Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 22/10/2021)

Qytetet antike romantike, kopshte simpatike, sheshe te bukura, tërheqin miliona turistë në Evropë çdo ditë. Udhëtarë nga e gjithë bota vizitojnë Evropën për të eksploruar historinë dhe hijeshinë e saj dhe e gjejnë veten të hajdutë nga truket e zgjuara në monumentet e famshme evropiane. Qëndroni të sigurt gjatë udhëtimit tuaj të mahnitshëm duke ndjekur këto këshilla për të shmangur xhepistët në Evropë.

 

1. Këshilla për të shmangur xhepat: Njihni Zonat e Rrezikut

Të dish se ku do të shkosh luan një rol të madh në të pasurit kohën më të mirë të jetës tënde. Kështu që, kur planifikoni pushimet tuaja në Itali ose Francë, ju duhet të hulumtoni vendet që duhen parë, si dhe pikat e rrezikshme. Nuk ka arsye për t'u shqetësuar, ju nuk do ta gjeni veten në një betejë bandash, por çdo destinacion ka vende të ndjeshme, ku turistët duhet t'i kushtojnë vëmendje të veçantë sendeve të tyre dhe të kenë kujdes nga hajdutët e xhepave.

përgjithësisht, vendet ku duhet të keni kujdes, janë vende si tregjet e pleshtave, sheshe popullore të zëna, dhe Transporti publik spote. E përbashkëta e të gjitha këtyre vendeve është se janë shumë të mbushur me njerëz, kështu që ndërsa shikoni Kullën Eifel ose Katedralen e Milanos, xhepët e xhepave lehtë mund të përplasen me ju, dhe brenda pak sekondave portofoli juaj është zhdukur. Të qenit i vetëdijshëm për mjedisin tuaj dhe turmat është një këshillë kryesore për të shmangur xhepistët në Evropë.

Firence në Milano me një tren

Firence në Venecia me një tren

Milano në Firence me një tren

Venecia në Milano me një tren

 

The front of milan cathedral

2. Kërkoni truket dhe mashtrimet e xhepave të xhepave

Truku i huaj i bukur ose i përplasur janë 2 nga mashtrimet më të zakonshme të xhepave në Evropë. Ashtu si çdo qytet në Evropë ka pikat e tij magjike dhe mahnitëse, e njëjtë me truket karakteristike të xhepave. prandaj, nëse dëshironi të ruani gjërat tuaja të çmuara, hulumtoni paraprakisht për mashtrimet e zakonshme të vjedhjes së xhepave në destinacionin tuaj.

Shembuj shtesë për mashtrimet me vjedhje xhepash janë një e huaj e bukur që kërkon kohë ose udhëzime. Ndërsa jeni duke kontrolluar hartën tuaj, ose shiko, ata afrohen dhe kapin gjithçka që keni në xhepat ose çantën tuaj. Kështu që, jini vigjilent dhe mos bini pas njërit prej 12 mashtrimet kryesore të udhëtimit në botë.

Amsterdami për në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Berlin në Londër me një tren

Brukseli në Londër me një tren

 

beaware of Pickpocketing Tricks And Scams In London's Underground

3. Këshilla për të shmangur xhepat: Lini gjëra të vlefshme në hotel

Lënia e pasaportës, kartat e kreditit, dhe bizhuteri në kasafortën e hotelit është një nga këshillat kryesore për të shmangur xhepistët në Evropë. Siç u përmend më parë, xhepistët kanë një talent për të ditur saktësisht se ku mund të gjejnë sende të çmuara pa e vënë re turistët. për më tepër, sot kur mund të keni një kopje të pasaportës tuaj në email ose telefon, ose rezervoni bileta për ndonjë gjë në internet, nuk ka asnjë arsye për të mbajtur të gjitha paratë tuaja ose kartat e kreditit.

Kështu që, para se të largoheni për të shkuar të endeni në njërën prej tyre tregjet më të mira të pleshtave në Evropë, merrni vetëm një pjesë të parave të gatshme. Gjithashtu nuk ka asnjë arsye për të mbajtur të gjitha kartat tuaja të kreditit, por nëse insiston, shpërndani para dhe karta në xhepa të ndryshëm të brendshëm ose rripat e parave.

