Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 20/09/2021)

Duke kërkuar për më spektakolar universiteteve Në Evropë? Pastaj lexoni në! Ne e dimë se duke zgjedhur një universitet është një zgjedhje e rëndësishme. Sigurisht, duhet të marrë në konsideratë mësimdhënies dhe të nxënit objektet që universiteti ofron kur zgjedh që një për të marrë pjesë. Megjithatë, nganjëherë një ndjenjë gut është e mirë për të shkuar në shumë. këtu në Ruaj një tren ne kemi bërë një pjesë e këtij hulumtimi për ju dhe përpiluar një listë e të Shumica Universitetet spektakolare. Ata të gjithë mburremi Arkitektura spektakolare. Disa kanë një historia e mahnitshme, por disa nga universitetet më të sapoformuara janë paraqitur edhe në këtë listë. Ato ofrojnë një estetike më bashkëkohore me ndërtesa moderniste dhe tiparet e artit. Le ta dinë se çfarë është tuaj të preferuar!

 

Universiteti i Bolonjës, Italia

Bologna University is one of the Most Spectacular Universities In Europe

E Universiteti i BolonjësItalia konsiderohet si universitetin më të vjetër në botë, duke qenë i themeluar në 1088. Kjo listë është e Shumica Universitetet spektakolare në Evropë, por kjo mund të konsiderohet një nga më spektakolare universiteteve në botë. Foto më poshtë është Palazzo Poggi, një nga ndërtesat kryesore të universitetit. Ajo shtëpi tre prej të universitetit Muzetë me ekspozita mbi historinë natyrore, anatomi, obstetrikë, fizikë, dhe kimi. po, ju lexoni këtë të drejtë. Ata kanë muzetë e tyre!

Por ata nuk janë vetëm ndërtesat që ju duhet të vizitoni kur studimit jashtë Shumica Universitetet spektakolare. Ka shumë ndërtesa brenda universitetit që ju duhet të vënë në lista juaj duhet-vizitë. Këto përfshijnë Kolegjin e Spanjës, një trëndafili, Ndërtesa vetmuar inkorporuar dy gotik dhe Rilindjes elemente në hartimin e saj. Si dhe arkitekturës së hollë, universiteti është shtëpi për një kopsht 2 hektarësh botanik.

Si të Merrni Ka Me tren?

Për shkak të vendndodhjes së saj qendrore dhe gjeografia, Bologna është zhvilluar në një nga transport i madh hekurudhor shpërndarës të Italia veriore. Ai është shumë i lidhur me qendrat e tjera të mëdha italiane.

shënim Side: Duke marrë tren në jug nga Milano, mos harroni të kapur një paraqitje e shkurtër e Duomo ulën mbi Bolonjës në jug. Eshte veçanërisht interesante në muzg.

Venecia për Trenat Bolonjës

Florence për Trenat Bolonjës

Roma për Trenat Bolonjës

Milani për Trenat Bolonjës

 

Universitetin e Rostock, Gjermania

E Universitetin e Rostock nuk është vetëm universiteti më i vjetër në rajonin e Detit Baltik; ajo është edhe më i pasur në traditë. And of course, një nga më spektakolar universiteteve Në Evropë. Siç u themelua në 1419, ajo së shpejti do të festojë përvjetorin e saj të 600. Ajo do të shikojnë prapa në një traditë të gjatë të edukimit studentët dhe duke bërë hulumtime. Ndërtesat Gothic-vetëquajtur, shoqëruar me rrugët me pemë dhe parqet të bëjë për një mjedis mahnitëse. Në qendër të universitetit është sy-infektues Ndërtesa kryesore e cila na tërhequr fillimisht për të shtuar se kjo për të E Shumica Universitetet spektakolare. Eshte ndodhet përballë a park dhe shatërvan, një vend i përsosur për studentët dhe vizitorët të kalojnë disa kohë admiruar jashtme e pasur e ndërtesës.

Universitetin e Rostock përbëhet nga nëntë fakultete tradicionale dhe një fakultet qendrore ndërdisiplinor, në të cilën shkencëtarët dhe studentët nga të gjitha fakultetet bashkëpunojnë për të bërë kërkime në katër fusha të mëdha:

  1. jetë, dritë, dhe çështje
  2. sistemet detare
  3. Plakja e individëve dhe shoqërisë
  4. njohuri – Kultura – transformim

Universitetin e Rostock është një nga universitetet gjermane me një gamë shumë të gjerë të subjekteve. Ajo ofron më shumë se 100 courses: 34 mbaroj me nje beqar, 56 me një diplomë master, 37 (përfshirë mësuesit) me një provim shtetëror, dhe 3 me një Ph.D. Për më tepër, Qendra për Trajnimin e Mësimdhënësve dhe Kërkimin Arsimor jo vetëm kryejnë kërkime edukative por gjithashtu punon në përmirësimin e cilësisë së trajnimit të mësuesve.

