Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 24/12/2021)

Nëse keni lëvizur vetëm në Holandë ose janë duke menduar për të hedhur në një tren për të vizituar për disa ditë, ndoshta ju jeni të pyesin se çfarë 10 Shumica Ngjarje të veçanta në Holandë janë. Ju do të jetë i kënaqur që të dini se ka një shumë për të shikojmë përpara për të, pa marrë parasysh çfarë kohë të vitit ju vizitoni.

Si dhe festivale epike pop, ka unike ngjarje të veçanta në Holandë që ju nuk do të gjeni kudo tjetër: festimet lidhur me monarki Dutch, mullinjtë e erës, dhe tulips. Këto ngjarje janë të gjitha mënyra fantastike për të kënaqeni dhe të zhytur në mënyrën holandeze të bërë gjëra!

 

Ngjarje të veçanta në Holandë 1: Zhytje e Vitit të Ri (Pikiatë e Vitit të Ri)

Kjo është një nga ato ngjarje të veçanta në Holandë që nuk është për të zbehta zemre! Nëse ju doni të filloni të freskëta vit, marrë një pikiatë ftohtë marrë në ditën e New Years (Dita e Vitit të Ri). Ky festival Dutch ka filluar nga një klub të notuar në 1960. Atje jane 209 vende pikiatë në Holandë ju mund të marrë një pikiatë. megjithëse, zhytja në deti i Veriut në Scheveningen, Haga, është vendi më popullor me deri në 60,000 njerëz. më pas, notonin ngjethura janë paraqitur me një filxhan erwtensoep, a soup ngrohtë mishi pea.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

New Years Special Events In The Netherlands

 

Ngjarje të veçanta në Holandë 2: viti i Ri kinez

A e dini se Holanda ka një nga komunitetet më të mëdha kineze në Europë? Ne mendojmë se është definitivisht me vlerë një spot në krye tonë 10 Shumica e ngjarje të veçanta në Holandë! Ata kryesisht jetojnë në Amsterdam, Roterdami, dhe Hagë, në të cilin ka një varg ngjarjesh festimit të Vitit të Ri kinez. në Amsterdam, kreu në Dam Square dhe Nieuwmarkt / Zeedijk për të parë parada dragua, vallet Lion, dhe fishekzjarre. Ju gjithashtu mund të marrë pjesë në aktivitete të veçanta në dyqan De Bijenkorf departamenti, duke përfshirë seminare kaligrafi, shfaqje muzikore, dhe ceremonitë e çajit, ose në tempull budist Fo Guang Shan Ai Hua.

Dita është gjithashtu në lidhje me ushqimin, dhe në Amsterdam, ju mund të hani ushqim të shijshme në tregjet rrugë, në Pallatin e Detit (Europes parë lundrues restorant kinez), ose në një nga shumë restorante kineze përgjatë Stormsteeg dhe Geldersekade. Në Hagë, ju do të gjeni festivale kineze në atrium e bashkisë dhe në Den Haags lagje e kinezëve rreth Wagenstraat. Ju mund të gjeni ngjarjet në Roterdam shpie deri në Vitin e Ri kinez, topped off me një ditë të festimeve rreth kineze wijkpark Perëndim e Vjetër dhe Westkruiskade Chinatown. Nëse ju jeni paragjykues, në kineze Vitit të Ri hani një sallatë të papërpunuara peshk (yu sheng) për të sjellë fat të mirë apo fai hai, një lloj i alga deti, për prosperitetin. Gong Xi Fa Cai! (Gëzuar Vitin e Ri!)

Bremen për Trenat Amsterdam

Hannover për Trenat Amsterdam

Bielefeld për Trenat Amsterdam

Hamburg për Trenat Amsterdam

 

Chinese Special Events In The Netherlands

 

Ngjarje të veçanta në Holandë 3: Keukenhof (Mars deri në maj)

E Keukenhof është ndoshta kopshti më i famshëm në Holandë. Ia ngul sytë në frikë në miliona multi ngjyrë tulips lulëzim në këtë park të bukur holandez nga fundi i marsit deri në mes të majit. të Keukenhof, që do të thotë gradin, ka qenë rreth e rrotull që nga shekulli i 15 dhe mbulon një dajak 32 hektarë. Keto dite, Keukenhof mirëpret 800.000 vizitorë në vit.

