Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 07/08/2021)

Liqene nëntokësore, ujëvarat e fshehura, jashtë rrugës së rrahur qytete çuditëse, dhe pamje të bukur, bota është plot me vende sekrete të mahnitshme. Këto lartë 10 Vendet e fshehta në Botë janë të gjitha të arritshme për udhëtarët, por shpesh humbasin. Kështu që, përgatituni për një udhëtim që të fryn mendjen në vendet më të fshehura dhe më të lë pa frymë në botë.

 

1. Vendi Top Sekret në Gjermani: Berchtesgarden

250 km shtigje shëtitjeje, ujë i lirshëm i liqenit bruz, dhe majat e mrekullueshme, Berchtesgarden Park kombetar është një nga destinacionet më sekrete në Gjermani.

Ky park kombëtar është afër kufirit të Gjermanisë me Austrinë dhe është shtëpia e peizazheve më të bukura në Bavari. Ndërsa shumica e turistëve udhëtojnë për në Pyll i zi, Alpet zvicerane, ose qendra e Evropës, ky park kombëtar i mahnitshëm neglizhohet. Kështu që, ju mund të jeni një nga shumë pak udhëtarët, për të bërë një piknik nga Liqeni Konigssee, përpiquni të arrini në Watzmann - në 2,713 metra për pamje të lë pa frymë të luginave, dhe natyra e egër e paprekur.

Salzburg në Berchtesgaden Me Një Tren

Mynihu në Berchtesgaden me një tren

Linz në Berchtesgaden Me Një Tren

Innsbruck në Berchtesgaden Me Një Tren

 

A lake in Berchtesgaden

 

2. Vendi më i fshehtë në Itali: Manastiri i Santa Maria Dell Isola në Tropea

Shumica e turistëve që bëjnë banja dielli në plazhet e arta të Tropea nuk e dinë këtë vend të fshehtë. Megjithatë, mu mbi kokat e tyre, ulur në majë të një kodre shkëmbore, rrethuar nga deti Tirren, është Shenjtërorja e Santa Maria dell Isola.

Nuk është e qartë nëse manastiri është ndërtuar nga Benediktinët apo Bazilianët diku në Mesjetë. Kështu që, ju mund të zbuloni historinë dhe bukurinë prapa fasadës së rinovuar të manastirit. Padyshim, një manastir që mbijetoi 2 tërmetet, me siguri mban disa nga sekretet më të mira dhe interesante të Kalabrisë.

Vibo Marina në Tropea me një tren

Catanzaro në Tropea me një tren

Cosenza në Tropea Me Një Tren

Lamezia Terme në Tropea me një tren

Secret Place In Italy: The Monastery of Santa Maria Dell Isola

 

3. Vendi më sekret në Zvicër: Ujëvara Trummelbach

Në luginën e 72 ujëvarat, do të mendonit se nuk ka të pazbuluar ujëvarë në Zvicër, por ka. Një nga vendet më sekrete në Evropë është Ujëvara e Trummelbach. Ky varg i 10 ujëvarat me akullnajë në Zvicër, ushqehet me shkrirjen e ujit nga Eiger dhe Jungfrau.

prandaj, kur vizitoni dhe shëtisni nëpër mal, duke admiruar këto ujëvara të fshehta, të jesh i veshur me rroba që do të të mbrojnë nga pikimi i ujëvarës së ngrirë.

Luzern në Lauterbrunnen me një tren

Geneve në Lauterbrunnen Me Një Tren

Lucerna në Interlaken Me Një Tren

Cyrihu në Interlaken me një tren

 

The Secret Trummelbach Falls

 

4. Seegrotte Në Hinterbruhl, Austria

A Udhëtim me anije tek liqeni më i madh nëntokësor në Austri është një përvojë e paharrueshme. Kjo pamje e madhe Grotte në qytetin Hinterbruhl, është një sistem shpellash, fillimisht i bërë nga njeriu për qëllime minerare, në Luftën e Dytë Botërore.

Megjithatë, liqeni i nëntokës ishte braktisur në atë kohë. Sot, Seegrotte në Hinterbruhl, shndërrohet në një nga më të lartat 10 vende sekrete për t’u vizituar në botë.

Salzburg në Vjenë Me Një Tren

Mynih për në Vjenë me një tren

Graz për në Vjenë me një tren

Praga për në Vjenë me një tren

 

A Secret underground lake in Hinterbruhl Austria

 

5. Vendi Top Sekret në Kinë: Mali Sanqing

3 majat e lë pa frymë në re, Mali Sanqing është një nga më të shenjtët në kulturën kineze. Pamja e malit Sanqing nuk është vetëm një nga pamjet më të lë pa frymë në peizazhin kinez, por edhe me një kuptim të shenjtë në besimin Taoist; e 3 samitet përfaqësojnë 3 Të Pastrat, perënditë më të larta.

Zona përreth Sanqing gjithashtu ofron pikëpamje të mahnitshme, shtigje, dhe pika magjike për të zbuluar nga 10 pikat më piktoreske në zonë. prandaj, rezervoni vetes një udhëtim 2-ditor në malin Sanqing, kështu që të mund të shijoni dhe eksploroni plotësisht të gjitha vendet e fshehura.

