Koha e leximit: 3 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 13/05/2022)

Brisbane është kryeqyteti Queensland-së dhe është i bekuar nga A-Lista tërheqjet si Detin Botëror, e lawns bukura dhe kopshte të Bankës së Jugut, dhe Ura e Historisë, dhe shumë më tepër - Australia gjatë krah urë.

Kjo është gjithashtu një qytet krijues, me art Muzetë dhe galeritë dhe kafene Chic me bollëk, plus kjo është trampolinë e përkryer për Plazhet Gold Coast, deti, dhe shfletoj.

 

 

Nëse ju jeni i pjesshëm për të trajnuar udhëtimit, Sistemet hekurudhor janë në qendër të qytetit të infrastrukturës së transportit dhe kulturore histori.

Pra, nëse ju doni të shihni Brisbane me tren, këtu janë pesë këshilla të lartë.

 

  1. Stacioni Qendror

E vendosur në vijën bregdetare të Veriut, Stacioni qendror është qyteti i rrjetit të Stacioni kryesor dhe është i vendosur zhurmë në zemër të qarkut qendror të biznesit Brisbane.

U hap prapa në 1889, Fasada e saj klasik mbikëqyr Square Anzac dhe kjo është arteria kryesore për rrugët që shërbejnë Queensland dhe pjesa tjetër e Australisë.

Nëse ju dëshironi strehim afër, Oaks Charlotte Towers Hotel është një zgjedhë frikshëm - kjo nuk është shtrenjta dhe suita kushtueshëm të dal në horizont qytetit.

 

  1. Metro Brisbane

Brisbane Metro nuk është ende funksional - por sistemi tranzit të shpejtë në masë është financuar plotësisht, Ndërtimi fillon në zell këtë vit dhe ajo duhet të hapet për publikun nga 2023.

Në 21 kilometra e gjatë, ajo do të shërbejë 18 stacione në të gjithë qytetin, dhe banorët dhe turistët ashtu do të jetë në gjendje për të hip në dhe jashtë si ata ju lutem.

Është kushton një $ 944 milion, por përfitimet përfshijnë bllokimet reduktuar dhe më pak presion mbi autobusët beleaguered Brisbane-së.

 

  1. Steam Train e diel

Nëse doni një shpërthim nga e kaluara (në mënyra më shumë se një), kokë të Brisbane-së romët Rruga Station për rregullt Avulli ngjarje Train të dielën.

Hapi brenda vagonave sjellshëm druri dhe ju menjëherë do të transportohen përsëri në një epokë më elegante, si ju dhe gulçitje tuaj të familjes së bashku kaluara Brisbane-së më piktoreske vende.

Është argëtim për të gjitha moshat, por fëmijët dhe të moshuarit janë të mahnitur veçanërisht nga charms e saj.

 

  1. Hekurudhor Muzeu Workshops

Ipswich ndodhet në jugperëndim të zonës metropolitane Brisbane dhe është vendi ku do të gjeni Muzeun e mrekullueshëm të Punëtorive Hekurudhore.

Kjo është një eksperiencë interaktive dhe frymëzues trashëgimisë vendosur në punëtori të vjetra Australisë hekurudhore dhe është e mbushur me lokomotiva me avull të rralla, makineri e madhe industriale, dhe ekspozitave multi-media.

Kur doni një ekskursion arsimor dhe të këndshëm për të gjithë familjen, nuk duken më tej.

 

  1. AirTrain

Brisbane aeroport është një qendër e transportit të zënë që është rritur nga kafenetë si Fonzie Abbot, bare si Taverna Transit, dhe ofruesit e parkimit.

Por, për shumë aventurierë që vijnë nga ajri, gjëja më e mirë për këtë është AirTrain, e 13 kilometër vijë hekurudhore udhëtarësh që ka frymëzuar me shpejtësi udhëtarët nga aeroporti në Stacionin Qendror që atëherë 2001.

Pas një fluturimi të lodhshme, Airtrain ju çon në qendër të qytetit në vetëm 20 minuta - mjaft mbresëlënëse.

Ndiqni pesë këshillat tona për të lundrimit Brisbane me tren dhe ju do të qëndroni në rrugën e duhur për një shkëlqyer festë.

 

A keni këshilla për të udhëtuar trenit Brisbane? Ndajnë ato në seksionin e komenteve dhe në qoftë se ju nevojë për një tren Ruaj një tren.

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje për këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftips-brisbane-train%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)