Si të Merrni Ka Me tren?

Dëshironi të dini se si për të marrë në një nga Shumica Universitetet spektakolare në Evropë? Cilado drejtim ju jeni udhëtojnë nga (p.sh. Rostock ose Schwerin, Berlin apo Hamburg), të marrë tren deri sa të arrijë stacionin hekurudhor Wismar. Nga këtu, ti mundesh kap autobuzin në autobus-stop në J.-R.-Bekeri-Strasse duke përdorur linjat 4 ose G (drejt Ostseeblick) ose B-D (drejt Seebad WENDORF). Isshtë vetëm një minutë në këmbë nga kjo stacion autobusi nëpër parkim në Campus.

(Për planin e rrjetit të rrugëve të autobusëve qytetit, Orari dhe çmimet, ju lutem vizitoni faqen e internetit të qytetit Hanseatike e Wismar.

Berlin për Trenat Rostock

Hamburg për Trenat Rostock

Schwerin për Trenat Rostock

Wismar për Trenat Rostock

Universiteti Aarhus, Danimarka është spektakolar tonë të fundit universitete në Evropë

Spectacular Aarhus University

Universiteti Aarhus është e vendosur në qytetin e dytë më e madhe e Danimarkës (Aarhus është gjithashtu emri i qytetit) dhe karakterizohet nga kampusi i saj i gjelbër, të plotë me një liqen. Universiteti është një shembull i përsosur se si të bëra nga njeriu strukturave dhe mjedisin natyror mund të punojnë në harmoni të përsosur. Demonstruar nga ndërtesën kryesore, krejtësisht. Shumë prej ndërtesave janë projektuar nga arkitekti danez C.F. Moller në një dizajn moderniste që reflekton të rinjtë e universitetit. Moller dhe partnerët e tij Kay Fisker dhe Povl Stegmann ishin përgjegjës për ndërtesat e verdhë-tulla. Ato janë unike, si dhe të veçantë në universitet. Ndërtesa kryesore ka qenë që të konsiderohet si një nga 12 shumica e veprave të rëndësishme arkitekturore në historinë daneze. Një nga shumë arsyet ajo është një nga më të Universitetet spektakolare.

me mbi 44,000 studentët, Universiteti Aarhus është universiteti i dytë më i madh në vend. Përbën katër fakultete në Arte, Shkencë dhe Teknologji, shëndetësor, dhe biznes dhe Shkenca Sociale.

orientuar globalisht, universiteti ka programe shkëmbimi në vend me mbi 50 institucionet në mbarë botën. Kjo përfshin në Universitetin e Arktikut, Rrjeti Utrecht, qendra nordike Fudan, dhe Qendra Nordike e Indisë.

Si të Merrni Ka Me tren?

Aarhus shtrihet në një nga nyjet më të rëndësishme hekurudhore në Danimarkë. Ka nisje çdo orë në veri, jug, dhe në perëndim. Nga Jugore dhe Evropën Qendrore, lidhjet janë nëpërmjet Hamburg / Flensburg. Koha e udhëtimit nga Hamburg në Aarhus është rreth pesë orë. Nga vendet e Evropës Lindore të trajnuar lidhje në Aarhus të shkuar nëpërmjet Polonisë dhe Kopenhagë. Aarhus ka shërbime për orë për të dhe nga Kopenhagen. Hapja e Tuneli nën Brezit Madhe ka shkurtuar udhëtim për një orë. Udhetimi tani merr orë tre dhe një gjysmë. Ka disa lidhje të përditshme në Suedi, Gjermania, dhe pjesa tjetër e Evropës.

Trenat detyruar për stacionin hekurudhor Aarhusit lënë Copenhagen Airport orë. Çmimi është rreth DKK 410 për një biletë vetëm vajtje (duke përfshirë rezervimin vend).

 

Gati për të filluar shqyrtimin mundësitë tuaja? Libri i një biletë treni tani, ndërsa moti i ngrohtë zgjat, me ndihmën e Ruaj një tren!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “Më spektakolar Universitetet e Në Evropë” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fspectacular-universities-europe%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)