Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 27/05/2022)

Tokat e gjera të Evropës janë origjina e shumë legjendave dhe përrallave, peisazhet mahnitëse, dhe fshatrat që mbajnë sekretet antike. Pranë qyteteve qendrore kozmopolite ose të zhveshur pas maleve gëlqerore, numri i fshatrave piktoresk dhe tërheqës në Evropë është i pafund. Ende, atje jane 10 fshatrat skenik në Evropë bukuria dhe magjia e të cilëve i tejkalojnë të tjerët.

 

1. Shiko, Zvicra

Fshati më i bukur në Zvicër, Guarda është një fshat i vogël, të vendosura në mes të livadheve jeshile. Mbi pjesën e poshtme të luginës Engadin, ose siç e quajnë vendasit, Engiadina rregullon pikëpamjet epike të Zvicrës. Isshtë ndërtuar në një tarracë dielli, 300 metra mbi luginë, duke ruajtur të gjithë vijnë dhe vijnë, si dhe traditat antike si ndjekja e dimrit larg.

Shtëpitë e bardha janë zbukuruar me piktura tradicionale dhe mbishkrime antike të quajtura sgraffiti. Rome, gjuha lokale, ka mbijetuar dhe flitet edhe sot.

Bazel në Chur me Tren

Berni në Chur me Tren

Torino në Tirano me Tren

Bergamo në Tirano me Tren

 

Guarda, Switzerland Scenic Village

 

2. Fshatrat skenik në Evropë: Cochem, Gjermania

Fshati që fle në brigjet e lumit Moselle. Shtëpi me gjysmë-presion dhe vilë piktoreske përgjatë korsive të ngushta. E bukur në vjeshtë, kur livadhet e gjelbërta dhe pemët veshin veshjet e tyre të arta, duke shtuar sharmin dhe vendosjen skenike të Cochem të bukur.

Rrethuar nga vreshta dhe kodra, Fshati Cochem është kartolinë-perfekt. Mënyra më e mirë për të provuar fshatin dhe për të kapur të gjitha pamjet skenike të fshatit është me biçikletë.

Frankfurt në Cochem me Train

Bon në Cochem me Tren

Këln në Cochem me Train

Stuttgart në Cochem me Train

 

Scenic Villages in Germany Europe

 

3. Dinant, Belgjika

Midis shkëmbinjve të pjerrët, në brigjet e lumit Meuse, ulet fshati i bukur i Dinant në rajonin e Wallonia. Moti i mjegullt, dimër, ose sustë, ky fshat i vogël duket absolutisht i mahnitshëm në çdo mot dhe kohë të ditës. Pamjet madhështore janë edhe më të dashura nga kala-shkëmbi i lartë.

Kupola e Collegiale Notre-Dame De Dinant është një tipar i spikatur në sfondin e maleve të zezë gëlqeror. Shtëpi shumëngjyrëshe dhe varkat në pjesën e përparme, plotësoni pamjet spektakolare.

Nëse keni kohë shtesë, vizitoni Kalanë e Crevecoeur aty pranë, Kopshtet e Annevoie, dhe Chateau de Veves për pamje më shumë në kartolina.

Brukseli në Dinant me Tren

Antwerp në Dinant me Tren

Genti për Dinant me Tren

Liege to Dinant me Tren

 

Dinant, Belgium Scenic Village

 

4. Fshatrat skenik në Evropë: Norcia, Italia

Pas mureve mbrojtës, mes kodrave të gjelbërta, në Umbria Lindore, ju do të zbuloni fshatin piktoresk Norcia. Ky fshat i vogël mesjetar është piktoresk dhe duket absolutisht mahnitës në kohën e pranverës kur rrethina lulëzon me tone shumëngjyrësh.

kishat, Pallatet italiane, shtoni pikëpamjet magjepsëse të Norçisë. Gjithashtu, lumi Nera është një vend tjetër për tu eksploruar dhe shijoni pamje të lë pa frymë të rajonit të bukur Umbria në Itali. Rrugës sigurohuni që të shikoni për tartufat e famshëm, dhe shijoni kuzhinën lokale të spageteve ose frittata me tartufa. Shtë thjesht hyjnore!

Milano në Romë me Tren

Firence në Romë me Tren

Pisa në Romë me Tren

Napoli në Romë me Tren

 

Kissing couple in Norcia, Italy

 

5. Smooth, Holanda

Nëse jeni duke udhëtuar në Holland për të tërhequr fushat epike të tulipanëve, pastaj vizitoni Lisse skenik. Ky fshat i lezetshëm është i vetëm 45 minuta larg Amsterdamit.

Lisse është ndoshta një nga fshatrat më të vegjël në Hollandë, por është shtëpi për të 7 milion llamba lulesh të mbjella çdo vit në Kopshtet Keukenhof. Nga fundi i marsit deri në mes të majit, këto llamba lulëzojnë në tulipanë të bukur dhe shumëngjyrësh. kështu, Liss është padyshim më e dashura në pranverë dhe ju jeni për disa të shtëna dhe pamje të paharrueshme.

Bremen në Amsterdam me Tren

Hannover për në Amsterdam me Tren

Bielefeld në Amsterdam me Tren

Hamburg në Amsterdam me Tren

 

 

6. Fshatrat skenik në Evropë: St. Gilgen, Austria

Të gjithë e njohin Hallstattin magjik, por Austria është shtëpi e shumë fshatrave dhe qyteteve të bukura. Një nga fshatrat më skenik në Evropë është vendosur në Austri. St. Fshati Gilgen dikur ishte shtëpi për familjen Mozart, dhe fshati ulet në brigjet e Liqenit Wolfgang.

