Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 16/12/2022)

Inovative, mundësitë financiare, mendjet krijuese, dhe arritja më e mirë e tregut janë tiparet kryesore për një qendër fillestare në lulëzim. këto 12 Qendrat kryesore të startup-eve në mbarë botën tërheqin mendjet më të talentuara për të krijuar dhe ushqyer idetë e tyre të shkëlqyera, Ekipet e IT, dhe lidhjet për të shtyrë përpara startup-et e mahnitshme. Nga Shangai në Berlin, këto ekosisteme të reja fillestare janë më të fortat në botë.

 

1. Qendrat kryesore të fillimit në mbarë botën: Barcelona

I njohur në mesin e themeluesve të startup-eve të huaja, Barcelona, është një nga qendrat më të larmishme të startup-eve në mbarë botën. Së pari, Barcelona ofron vlerën më të mirë për paratë, për sa i përket qirasë së ambienteve për zyra, skena e lidhjes, rregulloret, dhe rritjen e investimeve. në radhë të dytë, Barcelona ka numrin më të madh të themeluesve të talentuar të teknologjisë, edhe më shumë se Tel-Avivi. Së treti, mes shumë qendrave fillestare evropiane, Barcelona është e gjitha për t'i lënë vendin themeluesve femra, zhvilluesit, dhe profesionistët dixhitalë.

Të gjitha këto e vendosin Barcelonën në krye 5 qendrat fillestare në mbarë botën, dhe komuniteti i 7-të i teknologjisë me rritjen më të shpejtë në Evropë.

Startupe premtuese në Barcelonë:

x1 Era, Amenitiz, Koa Shëndeti.

 

Promising Startups in Barcelona

2. Moska

Si një nga qytetet më të populluara në Evropë, Moska ka një ekonomi masive, dhe tokë pjellore për mendjet e mëdha që të bashkohen. për më tepër, Moska është një qytet kozmopolit, joshës, ngacmues, i ri, në të njëjtin nivel me Londrën dhe Parisin.

Kështu që, Moska tërheq shumë sipërmarrës të rinj nga e gjithë bota, për të punuar kombinojnë forcat me talentet vendase në rritje hapësirat e bashkëpunimit në qytet. kështu, Numri novator i startupeve në Moskë ka arritur një fenomen fenomenal 1900.

 

Bridge in Moscow

 

3. Qendrat kryesore të fillimit në mbarë botën: Parisi

Me hapësira të shkëlqyera bashkëpunimi, rregullore të përmirësuara, opsionet financiare, dhe inkubatorë të mrekullueshëm, Parisi është një qendër në rritje e startup-eve në Evropë. Ndërsa qyteti është një kryeqytet i famshëm i modës, është bërë një ekosistem i madh për startup-et.

Kjo rritje e jashtëzakonshme është falë universitetet me famë botërore, sidomos fakultetet e inxhinierisë dhe të diplomuarit e talentuar. Për më tepër, rrjeti i inkubatorëve si Silicon Sentier dhe i famshëm i tij Hapësira e bashkëpunimit La Cantine. Me përfitime të tilla, Parisi kryeson qendrat e zgjuara të teknologjisë evropiane.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

Paris is a Top Startup Hub

 

4. Singapor

modern, eko-miqësore, magnet për të huajt, Singapori është një nga qytetet më të mira për të jetuar dhe për të nisur startup-in tuaj. për më tepër, Singapori është pranuar nga shumë biznesmenë si vendi më i mirë në Azi për të rritur biznesin tuaj, duke e shtyrë Hong Kongun mënjanë në garë.

 

Skyscrapers in Singapore

 

5. Qendrat kryesore të fillimit në mbarë botën: Berlini

Në 2016 qyteti i partive në Evropë fitoi Parisin si qendra e dytë më e madhe e startup-eve në Evropë. Që atëherë, ekosistemi i startup-eve në Berlin ka lulëzuar, me numrin e startup-eve të reja që rritet çdo vit, pa përjashtim. Dhoma e ulët me qira për zyra, dhe vizë e lehtë, të tërheqë shumë sipërmarrës në Berlin, duke e vendosur qytetin në krye 10 qendrat më të rëndësishme të startup-eve në mbarë botën.

