Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 21/04/2023)

Evropa është e bukur në pranverë. Rrugët e lashta me kalldrëm pa turistë, Luginat e gjelbra zvicerane, dhe kafenetë intime janë disa nga gjërat për të cilat ia vlen të udhëtosh në Evropë në fillim të prillit dhe majit. Zbuloni 7 destinacione të mrekullueshme të pushimeve pranverore në Evropë që ofrojnë pamje të mrekullueshme, përvoja të jashtëzakonshme të kuzhinës, dhe për dashamirët e festës – klube fantastike. Kështu që, nëse jeni duke kërkuar për një pushim fundjave ose pushime më të gjata në pranverën e ardhshme, këto janë opsione ideale si për udhëtarët e vetëm ashtu edhe për udhëtimet në grup.

  • Udhëtimi me tren është mënyra më eko-miqësore për të udhëtuar në Evropë. Ky artikull është shkruar për të edukuar rreth Trenit Travel nga Save një tren, Cheapest Train Biletat interneti në botë.

1. Pushimi pranveror në Amsterdam

Duke ecur me biçikletë nëpër park, dhe ndalimi në tregun Albert Cuyp për një meze të lehtë, janë disa nga gjërat që e bëjnë Amsterdamin destinacionin e përsosur të pushimeve pranverore. Kur temperaturat rriten, kanalet e bukura të Amsterdamit janë zbukuruar me lule shumëngjyrëshe. për më tepër, vendasit dalin nga shtëpitë e tyre të bukura holandeze për një pije, kafe e ftohtë, nga kanalet, dhe turistët vërshojnë në qytet, duke shënuar fillimin e kohës më të bukur në Holandë.

Ndërsa këto janë të gjitha gjëra të mahnitshme për të bërë në prill në Amsterdam, muaji maj është edhe më i mirë. Udhëtimi për në Amsterdam në maj është pushimi thelbësor i pranverës. Tulipanët janë në lulëzim të plotë në Lisse në maj, dhe moti është shumë i këndshëm për një piknik në Zaanse Schans pranë mullinjve të vjetër të erës. Amsterdami të lë pa frymë gjatë muajve prill deri në maj dhe është një nga arsyet më të mira për të udhëtuar Evropa gjatë stinës së pranverës.

Gjërat më të mira për të bërë në Amsterdam në Pushimin e Pranverës:

Shijoni tulipanët në një Udhëtim njëditor në Kopshtin Keukenhof.

Udhëtoni në Volendam dhe Zaanse Schans, fshati holandez.

Shkoni në një turne me varkë nëpër kanalet e qytetit.

më në fund, merrni trenin për në Utrecht.

Temperatura mesatare e prillit: 7°C deri në 16 °C

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

The Tulip Fields In The Netherlands

 

2. Pushimi pranveror në Berlin

Me jetën e natës, kulturën, dhe dridhjet e shpirtit të lirë, Berlini është destinacioni i fundit i pushimeve pranverore në Evropë. Të rinjtë e duan Berlinin gjatë gjithë vitit, por pasi bora shkrihet, atmosfera është emocionuese, duke i shtuar kësaj, e klubet më të mira të festave në Evropë, Berlini fiton titullin e destinacionit më të mirë të pushimeve pranverore në Evropë.

Udhëtime bachelor dhe beqare, argëtim ikje fundjave me miqtë – Berlini është ideal për të dy ata që duan të rrokin & rrotulloj, dhe për një lloj udhëtimi më të relaksuar. Berlini është plot me kafene të çuditshme, bare, dhe aktivitete kulturore. Kështu që, nuk mund të gaboni duke zgjedhur Berlinin si destinacionin tuaj të pushimeve pranverore në Evropë.

Gjërat më të mira për të bërë në Berlin në Pushimin e Pranverës:

Bëni një turne me varkë rreth lumit Spree.

Shkoni në një turne qyteti me çiklizëm.