Një nga pikat kryesore të 2018 Tema ishte gjigant llambë lule mozaik, mbulojnë një sipërfaqe prej 250m2 dhe që përbëhet nga 50.000 tulipanët, hyacinths rrushit, dhe crocuses. Çfarë do të sjellë edicioni i ardhshëm?

Dortmund për Trenat Amsterdam

Essen për Trenat Amsterdam

Dusseldorf për Trenat Amsterdam

Trenat nga Këln në Amsterdam

 

Keukenhof, Special Events In The Netherlands

 

4: Java National Restaurant

Nëse Ngjarje të veçanta në Holandë përfshin ushqim falas, ju mund të mbështeteni në mua! Në 50% fikur, ajo është praktikisht një vjedhin! Vizitoni këtë Dutch festival për foodies, ku ju mund të ha drekë në disa nga restorantet më të lartë në Holandë për ulje të çmendur.

Qindra restorante pjesëmarrëse në shumë Qytetet holandeze ofrojnë një të papritur tre kurs darkë menu për normë të veçantë të 28,50 euro. Michelin luajti restorante ngarkuar me një tarifë shtesë, dhe restorante të listuara në krye 250 gjithashtu kërkojnë një shtesë të vogël. Nëse ju jeni një Foodie me një buxhet të kufizuar ose thjesht kurioz për të provoni disa opsione të ndryshme ngrënie gjobë, pa vënë shumë nga një vrimë në portofolin tuaj, atëherë ju do të love Restaurant Week. Kjo ofertë speciale zhvillohet dy herë në vit në Hollandë.

Për ta bërë më të lehtë për të librit një tavolinë, organizatorët e ngjarjes kanë bërë një listë të të 500 restorante pjesëmarrëse, per qytetin, mbi të website Restaurant Week.

Bonn për Trenat Amsterdam

Aachen për Trenat Amsterdam

Koblenz për Trenat Amsterdam

Frankfurt për Trenat Amsterdam

National Restaurant Week, Holland

 

5: Dita e Mbretërve (prill 27)

Një nga ngjarjet më të veçanta në Holandë, nëse jo një nga më të fun dhe kaotike, është On Dita e Mbretërve, which është mbreti Willem E Aleksandrit ditëlindjen. Qytetet holandeze presë partitë e rrugës, tregjet pleshtat, dhe aktivitetet, duke e kthyer të gjithë e Holandës në festivalin më të madh të vitit. Ju patjetër mund të shtoni këtë në një nga më të ngjarje të veçanta në Holandë! Njerëzit kreu jashtë për të festuar, luajnë muzikë, vishen në portokalli, dhe të ketë një të mirë të gjithanshme, nëse jo kaotike, kohë. Kings Night festohet një natë para ditës së Mbretërve, me festa te egra ne tërheqjen e qendrave të qytetit turma nga milje përreth.

Osnabruck për Trenat Amsterdam

Lubeck për Trenat Amsterdam

Bremerhaven për Trenat Amsterdam

Kiel të Trenat Amsterdam

 

Ngjarje të veçanta në Holandë 6: lule

A keni qenë ndonjëherë dëshmitar i një noti nëntë metra të gjatë, mbuluar me lule dhe rrëshqitje nëpër rrugët, mundësuar nga asgjë, por fuqi punëtore? mirë, ju jeni gati për të! lule Zundert është parada më e madhe lule në botë bërë tërësisht nga vullnetarët. Çdo vit secili fshat i vogël përpiqet për të ndërtuar noton më të bukur ajo ka ndërtuar ndonjëherë. Vizitoni këtë ngjarje shumë të veçantë në Zundert si ju do të përshkuar. Corso Zundert është mbi të gjitha duke parë dhe, në atë, duke besuar!

Kassel për Trenat Amsterdam

Mannheim për Trenat Amsterdam

Fulda për Trenat Amsterdam

Heidelberg për Trenat Amsterdam

Bloemencorso, Special Events In The Netherlands

 

Ngjarje të veçanta në Holandë 7: Relief i Leiden (Relief Nga Leiden)

E 10 Shumica e ngjarje të veçanta në Holandë duhet të përfshijë traditë, sigurisht. Ngjarja e Leiden është një prej tyre! Ajo përkujton rrethimin spanjoll dhe lehtësim të mëvonshëm të qytetit në 1574. Leiden bëhet një festë të madhe për dy ditë në një rresht. Enjoy paradë, drejtë fun, treg, koncerte, partitë, fishekzjarr, dhe enët tradicionale.