Qyteti është i famshëm për skenën e tij alternative të klubit, qendër unike e artit, pra padyshim, Atmosfera dhe infrastruktura e qytetit janë një bazë e shkëlqyer për startup-et që shfaqen çdo ditë. për më tepër, ka shumë mundësi për sipërmarrësit për të promovuar startup-et e tyre, merrni një raund tjetër financimi, dhe të krijojë lidhje në ngjarjet e shumta që ndodhin në Berlin.

Fillesat premtuese të Berlinit:

Omio, Coachhub, infarm

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

Berlin's Promising Startups

 

6. Londra

Një nga qendrat kryesore të startup-eve në Evropë, Londra është renditur në numër 1 për vitet e fundit në numrin e startup-eve aktive. Londra kryeson në startup-et e teknologjisë dhe financave, me një rekord investimi vjetor prej 8.4 miliardë euro në 2019.

Ndërsa Londra është një nga ekosistemet startup më të shtrenjtë në mbarë botën, shumë themelues startup e zgjedhin atë herë pas here, falë aksesit të mahnitshëm në financim. për më tepër, restorantet e Londrës, pijetore, ngjarjet, janë një platformë e shkëlqyer për krijimin e lidhjeve në një atmosferë të lehtë.

Fillesat premtuese të Londrës:

Transferuar, Revole, Hopin.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

London's Bridge and River

 

7. Qendrat kryesore të fillimit në mbarë botën: Tel-Aviv

Me densitetin më të lartë të startup-eve në botë, të 1 startup për çdo 154 banorët, Tel-Avivi është një nga më të mirët 7 qendrat fillestare në mbarë botën. Një nga arsyet që e rendit Tel-Avivin si një qendër kryesore startup-esh, është se qyteti krenohet me R të huaj&qendrat D, mendjet krijuese, dhe kompanitë shumëgjuhëshe.

prandaj, nuk është për t'u habitur që Tel-Avivi ka më shumë se 60 startup-et e listuara në NASDAQ. Tel-Aviv kryeson startup-et e inteligjencës artificiale dhe të sigurisë kibernetike, duke ngritur $2.9 miliardë në 2020 vetëm. Kështu që, nëse synoni të hyni në vendin fillestar të Tel-Avivit, përgatituni për negociata të ashpra me biznesmenët dhe burrat e ashpër izraelitë.

Fillesat premtuese të Tel-Avivit:

Wix, e hënë, dhe shumë më tepër.

 

8. Lugina e silikonit

Qendra e fundit e startup-eve në botë është Silicon Valley. Vendi më i mirë në tokë për të ndërtuar startupin tuaj dhe për të vënë në lëvizje motorët është në Kaliforninë Veriore. I famshëm në mbarë globin për inovacionin dhe qendrën e tij teknologjike, San-Fransisco është inkubatori kryesor i startup-eve.

Një nga gjërat më të rëndësishme që startup-et të rriten dhe të lulëzojnë janë rregulloret solide dhe miqësore. Me fjale te tjera, një startup nuk mund të lulëzojë përveç nëse idetë e tij, zhvillimet, dhe mendjet ruhen me ligj. kështu, Silicon Valley tërheq shumë mendje nga e gjithë bota, dhe ka rreth 40,000 startups me bazë në Silicon Valley.

 

Silicon Valley USA

 

9. Qendrat kryesore të fillimit në mbarë botën: Amsterdami

Liberale, mikpritëse, dhe e gjallë, rrugët dhe kanalet e Amsterdamit janë mjaft të gjallë dhe frymëzuese. Në një qytet që krenohet me hapjen, Kreativiteti, dhe art, nuk do të habiteni kur të mësoni se qendra fillestare e Amsterdamit është një nga më të lulëzuarat në mbarë botën. Renditur si i 4-ti më krijuese qytet në mbarë botën, Platforma e qëndrueshme e shkëmbimit dixhital të Amsterdamit tërheq themelues të startup-eve nga e gjithë bota.

Kështu që, nëse jeni duke kërkuar të investoni, ose shkëmbeni ide me mendjet më të shkathëta, Amsterdami duhet të jetë destinacioni juaj për investime fillestare.

