Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 06/08/2021)

Në qoftë se kjo është një ritëm të ngadalshëm të jetës ju jeni duke kërkuar për, atëherë ju jeni në vendin e duhur. Foto; Fushat e livando, luledielli, dhe ullinj… Një drekë e diele nën hijen e rrapave në një shesh fshati, a creme kafe në një kafe trotuar shoqëruar me një shëtitje nëpër një pyll i lisi dhe gështenjë pemë si një tretjes. Kjo është Provence – çfarë për të parë dhe se si për të arritur atje.

Ky është një rajon i kontrasteve të mëdha dhe lidhjeve. Provence fsheh kompleksitetin e saj nën një vello e kënaqësive të thjeshta. Ajo është shtëpi për ngjyrat e kuqe të maleve Esterel, shijen e tapenade, aroma e rozmarinë, kadencën e theksit provansal, dhe erë e ftohtë veriu, era që fryn poshtë nga Alpet. Si i tillë, aktivitetet janë si më e madhe, shumë! Le të ju ndihmojë!

 

Fields of lavender

 

Provence - çfarë për të parë: art

Nga 1 mars, 2019 në 5 janar, 2020, Carrieres de Lumieres, ish-gurore guri kthyer muze immersive artit në Les Baux-de-Provence, pret një ekspozitë kushtuar kryeveprat Vincent van Gogh.

Marrëdhënia van Gogh me Provence ishte një i afërt. Piktori kaloi dy vitet e fundit të jetës së tij në këtë rajon francez, njomje në dritën e mrekullueshme dhe pamje. Ai u zhvendos nga Parisi në Arles në 1888, si ai besonte se “e ardhmja e tërë e artit të ri mund të gjenden në Midi” dhe u pranua në azil në Saint-Remy-de-Provence kur shëndeti i tij nuk pranoi. Të dyja këto vende frymëzuar disa nga pikturat e tij më të famshme dhe të konsoliduar stilin e tij unik. Për shkak të popullaritetit të ekspozitës, ne ju rekomandojmë që në librin e parë mbi të Carrieres de faqen Lumières.

Dijon për Trenat Provence

Paris për Trenat Provence

Lyon për Trenat Provence

Marseilles për Trenat Provence

 

Provence - çfarë për të parë: Ikona moderne Marseilles

The icon of modern Marseille, Provence, France

 

Ky muze mahnitëse eksploron histori, kulturës, dhe civilizimi i rajonit të Mesdheut përmes ekspozitave antropologjike, rradhës art ekspozitat, dhe filmi. Koleksioni ulet në një bold, Ndërtesa bashkëkohore projektuar nga algjerian i lindur, Marseja edukoi arkitektin Rudy Ricciotti dhe Roland Carta. Ajo është e lidhur me urën e këmbësorëve marramendje-inducing në shekullin e 13- Fort St. John, nga të cilat ka views jashtëzakonshëm i Vieux Port dhe detit përreth.

Lyon për Trenat Tuluzës

Paris për Trenat Tuluzës

Nice to Trenat Tuluzës

Bordeaux për Trenat Tuluzës

 

Provence - çfarë për të parë: kastelane

Castellane, Provence

 

Kjo eshte nje simpatik qytet në buzë të Verdon Gorge. kastelane, Provence është një qytet i bukur pak në brigjet e lumit Verdon është një vend ndalimi mbi Napoleon Road (Rruga e Napoleonit) rrethuar me bukur, male të egra. Dominuar nga shkëmbi i famshëm në të cilën Notre-Dame du Roc qëndron Chapel, qyteti provansal vjetër është një labirint i korsi piktoreske të ngushta, gjurmët fortifikuara si Tour Pentagonale (Kulla pesë-njëanshëm) dhe Clock Gate (ora portë), dhe Vendi i bukur Marcel Sauvaire katror - zemra e veprimit të Castellane.

34 rue Nationale

34 Rue Nationale është një shtëpi ku Napoleoni u ndal për drekë në 3 marsh 1815 në kthimin e tij nga ishulli i Elbës. Hapur për publikun, ajo është sot Verdon Mesme Muzeu i Arteve popullore dhe traditat.

Notre-Dame du Roc kishëz

Në këmbë tifozët nuk duhet të humbasë pas footpath që të çon deri në Notre-Dame du Roc kishëz nga prapa kisha në rreth 30 minuta. Pamje nga maja mbi përreth fshat është mahnitëse!

Montpellier për Trenat Marsejë

Nice to Trenat Marsejë

Paris për Trenat Marsejë

Toulouse të Marseilles Tren

 

Provence - çfarë për të parë: të Papët’ Pallati i Avignon

Popes' Palace of Avignon, Provence, France

 

Të listuara si një Trashëgimisë Botërore Site nga UNESCO, pallati është një nga 10 Monumentet më të vizituara në Francë. Ajo merr 650,000 vizitorë në vit. Një simbol i vërtetë i influenca i krishterimit perëndimor në shekullin e 14. Kjo kryevepër 15,000km i një monumenti është më e madhe kalaja mesjetare dhe pallati më i madh Gothic e Evropës.

Benedikti XII, Kush e ndërtoi Pallati i vjetër në lindje dhe në veri. Dhe pasardhësi i tij Klementi VI ndërtoi Pallatin e Ri në jug dhe perëndim. Kulla shtëpitë 11 tregimet e Arkivave Departamenteve. Lartësia e saj e 52 metra ju bën të trullosur. Shikoni në atë nga tarracë e Utopia MANUTENTION kinema, dhe ju do të shihni se çfarë do të thotë!

Pallati organizon ngjarjet kulturore, temë turne, ekspozitat, dhe koncerte gjatë gjithë vitit. Ajo gjithashtu shtëpi brenda mureve të saj, Musee de l'Oeuvre. verë, Një ekspozitë arti e madhe merr Chapel Madhe ndërsa Oborri Main bëhet një teatër në ajër të hapur me tregon nga Avignon, Provence Teatër Festival krijuar nga Jean Vilar në 1947.

Lyon në Avignon mimet e Trenit

Paris për Trenat Avignon

Nice to Trenat Avignon

Marseilles për Trenat Avignon

 

Provence - çfarë për të parë: Avignon, portokall, Chateauneuf Papa

Avignon, Orange, Chateauneuf-du-Pape trip

 

thellë pikiatë në Francë rurale dhe të zbuloni trashëgimisë romake në mesin e vreshtat kodrina. Marvel në Triumfuese Harku dhe amfiteatri romak. Udhëtoni jashtë përmes vreshta pjellore i Chateauneuf-du-Pape, Provence, dhe mostra verëra lokale gjatë një seance provë. Admirojnë Trashëgimisë Botërore të UNESKO-listuara Pont du Gard - një ujësjellësit Romake. Vizitoni qytetin mesjetar të Les Baux de Provence. U ulën të lartë në male Alpinet, dhe të zbuloni fshatrat provansal e Gordes dhe Roussillon.

 

 

Si të Merrni Ka?

Me tren, sigurisht! Hekurudhor udhëtimit të Provence është dhënë nga trenat Mainline, duke përfshirë me shpejtësi të lartë TGV, në jug nga Parisi, nëpërmjet Lyon, Avignon, Aix en Provence, dhe Marseilles, pastaj përgjatë bregdetit të Mesdheut (jo me shpejtësi të lartë) te i mirë, Franca. Biletat tuaja mund t’i merrni brenda disa minutave nga Ruaj një tren

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fprovence-see-get-there%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)