Pavarësisht nga argëtimi dhe ahengjet e shumta, Leidens Ontzet është një festë me shumë tradita me kuptime historike. Mëngjesin e tre tetor fillon me sinjal i zgjimit në sallën e qytetit. Pa pagesë harengë dhe bukë e bardhë janë dhënë pastaj jashtë në Leiden Waag. Ju pastaj mund të gëzojnë një mbledhje muzikore në Van Der Werf park dhe të shërbimit në Pieterskerk. Në njerëzit e mbrëmjes tradicionalisht ngrënë një karrota dhe qepë merak quajtur Hutspot. Festimet përfundojnë me një shfaqje të madhe firework.

Trier për Trenat Amsterdam

Luksemburgu për Trenat Amsterdam

Antwerp për Trenat Amsterdam

Ghent për Trenat Amsterdam

Leidens Ontzet Holland

 

Ngjarje të veçanta në Holandë 8: Lundroni në Amsterdam

NISEMI tradicionalisht fillon me paradë: qindra anije lundrojnë në IJ dhe formojnë një pamje unike që nuk do ta harroni kurrë. Në ditët në vijim, disa ndeshje në marrë ujë të vendit, duke përfshirë Skutsjesilen(vela me një anije tipike Frisian). Marina e Hollandës Mbretërore gjithashtu do të shfaq aftësitë e saj në ujë.

Next për të gjithë veprimtarinë e në ujë, ka edhe shumë për të bërë në wharves, që e bën atë kaq të veçantë. Programi NISEMI krenohet argëtuese, art, kulturës, muzikë, dhe sportive dhe aktivitete fëmijë.

NISEMI Amsterdam garanton një flotë mbresëlënëse dhe të pakrahasueshme të anijeve gjatë, artizanale trashëgimisë vela, anije moderne, anijet detare, dhe kopje.

Liège për Trenat Amsterdam

Leuven për Trenat Amsterdam

Bruges për Trenat Amsterdam

Oostende për Trenat Amsterdam

Sail Amsterdam, Special Events In The Netherlands

 

Ngjarje të veçanta në Holandë 9: tenting Days

campsites veçanta, kampe të përballueshme, dhe kampe në të egra janë të mundshme në Holandë gjatë Ditëve tenting (Nga çadra jote). Organizimi i Ditëve tenting bashkëpunon me shumë partnerë. domethënë; kampe Sites, Shoqata për Ruajtjen e Monumenteve të Natyrës në Holandë, si dhe Komisioni Pyjeve. Ju janë dhënë mundësinë për të kampit në shumicën interesante, lirë, dhe vendet e egra të Noordoostpolder. Ajo është gjithashtu e bukur super për të rriturit dhe fëmijët njësoj!

Genk për Trenat Amsterdam

Hasselt për Trenat Amsterdam

Namur për Trenat Amsterdam

Kortrijk për Trenat Amsterdam

Tenting in the woods

 

Ngjarje të veçanta në Holandë 10: kukull parku

kukull parku është një nga ngjarjet më të mëdha të pop në Holandë, mbahet çdo vit në të dielën e fundit të qershorit. Çfarë e bën atë kaq të veçantë, është se ajo është plotësisht i lirë!

Një ngjarje e rregullt që prej 1981, Ky festival kombëtar pop ka vënë Hagën në hartë. Në sajë të festivaleve të muzikës të lirë në një shkallë të madhe. Për shumë vite, ajo ishte edhe festivali më i madh muzikë lirë pop në të gjithë Evropën! Ju mund të presin gjatë 350.000 njerëzit në këtë festival jashtezakonshme.

Nëse jeni të vijnë nga një pjesë tjetër të Hagë, kjo është një ide e madhe për të ciklit në vendin e takimit në Zuiderpark.

Bruksel për trenat e Hagës

Antwerp për trenat e Hagës

Ghent për trenat e Hagës

Brugge për trenat e Hagës

Parkpop event in the netherlands

 

Ne kemi quajtur 10 Shumica e ngjarje të veçanta në Holandë, por ka edhe shumë të tjerë. Marrë në një tren me ndihmën e Ruaj një tren dhe shih për veten tuaj!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “10 Shumica Ngjarje të veçanta në Holandë” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fspecial-events-netherlands%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)