Shkoni në një turne të artit në rrugë.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

Spring Holiday In Berlin

 

3. 7 Destinacion fantastik për pushime pranverore në Evropë: Budapestin

Muajt ​​prill dhe maj janë perfekt në Budapest. Ndërsa Budapesti ka një nga klimat më të lezetshme midis qyteteve në listën tonë të mahnitshme të destinacioneve të pushimeve pranverore, ofron qyteti banja termale, ushqim i madh, dhe një skenë kulturore, e shkëlqyer për një pushim të shkurtër pranveror në Evropë.

Zhgjimi në ujërat relaksuese në një banjë termale është një domosdoshmëri në fund të një dite eksplorimi në këmbë. Banjat termale të Budapestit janë të famshme në të gjithë Evropën. Moti djegës i pasditeve të prillit është ideal për të kaluar mbrëmjen në një banjë termale. Për të përjetuar më të mirën e Budapestit, është më mirë të planifikoni një udhëtim 3-ditor. Kjo mënyrë, ju mund të shijoni monumentet kryesore të Budapestit nga një turne me varkë, kuzhinë, dhe provoni banjat termale.

Gjërat më të mira për të bërë në Budapest në pushimin e pranverës:

Shijoni pishinën e jashtme piktoreske të banjës 101-vjeçare të Gellert.

Shkoni në një lundrim në lumin Danub.

Vizitoni Pallatin Mbretëror të Godollo.

Temperatura mesatare e prillit: 10°C deri në 19 °C

Trenat nga Vjena në Budapest

Trenat nga Praga në Budapest

Trenat nga Mynihu në Budapest

Trenat nga Graz në Budapest

 

 

4. Pranverë në Londër

Londra është një destinacion fantastik i pushimeve pranverore. Plot me tregje ushqimore, bare, butikët e modës, dhe dyqane të cilësisë së mirë, ka diçka për të gjithë. veç, i famshëm për Hyde Park dhe Kensington Gardens, Pranvera është kur Londra është më e bukura e saj. Pra, të kesh një piknik në park është një nga gjërat më të mira për të bërë në Londër.

për më tepër, moti në Londër është pak i ndërlikuar. Bie shi në mëngjes dhe me diell në mesditë, moti në Londër është i paparashikueshëm. Megjithatë, në Maj, moti stabilizohet, dielli shkëlqen mbi lumin Thames, dhe moti është i mirë. Për të gjitha sa më sipër dhe shumë më tepër, Londra është një nga 7 destinacionet më të mahnitshme të pushimeve pranverore në Evropë.

Gjërat më të mira për të bërë në Londër në Pushimin e Pranverës:

Pini kokteje në The Shard.

Bashkohuni me një turne sekret në këmbë në Londër.

Shkoni në tregun Brick Lane për ushqimet më të mira në rrugë dhe vintage.

Temperatura mesatare prill-maj: 7°C deri në 18 °C

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

7 Most Amazing Spring Holiday Destinations In Europe

 

5. Destinacione të mahnitshme pranverore: Bregu i Amalfit

Moti mesdhetar, plazhe te bukura, kuzhinë e shkëlqyer italiane, dhe rrugët e lashta për t'u bredhur - bregdeti i Amalfit është destinacioni më ëndërrimtar i pushimeve pranverore. Bregu i Amalfit është një nga rajonet më të bukura në Itali, me shtëpi shumëngjyrëshe me pamje nga brigjet e bukura. treçerekëshe, Sorrento, dhe Positano janë 3 nga vendet më të mira për t'u vizituar në pushimet e pranverës, dhe madje edhe në fillim të verës.

Pushimi pranveror është koha ideale për të shijuar magjinë e Bregut të Amalfit. Para se plazhet të mbushen me turistë që bëjnë banja dielli, dhe rrugicat e ngushta me fotografë. E Fshatrat italianë janë simpatikë, dhe lehtë mund të humbisni duke u endur përreth. Mënyra më e mirë për të shijuar rajonin është me makinë, vozitje përgjatë vijës bregdetare, dhe duke u ndalur në çdo fshat.