 

Sky High Mount Sanqing

 

6. Vendet më të fshehta në Itali: Trentino

Bukuria e Alpeve Italiane nuk është sekreti më i mirë botëror. Të gjithë e dinë vargmalin, peizazhi, liqenet alpine, dhe livadhet skenike. Megjithatë, Trentino në Veri-Lindje të Italisë, midis liqenit Garda dhe Dolomites, shpesh është humbur në rrugën për në mrekulli natyrore përmendur këtu. Këtu do të gjeni një numër të jashtëzakonshëm të 297 liqenet për të zbuluar.

veç, vetëm këtu mund të admironi efektin e veçantë të dritës "alpenglow" në majat e Dolomites, në perëndim të diellit.

Firence në Milano me një tren

Firence në Venecia me një tren

Milano në Firence me një tren

Venecia në Milano me një tren

 

Secret Places In Italy: Mountain Trentino

 

7. Vend shumë sekret në Poloni: Pylli i shtrembër në Szczecin

Mbjellë në vitet ’30, Pylli Szczecin është një nga vendet më të fshehta në botë. Kjo është për shkak të arsyes që pylli është zhytur në Poloni, afër qytetit Gryfino. Nga 400 pisha pemësh të mbjella përsëri në vitet ’30, sot do të zbuloni se kanë mbetur vetëm disa, ende duke e bërë këtë vend krejtësisht të vlefshëm për t'u vizituar.

Arsyeja për formën unike është një mister edhe sot e kësaj dite; shumë janë përpjekur të kuptojnë nëse është bërë nga njeriu apo një mrekulli e natyrës. Kështu që, nëse vendosni të vizitoni, ju mund të eksploroni sekretin e pishave’ formë unike pishe, dhe eksploroni njërën prej tyre pyjet më të bukura në Evropë.

 

 

8. Vend sekret sekret në Hungari: Tapolca

Tapolca është një qytet i vogël simpatik në Hungari, ndodhet afër Malësisë së Ballkanit rezervat natyror. Shumica e turistëve udhëtojnë në Hungari për pushime në Budapest, por qyteti Tapolca është sekreti më i ruajtur i Hungarisë. Përveç afërsisë me një park të madh kombëtar, qyteti ka një liqen në qendër, me një shesh i bukur dhe kafenetë përreth.

kështu, nëse dëshironi të shijoni kuzhinën hungareze, admironi dhe zbuloni natyrën mahnitëse të Hungarisë, dhe një shpellë liqeni, atëherë rezervoni biletën tuaj për në Tapolca.

Vjena në Budapest me një tren

Praga në Budapest me një tren

Mynihu në Budapest me një tren

Graz në Budapest me një tren

 

Tapolca is a charming little town in Hungary

 

9. Vendi tepër sekret në Angli: Hunstanton, Norfolk

Kur vizitoni qytetin turistik Hunstanton në Norfolk, do të duket si një qytet i qetë pushimesh buzë detit. Megjithatë, pasi të ecni poshtë në bregdet dhe plazhin me guralecë, do të gjeni shkëmbinjtë më spektakolarë. Shkëmbinjtë e vjetër Hunstanton janë shtresa gur ranor shumëngjyrësh; gur ranor me xhenxhefil të ndryshkur, gur gëlqeror i kuq në krye me shkumës, rrethuar me alga deti jeshile dhe det blu.

prandaj, plazhi i mrekullueshëm i Hunstanton është absolutisht befasues, sidomos në perëndim të diellit. Në këtë kohë të ditës, shkëmbinjtë ndryshojnë ngjyrat, në kontrast midis detit dhe shkëmbinjve është edhe më dallues. Pavarësisht nga bukuria e saj natyrore, jo shumë e dinë këtë vend të fshehtë në Anglinë Lindore. Kështu që, më mirë nxitoni të rezervoni biletën tuaj të trenit në plazhet e Hunstanton, para se ta zbulojë pjesa tjetër e botës.

Amsterdami për në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Berlin me Londër me një tren

Brukseli për në Londër me një tren

Secret beachline and Cliffs in Hunstanton, Norfolk

 

10. Gadishulli Applecross Në Skoci

Kjo mrekulli Skoceze u bë e arritshme nga rruga vetëm në 1975, me rrugën gjarpëruese dhe të pjerrët që kalon gadishullin përgjatë bregut. Kështu që, nëse keni dashur ta vizitoni këtë perlë të largët, duhet të mbështetesh vetëm në udhëtimin me anije, si pjesa tjetër e banorëve të këtij ishulli.

Applecross është një fshat i bukur i vogël në brigjet gadishullore të Skocisë. Kabina dhe shtëpi të vogla të vogla përhapen në kodrat e gjelbërta, me pamje nga deti, do të të marrë frymën.

Me vetëm 544 banorët, ka shumë pak arsye për të udhëtuar në Applecross, por pamjet e gjalla dhe piktoreske, krejtësisht fitojeni një vend si një nga më të mirët 10 vende të fshehta në botë. veç, Camusterrach dhe Ard-dhubh janë dy vendbanime të tjera që nuk duhet humbur në eksplorimin tuaj, pasi ato mezi preken nga modernizimi.

 

The Green Applecross Peninsula In Scotland

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një udhëtim të paharrueshëm në krye 10 vendet më sekrete në botë me tren.

 

 

A doni të ngulitni postimin tonë në blog "Top 10 Vende të Fshehta në Botë ”në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fsecret-places-world%2F – (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)