Brukseli në Amsterdam me një tren

Londër për në Amsterdam me një tren

Berlini në Amsterdam me një tren

Paris në Amsterdam me një tren

 

An old Couple On A Bridge

4. Mbani vlerat thelbësore në xhepat e brendshëm

Rripat e parave në ditët e verës ose xhepat e brendshëm të xhaketës janë një mënyrë e shkëlqyeshme për t'i mbajtur gjërat tuaja të vlefshme të sigurta. Ky truk udhëtimi është i lehtë për t'u bërë kur keni veshur shtresa, gjatë vjeshtës ose dimrit dhe mund të jetë e pakëndshme kur moti është i ngrohtë dhe i lagësht.

Ju mund të blini rripa parash në çdo dyqan udhëtimesh ose suveniresh në shtëpi ose gjatë udhëtimit, për shembull në stacionet qendrore të trenit ose aeroportet. Avantazhi i mbajtjes së gjërave në xhepat e brendshëm është i dukshëm, hajdutët e xhepave mund të përplasen me ju, por kurrë nuk do të arrijë të arrijë përtej xhepave të xhinseve tuaja. Kjo mënyrë, ju me kënaqësi mund të vazhdoni të endeni përreth dhe të eksploroni pikat e mrekullueshme në Evropë.

Salzburg në Vjenë Me Një Tren

Mynih për në Vjenë me një tren

Graz për në Vjenë me një tren

Praga për në Vjenë me një tren

 

Pickpocketing In Vienna central district

5. Merrni me vete një çantë trupore, Jo një çantë shpine

Kur endet rrugicave simpatike evropiane, ose duke qëndruar në radhë me Luvrin duhet të jeni të rehatshëm. Veshja e këpucëve të rehatshme është po aq thelbësore sa të kesh një çantë për trupin kur udhëton. Një çantë me trup do të thotë udhëtim pa shqetësime, pasi nuk keni nevojë të vazhdoni të shikoni mbi supe për të parë nëse dikush po qëndron pezull mbi ju në radhët e mbushura me njerëz.

për më tepër, ju thjesht mund të kapni shishen e ujit ose portofolin nga çanta e trupit. Kështu që, sjellja e një çantë me trup është ideale për të shmangur xhepat e xhepave në Evropë, si dhe të vizitoni ndonjë gjë me lehtësi dhe komoditet.

 

Brussel's City Square Pickpocket scams

 

6. Këshilla për të shmangur xhepat: Visheni dhe veproni si një lokal

Një nga gjërat që i jep një turist hajdutëve ekspertë është moda turistike shumë unike: qeska, veshje sportive, dhe duke vepruar si një turist. Katedralet, sheshe të lashta, dhe shumë nga vendet historike në Evropë janë aq befasuese saqë turistët më së shpeshti ndalen dhe thjesht i ngulin sytë, ose bëni qindra fotografi.

Këshilla më e mirë për të shmangur hajdutari në Evropë është të përziheni me turmën vendase. prandaj, ashtu siç kontrolloni përpara vendeve më të mira për t'u vizituar në destinacionin tuaj të udhëtimit, kontrolloni trendet dhe kulturën lokale.

Lyon për në Gjenevë me një tren

Cyrih në Gjenevë me një tren

Parisi në Gjenevë me një tren

Bernë në Gjenevë me një tren

 

Avoid Pickpockets By Dressing And Acting Like A Local

7. Këshilla për të shmangur xhepat: Keni Sigurim Udhëtimi

Marrja e sigurimit të udhëtimit para udhëtimit është thelbësor. Sot mund të siguroni edhe sendet dhe bagazhet tuaja të çmuara, vetëm në rast se humbet ose në këtë rast, i vjedhur. Sigurimi i udhëtimit mund të jetë një shpëtimtar nëse portofoli dhe kartat tuaja vidhen, në një vend të huaj ku askush nuk do të vijë në shpëtim.

Në përfundim, udhëtimi është një mënyrë e shkëlqyer për të eksploruar kulturat, vende dhe zbuloni pamje të mahnitshme. Shumica e përvojave të udhëtimit janë të mahnitshme dhe është shumë e rrallë që turistët të hasin në hajdutari në Evropë. Megjithatë, është gjithmonë mirë që të jeni të përgatitur dhe të merrni masa paraprake, si të ndiqni këshillat tona se si të shmangni xhepat e xhepave në Evropë.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një pushim të sigurt dhe të paharrueshëm në çdo destinacion në Evropë me tren.

 

 

A doni të vendosni postimin tonë në blog "Këshilla për të shmangur xhepat në Evropë" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/tips-avoid-pickpockets-europe/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)