Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 16/12/2022)

Qëndrimi në formë ndërsa udhëtoni është pa dyshim një sfidë. Ushqimet joshëse janë gjithmonë në ofertë. Kjo e kombinuar me një pushim në rutinën tuaj të zakonshme të stërvitjes që shpesh çon në rënien e vagonit të fitnesit. Pra, si përshtatet njeriu gjatë udhëtimit? Nuk është aq e vështirë sa mendoni. Thjesht rrini në disa rregulla të thjeshta, ushtroni ca forcë vullneti, dhe do të jeni në gjendje të ktheheni në shtëpi me të njëjtin shëndet të shkëlqyeshëm që filloi pushimet tuaja.

 

Ecni sa më shumë që të mund të qëndroni sa më mirë

megjithëse duke përdorur transportin publik mund të tingëllojë si plani më i lehtë, mundohu të ecësh në vend. Distancat e shkurtra janë të mëdha për ata që nuk janë vërtet të përshtatshëm, megjithëse më shumë bëni, aq më shumë fitnesi juaj gjatë udhëtimit do të rritet. Një shëtitje e gjatë e shpejtë mund të bëjë ndryshimin kur qëndroni në formë ndërsa udhëtoni për ata që tashmë janë mjaft në formë. Merrni parasysh të zbrisni nga autobusi ose taksi disa blloqe më parë, në mënyrë që të mund të ecni pjesën tjetër. Trenat janë, sigurisht, gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për tu rrethuar jo vetëm nga një vend në tjetrin, por qyteti në qytet dhe madje edhe brenda qyteteve. Hidhen nga treni juaj a pak ndalesa në fillim, dhe merrni në faqet dhe tingujt e destinacionit tuaj të pushimeve për të maksimizuar aftësinë tuaj për të qëndruar në formë gjatë udhëtimit.

Biletat Milano në Romë

Biletat e Firences për në Romë

Biletat Pisa në Romë

Biletat e Napolit në Romë

 

staying in shape while traveling a bike

 

Paketoni gjërat e duhura

Nëse planifikoni të qëndroni në formë ndërsa udhëtoni, atëherë përgatituni të vazhdoni me vrap, ose shëtitje, apo edhe çiklizmit ju duhet të jeni të sigurt që keni pajisjet e duhura. Mbani në mend këtë ndërsa jeni duke paketuar. Nëse duhet të zgjidhni midis një palë këpucë të zgjuara ose një palë atlete, paketoni atlete. Nuk do të ketë asgjë më të keqe se sa të shkosh në një destinacion të bukur, duke kuptuar që ju vërtet dëshironi të keni një vrapim, dhe duke mos qenë në gjendje sepse keni lënë ingranazhin e duhur në shtëpi. Të zgjoheni herët dhe të shkoni për një vrapim është një nga mënyrat më të mira për të parë ndonjë gjë. Para se të gjithë të tjerët janë jashtë shtratit, bota është e qetë dhe e bukur. Ju nuk mund ta bëni këtë me xhinse dhe çizme pse.

Biletat e Cyrihut në Bern

Biletat e Gjenevës në Bern

Biletat e Interlaken To Bern

Biletat e Cyrihut deri në Hamburg

 

Le menjane 15 Minuta për të qëndruar në formë ndërsa udhëtoni

Qëndrimi në formë ndërsa udhëtoni ka të bëjë me ushtrimet. Ju nuk mund të presin të mbani masën tuaj të muskujve dhe palestër ndërsa udhëtoni nëse hani shumë ushqim, pi shumë pije, dhe mos bëni ndonjë stërvitje. Ju duhet vetëm 15 minuta çdo mëngjes për të marrë një stërvitje mini në. Nëse jeni në një zonë natyrore siç është plazhi, dilni para se të bëhet shumë i zënë, dhe bëni trajnime yoga ose forcë në rërë. Kardio mund të arrihet me vrap, udhëtim më këmbë, ose not i shpejtë. YouTube ka shumë video të shkëlqyera me ide për shkurt, Ushtrime të bazuara në pushime për të ruajtur dhe përmirësuar palestrën gjatë udhëtimit. Mundohuni të mos mbingarkoni mbrëmjet, pasi kjo do të ndikojë në stërvitjet tuaja në mëngjes dhe në fund të fundit se sa mirë jeni duke qëndruar në formë ndërsa udhëtoni.

