletat e Rimini në Milano

Biletat e Romës në Firencë Train

Biletat e Torinos në Milano

Biletat e Trenit në Venecia në Milano

 

majë 10: Ka një app për këtë

Eightydays është një app i tmerrshëm udhëtimit që mund të ju ndihmojë të planifikoni një udhëtim në Evropë duke i dhënë udhëtarëve një vështrim të lehtë në opsionet në dispozicion kur udhëtojnë nëpër Evropë.

Përdoruesit të fillojnë nga picking një qytet të fillojë dhe të përfundojë në (për tani, është e nevojshme për të filluar dhe do të përfundojë udhëtimin në të njëjtin vend). Pastaj zgjidhni datën e nisjes, sa kohë udhëtim do të jetë dhe sa destinacionet te perfshish. Përdoruesit gjithashtu mund të zgjidhni nëse dëshironi të shikoni në qytete në Evropë, Bashkimi Evropian, ose thjesht Zona Shengen. Aplikacioni pastaj do të krijojë një itinerar, të plotë me normat e Airbnb në çdo qytet, për ata që me një buxhet.

Është e mundur për të vazhduar mundësitë shuffling derisa app pengohet mbi një itinerar që duket e mirë. Dhe mos u shqetësoni për të udhëtimit të papërshtatshëm: Site thotë ajo në mënyrë specifike barërat e këqija nga aeroportet largët dhe nisje herët në mëngjes që mund të thahet udhëtarët në rrugë.

Edhe pse kjo nuk është e (ende) një sistem i përsosur për prenotim një të tërë Udhëtimi Evropian, Eightydays mund të ndihmojë të japë udhëtarëve një ide më të mirë të pikave të çmimeve për udhëtime të ndryshme, ndërsa potencialisht futjen e tyre në destinacionet e ata nuk mund të kenë më parë konsiderohet.

Udhëtarët mund të përdorin Faqja e internetit Eightydays ose nisur rishtazi app iOS të planifikojnë udhëtimet e tyre evropiane.

Koha e trenit në Lyon në Londër

Amsterdam në Antwerp Koha e Trenit

Brukseli në Frankfurt Koha e Trenit

Biletat e Brukselit në Mainz të Trenit

 

Sigurisht, mënyra më e mirë për të udhëtuar është gjithmonë me tren! Ruaj një tren është mënyra më e mirë për të blerë biletat tuaja. Nëse ju jeni gati për të rezervoni biletat tuaja treni kliko mbi link https://www.saveatrain.com për të marrë ulje e madhe.

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japë një kredi me një lidhje për këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fplan-trip-europe%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)