Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 04/11/2022)

Këto Këshilla kryesore për të udhëtojnë me kafshët tuaja duhet të ndihmojë për të lehtësuar ankthin tuaj. Sepse le të përballen me atë, udhëtojnë me kafshët tuaja është stresues! Por ajo që është më e vështirë, është mendimi për të lënë tuajin kafshët në shtëpi ose në kujdesin e të tjerëve. qartë, askush nuk i shikon ashtu si ju! e drejtë?

Ka mundësi të shumta për çfarë duhet të bëjmë kur ju jeni të udhëtojnë larg nga shtëpia. hotele Dog, punësimin e një kujdestari, ose transferimin e barrës, megjithëse një bukur, një shoku janë ndër zgjedhjet. Këto janë më të zakonshme që njerëzit të mbështeten në. Megjithatë, nganjëherë nuk ka asnjë alternativë tjetër dhe ju duhet të udhëtoni me manar tuaj. Ndërsa kjo mund të jetë mjaft një procedurë e vështirë, Save A Train ka disa këshilla të lartë që do t'ju ndihmojë, ndërsa ju të udhëtojnë me kafshët!

 

Pet Këshilla 1: Sjellë një trajtojnë!

dog playing with his toy

Udhëtim në një vend të ri mund dhe ndoshta do të jetë e vështirë për manar tuaj. Pra, duke u siguruar se ai mbetet i qetë sa të jetë e mundur është çelësi për një udhëtim të rehatshme për të gjithë të përfshirë. Sillni lodra e tij ose të saj të rregullta, batanije, dhe artikuj të tjerë që mund ta bëjnë qenin ose macen tuaj të rehatshme. A ishin ata të qetë dhe nuk ka bërë asgjë të gabuar? Sigurohuni që ju shpërblejë ata për të bërë të udhëtojnë me kafshët më të rehatshme në të ardhmen.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

Pet Këshilla 2: Por jo shumë shumë trajton…

groom before traveling with your pets

Ndjehem si kjo është e qartë, por unë jam duke shkuar për të spell it out për ju gjithsesi! A nuk jep atyre një vakt të rëndë ose le të pini shumë ujë në mënyrë që manar juaj nuk do të duhet të kërkojnë për të lehtësuar veten në një vend të vështirë! (Ne nuk paralajmërojnë që udhëtojnë me kafshët tuaja mund të jetë i ndërlikuar!)

Florence për Trenat Romës

Napoli për Trenat Romës

Florence për Trenat Pisa

Roma për Trenat Venecia

 

Pet Këshilla 3: ushtrim

running and traveling with your pets

Nëse ju pëlqen apo jo, këto këshilla kryesore për të udhëtuar me kafshët tuaja tregojnë se do të duhet të bëni një formë ushtrimi! Vetëm para se të filloni të udhëtojnë, marrë ato për disa stërvitje të fuqishme! Për shkak të ecin ekstra-të gjatë ose një pushim intensive me mikun tuaj të dashur me gëzof, ai ose ajo mund të jetë vetëm shumë i lodhur për t'u shqetësuar në lidhje me gjëra të. në qoftë se ju keni marrë një mace që nuk është aq naiv e duke u marrë për një afat, përpiquni t'i stimuloni ato brenda. Lodrat e ndërrimit mund të vijnë në formën e pastruesve të pluhurit për shembull! Më beso… Unë kam përvojë në udhëtojnë me kafshët!

Berlin për Trenat Potsdam

Berlin për Trenat Hamburg

Frankfurt për Trenat Berlin

Berlin për Trenat Mynihut

 

Pet Këshilla 4: Kërkesat Ambasada Research

dog pawn

Vende të ndryshme kanë kërkesa të ndryshme. Shumë vende kërkojnë periudha karantine, kështu që nëse doni të kalojnë kohë të udhëtojnë me kafshët tuaja, sigurohuni që ta kontrolloni këtë! Shumica e vendeve kërkojnë të shtëna për tërbimit, Bordetella (lukuni kollë), dhe Parvo. Telefononi një ambasadë dhe bëni hulumtimin tuaj në internet për të parë se çfarë kërkesat e vendit janë, dhe sigurohuni që të ketë dokumentet tuaj të dobishëm kur kalimin e kufirit.

Ju mund të hulumtoni udhëtimet me kafshët shtëpiake dhe kërkesat e vendit në PetTravel.com.

Bruksel për Trenat Antwerp

Amsterdam për Trenat Antwerp

Lille për Trenat Antwerp

Paris për Trenat Antwerp

 

5. Merrni një Çertifikatë shëndeti

Vet checking on a dog

certifikata shëndetësore janë të kërkuara nga linjat ajrore, autoritetet kufitare, hotele, Qendrat manar-kujdesit, dhe të tjerët kur udhëtojnë me kafshët tuaja. Ne shume raste, kur udhëtojnë me kafshët që ju duhet për të marrë çertifikatën tuaj shëndetësor brenda 10 ditë të filluar udhëtimin tuaj. Studim kërkesat specifike të itinerarin tuaj para se të vizituar AFP, kështu që ata mund të përfshijnë çdo gjë të nevojshme në certifikatën.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

6. Mbani një kopje elektronike të Certifikatës përkëdhelur tuaja shëndetësore

shumë hotele, operatorët e udhëtimit, manar qendrat e kujdesit, linjat ajrore, dhe doganave dhe agjencive të imigracionit kërkojnë një rekord të printuar të certifikatës veterinare tuaj manar. Në vend të shtypjes off reams kopje për çdo rast të mundshëm, shtypura off një çift dhe për të mbajtur një kopje elektronike kur udhëtojnë me kafshët.

Myscha Theriault është një autore më e shitur dhe kolumniste e udhëtimeve të sindikatës ndërkombëtare, e cila udhëton me kohë të plotë me bashkëshortin e saj gazetar shkencor dhe gjigantin Labrador.. Me kopje e saj elektronike dobishëm, ajo është gjithmonë i gatshëm për të prodhuar certifikatat shëndetësore qenin e saj, si të nevojshme.

“qendra e biznesit printer hotelit lejon mua për të shkruar një kopje PDF e të dhënave shtënë Labrador tonë siç kërkohet, për shembull, sa herë që kemi nevojë të rezervoni një pasdite e çerdhe për të nga rruga. Ajo mban rrëmujë letër poshtë dita në ditë, duke mbetur i përgatitur për të kaluar-minute ndryshimet në orarin tonë.”

Reggio Emilia për Trenat Florence

Genoa për Trenat Florence

Sestri Levante për Trenat Romës

Parma për Trenat Florence

 

7. Research lokale Vets

Vetëm në rast diçka ndodh ne rruge, ju nuk duan të jenë të përpiqen për të gjetur një veteriner reputacion. Regjistro informacionin e kontaktit për një vets pakta në zonën që ju jeni duke vizituar para se të filloni të udhëtojnë me kafshët.

Genoa për Trenat Venecia

Turin për Trenat Venecia

Parma për Trenat Venecia

La Spezia për Trenat Venecia

 

Shpresojmë që këto Këshilla kryesore për të udhëtuar me kafshët tuaja t'ju kenë lehtësuar sadopak nervat! Le ta dinë se nëse keni ndonjë këshilla të tjerë të lartë për të ndarë me Ruaj një tren dhe komuniteti ynë. Ne do të duan të dëgjojmë nga ju!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “Top Këshilla Për Udhëtim me kafshët tuaja” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftips-traveling-with-your-pets%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)