Biletat e Brukselit në Bruges

Biletat e Antwerp në Bruges

Biletat e Brukselit në Vjenë

Biletat e Gentit në Bruges

 

 

Qëndroni në formë ndërsa udhëtoni duke ngrënë shëndetshëm

i shijshëm, kroissantët e gjalpit dhe të mirat e tjera mund t'ju bëjnë nga prapa sporteleve prej qelqi, por është gjithmonë një ide e mirë për të mbajtur një sasi të moderuar të vullnetit. Hani trajton, Në të gjitha mënyrat, por mos u fut në bord. Merrni në disa fruta për mëngjes, dhe një sallatë për drekë për t'ju ndihmuar të qëndroni në formë ndërsa udhëtoni. Në këtë mënyrë ju i keni mbajtur kaloritë tuaja mjaft të ulëta për të qenë në gjendje të kënaqeni pak në një darkë.

Biletat e Amsterdamit në Londër

Biletat e Parisit në Londër

Biletat e Berlinit në Londër

Biletat e Brukselit në Londër

 

eat well to stay in shape while traveling

 

Qëndrimi në formë ndërsa udhëtoni Duke marrë shkallët

Nëse po qëndroni në një hotel me shumë kate, ju keni mundësinë e përsosur! Në vend që të merrni ashensorin, merre shkallet! Ky ndryshim i thjeshtë i zakonit do të marrë një kardio të tërë në çdo ditë tuaj, dhe ju vendos për një udhëtim shumë më të shëndetshëm dhe më të aftë. Nëse nuk keni shkallë ose vetëm një fluturim, gjeni disa në zonën tuaj të menjëhershme dhe vraponi lart e poshtë tyre disa herë për të ndihmuar në qëndrimin në formë gjatë udhëtimit.

Biletat e Dusseldorf për në Mynih

Biletat e Dresdenit në Mynih

Biletat e Parisit në Mynih

Biletat e Bonit në Mynih

 

use the stairs to stay in shape while traveling

 

Drejtoni një biçikletë për të qëndruar në formë ndërsa udhëtoni

Në të njëjtën mënyrë që ju sugjeruam që të ecni në vend që të merrni autobusin, përpiquni të punësoni një biçikletë në vend që të kapni transportin. Shumë vende do të kenë biçikleta në dispozicion me qira. Kapni një tren në destinacionin tuaj afër, dhe pastaj të marrë një udhëtim me biçikletë pjesën tjetër të rrugës. Kur doni të ktheheni, thjesht ciklin përsëri në stacion treni dhe lini biçikletën tuaj atje ku e gjetët, e shkëlqyeshme për të qëndruar në formë gjatë udhëtimit!

Biletat e Frankfurtit në Berlin

Biletat e Kopenhagës në Berlin

Biletat Hanover në Berlin

Biletat e Hamburgut në Berlin

 

Shikoni veprimtaritë lokale dhe qëndroni në formë ndërsa udhëtoni

Shumë vende kanë ndjekje lokale të planifikuara në qytete. Joga ose gjimnastikë në parqe ose ngritje të organizuara shpesh janë në dispozicion. Bashkohuni në këto aktivitete për të qëndruar në formë ndërsa udhëtoni. CrossFit është një fenomen tjetër në të gjithë botën që përmirëson palestrën, kështu që merrni pak kohë nga orari juaj për t'u bashkuar me një klasë, qoftë brenda apo jashtë. Udhërrëfyesi juaj lokal ose portieri duhet të jetë në gjendje t'ju drejtojë në drejtimin e duhur për këto.