Startups premtues në Amsterdam:

Dr., Dyme, Fluturimi.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

Top Startup Hubs In Amsterdam

 

10. Shangai

Mentaliteti kinez punëtor ka qenë pjesë e natyrës së qytetit dhe aftësisë së mahnitshme për t'u dhëndër 15 njëbrirësh me bazë qyteti. Ndërkohë që autoritetet lokale shquhen për rregulloret e tyre strikte, Ngjarjet fillestare si Startup Weekends dhe Barcamps në Shangai krijojnë një terren pjellor për themelimin e njëbrirëshve lokalë.

për më tepër, Tregu i aksioneve të Shangait po punon vazhdimisht për tërheqjen e startupeve të reja, dhe ngritjen e financimeve të mëdha. Nga aplikacionet e-Commerce te E-Learning, startup-et e Shangait’ qendër krenohet me shkathtësi dhe inovacion.

Startups premtues në Shangai:

Liulishuo, Pinduoduo, E kuqe.

 

Shanghai At Night

 

10. Qendrat kryesore të fillimit në mbarë botën: Hong Kongu

Me konferenca të shkëlqyera fillestare, taksa të ulëta, dhe normat e interesit, Hong Kongu është një ekosistem fillestar në lulëzim në Azi. I njohur si qyteti më perëndimor në Azi, Hong Kongu është modern, plot pamje të lë pa frymë dhe rrokaqiejt, pra qielli është kufiri. Ndërsa Hong Kongu është i famshëm për horizontin e tij mahnitës dhe pamjet futuriste, peizazhi i startup-it është kryesisht financa dhe fintech.

kështu, mes shumë njëbrirëshve në qytet, ju do të shihni kryesisht njëbrirësh të Fintech, së bashku me softuerin $ Të dhënat. Përveç kujdesit për talentet vendase, hapësirat lokale të bashkëpunimit në Hong Kong janë më mikpritëse për mendjet e huaja të ndritura. fshikëz, Hive Hong Kong, Good Lab janë vetëm disa nga hapësirat fantastike të bashkëpunimit, duke punuar për të bashkëpunuar dhe joshur themelues nga jashtë Azisë.

Startups premtues në Hong Kong:

Gatcoin, Cashju, IP Nexus.

 

Startup Hub In Hong Kong

 

11. Pekin

Origjina e Xiaomi, Rrokaqiejt e Pekinit janë risitë, teknologjisë, dhe talenti takohen për stuhi mendimesh. Dizajni futuristik i Pekinit është frymëzimi për qendrën më të ngarkuar të startup-eve në Azi. prandaj, vetëm në qytet ka më shumë se 30 njëbrirësh, themeluar nga mendjet e talentuara të qytetit.

për më tepër, Pekini spikat ndër 12 qendrat kryesore të startup-eve në mbarë botën në teknologjitë e saj unike dhe në përparim. për shembull, Pekini’ ekosistemi fillestar është i pasur me njëbrirësh që ndërthurin së bashku mësimin e thellë dhe mësimin e makinës, së bashku me inteligjencën artificiale.

Startups premtues në Pekin:

WeChat, Baidu, ByteDance.

 

Sunset In Beijing

 

12. Qendrat kryesore të fillimit në mbarë botën: Mynihu

Duke pasur një nga më të lartët 3 skena startup të lidhura mirë, Mynihu ka një ekosistem të madh startup. Përveçse është një vend fantastik për të krijuar lidhje dhe për të krijuar mundësi miratimi, Mynihu ka një mesatare prej 290% rritjes së investimeve çdo vit.

si pasojë, Mynihu ka një nga numrat më të lartë të startup-eve në mbarë botën, vende pune të ndryshme, dhe startup-et më të mira në Evropë.

Dusseldorf për Trenat Mynihut

Dresden për Trenat Mynihut

Nuremberg për Trenat Mynihut

Bonn për Trenat Mynihut

Startup Hub In Munich

 

këtu në Ruaj një tren, ne jemi të lumtur të ndajmë me ju Topin 12 Qendrat e fillimit në mbarë botën.

 

 

A doni të vendosni postimin tonë të blogut "Top 12 Qendrat e fillimit në mbarë botën”Në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/sq/top-startup-hubs-worldwide/ - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)