Bregu i Amalfit është i arritshëm me tren nga Napoli. Kështu që, ju mund të arrini në Napoli me tren, merr nje makine me qera, dhe filloni pushimet tuaja pranverore në Bregun Amalfi.

Gjërat më të mira për të bërë në Amalfi në Pushimin e Pranverës:

Vizitoni vilat në Ravello.

Ecni në rrugën e perëndive.

Vizitoni ishullin Capri.

Temperatura mesatare prill-maj: 15°C deri në 22 °C

 

6. Lulja e Qershisë në Zvicër

Një tjetër destinacion i mrekullueshëm për adhuruesit e luleve është Zvicra. Shumica e njerëzve nuk janë në dijeni të luleve të qershisë në jug të Zvicrës, pasi parqet dhe luginat alpine janë simbolet e këtij vendi të shquar. Ju mund të admironi fillimin e lulëzimit të qershisë nga fundi i marsit deri në fillim të prillit. Për lulëzimin më të bukur, ju duhet të udhëtoni në Ascona ose Lozanë, një qytet kodrinor në brigjet e liqenit të Gjenevës. Nëse keni më shumë se një javë, pastaj shpenzoni 2-3 ditë në Lozanë, dhe pjesa tjetër në liqenin e Gjenevës.

Atje jane 7 vende të mrekullueshme ku mund të shihni lulet e qershisë. Lozana, Ariana Park, ose Jardin des Alps në Gjenevë janë disa nga pikat me lulet më të bukura të qershisë në Zvicër. Një mënyrë e shkëlqyer për të vizituar të gjitha këto pika është të merrni një tren dhe të bëni ndalesa 1-2 netë në secilën prej tyre.

Interlaken për Trenat Cyrih

Lucerne për Trenat Cyrih

Bern të Trenat Cyrih

Gjenevë për Trenat Cyrih

 

Where To See Spring Blossoms In Europe

7. Destinacione të mahnitshme të pushimeve të pranverës në Evropë: Virgjëresha, Zvicra

Ndryshe nga vendet e tjera në vendin tonë 7 destinacione fantastike për pushime pranverore në Evropë, lugina alpine e Jungfrau është mjaft djegës në prill. megjithatë, Moti i freskët i Jungfraut, kodra të mjegullta, dhe mali me borë e kanë fituar atë një vend në vendet kryesore të Evropës për një pushim të paharrueshëm pranveror.

Kur jeni në Jungfrau mund të qëndroni në një kasolle prej druri, me pamje nga livadhet dhe kodrat. Pastaj për të admiruar lulëzimin e hershëm, ju mund të ecni në peizazhet mahnitëse të Jungfrau, eksploroni të çarat dhe ujëvarat, dhe ecni në male. Ndërsa moti në Jungfrau është më i mirë nga qershori deri në gusht, këta muaj janë sezoni i lartë. prandaj, nëse dëshiron t'i kesh malet për vete, prill – Maji është koha më e mirë për të shkuar në Jungfrau.

Gjërat më të mira për të bërë në Rajonin Jungfrau:

Merrni udhëtimin me tren për në Luginën e Lauterbrunnen.

Shkoni me paragliding.

Rritje nga Schynige Platte në Faulhorn.

 

7 Most Amazing Spring Break Destinations In Europe

 

Për të përfunduar, këto 7 destinacionet e mahnitshme të pushimeve pranverore në Evropë janë a udhëtim me tren larg. Luginat e gjelbëruara të Zvicrës, Pallatet hungareze, ushqimet lokale në Londër, dhe atmosferat e lezetshme të Berlinit do ta bëjnë një pranverë të shkurtër më të mirën që keni pasur deri më tani.

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të gjeni biletat më të lira të trenit për t'i bërë pushimet tuaja pranverore të paharrueshme.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog "7 Destinacionet më të mahnitshme të Pushimeve të Pranverës në Evropë" në faqen tuaj? Ju ose mund të bëni fotot dhe tekstin tonë ose të na jepni kredi me një lidhje në këtë postim në blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/en/spring-break-destinations-europe/ - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)