Biletat e Amsterdamit në Paris

Bileta në Londër në Paris

Biletat e Roterdamit në Paris

Biletat e Brukselit në Paris

 

nature hiking

 

Përdorni stacionet e trenit dhe aeroportet si shëtitje në këmbë

Sa më shumë qejf sa udhëtimi në tren, nuk ka kaq shumë mundësi për stërvitje ndërsa në të vërtetë jeni duke lëvizur. E njëjta gjë vlen edhe për aeroplanët. Ndërsa jeni duke pritur për fluturimin ose trenin tuaj, shfrytëzoni rastin të futni disa kufje dhe të bëni një shëtitje të shpejtë rreth terminalit për të ndihmuar qëndrimin në formë gjatë udhëtimit. Sigurohuni që bagazhi juaj së pari të jetë i sigurt, megjithatë! Gjithmonë lini barrën tuaj me dikë që i besoni. Ndërsa ecni, përfshini disa lunges në shëtitje. Ju mund të dukeni qesharake, por trupi juaj do t'ju falënderojë më vonë. Qëndrimi në formë ndërsa udhëtoni përfshin të shfrytëzoni çdo mundësi që paraqet veten. Rezervoni biletën tuaj të trenit këtu tani, dhe jepni vetes kohë shtesë për të përdorur në mënyrë produktive, Qëndroni në formë!

Biletat e Milano në Venecia

Bileta Padova në Venecia

Biletat e Bolonjës në Venecia

Biletat e Romës në Venecia

 

Use Train Stations And Airports As Walking Tracks

 

Paketoni bandat tuaja të palestrës për të qëndruar në formë ndërsa udhëtoni

Bandat e ushtrimeve janë të lehta, i lehtë për tu bartur dhe një mënyrë e shkëlqyeshme për të qëndruar rregullisht gjatë udhëtimit. Mund t’i vendosni në dhomën tuaj, dhe krijoni një qark mini-palestër në hapësirën më të përshtatshme. Merrni kohën çdo ditë për të bërë një raund ose pesë të qarkut tuaj, dhe nuk do të ndjehesh aq keq kur ha të gjitha pastat e shijshme.

Biletat e Salzburgut në Vjenë

Biletat e Mynihut në Vjenë

Biletat e Grazit në Vjenë

Biletat e Pragës në Vjenë

 

equipment to staying in shape while traveling

 

Kufizoni alkoolin tuaj

Duke pasur atë koktej pranë pishinës, ose birra e akullt në pijetore është gjithmonë e këndshme. Tejkalimi do të rezultojë në një rënie të aftësisë suaj. Jo vetëm për shkak të sheqerit, por edhe mungesës së motivimit të nesërmen. Keni pijen e çuditshme nëse dëshironi, por përpiquni t'i mbani ato në minimum. Mos harroni se koktejet e ëmbla me sheqer janë shumë të larta në kalori, siç janë birra dhe madje vera e bardhë. Punimi i tyre për të ndihmuar në qëndrimin në formë ndërsa udhëtoni do t'i bëjë stërvitjet tuaja të planifikuara shumë më të vështira.

Biletat e Nyrnbergut në Pragë

Biletat e Mynihut në Pragë

Biletat e Berlinit në Pragë

Biletat e Vjenës në Pragë

 

Limit Your Alcohol while traveling

 

Udhëtimi është shumë argëtues në shumicën e rasteve. Mundet, megjithatë, të jetë shumë prishës për çdo regjim fitnesi. Qëndrimi në formë ndërsa udhëtoni konsiston në ngjitjen e një programi të shëndetshëm të ushqimit dhe marrjen në sa më shumë ushtrime sa herë që të keni mundësi. Mos harroni të kufizoni pijet alkoolike me sheqer. zgjedh Ruaj një tren, ne do të donim shumë t'ju ndihmojmë të shijoni udhëtimin tuaj!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “10 Këshilla për të qëndruar në formë ndërsa udhëtoni” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe të na japë kredi me një Lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/tips-staying-shape-traveling/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)

  • Nëse ju doni të jenë të sjellshëm me përdoruesit e juaj, ju mund të udhëzojë ata direkt në faqet tona të rrugës tren ulje.
  • Në linkun e mëposhtëm, ju do të gjeni rrugët tona më të njohura tren – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- Kjo lidhje është për anglisht rrugëve faqet ulje, por ne gjithashtu kemi https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, dhe ju mund të zëvendësoni es në fr ose nl dhe më shumë gjuhë sipas zgjedhjes suaj.