Ju mund të eksploroni fshatin në këmbë ose nga biçikleta, ose me teleferik. Nëse nuk keni frikë nga lartësitë, atëherë pamjet që hapen nga teleferiku do të heqin frymën nga ju. Pamjet skenike të fshatit kanë qenë përfundimisht një frymëzim nga artistët vjenezë.

Mynihu në Salzburg me Tren

Vjena në Salzburg me Tren

Graz në Salzburg me Tren

Linz në Salzburg me Tren

 

St. Gilgen, Austria Gorgeous Scenic Village in Europe

 

7. St. geniuses, Franca

Shtëpi e Delikatesave Franceze Foie Gras dhe tartufa, fshati i vogël i Shën. Gjeniu është 2 orë nga Bordeaux. Kjo garanton vreshta të bukur përreth, ku mund të shijonit një gotë verë të shkëlqyeshme ndërsa admironi fshatin skenik dhe fshat.

St. Fshati Genies përmban tonën 10 fshatrat skenik në Evropë falë shtëpive të pjerrëta prej guri. veç, kisha e shekullit të 12-të dhe kalaja e shekullit të 13-të janë mu në qendër të fshatit. Një rrugë dredha-dredha do të përshkojë fshatin dhe shtëpitë e tij prej guri me ngjyrë të zezë deri në pikat më mbresëlënëse dhe vendet.

St. Genies përshkruan atmosferën përrallore që Franca është e bekuar me të. Ju mund të shijoni peizazhin një udhëtim me tren në të gjithë Francën.

Nantes në Bordo me Tren

Paris në Bordo me Tren

Lyon në Bordo me Tren

Marseja në Bordeaux me Tren

 

Scenic Villages in Europe and St. Genies

 

8. Fshatrat skenik në Evropë: Bibury, Angli

Vilat prej guri me çati të pjerrëta me livadhe jeshile përreth është ajo që e bën Biburin një nga fshatrat më piktoresk në Evropë. Sigurohuni që të ecni poshtë Arlington Row, korsia më simpatike dhe parakohjet e bukura.

Shëtitja do t'ju kthejë drejtpërdrejt në jetën e shekullit të 17-të në Bibury. Fshati më i bukur në Angli ulet në brigjet e River Coln. Kjo dikur ishte vendi më i mirë për të varur leshin nga vilat e endjeve. Tokat e Bibël janë të përsosura për një piknik pasdite ose shëtitje herët në mëngjes përpara se turmat e turistëve të ndërpresin atmosferën e tyre të qetë dhe të përgjumur.

Amsterdam në Londër me Train

Paris në Londër me Train

Berlini në Londër me Tren

Brukseli në Londër me Train

 

Bibury, England houses

 

9. Lindau Në Gjermani

Fshati Lindau ndodhet në kufirin e Austrisë me Gjermaninë, në Gjermaninë bavareze. Shtë një nga rajonet më të bukura për një pushimet e vjeshtës në Evropë. Në brigjet e Liqenit të Konstancës, i njohur edhe si Bodensee, ky fshat është në të vërtetë një gadishull, me një urë që lidh kontinentin dhe ishullin.

Disa nga pamjet piktoreske në fshat janë rruga Maximilianstrasse, shekulli i 13-të far i vjetër, dhe natyrisht Qyteti i Vjetër, Altstadt.

Lindau është një perlë e fshehur në Gjermani dhe një fshat që ia vlen të vizitojë plotësisht udhëtimin tënd të rradhës. Ka trena Eurocity nga Mynihu, Cyrihut, dhe Stuttgart.

Berlini në Lindau me Tren

Mynih në Lindau me Tren

Stuttgart në Lindau me Train

Cyrih në Lindau me Tren

 

Lindau In Germany Lake view

 

10. Fshatrat skenik në Evropë: Krumlov çek, Republika Çeke

UNESCO e Trashëgimisë Botërore, Fshati Cesky Krumlov në Bohemia është një miks i Rilindjes, gotik, dhe arkitektura barok. Ndërpritet nga lumi Vltava, Cesky Krumlov është një nga lumenjtë më të bukur në Evropë. Imazhi i shtëpive në brigjet me natyrën e bukur në sfond është padyshim një nga pamjet më të mrekullueshme në Evropë. Kjo është arsyeja që Cesky Krumlov është në vendin tonë 10 fshatrat skenik në listën e Evropës.

Rekomandohet shumë të ngjiteni në kështjellën Cesky Krumlov për një panoramë të paharrueshme të Cesky Krumlov, lumi Vltava, dhe natyrë madhështore përreth rajonit të Bohemisë.

Nyrnberg në Pragë me Tren

Mynihu në Pragë me Tren

Berlini në Pragë me Tren

Vjena në Pragë me Tren

 

Scenic Villages in Europe

 

Fshatrat skenik në Evropë

Disa nga fshatrat më piktoresk në Evropë janë fshehur larg masave të turistëve në malet e mëdha. Këto gurë të çmuar mund të duken jashtë mundësive, por me teknologjinë e sotme, ata janë më afër se kurrë. Ju mund të çdo fshat nga Transporti publik, në një udhëtim të shkurtër treni nëpër Evropë. Në vetëm disa orë mund të endeshit përreth, duke admiruar dhe qepur fotografi të këtyre kulturave dhe pamjeve të fshehura.

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të gjeni biletat më të lira të trenit në ndonjë prej këtyre fshatrave skenik në Evropë.

 

 

Po ju dëshironi të ngulitni postimin tonë në blog "10 Fshatrat skenik në Evropë”Në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/scenic-villages-europe/?lang=sq </s>avkanî– (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)